Болна менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од lili1, 15 јануари 2010.

 1. rajna-vojvoda

  rajna-vojvoda Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  595
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  пиј бруфен 400мг 3 пати на ден после јаденје
   
  На Lady97 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Siksi

  Siksi Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  461
  Допаѓања:
  305
  мене менструацијата ми трае 2-3 дена за време на неа не ме боли многу ама пијам БЕНАЛГИН по пола и ми помага ,ама от кога ке ми заврши кога ке ме фати наеднач не можам да се свестам од шо ме боле ,ни апче не ме спасува :| ке трпиш тка едно 30 минути ама ми стои мене цел век :doh:
  А за беналгинот мн. се добри јас пијам по пола и одма поминува а иначе у проспект писе за Болна менструација ]:)
   
 3. mamma-mia

  mamma-mia Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  2.244
  Пол:
  Женски
  Највеќе болки имам првиот и вториот ден, додека да пробие.Потоа ми е полесно. Ми се случило да скокам од кревет од болки. Кафетин менструал не можам да се напијам бидејќи сум алергична на него. Пијам по еден парацетамол на 8 часа.
   
 4. WhiteButterFly5

  WhiteButterFly5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2011
  Пораки:
  283
  Допаѓања:
  67
  ме боли стомакот 1 недела пред да ми дојде и неколку (3-4дена) од кога ќе ми помине. Пијам кафетин менструал па сега за сега помага.....
   
 5. drugarka

  drugarka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.030
  Допаѓања:
  3.667
  Jас порано си одев на инфузија, седев пола саат да ми истече инфузијата и после како нова. Ми беше малтретирање, да, ама немав друг начин.. Ни кетонал не ми помагаше.
  Сега веќе една година немам отидено на инфузија, се ми се регулираше со апченцата за контрацепција...
  А ако ме подболнува нешто, еден Налгесин С и пак ко нова! Имало спас за мене! :)
   
 6. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.642
  Имам и те какви болки.
  Но има некоја чудна работа понекогаш ми се јавуваат грчеви само денот кога ќе добијам, и тие се повремени и лесно издржливи зошто се куси, по неколку секунди. Но доста често од 10 менструации мене 9 ми се екстра болни, само 1 е ОК.

  Тоа болки невидени, неколку дена пред добивање почнуваат болки, од време на време. Кичмата мислам ќе ми се скрши, штом се наведнам некој како нож во крстот да ми забодува. Минатиот месец перев нешто и бев наведната над када едно 10-тина минути, после тоа едвај се исправив, ко 70 годишна старица, за плочките се држам, полека се исправам и офкам.

  Денот на добивање е убиствен, а богами и првата капка, која е проследена со еден убиствено долг и јак грч, штом ја осетам знам дека е време да одам да ставам влошка.
  После почнува некоја непостојана ужасна болка, која би можела да ја споредам со сечење на живо, мислам дека кога би зарила нокти и би си ги извадила јајниците помалку ќе ме боли отколку тие грчеви.

  Вториот ден и болката се намалува, се издржува некако. Третиот веќе немам болки и таман ќе помислам дека завршило се и менстрација и болка, доаѓа тетка болна овулација да ме мачи уште некој ден.

  И така секој месец :( .

  Пијам Кафетин менструал, и за некое чудо ми помага, пу, пу, пу, да не го урочам. Го пијам одприлка на 6 до 8 саати, но темпирам секогаш да ми испадне да пијам половина час пред да спијам, зошто се имам разбудено од болка имав чуство дека умирам. Пијам само првиот ден, ретко по потреба и вториот.

  Иако да признаам Кафетинов неколку пати ме има изневерено, а и организмот ми полуде. Болка неверојатна, мислев дека се пораѓам во сон сум рикала како магарица од болки, цела куќа сум ја разбудила, со моето пиштење. Кога ме разбудија мислев дека телото од папокот надоле некој ми го гмечи. Кафетинот што го имав испиено пред спиење не дејствувал, се напив уште еден, саат време крештев и врескав, ниту тој не ми помогна, термофори, топли ракии, свашта ми става, додека мислев дека умирам.
  На крај видов невидов си голтнав 2 Кетонали и малку од малку се подсмири болката, можев барем без солзи да ја изржам, иначе ако и после Кетоналот немаше подобрување ќе одев во Итна да ме средат.

  И како после се ова да не се плашам од природен пораѓај за кој велат дека боли дупло повеќе отколку менструални болки?
   
 7. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.271
  Допаѓања:
  5.119
  Едноставно се онесвестуваш од болка, отрнуваш и не си свесен што ти се дешава (бууу :sweat: се зезам). Нема везе, немора да значи, кај секого е различен интензитетот на болка и секој различно ја сваќа ,,болката,,.
  Пред породување и јас имав болна менструација и тоа неколку пати завршував и во брза помош а сега после породување многууу ретко, дали 1 или 2 пати во година ќе биде болна.
  Најубава на Петко :) практикувај секс, ден-два пред да добиеш па кажи резултати ;) (чудно ама вистинито, ја уништува болната менструација)
   
  На najubava2010 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Alondra

  Alondra Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.058
  Допаѓања:
  2.303
  Во она што го напишала Најубава се пронајдов. Исто и јас имам ужасни болки дента кога добивам. Два пати се имам онесвестено во веце. Инаку мене ми поминува со кетонал и ја виткам половината со кебе и кога ке ја стоплам и кетанолат ми е ок и морам да отспијам малку и подобро ми е. Многу пати на работа се виткам ама неможам да си одам и тоа ми е умирачка. Ахххх ние женските сме само да трпиме маки :D Се мислам и јас ако ова ужасно и неиздржливо боли како ке биде ако треба да се породам природно. :| :x
   
  На najubava2010 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.642
  Абе Цаци, сум практикувала и практикувам, ама па кај мене тие денови и сексот знае да биде болен. На сред чин се има случено да ме стрефи грч, и инстиктивно да се трудам да спојам нозе.
  Трае неколку секунди, и ми крши мерак, башка и секоја акција потоа има болна реакција.

  А она за пораѓајот верувам дека не е дотолку страшно колку што јас сум го замислила, ама сепак имам некоја аверзија.
  Но до тие моменти имам уште време па ваљда ќе престрашам некако, мечка-страв, мене-не страв. :D
   
  На thelittle17 и slavica999 им се допаѓа ова.
 10. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.271
  Допаѓања:
  5.119

  Епа жено.....раѓај :$ :D
  Се зезам, се во свое време, а аверзијата ќе си ја побиеш сама кога ќе дојде време, зашто не си ни свесна што ти се случува тогаш, и само очекуваш да го зграбиш тој бебуш
   
  На najubava2010 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.268
  Ти сигурно си најубавата на Петко?
  Исто значи потполно истото го доживував секој месец.
  И јас исто неможам да имам односи пред добивање, зашто ми се болни тие односи и имам грчеви.
  Болката е како да ми се превртуваат јајниците а во исто време некој со нож ми ги боде.
  Ме боли 1 до 2 дена, а потоа за овулација пак ми реагираат јајниците. И јас се имам будено со болки пред умирање.
  А пред да добијам недела дена јас сум нервозна со болки во кичмата, подуван стомак ко трудница и гасови, гадење, нередовна столица, некогаш и нервоза која неможам да ја регулирам, едноставно ќе се раздерам и тоа излетува од мојата уста а неможам да се контролирам.
  Ебате женски хормони.
  Со таа разлика што јас наместо кафетин пијам кетонал, кафетинот воопшто не ми реагира.
  Последниве месеци имам тактика, ќе добијам и пијам кетонал, после 7 ипол часа пијам пак кетонал, не чекам да добијам големи болки, зашто кетоналот има околу 8 часа дејство. И после тие 8 пијам уште еден спазмекс.
  И морам да кажам последниве месеци каде каде подобро ја поднесувам менструацијата.
  Е може ќе ми се погоди помалку болна меструација што е реткост, една годишно, ама барем не се мачам последниве месеци, со пиењево редовно на апчиња. Претходно се трудев за издржувам, па штом видам не иде ќе пијам апче, па чекам да дејствува, па ем умирам од болка ем пијам апчиња и секоја менструација иста приказна. Вака имам нормални болки и ги прекратувам пред време со апчиња.
   
  На najubava2010 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.642
  Леле Роси, напатена сестро елај да се гушнеме и тешиме.
  Јас не спомнав хормонално стање кое е динамично како Формула 1, еден момент сум како мало маче, мислиш предам, додека си се свртел малото маче вришти, и се кара за свега и свачега.
  Само Шумахер, или некој изузетно добар Ф1 возач може да ме прати и контролира, Петко пати заедно со мене, он секогаш го добива најдебелиот крај, па кога ќе ми текне дека он не е ништо крив, сакала-нејќела се извинувам и умилкувам.

  А за апчињава, за некое чудо мене Кафетинот ми помага, можда е и на психичка база, зошто доктор ми има кажано дека Кетоналот се хемиски јаки апчиња, и дека треба да се пијат во исклучителни случаи, па затоа можда се тешам со Кафетинот, а можда и ми делува поинаку, зошто нели секој организам е различен.

  Женски маки, и покрај сиот страв, и покрај сите болки јас упорно сакам некогаш да имам женско дете, но кога ќе размислам низ што се ќе треба да помине некако си подразмислувам, но о том-по том, сега за сега ќе "уживам" во болките.
   
 13. daddys.princess

  daddys.princess Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2011
  Пораки:
  988
  Допаѓања:
  317
  до пред неколку месеци имав мн болна менструација,со гадење и мн големи болки,а сега овие неколку месеци немам голема болка али мн обилна ми е менструацијата сега :@
   
 14. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  299
  Јас открив како да ми се намалат болките.Си купив од оние гумените што се полнат со топла вода(заборавив како се викаат :D :D :D ) го ставам на стомакот и болката бргу поминува,пробајте ...
   
 15. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.953
  Допаѓања:
  1.736
  пред малку читав во списанието КОСМО дека тие девојки кои се физички активни, немаат болна менструација, што стачи девојки акција
  и тоа од искуство ви кажувам(тој месец и нешто кога вежбав пилатес не ни чуствував болки кога добив)
  а инаку ми помага ментол бонбони
   
  На Ana.brojka му/ѝ се допаѓа ова.
 16. mili4kask

  mili4kask Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2011
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  6
  Драги мои напатени души, јас од кога знам за себе имам болни менструации, и тоа го разбирате сите оние кои сте го поцуствувале на своја кожа. Не односи пред циклус, не физичка активност (5 години се бавев со кошарка), нисто не помагаше. Сега во моментов, сум на хормонална терапија јасмин пијам (анти беби пилули) ии да казам дека одлицно се Чуствувам. Ем ми ги решава проблемите со хормоните, ем ми е чисто лицето, ем си заштитен, ем стомаков тук тамо ке ме заболи. Пред тоа, беа болки кои се појачуваа со одереден интензитет, па повраќање па треска, и пагање у несвест. Сега да цукнам у дрво сум добра. Ве разбирам сите кои имате болни менструални циклуси.
   
 17. maggie75

  maggie75 Активен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Ajduckata treva e bilka broj 1 kaj zenskite bolesti.I kaj mladi i kaj stari zeni vazno e sto pocesto da se pie po solja caj od ajducka treva..pozdrav
   
 18. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.124
  Допаѓања:
  38.287
  Jас имам ептен ама ептен ептен ептен болни менструации :( ви кажав, ќе си голтнам Kаферин Mенструал, првиот ден :tmi: знам и да претерам со нив, ама што да правам не можем од кревет да станам
  Kога мочам, едвај напон давам :)rofl: ) 1000 иглички осеќам во јајниците :(
  Aбре, се препотувам од болки, плачам, до сега и неколку пати ми се има случено и да повратам од болка.
  порано 1от ден ме болеше, а сега па чудно 2 и 3от :^) . A за пред добивање, и јас имам гасови, подуен стомак, силиконски гради, болка во кичма, ама тоа не престанува и кога ќе ми дојде, туку се влошува ситуацијата :D

  Jас имам слушнато дека 2-3 дена пред менструација ако јадеш лесна храна нема да биде толку болна... па сега не знам :)
   
 19. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  2.293
  Допаѓања:
  122.614
  Ма, нека доаѓа редовно,да не доцни,па болката ќе боли,ќе боли па ќе помине.
  Да не се вадам од памет,дали ќе чувам трето или мм на бесилка да го праќам :lol:
   
 20. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.009
  Пол:
  Женски
  Има еден чај јас го имав порано,ама сега ич не ми текнува како се викаше,нешто менз микс ли беше... :?: Прашај во аптека одма ќе ти кажат кој е,се пие 2-3 дена пред да ти дојде и многу ублажува болки.
  Јас првиот ден обавезно сум со кетонал,друго ништо не ми делува :doh:
   
  На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.