1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бојадисување на косата

Дискусија во 'Коса' започната од magic, 23 декември 2009.

  1. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.305
    Допаѓања:
    16.752
    Оваа ми е бојата на косата што ми е моментално, коренот веќе почна да ми подраснува (таква ми е шарена бидејќи секогаш со различно бројче фарба се фарбам)
    165026344_192379382413354_3716267656696804319_n.jpg 165541330_455003125924433_3841717937329869304_n.jpg

    Сакам да сменам малку бидејќи секогаш ми е плава, сакам да се направам вака
    165237993_262281802242837_3607300390843934630_n.jpg

    Бидејќи надолу ми е бела косата секако, претпоставувам само коренот ќе ми го прави со потемна боја.
    Прашањето ми е, дали доколку отпосле ќе можам да си ја вратам плавата боја само со фарба, бидејќи никогаш немам ставано бланш, не би сакала да ја оштетувам дополнително.
    Не сум сигурна колку ќе можам да се привикнам со потемен корен, па морам да си имам опција да си се вратам на старо :D
     
  2. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.794
    Допаѓања:
    46.393
    @pamelche, нема да може да ја вратиш повторно плавата боја после само со фарба. Доколку одиш на фризер, може наместо фарба, да ти стават само некој сиво-смеѓ прелив. Меѓутоа, ако веќе одиш на фризер, подобро да го осветлиш жолтово, наместо да го покриваш.
     
    На pamelche му/ѝ се допаѓа ова.
  3. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.305
    Допаѓања:
    16.752
    Жолтово ми е од грешка бројче на фарба, и оти почна да ми подраснува а природно ми е смеѓа, ако се префарбам сама со другата фарба ќе ми биде бела, одма ми фаќа. Јас сакам потемен да го направам коренот, за осветлување не е проблем.
     
    Последна измена: 26 март 2021
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.794
    Допаѓања:
    46.393
    А каква ти е природната боја на коса? Може да направиш потемни прамени, слични на твојата природна боја, за после кога ќе ја фарбаш плава, да не се познава ко пресек. А вака со прамените нема да изгледа ко да е подникнат корен, туку баш ќе дојде ко на сликата што си ја постирала.
     
    На pamelche му/ѝ се допаѓа ова.
  5. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.305
    Допаѓања:
    16.752
    Природната ми е нијанса потемна од сликата што ја постирав како сакам да ја направам.
    Значи да кажам само прамени да ми извади смеѓи и сиви, после може да си се префарбам ако не ми се допаѓа.
     
  6. Dodo1

    Dodo1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    669
    Пол:
    Женски
    Сакам да пробам со колор шампон да се исфарбам, да ми испадне накај темно црвена косата, бордо некоја таква нијанса. Пред некое време пробав ама не ми фати убаво и испаднав малце портокалова. Кажете ми на оваа моја боја на коса, каква боја да земам шампон за да го постигнам тој ефект? IMG_20210326_122831.jpg
     
    На Arjanit2021 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Види со Кастинг на Л'Ореал, Cherry Red нијансата. Тоа секако не е фарба, колор крем е. Има баш таква бордо нијанса, ама не знам дали би ти фатила баш како што сакаш, мене ми излезе баш темна црвена, бордо, па ја осветлував. Со обични колор шампони не знам дали би ти фатила убаво на твојава боја.
     
    На Dodo1 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.757
    Допаѓања:
    6.984
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки
    Од која марка на боја сте задоволни?
    Битно ми е да не е многу агресивна да не ми ја оштети косата, ионака имам тенко влакно склоно кон расцветување и сушење. По препорака на фризерката ја зедов гарниер колор сензација ми рече дека не е многу агресивна дека е послаба во однос на другите фарби. Ја ставив два пати до сега, но многу ме чешаше и печеше скалпот и ми се направи првут. Очигледно не ми одговара. Некоја друга фарба слична на оваа што не е многу агресивна?
     
  9. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.726
    Допаѓања:
    39.846
    Пол:
    Женски
    Природната боја нанкоса ми е ваква

    20210326_205050.jpg

    На мојата природна боја бев шатирана вака.

