1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бојадисување на косата

Дискусија во 'Коса' започната од magic, 23 декември 2009.

  1. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.215
    Пол:
    Женски
    Значи колку сакам црна коса да имам тоа е чудо. Природна ми е кафена ама не многу темна онака. Не можам да се помирам со тоа што нема ич да ми стои,немам црти за црна коса,со плави очи сум.
     
  2. Принцезичка1

    Принцезичка1 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    5.394
    Пол:
    Женски
    Немој да чекаш еднаш се живее:D
    Јас имам природно црна коса со црни очи и многу ме затвараше, а имав желба за светла коса и еве сега со години сум плавуша.:inlove:
    Размисли си убаво и ако сакаш напрај се, само да знаеш тешко се вади црната боја.
    61467425_2344407248981182_2268174140278046720_n.jpg
     
    На LejlaD, nina123, Seli20 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Seli20

    Seli20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    585
    Допаѓања:
    417
    Пол:
    Женски
    Што мислите ако земам измешам две фарби пола кафеава пола руса и ја намачкам како шампон ја држам некои 15мин за да ми дојде како прелив ќе успеам ли да ги покријам седите влакна? Барам начин како помалку да ја оштетат косата... Не сакам целосно да се фарбам со една боја некако досадно ми е, а да правам балајаж тоа е за долниот дел повеќе ја горе имам седи влакна. А имам темна кафеава коса. Ќе фати ли и колку би ми држела бојата :rofl: И други луди идеа се добредојдени
     
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Подобро одбери 1 боја и измешај ја со 3% хидроген. Држи ја како прелив десетина минути и измиј ја.
     
    На Seli20 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Seli20

    Seli20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    585
    Допаѓања:
    417
    Пол:
    Женски
    20200609_180532.png 20200609_180550.png
    Како од темно кафена до ваква нијанса на коса? Со бланш ли само, многу се гори косата до бланш :(
     
  6. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    На Seli20 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Seli20

    Seli20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    585
    Допаѓања:
    417
    Пол:
    Женски
    Со плав прелив нема шанси а?
     
  8. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    Тешко бидејќи ти е темно кафена косата. Мора прво пигментот да се истаде од влакното со бланш и после преливи. Инаку ако одиш кај професионалец нема зошто да се грижиш, нема да се оштети многу косата.
     
    На Seli20 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. carver91

    carver91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2016
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    196
    Пол:
    Женски
    некој имал искуство со Keune производи и бои?
     
  10. Принцезичка1

    Принцезичка1 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    5.394
    Пол:
    Женски
    Имам користено фарба и не сум баш задоволна.
    Цените им се високи, а мислам дека не вредат.
    Сепак тоа може да е индивидуално, еве да видиме другите какво искуство имале.
     
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.684
    Пол:
    Женски

    Μене па одлични ми се фарбите на Кене , баш долготрајни (плавуша сум) , а останатите производи ги немам пробано
     
    На Ketchup и LejlaD им се допаѓа ова.
  12. the_queen15

    the_queen15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2020
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Женски
    Дали може од темно кафена боја на коса (не ми е скроз темна оди накај посветла) да добијам некоја ваква нијанса со фарбање? И колку би ме коштало во некој добар фризерски салон отприлика? [​IMG]
     
    На LejlaD му/ѝ се допаѓа ова.
  13. soffce

    soffce Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2017
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    6082B374-71D1-4AFE-9D40-A9D133F380AD.jpeg косата ми е како на девојкава отприлика( природната боја) е сега сакам дома да си јупам фарба и да си ја направам ваква целата 06853E69-5D69-437D-B4E3-93C1B5885284.jpeg отприлика вака нешо, светла кафена без портокалови тонови..не сакам бланш да користам и сакам некако што е можно помалце да ја оштетам.Предлог за фарба и колкав процент хидроген треба да користам?
     
    На LejlaD му/ѝ се допаѓа ова.
  14. AmericanWoman

    AmericanWoman Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    558
    Здраво, дали некој има искуство со hair color removal? Природно сум кафеава, меѓутоа имам ставено бланш за да ја осветлам до плава на врвовите, после тоа сакав да ја вратам кафеава пак ама ја утнав и сум црна.
    Ако ставам од средството за отстранување боја, со оглед на тоа дека имам правено бланш, каков би бил крајниот резултат?
     
  15. marty 0102

    marty 0102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2018
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    193
    Пол:
    Женски
    Zdravo dali ima nekoj iskustva za ombre tehniki i sisanje vo ovoj salon dobri li se?
     

    Прикачени фајлови:

  16. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.325
    Допаѓања:
    5.840
    Има некој искуство со Reell'e фарбите од ДМ?
     
  17. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    664
    Пол:
    Женски
    Девојки, со години се фарбам црна и веќе ми здосади. Сакам кафеава, но не сакам да правам деколоризации и такви работи бидејќи пред некоја година правев и останав без коса, целата ми се искина. Освен да ја пуштам да расте што не знам дали би издржала таква "подникната" сакам да пробам од сега да ја фарбам со најтемната кафеава наместо црна и со тек на време да ми падне црното? Мислите ли дека би успеало тоа? Не ми е проблем да ми биде шарена, повеќе ме нервира да сум израсната во коренот. Мојата природна боја е кафеава потемна.
     
  18. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.270
    Допаѓања:
    131.380
    Девојки здраво,
    Имам кафеава коса, која ја шатирав на фризер, но ми испаднаа жолти прамените. Сега пола ми е паднато, но пола ми е со жолти и медова боја, прамени. Ја скратив многу пред 2 месеци, и не можам уште да ја кратам за да паднат прамените.

    Е сега, сакам да се фарбам црвена. Една фризерка рекла на другарка моја можам да се фарбам, само што горе ќе биде потемна, а долу посветла.
    Дали некоја од вас пробала вака и дали успеала да добие добра боја?! И со која фарба?! Ми ја спомнаа како најдобра на Еволушн.

    Да напоменам, сакам дома да пробам, ем заради вирусот ем фризерката ме утна претходните 2 пати:)

    Сакам ваква боја како на сликата. И дали би можела за проба да ставам колор шампон?!
     

    Прикачени фајлови:

    На LejlaD му/ѝ се допаѓа ова.
  19. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.776
    Допаѓања:
    5.396
    На прамените ќе ти фати една нијанса на останатата коса друга. Со колор шампон нема шанса за волку јака боја. Плус имај во предвид дека многу често ќе треба да ја фарбаш дека црвените нијанси брзо го губат сјајот.
     
    На LejlaD, flower30, Ева33 и 2 други им се допаѓа ова.
  20. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.325
    Допаѓања:
    5.840
    @flower30 Со колор шампон можеш евентуално да пробаш како ќе ти стои црвена боја, но се согласувам со членката, на шатираните прамени ќе ти биде друга нијанса.

    На Syoss можеш да ги видиш фарбите имаат избор на црвени нијанси, во ДМ скоро беа на попуст околу 180 денари.
     
    На LejlaD и flower30 им се допаѓа ова.