1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бојадисување на косата

Дискусија во 'Коса' започната од magic, 23 декември 2009.

  1. Pretty Woman

    Pretty Woman Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2018
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    178
    Пол:
    Женски
    Сакам сама да правам дома омбре или прамени да експериментирам нешто како балајаж, ама не знам каква боја да земам, каков хидроген и што уште треба помош ....
     
  2. lanaqueen

    lanaqueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2015
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Дали најде ваква боја?

    Дечки јас многу сакам да експериментирам така да сакам да си ја направам косата нешто како platinum blonde. Ако некој се разбира нека ми даде идеја што да правам од кога ќе се избланширам :)
     
    Последна измена од модератор: 7 август 2018
  3. BelieberYeahh

    BelieberYeahh Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    1.443
    Допаѓања:
    2.205
    Пол:
    Женски
    Освен таа на Revolution (rich purple) не најдов друга, но ни таа не знам како би испаднала над мојава боја, но ако не најдам друга можно е да ја испробам или сепак ќе продолжам да ја користам истата како до сега (Evolution 5.22). Во секој случај ако најдам или ако испробам некоја нова ќе пишам мислење.
     
  4. waterland

    waterland Активен член

    Се зачлени на:
    13 март 2018
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    10
    Сакам да прашам колку зимаат по фризерниците да те офарбаат убаво плава (со бланш). Дали како нормално фарбање или не. Јас сакам да се офарбам плава а имам кафена коса.
     
  5. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Бланш е силно средство за осветлување на косата, а не е боја. На осветлена коса се става бојата што си ја избрала, што значи дека има две постапки, осветлување и бојадисување.
    Цените се различни. Најдобро да разговараш со твојата фризерка. Можеби ќе ти даде совет како до посакуваната боја, а да не ја уништиш косата со бланш.
     
  6. waterland

    waterland Активен член

    Се зачлени на:
    13 март 2018
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    10
    Знам дека бланшот оштетува но како би се офарбала од кафена во плава без бланш? Воопшто не би фатило.
     
  7. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Само со бланш, друга опција немаш. Јас се бланширав скоро и косата не е многу оштетена. После бланшот ќе си користиш третмани, маски и слични препарати за коса. Не е страшно толку да ставиш бланш на коса.
     
    На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.
  8. waterland

    waterland Активен член

    Се зачлени на:
    13 март 2018
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    10
    А дали знаеш колку зимаат на фризер да те избланшираат и офарбаат? Мислам дека не е истата цена како само фарбање. Или сепак зависи од должината на косата?
     
  9. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Зависи од должината на косата и од фризерот. Цените се различни од фризер до фризер.
     
  10. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Има опција и за тоа. Постепено осветлување на косата со плави тонови.Фризерите знаат...
     
  11. LejlaD

    LejlaD Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    9.198
    Допаѓања:
    194.095
    Пол:
    Женски
    Секоја коса различно реагира на бланш,но мене бланшот ми ја изгоре,морав доста да ја скратам,така да не препорачувам бланш,доколку не сакате да ви се оштети косата.
     
  12. BelieberYeahh

    BelieberYeahh Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    1.443
    Допаѓања:
    2.205
    Пол:
    Женски
    И јас немам баш добро искуство со бланшот и тоа само на некои прамени имав. Пред година дена ги имав и косата уште не ми е целосно опоравена и тие прамени ми се видно оштетени. Знам и луѓе што ја бланшираат па повторно колку-толку им изгледа здрава косата. Сепак до некаде е ризик, јас лично никогаш повеќе не би ставила бланш.
     
  13. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Девојки стварно црната коса не е веќе ин? :^)
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Знаеш душо и јас тоа се прашувам ... Имам темно кафиава скоро црна (се фарбав со кна пред 8 месеци и ми падна фарбата , сега ми е природната ,темна кафиава кон црна со црвенкасти пигмент)
    Е сега ако јас си одлучам да ја оставам мојата природна боја дали значи дека не сум во ин ?
    Зошто некои гледаат на косата како на парче облека што го менуваме секој ден а не како на нешто природно ?
    Црното е секогаш во ин , но зошто тоа не важи и за косата ?
    Ако се решам да ја осветлам мојата темна коса , додека ја осветлам ке ми стане пепел изгорена ...
     
    На poenta, Kimberly11, DAngel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    @Justicija јас не мислев ништо лошо ниту викам дека не е ин напротив баш сакам темна коса и би сакала јас да имам природно темна,но имам смеѓа
    Сите што ги прашав ми рекоа не се фарбај не е убаво црна,ко метла ќе ти стане,не е модерно се носеле демек природни коси и плус Сергеј што го слушав затоа :?:
     
  16. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Не не , поентата ми беше за тоа што велат дека црната коса не е во ин а не лично тебе да те нападнам :)
    И мене ме советуваат да ја осветлам , но со ова тенко влакно што го имам , сепак ке си ја изберам природната боја
     
    На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    625
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Додека бев средно се фарбав еднаш не ни памтам што марка на фарба беше но после некое време кога почна да паѓа бојата врвовите на косата ми беа црвени. Има поминато околу 5-6 години од тогаш и сакам да се фарбам но страв ми е пак да не биде после тоа исто. Имам смеѓа боја на косата би сакала малку само да ја осветлам со сајос фарба. Некои искуства ?! :)
     
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.036
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Дали некоја од вас ги има пробано боиве на Санте? :)
     
  19. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    На Biocap фарбите какви се? 500 и нешто ден видов беа
     
  20. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    e3600542135665.jpg decki kade mozam da ja najdam nijansava?