Бојадисување на косата

Дискусија во 'Коса' започната од magic, 23 декември 2009.

 1. 135-5

  135-5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2010
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  5
  здраво блесавка и јас сум нова на форумов и го имам истиот проблем со косата.моментелно имам темно кафеава коса природна и се фарбав црна и последниот пат во септември ставив палете без амоњак и ми бесе убава со сјај но не излегва бојата сега се изфарбав со кафеава темна и на коренот фати а другиот дел остана црно.се консултирав со мојот фризер и ми рече дека можи да се осветли или со бланш но многу кратко време оти е голем ризик или со осветлувач и нема да изгори косата само ако е еднаш со таа фарба фарбана а ако е повеке пати фарбана со темната фарба ништо не помага освен стриженје.па сега ке почекам 2 недели па ке одам малку да ми ја осветли.а ниту лореал ниту ревлон нема да фати над црна палете а сега сум црнокоса со кафе корен.
   
 2. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.174
  Допаѓања:
  1.824
  Стави прамени доволна промена се :)
   
 3. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.293
  Оффф многу голем чекор е да се одлучиш да се исфарбаш црна |( , најлоша нијанса за отстранување
  135-5 Црната боја на косата можеш да ја извадиш со деколоратор, најдобар е оној од фирмата Соларис, колку што јас се имам консултирано не ја оштетува косата многу, ептен малку. Чини околу 190 денари, а зависно од должината на косата ќе ти требаат 3 до 4. Е после ова ќе си се исфарбаш со некоја нијанса на фарба, која е иста или приближно иста со твојата боја на коса :)

  Се согласувам со Фајрквин, на природна коса најубаво стојат прамени со фолија 2-3 нијанси посветли од косата, на другарка ми и правев такви со фарба без амонијак, излезе СУПЕР. ;)
   
 4. sweetgirl92

  sweetgirl92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  242
  Допаѓања:
  921
  FBI а каде може да се најде тој деколатор?
   
 5. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.293
  Сигурно ќе најдеш во некоја поснабдена парфимерија, ако си од Скопје го има во КИМ во Бисер :)
   
 6. Marina89

  Marina89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2010
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  42
  Добро е што постои такво нешто :rofl: ,јас барав низ Кичево и низ Охрид летоска ама немаше.Низ битола незнам дали има....а дали некој проба ме интересира и дали имаше стварно ефект.позз
   
 7. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.293
  Мојата другарка се фарбаше црна со години, сега ја вадеше бојата со деколоратор и и излезе жолчкаста, потоа веднаш се става фарба и ја добиваш нијансата што ја сакаш :)
   
 8. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  625
  Девојки јас косата не сум ја фрабала до сега само еднаш пред неколку години ја имам изнијасирано,но имам забележано почнаа да ми се појавува по некое бело влакненце(не забележуваат воошто)јас некако почнав многу да се замарам со косата и секое влакно го анализирам па сакам да си ја фарбам со к'на црна но ме старв незнам како ќе испаднам а косата ми темна накај кафена еве каква:

  Што ми предлагате....а имам ептен бел тен..
   

  Прикачени фајлови:

 9. bonbonka17

  bonbonka17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  7
  epa aj plavushi mislenje :D .. ili za onie koi bile.. plava sum vekje 1 god.. no sakam bela nijansa da dobijam.. pa ako moze vashe mislenje ili iskustvo da spodelite koja farba da ja upotrebam??

  [mod-kirilica:1hjs9leq][/mod-kirilica:1hjs9leq]
   
 10. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.833
  Аннни зошто црна? Можеш со темно кафеава да се исфарбаш, со најтемната кафена нијанса на к`на. Плус имаш светол тен, мислам дека добро ќе ти стои.
   
 11. UnknownGirl

  UnknownGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  6
  Јас лично косата ја исфарбав на 14 години....имам виткана коса и секогаш ја пеглав...а сакав да имам многу долга коса но ја зафркнав со пеглањето и фарбањето...па решив да не се пеглам повеќе, а се фарбам со кна па резултатот излезе позитивен...Мој совет доколку сакаш да се исфарбаш немој да ставаш фарба...пробај со кна бидејќи не ја гори косата и има витамини ;)
   
 12. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.174
  Допаѓања:
  1.824
  Mojата коса е светло костенлива... имам 17 години ..
  кога е лето косата ми е многу посветла и ми се прелива ...дури и кога еден прамен ке се рефлектира ми е како морков боја ..многу чудна боја на коса ..многу пати досега сакав да ја фарбам ..мајка ми ме пушти да ја исфарбам но ми рече прво да ја прашам фризерката ..кога ја прашав фризерката ми рече : не е проблем јас ќе те исфарбам ќе ти ги земам парите , но , што потоа ,ќе ти биди криво ваква златна коса за ја исфарбаш ( сакав плава да се фарбам)...сега се премислив и среќна сум што имаше кој да ми ги кажи овие работи и благодарение на фризерката сеуште сум со оваа боја - природната ;)
   
 13. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.068
  Допаѓања:
  6.341
  Пол:
  Женски
  :clap: Фајрквин за одлуката, и јас ја немам фарбано до сега , ми се свиѓа природнава боја, темно кафеава накај црна , имам волумен и насветло ми светка , и се прашувам ако ја исфарбам дали пак ќе ми светка, а и сум немала искуство со фарбите нити сакам да имам уште 3-4 години.
  Натјур бјути :rock:
  Во никој случај не би се офарбала плава, мислам дека нема да ми стои, а и не можам да се замислам плавуша.
   
 14. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  122
  Јас и не сум баш за бојадисување на косата. Ја имам само 2-3 пати фарбано и токму затоа што врвовите ми беа посветли од коренот и ми сметаше. Но, ја фарбав иста боја како природната и никој не ме забележа дека сум фарбанко :lol: . Инаку за црна, плава, црвена коса мислам никогаш нема да си ја исфрабам, Ја оставам сега природно, бидејќи не ми се разликува. Ваква нешто ми е бојата:
  [​IMG]
   
 15. Pain

  Pain Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2010
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  42
  Ајде кој се разбира од бојадисување да ми кажи дали смеам да ставам КНА на веќе еднаш исфарбана коса со хидроген, затоа што знам дека ако ја имаш фарбано со КНА треба да чекаш дападни бојата па после да се фарбаш со обична фарба .. кој е стручњак да ми каже :)
   
 16. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.861
  Допаѓања:
  5.120
  Пол:
  Женски
  дефинитивно ќе ја пробам кната долго време се мислев ме убеди... :)
   
 17. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  488
  Леле кај ја погоди баш како природната? :?: Јас се решив утре да се фарбам, да ги покријам шатираните прамени и фризеркава моја купила три различни бои на фарба, па ќе ги меша, па некои преливи, па триста чуда... :^)
   
 18. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  1.035
  Допаѓања:
  1.607
  Пол:
  Женски
  Смееш,јас се фарбав со црна фарба ама ми паѓаше бојата џабе ја горев и си купив кна и се фарбам сега така нема гајле уживај,нема врска што си претходно фарбана со фарба
   
 19. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  122
  Па јас кога ја фарбав сама си купив од продавница две фарби едната малку потемна од мојата едната малку посветла. Ме исфраба мама дома и кога се измив има што да да видам. Иста боја на коса пак :lol:. Така да фризерката сигурно си знае како треба, чим јас нестручњак погодив, не се сомневај во неа ;)
   
 20. marija.d

  marija.d Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  6
  najdobri se farbite na revlon,za razlika od dr farbi se poskapi 500 den se,i se 50ml,bojata i sjajot premnogu vreme ostanuvaat i ne pagaat kako kaj dr farbi,i imaat mn malo kolicestvo na amonijak taka sto ne ja ostetuvaat kosata a bojata ostanuva premnogu dolgo,mn sum zadovolna od farbite,ne mozat da se najdat vo parfimerija edinstveno vo frizerski salon sto sorabotuva so revlon!!!

  [mod-kirilica:3gkbbos1][/mod-kirilica:3gkbbos1]