1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бојадисување на косата

Дискусија во 'Коса' започната од magic, 23 декември 2009.

  1. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.403
    Двапати со зелената фарба на Кене, без бланширање. Само не знам колку таа фарба ја има во малопродажба.
    Да, ќе имаш. Нема врска нијансата.
     
  2. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.665
    Допаѓања:
    20.985
    Пол:
    Женски
    Се надевам за погодив темата.:lol:
    Препорачајте ми некоја квалитетна фарба, сакам да добијам ваква боја.
    [​IMG]
    [​IMG]

    Моментално имам некоја кафеаво-смеѓа нијанса, плус сум светло-жолта на пола коса.:wasntme:
    Сакам да ми испадни вака темна.
     
  3. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.403
    Девојкава е фарбана со 3ка, но има и некој прамен извадено низ коса и имај на ум дека е сликана на убава светлина и делува малку посветла од што ти ќе се видиш дома на огледало. Така да би ти препорачал прво со 4ка да пробаш, за да не извадиш од памет дека црна ти испаднала. Исто така фарбите на Evolution или Keune се едни од подобрите кај нас. Фарбата е битно убаво да ја размачкаш со добар слој за да фати секаде подеднакво и да не се познава дека под неа косата ти е светла.
     
    На oceana и christinnn им се допаѓа ова.
  4. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.665
    Допаѓања:
    20.985
    Пол:
    Женски
    Шо потемна, тоа поубо.
    Стандард ист број се нијансите на сите фарби?
     
  5. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.673
    Допаѓања:
    25.218
    Пол:
    Женски

    Jas sakam nekoja kafena nijansa so laden podton deka imam svetlo lice i mnogu izrazeno plavi ochi. Ama strav mi e deka nema ic da mi stoi.. a plava kosa nesto da se nijansiram ic nema da mi stoi ne sum bas po plavoto.
     
  6. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.403
    Нијансите од 1 до 10 мислам дека да. На пример ако после бројката има точка и дополнителни бројки, за тоа не ти гарантирам дали на сите фарби е исто. Ако си сигурна за темна, пробај со 3ка. Фарба ко фарба секако доколку ти е подлогата посветла по одредено време ќе обледе и ќе осветли за некоја нијанса.
    А каква ти е бојата сега?
     
    На christinnn му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.673
    Допаѓања:
    25.218
    Пол:
    Женски
    Ваква ми е природна косата со плави очи (од нет е сликава)

    45DF3108-5735-49C2-ADF2-5D81874C5ACD.jpeg
     
  8. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.403
    Да бев на твое место, прво ќе ја осветлев, ако не ти се допаѓа, потемна секогаш може да ја направиш, осветлување темно офарбана коса е покомплоцирано.
     
  9. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.673
    Допаѓања:
    25.218
    Пол:
    Женски
    Da ama ke ja peplosam od blansot ne mozam toa da i go napraam na kosava uste mi e prirodna
     
  10. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.403
    Од еднаш бланш нема ништо да ти е. Можеби ќе ти е посува, ама постојат масла, серуми...
     
  11. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    @Ketchup јас веќе имам плав балајаж. Дали доколку сакам да направам пр. caramel балајаж ќе треба пак да се бланшира косата?
     
  12. Imangela

    Imangela Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2020
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Zdravo sakam da prasam za sovet ja farbam kosata vo crna no nikako da mi ispadne kako so sjaj da sveti dali e toa do farbata ili se koristat nekoj samponi za da postane takva.
     
  13. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.403
    Најверојатно да. Да правеше за првпат можеше и со фарба да го направиш, меѓутоа вака за брзо време ќе почнат да двојат стариот и новиот балајаж.
    Може да пробаш некое нијансирање сега ако не сакаш повторно да ја бланшираш косата.
     
    На f.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  14. BrokenWings16

    BrokenWings16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Што предлагате за портокалово/жолта коса на сонце, а сакам да биде платинесто плава чисто...
    Дали ако употребам уште еднаш некоја добра фарба, со хидроген ќе ја добијам посакуваната боја
     
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.931
    Допаѓања:
    103.253
    Пол:
    Женски

    Зависи од пигментот на твојата коса. Еве и јас го имам тој проблем , поради црвениот пигмент, израснатиот корен т.е. косата што не е бланширана ако ја исфарбам ќе биде жолта во никој случај нема да биде онаа платинеста нијанса. И професионални фарби користам, а резултатот е тој.За жал само бланш на неколку месеца помага за да се одржува оваа плава нијанса на коса.
     
    На LejlaD и BrokenWings16 им се допаѓа ова.
  16. lanaqueen

    lanaqueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2015
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj znae kade mozam da najdam od farbite na la riche-directions osven vo aleksandar cosmetics?(niz skopje), ili nekoja alternativa za sina boja sto drzi podolgo vreme?
     
  17. Soyuq

    Soyuq Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    Imam kafeava kosa, i sega se mislev da ja osvetlam malku. No neznam dali ombre ili samo nekolku prameni
    Razmieluvav za ovaa nijansa
    Shto mislite vie?
    4493aea18e1a8f298ec73eace3b48c19.jpg
     
    На ~Allure~, LejlaD и poi им се допаѓа ова.
  18. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    2.390
    Пол:
    Женски
    Јас имам темно кафена коса и пред скоро се направив таква, само од кафено ми оди на жолтеникаво, па ептен светло сиво. Замислата ми беше да биде таква сифкаста нијанса. Така што мене ми се допаѓа и мислам дека е одлично за промена. :)
     
    На Soyuq му/ѝ се допаѓа ова.
  19. CarrieBradshow

    CarrieBradshow Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2020
    Пораки:
    417
    Допаѓања:
    281
    Пол:
    Женски
    Плавуша сум веќе 10 години. Еднаш ја чкрапнав косава машка фризура оти беше пеплосана... пред 1 година беше тоа, ми израсна природната, темно кафеава ама пак ја осветлив.. Сакам да кажам пак ја пеплосав, почна веќе и да ми паѓа ;(
    Се двоумам што да и направам, сега баички ми е израсната, 2 месеци не сум фарбана и се мислам дека не сакам пак да и ставам бланш во коренот, па пак фарба низ цела коса... :x:sweat::sweat::sweat:
    Тајно посакувам да си обојам како прородната, па да ја израстам оти на се личи ама на коса НЕ!
    Се губи и форма од кинењето..
    Ја негувам со кератински третмани, од шампони маски спрејови капки, комплет ама не бе, душата и ја извадов:lol:
    Хееелллп
     
    На ~Allure~ му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ~Allure~

    ~Allure~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2019
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    560
    Пол:
    Женски
    И јас бев во слична ситуација..ама си го шљапнав бланшот и сега сум дамбетер :D така да те разбирам скроз. Малку ја шишнав и планот ми е минимум 6 месеци да не чачнам бланш, а коренот да го правам во стил на shadow root. Порано така правев со 8ка фарба ама сега планирам 7ка да ставам потемна за да не мава на жолто, само треба малце да се избленда со остатокот. Претходно кога така правев во исто време на долниот дел од косата ставав светло плава фарба 11ка со 3% и лесно се претопуваа една во друга. Ама сега и тоа ми е страв да ставам на тој дел па планирам само со силвер шампон, па ќе видиме. Гуд лак (fingers)
     
    Последна измена: 26 јули 2020
    На CarrieBradshow му/ѝ се допаѓа ова.