1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бојадисување на косата

Дискусија во 'Коса' започната од magic, 23 декември 2009.

  1. Hinebrra

    Hinebrra Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    256
    Јас вака исфрустрирана да се пожалам и се надевам да добијам некое магично решение зошто не можам да се гледам.
    Значи, јас од секогаш сум имала катастрофа природна коса, наелектризирана и без форма, без сјај, грмушка буквално ради што ја пеглам 6-7 години постојано. Ама за чудо јака коса имам па и на толку пеглање што е единственото нешто што ја скротува уште ми е ненормално густа. Е сега, 4 години бев црвена што бараше често фарбање и одржување на бојата, ама сепак не ми ја оштетуваше нешто кој знае што, зошто и природна ми е никаква. Ама, пред 3 месеци си ставив во главата дека ако лупнам куп пари и ја направам омбре/сива самтинг нема да има потреба од толку често фарбање, а сепак ќе имам убава боја.
    Boy, was i wrong (facepalm)
    Како прво, треба да се забрани да се рекламира олаплекс како нешто што не ја оштетува косата, зошто ја прави пепел. Лупнав 50 евра за да излезам од салон како што сакав и истото да ми трае до првото миење вкупно 2 дена. Мојата сива боја со нијанса на лилаво стана жолта и прегорена и ништо живо не ја спасува. Ја шлапам со кокосово масло еднаш неделно, ама тоа од една страна ми ја прави мека, а од друга страна ја електиризира што пак изгледа прегорена. Плус, жолтава боја што апсолутно не можам да ја поднесам па и ставав некое време и екотон што додатно ми ја сушеше косата. Врвовите ми се прераспукани, нит се пегла нит се фаќа. Ја скратив пред 2 недели и толку од тоа, пак истото. Се кини косава до немајкаде, прамените напред сами се степенуваа зошто ми се искина. Сменив фризер, ама тој ми вика дека ако пробам да ја затемнам пак ќе излези жолтото и ќе биди уште полошо и дека решение ми е само да ја кратам редовно.
    Така да, се учам да се помирам со состојбава, ќе ја израстам и нема да и шлакам фарби ама аман заман што да и ставам на косава за да ми изгледа средена, а не ко расчупана кокошка?
    Anything, please? :(
     
    На jagoda777 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. JoanaS

    JoanaS Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    3.969
    Пол:
    Женски
    @Hinebrra верувам дека ти е тешка ситуацијата, ние жените некогаш претеруваме од што не знаеме точно што сакаме.
    Најпрво би те советувала да ја оставиш косата самата од себе да си се смири не ја фарбај никако некое време сепак јас сметам подобро е да поодиш жолта некое време отколку да ја доуништиш ( и јас сум одела жолта повеќе пати, сепак то е подобро отколку веднаш после третманот нареден ден пак деуга боја. Ем бојата нема веднаш да фати на тазе фарбано)
    Остави ја косата одмори ја од секакви хемикалии. Ставај масла арганово некое и маслиново исто мњне многу ми ја раживеа од коренот па се до врвовите и спиј такс ако можеш.
    Преку ден фаќај ја некако во репче ниско.
    И на месец и пол подстрижнуваја и ќе си дојди во ред пак.
    Не се секирај ќе се среди само одмори ја од хемикалии гледај природно колку што можеш да ја третираш.
    Има доста и маски природни, со јајце јогурт мед и маслиново исто помага за сјајот.
    Пробај вака па ќе видиш :)
     
    На Hinebrra му/ѝ се допаѓа ова.
  3. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    940
    Допаѓања:
    4.020
    Пол:
    Женски
    @ZAHRA сакам да те прашам дали го проба деколорантов?
     
  4. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.621
    Допаѓања:
    16.903
    Пол:
    Женски
    Не го пробав,на јутуб гледав видеа ама страв ми е да не ја зезнам косава.Па се решив најдобро кај фризер да одам.
     
  5. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    940
    Допаѓања:
    4.020
    Пол:
    Женски
    И јас гледав видеа, ама уште не се осмелувам да го купам :D :D :D.
     
  6. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    @Hinebrra освен шишање ништо нема да ти ја среди косата. Земи виолетов шампон некој за колку-толку да го ублажи жолтилото и чекај. Можеш да ја исфарбаш некоја пепеласто плава боја, ама мора прво малку да ти одмори косата. Пепеласто плава неутрализира портокалови тонови, ама за тоа што ти се кине и што ти се тегне како ластик лек е само шишање.
     
  7. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    Многу ме нервираат нашите фризери што не ти кажуваат што да очекуваш. Никој, ама навистина никој, не те предупредува дека тие бои траат само 2 миења. А ако е така како што кажуваш, дека се тегне како ластик тогаш ти ја држел премногу долго. Кај кого се правеше?
    Остави ја косата да се одмори. Можеш да пробаш со колор шампон да направиш нешто ама не верувам многу да ти смени.
     
