Бојадисување на косата

Дискусија во 'Коса' започната од magic, 23 декември 2009.

 1. Watermelon96

  Watermelon96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2018
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  1.062
  Пол:
  Женски
  Не фаќа, секогаш иста боја испаѓа. Последниот пат кога се фарбав кожата ми изгоре и пак исто фати ако ставам бланш ептен ќе си ја унакажам главата :D. Менував и фарби и не знам веќе што да пробам(facepalm)
   
 2. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.271
  Допаѓања:
  20.555
  Пол:
  Женски
  Одмори ја косата малку, па после пробај пак, не ја форсирај, за да не ти се оштети премногу. За ублажување, пробај со сребрен прелив, колку толку ќе ја покрие жолтата нијанса или извади светли прамени со бланш, за да не ја бланшираш целата коса.
   
  На Soncence3, koritsaki, Srekicka3 и 5 други им се допаѓа ова.
 3. JoanaS

  JoanaS Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2016
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  2.703
  Пол:
  Женски
  Дали некоја ги има користено овие фарби и ако може збор два за квалтетот трајноста итн :)

  8CA5E9B6-FBA7-446D-B9FC-29BA57808BD9.png
  2ABED260-188D-493E-A10D-88D04A278BD5.png
   
 4. Pretty Woman

  Pretty Woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2018
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  139
  Пол:
  Женски
  Се фарбав сама неколку пати од природна темно кафена во плава ама сега гледам дека е како жолта накај портокалово, која фарба да ја ставам или некој прелив предложете ....
   
 5. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.271
  Допаѓања:
  20.555
  Пол:
  Женски
  Еднаш поодамна се исфарбав со Палете и никогаш повеќе, фарба со послаб квалитет немам пробано, знам само дека после тоа едвај ја повратив косата. Е сега, можеби е индивидуално, кај некој друг можеби и нема да делува така.
   
  На teaiva, Aleksandra9999, KuklickaMoja и 4 други им се допаѓа ова.
 6. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.344
  Допаѓања:
  70.880
  Пол:
  Женски
  Женски утре планирам да одам да се шишам малку, па сакам и да ја осветлам косата, мојата е кафена (не сум ја фарбала од декември) ни светло ни темно , баш кафена.
  Треба да купам прво фарба па препорачајте како на сликиве

  [​IMG]
  Или како оваа honey
  [​IMG]
   
  На buba4e89 и lola55 им се допаѓа ова.
 7. g.o.c.a

  g.o.c.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2012
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  32
  Некој да ми препорача добар фризер во прилеп за фарбање? И по можност не многу скап. Имам природна кафена коса па сакам да ја осветлам.
   
 8. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.619
  Допаѓања:
  5.331
  Јас купувам Screenshot_20190913-075000.png изненадена сум што веднаш ми фати у корењата ко на сликата кај што немав друга фарба....
   
 9. Sweery1298

  Sweery1298 Активен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2019
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  47
  Пол:
  Женски
  Devojki nz so me natera da si ja isfarbam kosata sama. Od temno kafeava ispadna crna. Nemozam da se gledam. Kazete po kolku vreme ispaga bojava? Za 1nedela ako ja mijam sekoj den ili mesec treba da pomine
   
 10. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.619
  Допаѓања:
  5.331
  Мојата вчера ја осветлив. Но ќе треба да се осветли усште 2 нијанси. Тешка боја е црнава.


  Шампон Head&Schoulders
  +
  Витамин C 1000mg.

  Ставив 10 апчиња ги истолчив в чинија и ставив шампон - од прилика да ми стигни смесава за цела коса.
  Отстои 30 мин. А требаше 60 мин.

  Ја измив и оп, кафена :D
  Сепак не е секаде осветлена затоа уште 1 или 2 пати ќе ја повторам постапката.
   
  На teaiva му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Sweery1298

  Sweery1298 Активен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2019
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  47
  Пол:
  Женски

  A vitamin c od 1000 osvetluva li?
  Strav mi e da ne mi izleze portokalova..
   
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.619
  Допаѓања:
  5.331
  Мојата е кафеаво црвена сега
   
 13. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  16.042
  Допаѓања:
  98.216
  Пол:
  Женски
  Се фарбав темнокафено, а претходно имав омбре. Е сега има фарби за црна боја, ама некако не ми се фарба црно.
  Сакав црвена жар да се фарбам ама прочитав треба да се одржува бојата за да не биде портокалова.
  Да ја осветлам малку што боја да земам?
   
 14. Alisa22

  Alisa22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  1.659
  Допаѓања:
  9.455
  Пол:
  Женски
  Нема врска не станува портокалова ,јас имам црвена и никогаш не ми станала портокалова . Еве слика
  IMG_20190918_180754.jpg
   
  На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Imagina

  Imagina Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  103
  Пол:
  Женски
  Пробај да нанесуваш кокосово масло секој ден пред миење, да ти стои барем 1 час или ако си во можност подолго, ако веќе ја миеш секој ден. Имам читано, а потоа и видов на својата коса дека кокосовото масло помага да се извади многу побрзо црната фарба.
   
  На Sweery1298 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.457
  Допаѓања:
  17.779
  Пол:
  Женски
  @Sweery1298 сестра ми по грешка наместо плава фарба ставила црна . Нејзиниот фризер и кажа да ја измие со бел оцет . После неколку миења и се врати во нормала .

  Исто така за девојки со плава коса на кои им пожолтува , има еден шампон , лилав е внатре во сиво/сребрено шише . Знам дека е поскап малку , околу 500-600 денари е . Нема да пожолтува косата , ќе стои плава баш плава . Мислам еднаш неделно ставаше сестра ми .
   
 17. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  16.042
  Допаѓања:
  98.216
  Пол:
  Женски
  Ама јас сум темно кафена фарбана, пред тоа од црна се правев омбре. Е сега тоа омбрето требаше да биде сиво ама јас не ја одржавав и сега ми е шарена, доле на врвовите ми е светло кафена а горе темно.
  Имав јас црвена и ми стануваше портокалова .
   
  На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. srce-9

  srce-9 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2012
  Пораки:
  439
  Допаѓања:
  832
  Пол:
  Женски
  Девојки
  Имам темно кафеава боја на косата со омбре посветло на краевите но еве несум фарбана 6 месеци, веќе се отшиша а плус после одморот многу пожолте... Си мислев повторно да ја освежам да ја осветлам накај сиво да ми доаѓа но бремена сум 14 недели
  Можеби не е за тука прашањево но дали би штетело ако ја исфарбам косата мислам на омбре повторно да направам и со каква фарба или бланш треба?
  Ептен ми е за никаде каде вака 9 месеци?:wasntme:
   
 19. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.310
  Допаѓања:
  3.512
  Пол:
  Женски
  Барам светло кафена боја за коса која ќе има ладен подтон. Два пати до сега се фарбав и на портокалово мава уште од почеток, а со тек на време уште полошо. Не очекувам како на сликиве бидејќи знам дека имаат разни техники за добивање на ова, но сепак да го прекријам портокаловово.
  mushroom-brown-hair-colour.png Light-ash-brown-hair.jpg
   
 20. najjacha

  najjacha Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 април 2018
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  326
  Пол:
  Женски
  Каде да најдам силиконска капа за фарбање во Скопјр и која цена е?
   

  Прикачени фајлови: