Бојадисување на косата

Дискусија во 'Коса' започната од magic, 23 декември 2009.

 1. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  318
  фарби - трошење пари, време и нерви! Се откажав од нив, пред година и пол! Засекогаш.. :devil:
   
 2. KejtiKaulitz

  KejtiKaulitz Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  39
  Мене баш ми е задоволство да се фарбам. Фарбана сум црна ама со хена,помалку пари повеќе фаќа и помалку време стои така да кој сака може да ја смени побрзо...
  А инаку природна ми е нечисто плава онаа dirty blonde што ја викаат :)
   
 3. fejsbuk

  fejsbuk Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  ај што е мачно и штетно за косата плус тоа е губење на нерви и пари и плус тоа со фарбање сњ осветлува природната боја на косата,барем мене тоа ми се случи.....природно си е природно :D
   
 4. KejtiKaulitz

  KejtiKaulitz Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  39

  имам другарки кои плачат за посветла коса од таа што ја имаат ;)
   
 5. LoVeR

  LoVeR Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2010
  Пораки:
  886
  Допаѓања:
  1.046
   
 6. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  12.977
  Допаѓања:
  68.025
  Пол:
  Женски
  jas prv pat se satirav na 14 a se farbav na 15 godini. imam prirodno kafeava kosa i prv pat se ofarbav plava. mi izleze portokalova i nabrzo ja smeniv vo crna. 3-4 godini taka ja nosev i pred 1 mesec resiv sama da ja smenam. Kupiv 2 sisenca hidrogen 9% pomesav so prasak za osvetluvane na kosata i potoa ja isfarbav kafeava. inaku planiram da ja napravam med boja :D
   
 7. zanes35

  zanes35 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2010
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  1
  za plava kosa ja preporacuvam TINTA KEUNE 1517
   
  На legallyblondee му/ѝ се допаѓа ова.
 8. kate-84

  kate-84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2010
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  2
  taa e obicnata keune sto ja ima sekade ili nekoja druga e?
   
 9. plavusha

  plavusha Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  118
  па јас не ти препорачувам бојадисување на косата бидејќи со текот на времето ке ти изгори од фарбите јас имав природно плава коса и со текот на времето бојата ми премина во златна :o многу си ја сакам старата боја на косата па сакав да ја бојадисам плава но сите ми велат луда си ;) а и плус многу тенко влакно имам така да нема да ја бојадисам нека е каква што е :rofl:
   
 10. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.892
  Пол:
  Женски
  Дечки, кои фарби ги прават без амонијак знаете ли? Која марка
   
 11. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.202
  Допаѓања:
  95.334
  На Гарние,Колор енд Шајн се без амонијак,баш прашував на форумов и таа ми ја кажаа.Ја најдов,ја има во сите маркети,арно ама нема избор на бои,неколку се само.Трае до 28 миења,ама не е точно дека потоа паѓа и се враќа старата боја што сте си ја имале,затоа што мене ми рекоа дека е како колор шампон,само подобро фаќа и се враќа старата боја,но не е така.На неа пишува перманент,што значи ја менува бојата,а потоа паѓа пигментот баш од таа боја и потоа има излитен сјај и боја,впрочем како и боите со амонијак.
  Има многу светли нијанси и многу темни,нешто помеѓу нема.
   
 12. ma4enceEdno

  ma4enceEdno Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  399
  Допаѓања:
  461
  Јас не се фарбам и не сум ни помислила на тоа затоа што сите што се фарбат велат дека не е убаво а и мачно е, трошиш пари, губиш време.....Но во последно време ми се појавија бели влакна и тоа многу имав и пред тоа ама не ми се познаваа многу , а сега па нема некој што не ми рекол ее ама ти побелела косата :worried: и незнам што да правам а не сакам да се фарбам да не ја оштетувам косата и онака ми е сува. Мојот фризер ми препорача имало нешто што се ставало на косата како сјај не било штетно за косата а и плус можиш или ко твојата боја да се исфарбаш или некоја друга(не било фарба). Е сега ме интересира дали знаете нешто во врска со тоа, а цело лето се мислам дали да го направам. Но не би требало да е нешто не убаво бидејќи не е ни ефтино околу 1500 ден, не е се до цената знам али сепак неможам да се одлучам. Па кажете ми ако знаете нешто во врска со тоа.