  8. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.244
    Пол:
    Женски
    Пред неколку години слична глупост направив.
    Можеш да отидеш на фризер да ти стават пак прелив. После третиот пат, многу повеќе стои на косата и не се одмива, а потоа сивиот сјај ќе си го одржуваш со силвер шампон. Друга опција што мене ми помогна беше колор шампон. Ставав смеѓи нијанси на 4-5 миења и со оглед на тоа дека имав кафеав корен, добивав убава омбре коса.
    Кокосовото масло многу ми помогна, ама јас го ставав на влажна коса пред миење, во комбинација со путерот за коса од авокадо на Алверде, ја собирав косата во пунџа и ставав кеса. Загревав кратко со фен за да почне да дејствува и ставав пешкир или капа. Така држев еден саат. Делува како многу работа, ама навистина ми помогна да не ми се тегне ко мастика.
    Често ја виткав со пегла или плетенки затоа што така помалку ми се гледаше оштетеното.
    И за крај, шишај ја на месец ипол- два :)
     
  9. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.621
    Допаѓања:
    16.903
    Пол:
    Женски
    20190403_171420.jpg
    Јас денес бев на фризер си ја осветлив со бланш:)
     
    Последна измена: 3 април 2019
    На buba4e89, јolene и gjoker4e им се допаѓа ова.
  10. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.462
    Допаѓања:
    22.804
    Пол:
    Женски
    Предлог за посалам фарби за коса?
    Трајни, да не ја сушат косата.
    Се фарбам со Keune, ама ми здосади некако.
    Ми треба некоја фина 7-ца...

    Коренот го фарбам со црвеникава 7.43 на Keune и моментално ми е подраснат.
    Дали ако ставам 8.00 Light blonde (било кој бренд) на мојот подраснат корен (природната ми е темно кафеава) и надоле кај што е црвеникаво од Keune-то, ќе фати без да излезе некоја смешна портокалова?
     
    Последна измена од модератор: 11 април 2019
  11. JoanaS

    JoanaS Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    3.969
    Пол:
    Женски
    Јас мислам ќе се зафркниш..можда ќе ја осветлиш да..ама ќе ти дојде со жолт сјај некој сигурно според комбинацијата на бои така ми делува
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Hinebrra

    Hinebrra Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    256
    Фала ви многу на сите за советите, веќе 4ти месец од како се фарбав и ништо не и имам ставено, ама тоа е, изгорена е. Колку отприлика ќе ме кошта да и ставам прелив на 3-4 недели зошто и новиов фризер тоа ми го предложи за да ја смирам жолтава, ама искрено немам буџет јас за толку одржување на боја со третмани на 3 недели. Колор шампон не ми се ризикува дека кога ме фарбаше коренот требаше да дојде као темно сив па надолу посветло, и после едно миење коренот стана темно зелен и едвај некако го средив, така да не ризикувам.
    Предлог некој шампон за сиво или лилаво освежување на косата што не менува боја после едно миење накај зелена пример? :D Пробав од оној на Балеа за посивување ама doesn't work.Гледав во дм дека има различни ама не ми се фрлаат пари само џабе за нешто што не функционира, така да проверено ве молам :D
     
    На LejlaD му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Leviosa2503

    Leviosa2503 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.227
    Пол:
    Женски
    Дали има шанси да се постигне ваква боја без бланширање само со фарба, и ако да која фарба? (Не ми е фарбана косата до сега, светло смеѓа боја ми е)
     

    Прикачени фајлови:

    На Alisa22 и LejlaD им се допаѓа ова.
  14. MymumMyhero

    MymumMyhero Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2019
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Купи го шампонов и цело жолтило со 2 миења ќе ти се среди,редовно на секое миење ставај го многу е ефикасен
     

    Прикачени фајлови:

  15. MymumMyhero

    MymumMyhero Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2019
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Нема шанса,јас сум плава и со сигурност ти кажувам дека овој ефект ни приближно нема да го посѕигнеш само со фарба
     
  16. JoanaS

    JoanaS Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    3.969
    Пол:
    Женски
    Од каде го купуваш и колку пари е ?:)
     
  17. MymumMyhero

    MymumMyhero Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2019
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Od frisersko studio K&N vo kisela voda
    400 mkd
    Mnogi efikasno
     
    На JoanaS му/ѝ се допаѓа ова.
  18. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.444
    Допаѓања:
    4.665
    Здраво. Утре ќе ја нијансирам косата. Природна ми е костенлива боја, утре ќе ставам мед до средно плаво нијанси. Е сега, прашањето ми е што да користам потоа? Прв пат ќе ја фарбам. Дајте препорачате ме некои шампони и други средства за одржување на бојата. Вака ќе се фарбам:
    Screenshot_20190408-174159.jpg
     
  19. Bebushka135

    Bebushka135 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2014
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    95
    Добар фризер да ме направи од кафена до пастелно розева без да платам 200 евра?
     
  20. MymumMyhero

    MymumMyhero Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2019
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    https://makeupandmore.net/blog/pastelno-roze-kosa/
     
    На maaraa96 му/ѝ се допаѓа ова.