1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болна менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од lili1, 15 јануари 2010.

  1. potterholic

    potterholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2012
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    419
    Некогаш толку неподносливо ме боли што мислам дека ќе ја изгубам свестта. Си ставам топла крпа на стомакот и ќе се напијам или аналгин или парацетамол. Не велам дека ги намалува болките нацело, туку малце, ги ублажува.
     
  2. milena.sabo

    milena.sabo Активен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo,vi pisuvam bidejki imam golem problem sekoj mesec :( Odkako ke mi dojde mesecniot ciklus 7 dena jas imam problem,me boli premnogu stomakot,imam grcevi vo nozete....MI pomaga samo ketonal injekcija,no odkako ke primam injekcija bolkite mi prestanuvaat samo 3-4 casa. i potoa moram povtorno da primam....Ve molam dajte mi nekoj sovet sto da pravam,apcinja,caevi ili sl.Fala odnapred....

    [mod-kirilica:2uwyu1na][/mod-kirilica:2uwyu1na]
     
  3. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Нешто што стварно ми помага :!: ( препорачано од гинекологот заради болната менструација)

    [​IMG]

    240 денари мислам дека се, има 20 шумливи таблети. Се пие по една дневно (бар јас толку пијам). Ги намалуваат грчевите и болките ми поминуваат за саат време. :)
     
    На sunfemina му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bubamaricka

    Bubamaricka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    2.122
    Пробајте една недела пред да ви дојде да пиете бедоксин или Б6. Полесно се поминува и ПМС-от, а и во тек на менструацијата помалу болки и полесно се поднесува. ;)
     
  5. didush

    didush Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    293
    Пол:
    Женски
    Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

    женски скоро време добив менс. и имам ненормални болки во стомакот. ми рекоа дека ако чувам термофор болките ке се посмират.Може ли да ми кажете каде да најдам термофор во скопје?фала од напред :*
     
  6. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

    па немораш баш термафор можеш и пластично шишеда си употребиш наполни го со топла а не жешка вода снајди се па живеј хаххаха
     
  7. Ligavka

    Ligavka Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2011
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    88
    Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

    Термофор ке најдеш во секоја аптека но од топлото повеќе ќе крвариш.
     
  8. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

    никако не ставајте топли облоги на менструални болки, значи најстрога забрана е тоа, ни топло ни ладно на стомакот за време на менструација, подoбро лекови напијте се одколку сопствениот живот да си го ставите во опасност.
     
  9. Maya3112

    Maya3112 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    479
    Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

    Да топло никако ,еве ако имаш силни болки напиј се 2 апчиња кафетин менструал и едно вит.Б6
    за 20 мин. че ти се намали болката.
     
  10. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.071
    Допаѓања:
    17.212
    Пол:
    Женски
  11. evelyn993

    evelyn993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2011
    Пораки:
    488
    Допаѓања:
    314
    и јас при менструација имам неподносливи болки, првиот ден проследени со повраќање. испробав секакви апчиња, аналгини, кетопрофени, кафетин менструал, кетонал и ништо ама баш ништо не ми помогна. од сите кетоналот се покажаа како најефикасни ама кога ги пиев се дуев цела, желудникот ме болеше и имав гадењe. од неодамна почнав да пијам дикло дуо. капсули се, имаат ист ефект како кетоналот само што не се штетни за желудникот. ми потврди аптекарката. значи сите вие што имате ненормални менструални болки, ви ги препорачувам апчињата, немате поим колку сум најзадоволна. :)
    би требало да ги има во сите аптеки, а чинат некаде околу 130ден 20 капсули.
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Bojca

    Bojca Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    На сите што имате менструални болки, јас ви препорачувам МНООГУ физичка активност. Запишете се на некаков тренинг, часови танцување, трчање, планинарете/пешачете секој викенд по 3 4 часа... Испотете се квалитетно! :) Ќе ви се среди за месец два, ќе заборавите на болка и на апчиња...
     
    На koritsaki и sunfemina им се допаѓа ова.
  13. naturally

    naturally Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    1.012
    Допаѓања:
    3.362
    Јас незнаев дека топлите облоги се толку опасни :o .
    Секаде прочитав дека топлите облоги ја намалуваат болката а дека се опасни не прочитав :!: :^)
    The third method is hot compress. During the menstruation, it is rather important for you to keep warm, especially to keep the pelvis warm. In order to keep warm, you can drink much hot water or you can use a hot-water bag cover the belly. Some minutes later, you can feel that your belly is not so painful any more.


    Water can be used in its various forms like steam, ice, hot or cold water etc. to relieve the symptoms naturally. Hydrotherapy can be done by anyone and in the comfort of your home. All you need is water and hence it is a safe and easy to use as well.
     
  14. sanjalica

    sanjalica Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    522
    Допаѓања:
    571
    А дали некоја од вас има болки во пределот на ректумот (односно аналниот отвор) таму позади? :?: :$ :$
    Болките се преостри и траат 10-20 секунди и потоа исчезнуваат. Од тоа што имам читано, на многу доктори им е нејасна оваа болка, но најчесто ја објаснуваат како контракција на мускулите во тој предел...
    Болката се опишува како да те сече некој со нож и слично :) :)

    Јас грчеви во стомак немам, мене ми се случува горенаведеново и си умирам додека трае.. :( :worried:
     
  15. homealone

    homealone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    1.286
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    девојќи да ве прашам знае ли некоја некој друг лек за менструални болку освен кафетин менструал бидејќи ми го забранија на доктор а заборавив да прашам дали има нешто за замена
     
  16. evelyn993

    evelyn993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2011
    Пораки:
    488
    Допаѓања:
    314
    јас ги пиев кетонал форте но многу ме болеше од нив желудникот па преминав на диклодуо капсули. исти се како кетоналот минус болката во желудникот. :)
     
    На homealone му/ѝ се допаѓа ова.
  17. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Зависи зошто ти го забраниле, консултирај се задолжително. Можеш и во аптека да прашаш за замена која има поинаков состав од кафетин менструал. Има налгесин, беналгин и сл. против менструални болки ама прашај сепак за сигурно дали смееш да земеш.
     
  18. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Беналгин - топло препорачувам!
    Ама, значи АМА ако се испие непосредно пред добивањето на менструацијата. Ќе си приметите по симптомите и ќе немате мака.
    Јас сум пишувала и порано, имам ужасно болни менструации и речиси сите се проследени со повраќања, лошења, онесвестување. Едноставно кажано - се губам скроз. :worried:
    Случајно ги бев купила и од тогаш рајот ми се виде, најсикрено. :D
    Само, мрзелива сум и обично добивам наутро, па ме мрзи да станам и го одложувам земањето на таблетата, па си ја барам белјата и одвај се опоравувам, ама добро е. Сепак полесно се дише и не е како претходно.
    Пак ќе повторам - најефективно е и најлесно се избегнуваат несвестиците и нагоните за повраќање ако таблетката се земе непосредно пред добивањето или веднаш по добивањето. Така е и со било кое апче, ама реално, до сега овие ми се најдобри. Кетоналот не го поднесувам, а Кафетинот е за никаде.
     
    На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  19. kendis

    kendis Активен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    vcera mi dojde nemozam da izdrzham od bolki, dali ke mi dadete nekoj sovet?

    [mod-kirilica:1z3f5bpq][/mod-kirilica:1z3f5bpq]
     
  20. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    4.877
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Девојки ај ве молам помош.Незнаев каде да прашам па реков тука.
    Многу ме болит стомаков,добив.Незнам што да се напијам,неможам да се помрднам.
    Се напив аналгин ама не поминуват. ;( ;( ;( ;(