1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бојадисување на косата со степ

Дискусија во 'Коса' започната од brokenHeartgirl, 27 септември 2012.

  1. Nymeria

    Nymeria Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    3.659
    Степот ако има до толку боја за да се фарбаш со него, среќно на тие што (и покрај информацијава ќе) го пијат. Страшно какви не глупости се продаваат тука.
     
    На Sara123 и anngelique им се допаѓа ова.
  2. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    И баш денес пробав....бомбаааа ми излезе-само пола коса ја офарбав со 3 пакетчиња степ од дива цреша...многу јака црвена излезе... :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
    :rofl: :rofl: :rofl:
     
  3. SheBunny1

    SheBunny1 Активен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Не бидете толку скептични штом ќе слушнете/прочитате нешто ново. Јас на пример кога дознав за ова веднаш пробав. Имам кафена коса, не многу темна ама не ми е ни светла. Ставив само две степчиња во половина литар вода, ја ставив да зоврие и си го брцнав долниот дел од косата во неа. За 20-30 секунди косата ми стана црвена, а еве веќе после четврто миење уште не ми се изми целосно бојата. Косата не се оштетува, ниту се лепи после, не е ништо страшно, баш напротив забавно е. А тоа со пената за бричење или регенераторот е доколку сакате да ја офарбате целата коса, затоа што нема логика да ја брцнете цела глава во врела вода, па ова би ви дошло за употреба баш како фарба. :)
     
    На Ramante и irena.97 им се допаѓа ова.
  4. Imini

    Imini Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    27
    Јас си направив црвени прамени со степ, прво зоврев вода после истурив степ внатре и 3-4 прамени брцнав во водата. После 10-15 мин ги извадив од вода и почекав уште 15 мин па ја измив косата. :)
    Некои викате штетен бил за косата.. како може за коса да биде штетен (надворешна употреба) кога е наменет за пиење :fubar:
     
  5. stefiy

    stefiy Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2011
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    71
    Јас 2 пати ја правев со степ (црвен) само врвовите по неколку миења се вади. Косата не се лепи ниту се оштетува. Имам темна (ама не многуу темна) кафеава коса и ми се познаваше :rofl: :rofl:
     
  6. vlubena

    vlubena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    627
    се офарбав денеска со степ, имам светла коса и не ми излезе бојата премногу јако излезе онака нешно како да прелива ама ептен кога ќе се плакниш цела када се прај црвена како човек да имам заколено :D
     
  7. Nika666

    Nika666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    217
    Па да ме види мајка ми дека си ја фарбам косата со степ а секое идење на фризер ја дерам, ќе ми ја ишиша косата (што би рекле со тупи ножици) ]:)
     
  8. Anja98

    Anja98 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2011
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    553
    Пол:
    Женски
    Иако е степот наменет за пиење,апсолутно нема врска дека не е штетен за косата. Од неколку фризерки имам слушнато дека е многу штетен за косата. Плус која е целта кога и онака не можеш да ја исфарбаш целата коса :?: Што знам... од толку начини за фарбање на коса,ова со степов ми е најголема глупост. И да,никогаш не би пробала,прво зошто си ја сакам бојата на косата,природна и второ зошто постојат многу други ефективни работи на пример фарба или колор шампон. :)
     
  9. vlubena

    vlubena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    627
    Не знам мене ни малку степов не ми ја уништи косата туку ми ја направи многу помека, не знам зошто но сега ми е многу мека :lol:
     
    На Ramante му/ѝ се допаѓа ова.
  10. girl.9

    girl.9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2012
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    478
    А колку време трае бојата???
     
