Бојадисување на косата

Дискусија во 'Коса' започната од magic, 23 декември 2009.

 1. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.648
  Допаѓања:
  9.677
  Пол:
  Женски
  Јас не знам ни воопшто каков колор шампон да барам. :worried:

  Значи мојата коса е ваква по боја
  [​IMG]  а сакам да биде барем слична нијанса на оваа

  [​IMG]
  Која може да ме посоветува што да направам? :?:
  Дали со колор шампон или со фарба. И која фирма да ја барам, што е кавлитетна и ќе се фати?!
   
 2. anailisav

  anailisav Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  23
  girl1985 јас редовно веке 3 години се фарбам плава мегутоа никогаш не ствам 9 или 12% хидроген секогаш со 6% се фарбам.земи малку посветла нијанса од онаа што сакаш да ја добиеш и со 6% хидроген ем нема толку да ти се оштетува косата ем ке ја добиеш посакуваната нијанса.поздравче :)
   
 3. majuskaaaa

  majuskaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Zdravo jas sum ovde nova i sega sakam kosata da ja osvetlam da ja napravam kako lesnik boja a mojata kosa e crna ama ne mie farbana so farba tuku so kna i dali nekoj mozi da mi pomogni dali ke uspeam ili uzalud se nadevam a obozavam takva kosa sakam blagodaram odnapred pozz
   
 4. crnokosata

  crnokosata Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  251
  Допаѓања:
  121
  Пол:
  Женски
  почекај да ти падне кната првин скроз од твојата коса па после исфарбај ја инаку може да ти биде на корењата светла а надоле темна и ке се прошараш само
   
 5. majuskaaaa

  majuskaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Веќе ја чекам 7 месеци и не паѓа а многу луѓе ми кажале дека фарбата на кната мн теско мози да фати и сега нз со да правам дали да ја исфарбам првин кафена па после да ја осветлувам
   
 6. lionF

  lionF Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Zdravo nova sum na forumot !!!
  Pred dva dena ja isfarbav mojata crna dolga vitkana kosa so nasvetla plava boja so cel da dobijam nekoja lesnik ili cikoladna nijansa. Tenot mi e bel a vegjite mi se crni i imam svetlo kafeni oci. E sea mislam deka kje mi stoi, ama imam problem poradi toa sto pred tri meseca staviv farba loreal bez amoniak na kosata crna i mislev deka toa vekje e izlezeno od kosata. Pa poradi toa sea korenite mi fatija lesnik boja a kraevite na kosata nekoja mnogu temna kafena i izgledam mnogu smesno kako da sum prosedela po svetol koren. PLsssssssss pomagajte neznam sto da pravam :( inace imam stvarno ubava kosa vitkana epten dolga
   
 7. Miss-Independent

  Miss-Independent Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2010
  Пораки:
  2.292
  Допаѓања:
  5.645
  ^епа сеа прво за да не бидеш шарена ќе си го офарбаш коренот со потемна фарба...а после за да ја добиеш бојата што ја сакаѓ прво ќе се ишатираш па ќе ја фарбаш и постепено ќе ја добиеш посакуваната боја :) Кај се брзаш па и ти сакаш директ од црна во светло кафеава :D невозможно е :)
   
 8. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.916
  Допаѓања:
  3.434
 9. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.677
  дидиси и мене ми е иста бојата ко твојата, но освен со бланширање или со фарбање на целата коса на секои две недели, нема друг начин да ја осветлиш.
  Или пак со преливи, ама тоа е моментално.
   
 10. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.916
  Допаѓања:
  3.434
  е да многу е обврска нон стоп треба да се фарбаш :worried:
  сепак фала :hai:
   
 11. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.907
  Допаѓања:
  5.943
  Пол:
  Женски
  колор шампните не даваат никаков ефект и паѓаат за 5 до 6 миења на косата можам да речам дека фаќа црната боја јас ставив чоколадно кафеава боја но попусто малку некоја нијанса доби косата но сепак не е то то се разбира а со фарби не сакам да си ја оштетувам косата :(
   
 12. K.e.ll.y

  K.e.ll.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2010
  Пораки:
  438
  Допаѓања:
  191
  Дечки препорачајте ми некоја фарба што не паѓа бојата така лесно,незнам дали е до мојата коса или дали е до фарбите,ама никогаш не ми се задржува бојата како на почетокот.
   
 13. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.111
  Денес фарбите за коса, се за жал со многу слаб квалитет. Кажи ми со која боја се фарбаш и во каква нијанса? :^)
   
 14. K.e.ll.y

  K.e.ll.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2010
  Пораки:
  438
  Допаѓања:
  191
  Ги имам пробано сите овие што ги има по маркетиве Палете,Гарниер и за нив одма ќе кажам НЕ,последнава година се фарбав цело време на фризер,ама ништо,пак истиот проблем,и исто се нервирам што добивам малку помаранџест сјај кога ќе ми падне бојата. Ми ја фалат на Keune многу,ја имам и таа користено,ама искрено не се сеќавам каква беше и се мислам дали пак да земам од таа. Иначе сакам темна кафеава,доста темна со пепеласт сјај. :)
   
 15. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  1.822
  Во што ја растворате кната?
  продавачката ми рече во врела вода
  некои тука ми рекоа во јајце или субрина
  првпат ќе го ставам чудото на косава :doh:
  некој совет?
   
 16. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.907
  Допаѓања:
  5.943
  Пол:
  Женски
  девојки дали има некој искуство од фарбите беза амонијак велат биле мн.квалитетни и не ја оштетувале косата а и гледам такви почнаа да користат по фризерските студиа дали мошеби некој има искуство? :*
   
 17. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.076
  Допаѓања:
  1.619

  kate-the-great јас ја растворив во вода, но зедов кафеава но ми излезе црвена :@
   
 18. 135-5

  135-5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2010
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  5
  Zdravo.Sakam da ja farbam kosata so evolution farba za kosa no ne znam kakov hidrogen da zemam i kolkku se stava pa ako ima nekoj koristeno ve molam pisete.koristev palete bez amonjak i cela kosa mi ispadna sega mi e obnovena no sakam ovaa da ja probam dali nekoj znae kolku tocno se stava oti na pakovkata pisi razmer 1:1.5.ve molam za informacija.
   
 19. kapka

  kapka Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
   
 20. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  3.256
  Пол:
  Женски
  Многу сакам да се офарбам црвена. Најверојатно таа желба ја имам откако мама е фарбана цевена :angel:
  Но рано е да ја горам сега косава, здравје во иднина. :D
  Е вака би се офарбала:
  [​IMG]
  или пак малку потемно
  [​IMG]