1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бојадисување на косата

Дискусија во 'Коса' започната од magic, 23 декември 2009.

  1. leptirce

    leptirce Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    55
    znaci probaj da se isfarbas :) jas se farbam mozebi 9 -10 godini , sum bila farbana vo sekoja mozna boja , so prameni vakvi onakvi :) no eve veke podolgo vreme se obiduvam da dobijam violetova (lila) boja ali ne onaa crna so violetov sjaj . inaku po pripoda su crnka so crna kosa ali toa odamna bese koga imam prirodna boja na kosa :D. no ako znae nekoj od koja farba i kako da dobijam violetova boja neka pise zs ja znaci gi imam probano site farbi i nikako nemozam da dobijam violetova tuku samo bordo:) pisete :D
     
  2. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158

    ljiljakova??? ... loso beee... zaso se farbate so takvi neprirodni boi, mnogu e grdo :? isto koga ke vidam nekoja baba so bela kosa, i stavila kolor sampon ili neznam sto so drec rozeva ili zelena boja... katastrofa
     
  3. leptirce

    leptirce Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    55
    da mislam i ja ne ja sakam drecliva ljiljakova :) inace bojata e mnogu ubava i nema vrska sto ne e prirodna ali bi sakala da ja dobija nekako ali ne da bide drecliva tuku normalna :)
     
  4. anjuskaa

    anjuskaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    9
    probaj prvo so preliv za kosa,ke ja osvezi i ke i dade sjaj na tvojata kosa,ima prelivi vo razni nijansi a i prednost e vo toa sto se brgu odmivaat vo slucaj da ne ti se dopadne,a potoa mozes da eksperimentiras so farbanje.jas licno se fabam od svojata 16god,prepoznatliva sum po svojata vatreno crvena kosa:)
     
  5. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    да не знае некој каде можам да најдам средство за деколорација :?:

    патем се фарба од пред 4 години и тоа црна
     
  6. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Фарбите од Гарниер се убави.
    До сега два пати се имам исфарбано, 1 нијанса потемна од мојата кафеава коса.. значи: најтемна кафеава (не црна).
    Ми викаа моите дека немам потреба, океј сето тоа, но мене ме фати меракот :mrgreen:
     
  7. QWEEN

    QWEEN Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    1
    Косата и покрај моите 16 години почнав рано да ја бојадисувам,ама бидејќи имам темно кафена тоа бојадисување е вадње прамени поточно кажано....Сум имала зелени прамени,црвени,виолетови,сини,бели,сиви(ко сребрени нешто) и толку.... :D
     
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.895
    Допаѓања:
    102.986
    Пол:
    Женски
    Jas prv pat se farbav na 15 godini , bev rusokosa , no po 2 meseca se prefarbav bidejki ic ne mi stoese :D sega kosata mi e crna i nikogas nema da se prefarbam drugse :D
     
  9. kate16

    kate16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    јас ти препорачувам да ја смениш бојата на косата пошто ти е желба и сакаш да изгледаш поинаку,мојата коса беше кафеава и имав желба да сменам нешто кај неа и сакав да се фарбам но бидејки мајками не ми даваше уште сега со фарби горела косата ова она така да косата ја фарбав со кна ем е похранлива за косата ем и дава повеќе сјај така да ти препорачувам да си ја офарбаш со кна има ја во црвена кафеава секаква боја подобро решение според мене ти е со кна ке побараш во продавница :) :)
     
  10. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    даа и јас се фарбам со кна и косата ми е поубава не се оштетува толку многу а и во рок од една година ми порасна ненормално многу мислам дека има црвена кафеава и црна боја
     
  11. Tweety-Girl

    Tweety-Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    2
    Здраво женски!Планирам овие денови да се фарбам ама со природна фарба без хидроген,бидејќи имам темно кафена коса сакам да добие некаков сјај во чоколадна боја.Мојата фризерка ми го препорача овој вид на фарба,а ми напомена и околу тоа дека бојата не се уништува и не опаѓа.Ве молам доколку имате пробано вакво нешто или ако сте информирани пишете.Поздрав. ;)
     
  12. didija

    didija Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    118
    Тоа се фарби без амонијак, а инаку се додава хирдоген(млечен ми се чини беше), јас земав таква, новите на Палете со мирис на брусница, мн се добри.
     
  13. Pain

    Pain Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    45
    Косата ја фарбам долго веме од кога бев 7 одделение. Прво ја исфарбав тегет после тоа црвена темна, па почнав да ја осветлувам и ја направив светло костенлива, мојата природна коса е црна .. и сега пред пола година се исфарбав црна и одлучив повеќе да не ја фарбам :)
     
  14. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Јас до сега не сум се фарбала иако имав некои идеи, ама фризерката ме предомисли како и мајка ми. Знам дека е мачно и досадно, дека многу се оштетува косата. Природната боја ми е костенлива и еве веќе неколку пати по ред се шатирам со бланш, значи имам бели прамени. Одлично ми стои, вака сите ме бендисуваат, некако ме отвара. Година ипол ја имам оваа варијанта и не планирам да ја сменам се додека не ми досади. Се шатирам на секои 6 месеци ( на фризер нормално) така што немам секој месец проблеми околу тоа :)
     
    На Cloee му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Braveheart

    Braveheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    94
    Не сум ја бојадисувала косата до сега од причина што бара постојана и посебна нега.Но, имам периоди кога сакам да променам нешто во својата фризура и изглед и тогаш си ставам колор шампон (прелив за коса).Практичен е, и се измива после неколку миења.Дава само нежен отсјај на косата, особено на сонце.Најчесто во црвена боја.

    п.с. И за неколку дена, ќе видиш уште најмалку пет црвенокоси во твојата околина- појава што страшно ме нервира :evil:
     
  16. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Наредниот пат тегет офарбај се :D
     
  17. Pain

    Pain Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    45

    :up: :up: :up: аааааааа многу убава иди косата од тегет фарбана, црна изгледа а на сонце мава на сино мн ми се допаѓа мене
     
  18. Braveheart

    Braveheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    94
    Фала ти за предлогот бејби, не сакам да експриментирам ама ти ме премисли!
     
  19. Danilela

    Danilela Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    2.256
    Допаѓања:
    1.807
    Jas nikogas ne sum ja farbala kosata,ni satirala,ni blansirala ni nisto :D Prirodno mi e temno kostenliva,no samata od sebe si ima i posvetli prameni.Interesno.Mi se dopadja vakva kazav deka nikogas ne sum se farbala i ne planiram ni da pocnam.Osven toa i da sakam,nemam kako.Drecavite boi ne gi sakam,ni crvena kosa ne podnesuvam :puke: .Inaku imam ten,ne e ni premnogu svetol,no ne e ni premnogu temen.I sega ako se isfarbam plava ke bidam kako ciganka. :) A ako se isfarbam crna premnogu ke me zatvori.Edno vreme razmisluvav da kupam farba za nijansa ili dve posvetla od mojata prirodna boja,no se premisliv i srecna sum sto se premisliv.Pozz
     
  20. stella83

    stella83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    129
    Јас ја фарбам мојата коса и бојата ми варира помеѓу светлоплава и темнокафеава, зависи од расположение. Само што плавата коса сака повеќе одржување затоа што имам сува коса и тоа многу лесно се приметува кога ми е посветла бојата.