    20210326_204537.jpg

    Во моментов ми е порасната многу и фактички горниот дел ми е природна, а втората половина останато ни е шатираното. Во моментов сум на ум да се фарбам црвена, ама незнам дали д аја мачам косава, дали има шанси да ми фати јако црвено (не сакам темно) на оваа комбинација.
    Секако наредна фаза ќе биде шишање зошто не сум научена да ја носам долго време долго, најчесто сум кратко шишана.
    И која фарба би ми ја препорачале?
    Сакам некоја од овие нијанси

    Smart_Permanent_Hollywood_Red.jpg

    vibrant-fire-engine-red-500x500.jpg

    Дали има шанси да добијам нешто слично на овие во домашни услови?
     
    На Arjanit2021 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Ќе ти фати :)
    Земи дреч црвена и супер ќе излезе.
     
    На Ano му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.726
    Допаѓања:
    39.846
    Пол:
    Женски
    Упте ако имаш предлог некоја конкретно да барам :lol:
     
  12. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Јас се фарбав со Еvolution Red booster, со тоа што ќе треба и да си купиш хидроген посебно.
    Ако ти е кратка косата како на сликиве мислам дека и со половина од фарбата ќе се исфарбаш.
    Исто, овие се доста фалени live, ги има во ДМ. Изгуглај слики ќе видиш резултати, мене ми се допаѓаат.

    Инаку да знаеш дека нема вадење на црвенава после, сјајот и останува секогаш. Ама чим рече дека ќе се шишаш после, немаш гајле :D
    upload_2021-3-26_23-41-8.png
     
    На Ano му/ѝ се допаѓа ова.
  13. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.305
    Допаѓања:
    16.752
    Бев на фризер и не ми ја направи косата како што сакав, сега дали на ова ако ставам плава фарба ќе ми фати или ќе мора да ја бланширам? Не мора да ми испадне плава, туку само барем да го осветлам некако. 20210327_150733.jpg
     
    На Arjanit2021 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.757
    Допаѓања:
    6.984
    Пол:
    Женски
    Искуство со ревлон фарбите?
     
  15. thegirl20.20

    thegirl20.20 Активен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2020
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki sakam da se ofarbam crvena sega e mojata prirodna boja na kosa kafeava- malce svetla, pod ramenici, no nesakam mnogu da ja oshtetam vo salon so balanz pa potoa farba mnogu mi e nekako isto taka nesakam pa pak da probuvam sama doma i da izleze za nigde imate li nekoja idea kako bi mozhela da ja napravam seakako da ne ja ostetam mnogu vo salon.
     
    На Erika.greeneyes му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.757
    Допаѓања:
    6.984
    Пол:
    Женски
    Помешај ги од палете ri5 i od garnier 660 многу убава нијанса ќе добиеш.
     
  17. Fillia

    Fillia Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    Луѓенца ај кажете салoн во Скопје што работи со schwarzkopf professional или revlon professional и од таму да си купам фарба
     
  18. thegirl20.20

    thegirl20.20 Активен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2020
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Dali imash slika ili nesto kako bi izleglo?
     
  19. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Ќе можеш ли искуството со Еволушн 7.1 и 8.1 да го споделиш?
    Цела сум бланширана сем 2цм коренот. Отидов на фризер ми ставија многу темна фарба, наводно 6 но претемна ми е. Доколку не паѓа ќе ставам вит ц па сакам со овие фарби да се исфарбам. Мојата е некоја измеѓу 7 и 8 и си каста е. Нема црвен пигмент воопшто
     
  20. ~Allure~

    ~Allure~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2019
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    560
    Пол:
    Женски
    Јас ги користам за да претопам корен со бланшираниот дел, двете се доста сиви. 7.1 е потемна, како кафејава изгледа, а на бланшираниот дел има тенденција на зелено да мава со тоа што ќе допре до таму пошто не ја ставам на цела коса. 8.1 е како сивкаста потемна плава, прилично е посветла од 7.1. Само ни едната ни другата не сум ги ставала на цела коса туку само за претопување со коренот. Ги користам со 3% и не ги оставам мн на корен пошто ќе го пожолтат.. ако ме сваќаш. На природна темна коса не е доволно темен тој пигмент и само ке осветли безврска од хидрогенот. Инаку и двете паѓаат со тек на време ама седат околу 3 -4 недели.
    Едит: не ти ја препорачувам баш 7.1 за цела коса пошто ти е бланширана основата искача на зелено и некако старски штознам, малце мртва боја е
     
    Последна измена: 3 април 2021
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.