1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бојадисување на косата

Дискусија во 'Коса' започната од magic, 23 декември 2009.

  1. 135-5

    135-5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2010
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    5
    здраво блесавка и јас сум нова на форумов и го имам истиот проблем со косата.моментелно имам темно кафеава коса природна и се фарбав црна и последниот пат во септември ставив палете без амоњак и ми бесе убава со сјај но не излегва бојата сега се изфарбав со кафеава темна и на коренот фати а другиот дел остана црно.се консултирав со мојот фризер и ми рече дека можи да се осветли или со бланш но многу кратко време оти е голем ризик или со осветлувач и нема да изгори косата само ако е еднаш со таа фарба фарбана а ако е повеке пати фарбана со темната фарба ништо не помага освен стриженје.па сега ке почекам 2 недели па ке одам малку да ми ја осветли.а ниту лореал ниту ревлон нема да фати над црна палете а сега сум црнокоса со кафе корен.
     
  2. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.019
    Допаѓања:
    5.935
    Стави прамени доволна промена се :)
     
  3. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Оффф многу голем чекор е да се одлучиш да се исфарбаш црна |( , најлоша нијанса за отстранување
    135-5 Црната боја на косата можеш да ја извадиш со деколоратор, најдобар е оној од фирмата Соларис, колку што јас се имам консултирано не ја оштетува косата многу, ептен малку. Чини околу 190 денари, а зависно од должината на косата ќе ти требаат 3 до 4. Е после ова ќе си се исфарбаш со некоја нијанса на фарба, која е иста или приближно иста со твојата боја на коса :)

    Се согласувам со Фајрквин, на природна коса најубаво стојат прамени со фолија 2-3 нијанси посветли од косата, на другарка ми и правев такви со фарба без амонијак, излезе СУПЕР. ;)
     
  4. sweetgirl92

    sweetgirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    1.868
    FBI а каде може да се најде тој деколатор?
     
  5. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Сигурно ќе најдеш во некоја поснабдена парфимерија, ако си од Скопје го има во КИМ во Бисер :)
     
  6. Marina89

    Marina89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    42
    Добро е што постои такво нешто :rofl: ,јас барав низ Кичево и низ Охрид летоска ама немаше.Низ битола незнам дали има....а дали некој проба ме интересира и дали имаше стварно ефект.позз
     
  7. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Мојата другарка се фарбаше црна со години, сега ја вадеше бојата со деколоратор и и излезе жолчкаста, потоа веднаш се става фарба и ја добиваш нијансата што ја сакаш :)
     
  8. annnni

    annnni Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    3.025
    Допаѓања:
    646
    Девојки јас косата не сум ја фрабала до сега само еднаш пред неколку години ја имам изнијасирано,но имам забележано почнаа да ми се појавува по некое бело влакненце(не забележуваат воошто)јас некако почнав многу да се замарам со косата и секое влакно го анализирам па сакам да си ја фарбам со к'на црна но ме старв незнам како ќе испаднам а косата ми темна накај кафена еве каква:

    Што ми предлагате....а имам ептен бел тен..
     

    Прикачени фајлови:

  9. bonbonka17

    bonbonka17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    8
    epa aj plavushi mislenje :D .. ili za onie koi bile.. plava sum vekje 1 god.. no sakam bela nijansa da dobijam.. pa ako moze vashe mislenje ili iskustvo da spodelite koja farba da ja upotrebam??

    [mod-kirilica:1hjs9leq][/mod-kirilica:1hjs9leq]
     
  10. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Аннни зошто црна? Можеш со темно кафеава да се исфарбаш, со најтемната кафена нијанса на к`на. Плус имаш светол тен, мислам дека добро ќе ти стои.
     
