1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бојадисување на косата

Дискусија во 'Коса' започната од magic, 23 декември 2009.

  1. eminaa

    eminaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    probaj so evolution 11.11, i 12% hidrogen
     
  2. sexy.s

    sexy.s Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    Јас користам еволушн 11.11 со 9% хидроген и топ плава боја си имам... позз
     
  3. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    ова со колор шампонот воопшто не е лоша идеа сакам да ставам цоколадно кафеава боја ја обожавам и сакам да видам како ке ми седи но несакам на секое капење да ми пага еден тон боја од глата :D не дај боже со дечкото кога би се капела :D зато се предомислувам а имам долга коса и несакам да ја оштетам со фарби незнам што да правам хелп...
     
  4. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Јас користев гарниер но повеќе не се фарбам си ја вратив мојата боја на коса и не ни мислам веќе некогаш да се офарабам зашто само ја горам косата, а како што викаат природно си е природно :D
     
  5. BBbaby

    BBbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    5
    девојки мене ми беше црна косата веке неколку години 3-4, сега се решив да ја правам плава бев на фризер ме праеше цела со бланш па после тоа со фарба и косата ми излезе шарена поради тоа што јас последниот пат ја оставив значи коренот ми беше кафен природно. и горе ми испадна плава убава на коренот,а надоле како портокалова кафена. пробав после месец дена со гарниер најсветлата нијанса али немаше никаква разлика од претходно :( се шишав и после 1 месец пак пробав мегутоа сеа со еволутион 11.11 така мислам дека беше и ми испадна значи посветла али надоле уште ми е шарена. се шишав повторно поради тоа што ми е дооооста изгорена,ставам силиконски капки од аура се надевам ке успеам да ја обновам. мегутоа сакав да ве прашам дали постои нешто за побрзо да си ја направам плава како што ми е коренот? вака шарена што знам малце глупаво изгледа а неможам да ја фатам пошо се шишав до раменици ми е. неможам повторно да се бланширам стварно ми е изгорена доволно. барам совет :)
     
  6. Miss-Independent

    Miss-Independent Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    2.292
    Допаѓања:
    5.649
    ^^^Ќе си ја ишатираш цела коса ама убаво со бланш и ќе ти дојде поплава..Ако сакаш да ти се познаваат прамените тогаш прво офарбај се ,а ако сакаш цела да ти е прближно иста нијанса ондак одкако ќе се ишатираш ќе се исфарбаш..
    Е сеа за бојата ,ќе ставаш ко прво појак хидроген 9ка или ако сакаш ептен бело-плава тогаш 12ка , а на фризерката ќе и кажеш ,за да не ти искочи во коренот посветла а надоле потемна ,на коренот да ти стави една нијанса потемна од другата фарба што ќе ти ја нанесе надоле...Се надевам ме разбра :)
    А да..и да знаеш ќе ти се оштети коста уште повеќе :!: :*
     
  7. little.piggy

    little.piggy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    8
    Сакам да прашам дали некој пробал на фарбана коса да стави колор шампон со иста боја каков ефект има ? Затоа што се фарбам , но бидејќи за брзо време ми се познаваат темните израстоци сакам да ставам колор шампон за да не се фарбам толку често , поради оштетувања нели . :)
     
  8. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    И мене баш ме интересира ова... :^)
     
  9. little.piggy

    little.piggy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    8
    Мислам дека ќе го испробам ова , но ако некој пробал да ми каже дали потоа брзо се одмива бојата бидејки шампонот побрзо се мие па да не се измие и фарбата од предходно :)
     
  10. Night.Star

    Night.Star Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2010
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    117
    Природно сум русокоса, пред неколку години направив драстична промена-ја фарбав црна :D цела година ја носев така и супер ми беше, после ја фарбав кафеава, па по неколку месеци црвена, и сега пак сум русокоса и сега за сега не планирам да ја менувам :)
     
  11. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    девојки кажете некој добар колор шампон имам светло кафеава коса сакам некоја кафено чоколадна боја малку да ме освежи ја обожавам таа боја но несакам да ја фарбам да ја оштетувам мојата коса затоа сакам да знам некој добар колор шампон до сега немам користено како факат дали има некој ефект?позз
     
  12. Ivanovic

    Ivanovic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    смени ја бојата на косата,пробај нешто ново.еве мојата природна боја на коса е темно кафеава,пред неколку години ја шатирав некое време.потоа ја одмарав некое време,па и ставив црна кна,па бидејќи брзо ми излегуваше (дека често ја мијам косата) ставив црна фарба.после некое време ставив црно-модра фарба (значи со плав одблесок на јака светлина).ми здодеа и таа боја ја направив виолетова,и сега моментално ми е во три бои (виолетови корени,шишките и неколку прамени црвени,а останатиот дел црн).обожавам да експериментирам со боите,но штетно е за косата од бујна долга коса останав со ретка кратка коса хах
     
  13. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    да сакам да ја сменам ужасно сакам некоја промена ама не мн.драстична само да ме освежи некоја нијанса посветла :) ќе пробам со колор шампон па ќе видам што ке испадне :)
     
  14. Ivanovic

    Ivanovic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    мислам дека колор шампоните немаат некој ефект,али сепак пробај па кажи ми што ке испадне хехе :*
     
  15. scarlettt

    scarlettt Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Јас сум природно црна и никогаш не бев задоволна од изгледот, па решив да ја осветлам косата и сега ми е бојадисана во нијанса на карамела, валкано плава и задоволна сум. Обожавам да водам грижа и да ја фарбам косата, се чуствувам убаво :)
     
  16. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    И јас сакам да ја осветлам за некоја нијанса.
    Ако најдеш добар колор шампон и го пробаш, извести ме за резултатите. ;)
     
  17. TheCandy880

    TheCandy880 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    3.992
    Допаѓања:
    6.303
    Пол:
    Женски

    Девојки се снабдивте со некој колор шампон? јас имам кафеава сакам да ја осветлам за некоја нијанса но не знам каков колор шампон? помош
     
  18. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    http://dzieciowo.nazwa.pl/strefa/wp-con ... /szam2.jpg
    Јас се фарбам со оваа "фарба" на нејзе пишува дека е како колор шампон и дека со 28 миења бојата паѓа ама нема врска исто како фарба е
     
  19. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    А бојата како излегува? Дали се веродостојни боите на кутијата, што покажува твоето искуство?

    Инаку јас изгледа утнав, требаше во оваа тема да го поставам моето мислење. Еве повторно да прашам...
    Се фарбам плава веќе подолго време, можеби 4-5 години и повеќе. Имам појачано опаѓање на косата поради некои стресови но мислам дека полека се стабилизира, особено откако почнав со терапија. Е сега да не бидам многу офф топик, сакам да почнам да се бојам со фарба за коса без амонијак (инаку да не се фарбам некако ми е нон сенс бидејќи имам МНОГУ седи влакна). Ме интересираат

    L'oreal Casting 900
    [​IMG]

    и Gаrnier HerbaShine 900
    [​IMG]

    Природно имам светлосмеѓа коса, и имам доста седи, и не знам како би ми фатило, не мора да е многу светла плава, но барем да е медиум плава. Има ли некоја од вас искуство со некоја од овие две бои, или пак дали има плавуши што се боите со послаби бои без амонијак? :wasntme:
     
  20. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Мене ми излезе баш како на сликата