  Фала ви ,поздрав
   
 13. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.892
  Пол:
  Женски
  Црна ми треба мене. :) Доста ми е од фарби веке 6 години се фарбам редовно, жал ми е за кутрата коса |( Па ете да пробам со нешто за помалку да се оштети, ако не па к'на ќе пробам.
   
 14. fibimk

  fibimk Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2010
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  1
  Probuvam daj a poplavam,ali tesko s e uspeva,osven da ja izblansiras prvo.Pocnav so Pallete,pa sega stavam Evolution 11.10 so 9% hidrogen.E poplavena vo odnos na prethodno ama ja nemam onaa boja sto ja sakam.Mozda ima vrska pigmentot,so ogled na toa sto prirodna mi e temnokafena,taka sto sekogas korenot mi e poinakov od ostanatata kosa. :tmi:
  Se nadevam ke uspeam za skoro.
   
 15. Miss-Independent

  Miss-Independent Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2010
  Пораки:
  2.292
  Допаѓања:
  5.645
  природно сум смеѓа и тоа темно смеѓа :) сега имам некоја мед боја на коса со плави прамени и ми се свиѓа како ми стои :D иначе се фарбам со Кeune 10.21 ама откаго се ифрабав прв пат и извадив прамени само коренот си го фарбам за да не ми се изгубат прамените,а нив ги вадам на 2 месеци кога ќе ми зараснат, тогаш и си ја префарбувам целата коса :)
   
 16. nutella

  nutella Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  imam temnokostenliva kosa , ednas se farbav so farba bez amonijak i kosata ne ja smeni bojata tuku sjajot :worried:. sakam da ja osvetlam kosata , da ja imam taa med boja , no neznam kako.. :/
   
 17. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.648
  Допаѓања:
  9.677
  Пол:
  Женски
  И јас сакам медова боја на косата, инаку имам темно кафеава.
  Мајка ми се фарба плава скоро цел живот и ја прашав, ама женава нема поим како да дојдам до таа боја.
  Мојот фризер па, ми вика да не ја фарбам, бла бла...
  Работата е што не сакам да ми излезе како шатирана, онака ефтино, туку баш онака убава мед боја.
  :?:
   
 18. MissDesertRose

  MissDesertRose Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  83
  mojata prirodna boja e mnogu svetla kafeava duri nakaj pepel boja ide :) imav mn zelba da se napravam plava... i bev so plavi prameni i vo 3ta sredno resiv da se napravam skroz plava i taka bev edno 3 godini... no mn mi se osteti kosata i se prefarbav temna i si ja izrasnav mojata - koja sega e dolga do polovinite, gusta i so sjaj... i za nisto na svetot ne bi stavila farba povtorno :)
   
 19. wanda.q

  wanda.q Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  мене природна ми е смеѓа, прилично светла :) сакав да се направам црвена ама имам мноогу долга коса и не сакав да ја оштетам со фарба, плус тоа некако две фарби месечно премногу ми дојде :) решението си го најдов во палете колор шампоните :) во кесички е, една кесичка една фарба. нема амонијак хидроген ништо и трае од 6-8 миења :) презадоволна сум иако во последно време тешко ми е да го најдам :/
   
 20. anngelique

  anngelique Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  843
  Допаѓања:
  472
  Ако може некој да ми препорача салон каде што ке можат да ми ја направат косата виолетова.. веќе 3 години пробувам да ја добијам нијансата која ја сакам и тогаш кога ќе ја добијам ми паѓа бојата со 2-3 миења. Па ако знаете да ми препорачате нешто :))