  11. UnknownGirl

    UnknownGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    6
    Јас лично косата ја исфарбав на 14 години....имам виткана коса и секогаш ја пеглав...а сакав да имам многу долга коса но ја зафркнав со пеглањето и фарбањето...па решив да не се пеглам повеќе, а се фарбам со кна па резултатот излезе позитивен...Мој совет доколку сакаш да се исфарбаш немој да ставаш фарба...пробај со кна бидејќи не ја гори косата и има витамини ;)
     
  12. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.019
    Допаѓања:
    5.935
    Mojата коса е светло костенлива... имам 17 години ..
    кога е лето косата ми е многу посветла и ми се прелива ...дури и кога еден прамен ке се рефлектира ми е како морков боја ..многу чудна боја на коса ..многу пати досега сакав да ја фарбам ..мајка ми ме пушти да ја исфарбам но ми рече прво да ја прашам фризерката ..кога ја прашав фризерката ми рече : не е проблем јас ќе те исфарбам ќе ти ги земам парите , но , што потоа ,ќе ти биди криво ваква златна коса за ја исфарбаш ( сакав плава да се фарбам)...сега се премислив и среќна сум што имаше кој да ми ги кажи овие работи и благодарение на фризерката сеуште сум со оваа боја - природната ;)
     
  13. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    :clap: Фајрквин за одлуката, и јас ја немам фарбано до сега , ми се свиѓа природнава боја, темно кафеава накај црна , имам волумен и насветло ми светка , и се прашувам ако ја исфарбам дали пак ќе ми светка, а и сум немала искуство со фарбите нити сакам да имам уште 3-4 години.
    Натјур бјути :rock:
    Во никој случај не би се офарбала плава, мислам дека нема да ми стои, а и не можам да се замислам плавуша.
     
  14. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    Јас и не сум баш за бојадисување на косата. Ја имам само 2-3 пати фарбано и токму затоа што врвовите ми беа посветли од коренот и ми сметаше. Но, ја фарбав иста боја како природната и никој не ме забележа дека сум фарбанко :lol: . Инаку за црна, плава, црвена коса мислам никогаш нема да си ја исфрабам, Ја оставам сега природно, бидејќи не ми се разликува. Ваква нешто ми е бојата:
    [​IMG]
     
  15. Pain

    Pain Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    45
    Ајде кој се разбира од бојадисување да ми кажи дали смеам да ставам КНА на веќе еднаш исфарбана коса со хидроген, затоа што знам дека ако ја имаш фарбано со КНА треба да чекаш дападни бојата па после да се фарбаш со обична фарба .. кој е стручњак да ми каже :)
     
  16. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    дефинитивно ќе ја пробам кната долго време се мислев ме убеди... :)
     
  17. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Леле кај ја погоди баш како природната? :?: Јас се решив утре да се фарбам, да ги покријам шатираните прамени и фризеркава моја купила три различни бои на фарба, па ќе ги меша, па некои преливи, па триста чуда... :^)
     
  18. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Смееш,јас се фарбав со црна фарба ама ми паѓаше бојата џабе ја горев и си купив кна и се фарбам сега така нема гајле уживај,нема врска што си претходно фарбана со фарба
     
  19. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    Па јас кога ја фарбав сама си купив од продавница две фарби едната малку потемна од мојата едната малку посветла. Ме исфраба мама дома и кога се измив има што да да видам. Иста боја на коса пак :lol:. Така да фризерката сигурно си знае како треба, чим јас нестручњак погодив, не се сомневај во неа ;)
     
  20. marija.d

    marija.d Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    6
    najdobri se farbite na revlon,za razlika od dr farbi se poskapi 500 den se,i se 50ml,bojata i sjajot premnogu vreme ostanuvaat i ne pagaat kako kaj dr farbi,i imaat mn malo kolicestvo na amonijak taka sto ne ja ostetuvaat kosata a bojata ostanuva premnogu dolgo,mn sum zadovolna od farbite,ne mozat da se najdat vo parfimerija edinstveno vo frizerski salon sto sorabotuva so revlon!!!

    [mod-kirilica:3gkbbos1][/mod-kirilica:3gkbbos1]