  11. Anne15

    Anne15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2012
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    244
    Пол:
    Машки
    Не знам што толку тоа е сега ИН. |( Секоја втора ја гледам исто направена со тоа степчињата,и на тие што им стои и на тие што не им стои. За мене тоа се глупости,па фати офарбај се не тука со степ,се прашувам дали нешто останува од косата после тоа ? :lol:
     
  12. Imini

    Imini Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    27
    мене веке 1 месец
     
  13. EMILI1999

    EMILI1999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Јас си направив вчера со степ пола коса како омбре ми изгледаше ама не ми се познаваше многу и згора на тоа само што ја миев и гледав дека пола боја ми е испадната ...
    Сакав да прашам да не правам нешто погрешно (зовривам вода една шоња и ставам една ипол кафена лажиза шеќер, промешувам и кората ја ставам во шоњата и држам накај една минута, после се чешлам и ја сушам косата) ако правам некоја грешка кажете да поправам, јас само на овој начин знам...
     
  14. 3m43

    3m43 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    88
    Пол:
    Женски
    Шатирање со степ

    Епа дечки сакам утре да си правам дел од косата црвена со помош на степови (сок во прашок за растварање).Неможев да почекам до утре и слики да ставам :lol:
    Како и да е ако ја имате правено така косата ве молам да пратите слики :wasntme: .
    Или да ми објасните подетално да не ја зезнам косата.
    :hai:
     
  15. Bambolina

    Bambolina Активен член

    Се зачлени на:
    10 март 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    [​IMG] мојата коса :lol: веќе пет дена не е фарбана цела ама убаво изгледа и шо е најбитно не паѓа бојата досега ја имам миено 2 пати па ќе видиме колку ке издржи планирам сега цела да ја правам иначе го растворив степот во зовриена вода и ја држев косата во него едно 15 минути и после уште 10 минути од како ја извадив па сега ти пробај си ја правев со 4 степа два од малина и два од црна рибизла :P и уште нешто само едно гезве вода ми требаше што погусто толку поубаво :)
     
    На TutiFuti и 3m43 им се допаѓа ова.
  16. homealone

    homealone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    1.286
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    ова го немав видено додеја не ја видов сестра ми со црвени врвови и прво си помислив дека со маркер се боеле и после ми вика не бе со сстеп си ја правев сешто ќе измислат
     
  17. 3m43

    3m43 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    88
    Пол:
    Женски
    Wooooooow :tmi: Како ја потопи косата до таму не сваќам :^) .
    Јас ја правев денес ама само врвовите и дека имам темна коса не ми се гледаше многу па уште еднаш ја направив :lol: .
    А кога ја потопи косата , кога вриеше (додека беше на рингла или) ...?И колку вода стави ?
    Инаку многу јака ти испаднала :rock:

    Јас направив вака во 2 чаши вода ставив 3 степа од шумско овошје (инаку бојата како на тебе ми излезе) и го ставив тоа на рингла.Потоа откако зовре го тргнав на страна и пикнав прамени коса внатре околу 2-3 минути и после се измив.
     
  18. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Ти оставаше ли боја на блузите ?
     
  19. Bambolina

    Bambolina Активен член

    Се зачлени на:
    10 март 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    Не кога вриеше туку откако зовре во едно старо тенџере легнав на земја и ја потопив цела коса до корен ставив вода во гезве и додека беше врела водата ја потопив косата инаку и ја на два пати се правев бидејки и мене ми е темна косата па едвај ми излезе, само ја држев 15 минути во степот и откако ја извадив уште десетина минути па ја измив, и не ги вриев заедно степот и водата, степчето си го ставив во тенџерето а водата отпосле кога зовре ја ставив па сега ке видиме колку ќе издржи :D
     
  20. 3m43

    3m43 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    88
    Пол:
    Женски
    Ева ја и мојата коса :lol:
    Вчера ја правев.Инаку имам темно кафеава боја на коса.
    (ваква ми е заради плетенките што ги правев)
     

    Прикачени фајлови:

    • crvena2.jpg
      crvena2.jpg
      Големина на фајлот:
      228,4 KB
      Прегледи:
      183
    • crvena1.jpg
      crvena1.jpg
      Големина на фајлот:
      210,8 KB
      Прегледи:
      184