1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бојадисување на косата

Дискусија во 'Коса' започната од magic, 23 декември 2009.

  1. HoneyBun

    HoneyBun Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    973
    Пол:
    Женски
    Спрејот за осветлување е исто како фарбањето, дури можеби и поштетно. Ќе треба да го користиш повеќе пати на цела коса, а со фарба барем ќе знаеш еднаш и исфарбана си.
     
  2. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    Тешко е да се фати боја како на природна плава со фарба...Сепак како што читав сакаш природно плава но таа прелива бело-сива и треба сива фарба да ставиш да за добиеш таков ефект бидејќи останатите нијанси што се на плаво даваат нијанса на жолто или темно портокалово...
    Јас имам природно плава коса и добро знам дека природната боја е понежна од вештачките бои но згрешив што ја фарбав со нежно плави (жолти) фарби бидејќи лесно ми фаќа но бидејќи природната плава ми прелива како бела и ледено сива и ми дели фарбата кога ќе ми одрасти бидејќи фарбата е дречливо жолта (се познава дека е вештачка боја и дречи) така да ја пробав темно сивата- руса боја на фарба но таа пак многу темно ми фати и сега користам исто така сива фарба од Арома 19ка,која е само за една нијанса посветла од таа темната нијансата и се фарбам по два пати (со растојание околу два дена) и ми фаќа таман бела и нежно сива така што се совпаѓа со коренот кога ќе одрасте
    и вака изгледа c63eedb0e572a0b7655d04e0f737890b--remy-hair-hair-pieces.jpg
    и поприродно делува а не жолто а жолтото повеќе дели....
    А ти доколку немаш природно руса коса мораш прво да ја бланшираш на фризер бела и потоа да ставиш сива фарба.Ете ти ја препорачувам Арома - темно сива нијанса,доколку сакаш потемна руса и на темен корен потемната руса поубаво фаќа. Другарка ми исто како тебе сакаше да добие ваква нијанса и фризерката и ја препорача токму оваа фарба за коренот кога ќе и одрасте да го фарба со таа нијанса и баш и фаќа добра е фарбата. Но прво мораше бланш па потоа фарби бидејќи таа има црна коса.
    IMG_20180120_202235.jpg
    Ова е нијансата која ја користам јас како природно блондинка и сиво ми фаќа но за тебе потемната,само не го паметам бројчето кое беше но мислам би се снашла бидејќи само една има ледено сива нијанса.
    Се надевам ти помогнав колку толку но прво обрати се на фризер.
     
    Последна измена: 20 јануари 2018
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Имам природна смеѓа коса,но е многу здрава,сјајна,мека не ја пеглам никогаш и не ми е оштетена
    Јас си имам зацртано црна да се фарбам ама сите викаат ќе се зезнеш и дека косата ми била преубава не знам што да правам искрено ми е малку страв :(
     
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.031
    Пол:
    Женски
    Хм , зашто да ги слушаш другите :) прави си тебе како ти е желба :) црна јас се фарбам со години , ако имаш светол тен ќе ти стои многу убаво , е сега јас се фарбав со фарба , но од минатиот месец сменив и почнав со кна , природно е , нема хемикалии внатре плус поздрава е за косата. Твоја е одлуката на крај :)
     
    На buba4e89, Alisa22 и Kimberly11 им се допаѓа ова.
  5. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Купив Кна , но не знам како се прави смесата... Може некој да ми објасни
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Јас ставам ракија,цеден лимон,и јајце секако ќе видиш како одговара густината толку од состојките да додаваш (јајце се става колку пакетчиња кна толку јајца) ова ми е рецепта од на фризер.
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Јас веке се исфрбав , доцна ми пиша :( само со топла вода и кна и добро фати , задоволна сум :)
     
    На koritsaki и Alisa22 им се допаѓа ова.
  8. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Се надевам рецептава ќе ти послужи за следен пат :)
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Да , ти благодарам многу :hug:
     
  10. Matotheja

    Matotheja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.208
    Допаѓања:
    9.353
    Пол:
    Женски
    Животна желба ќе ми остане да имам темна коса. Али пусто не ми стои зошто имам бел тен. Еднаш се исфарбав темно кафена скоро црна, изгледав како гроб. Моменталната боја ми е нешо темно руса, али сакам да си ја вратам природната - пепеласто смеѓа. Е сеа сама имам експериментирано и никако не се погаѓам, може ли некоја да ми препорача добар проверен фризер, што ќе ми погоди од прилика природна нијанса? :)
     
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.031
    Пол:
    Женски

    Која кна ја користеше? :)
     
  12. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    downloadfile-1.jpg
    Ова е бојата , купив три пакетчиња , можеби малку ми беа бидејки имам долга коса , сепак одлично ми фати , префектно :). Сега сум баш Мортиша Адамс :)
    Black color is happy color :inlove:
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.031
    Пол:
    Женски

    И јас ја купив пред некое време кнава и баш завчера ја пробав. И јас ставив 3 пакетчиња (јас па имам коса до рамена и одвај ми стасаа) плус со зовриена вода. Ми имаше пишано друга феминка дека става руски чај , ама не можав да најдам (а и не успеав да отидам до Битпазар таму да прашам)
    Од кога се исфарбав ми текна дека можев да ставам црн чај , ама бидна веќе. И мене ми се допадна многу како ми излезе бојава , се надевам дека нема да се измива брзо како фарбите
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Дали ти ја згусна косата?
     
  15. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Повеќе и од фарба ја оштетува косата, јас едвај си ја средив.
    Фарба ти е подобра опција.
     
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.031
    Пол:
    Женски
    Кна почнав да користам од декември 2017 та година- тогаш ја користев на Lush кната.. сега можам да кажам дека косата не ми паѓа како претходно кога се фарбсв со обични фарби за коса.
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ThatKind

    ThatKind Активен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2017
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Добра плава боја ?
     
  18. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Имам фарба а немам хидроген. Може ли да се фарбам без хидроген, која е улогата на хидрогенот?
    Итно!
     
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.583
    Пол:
    Женски
    хидрогенот е нешто као развијач на бојата-фарбата.Незнам колку би ти фатило фарбата без него
     
    На Lemon и Bridget им се допаѓа ова.
  20. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Јас имам седи влакна и за да го одложам честото бојадисување на две недели само на коренот пробав да ставам само боја на делови што не се гладаат. Ефектот беше премногу интензивна боја затоа што не е разредена со хидроген. Косата ја заплеткува и ја прави тешка за измивање. За да ставиш на цела коса ќе биде уште полошо.
    Не ти препорачувам боја без хидроген.
     
    На ivi1987, Lilit и Bridget им се допаѓа ова.