1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бојадисување на косата

Дискусија во 'Коса' започната од magic, 23 декември 2009.

  1. Tashaa

    Tashaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    38
    се имам фарбано подолг период и тоа боја која е спротивна на мојата природна и многу се каам бидејќи сега косата не ми е тоа што ми беше порано :| Ќе ми треба најмалку една година да си ја вратам природната боја и затоа никогаш повеќе нема да се фарбам а за тие што сакаат да пробаат би им препорачала да не го прават тоа зашто нема ништо поубаво од природно :)
     
  2. mackice

    mackice Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    12
  3. bojana26

    bojana26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2010
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    3
    Јас иако сакам да ја сменам бојата на косата,сметам дека фарбата ја оштетуба косата :/ Имам дргарка и нејзе и пага косата од фарба се зависи од типот на косата :)
     
  4. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    ЈАс сум за,сакам промени,а ти нема да имаш некоја драстична промена,за да не ти стои,сепак е кафена,а и твојата природна е кафена,ќе добиеш убав сјај зошто да не
     
  5. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    уф, ќе видам... благодарам на совет, во секој случај... :) почнав да се премислувам.... хм, веројатно ќе почекам до матура па ќе експериментирам.... можно е да почекам само додека се сликаме за табло... па после ако треба и црвена ќе се офарбам :D
     
  6. Nika666

    Nika666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    217
    Од јуни навака неколку експерименти направив... Прво прамени со фолија во две бои слични на мојата и на одмор ми посветлеа. Следно ја офарбав косата у некоја светла боја многу чудна внатре се гледаше кафеавка така надвор како црвенкасто помарандзеста али бесе мн добра подлога за плави прамени.. После еден месец направив плави рамени на капа и прелив ми стави и плава е сега косата а доле смегја прошарана малце али убава е ептен бојата. Маааалце ми е изгорена од фарбањево :lol: ... :!: али сепак ке си продужам да се фарбам плава :)
     
  7. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Значи јас ептен ја оплескав работата.Природаната боја ми е светло кафеава накај плаво иде, од поодамна бев шатирана и накај плаво ми маваше косата.Ама еве пред некое време забележам ви пораснала, па ми се приметуваше кај коренот разлика во бојата, доста ми беше подникната.Не сакав пак да ја шатирам, па да го покријам шатираното пред недела времеставив кна со причина дека кната не е штетна за косата, а не сакав да ја фарбам.Ама бидејќи нема светла кна, стаив кафеава. За несреќа на Каринка, бојата испадна ептен темно кафеава накај црвено мава :worried: Ич не ми стои вака, а и наскоро ќе се сликаме за табло а јас ја суредив работата :|
    Сега ја мијам косата секој ден, да ми избледи бојата ама тешка работа ..Сакам за месец дена максимум да ја офарбам посветло, нешто светло кафеава евентиаулно не многу плаво како што го викаат дрти блонд.Ама дали ќе ми фати сега, уф што мајка си барав колку ми беше светла косата :x Сакам да ве прашам за совет каква марка на боја да употребам и која нијанса, за да ја добивам посакуваната боја.


    А еве ваква нијанса сакам да добијам :)
    [​IMG]


    А ете каква ми беше пред и по ставањето кна :( Немам друга слика од новата фризура, дека многу си ја сакам :tmi: :lol: Се сликнав само еднаш во школо и никад више додека не се офарбам :D
     

    Прикачени фајлови:

    • X.jpg
      X.jpg
      Големина на фајлот:
      49,7 KB
      Прегледи:
      226
    • kosata.jpg
      kosata.jpg
      Големина на фајлот:
      43 KB
      Прегледи:
      227
  8. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    ја сакам оваа боја на коса :) чаре?
     

    Прикачени фајлови:

    • zdrave.jpg
      zdrave.jpg
      Големина на фајлот:
      29 KB
      Прегледи:
      210
    На Victorya му/ѝ се допаѓа ова.
  9. At.ena

    At.ena Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    32

    Мислам дека 6 од Keune е оваа нијанса.(или многу блиска до оваа)
     
  10. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    ќе ја побарам фала ти :*
     
  11. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Се фарбал некој со Фармавита :?: Сакам да одам кај една фризерка ми кажа со вакви фарби фарбала па ме интересираше мислење ако некој има искуство со нив.
     
  12. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Леле Карина :( па многу јасно дека ќе ти испаднеше вака, па има слика на к`ната каква е нијансата, зарем не се консултира претходно со некој :o :tmi: ?

    Знам дека ти е тешко, ама сега немој пак сама дома да експериментираш, купи си фарба Ревлон или Лореал и оди на фризер, таму нека те исфарбаат, немој пак сама :!:

    Еве некои нијанси [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
     
  13. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Сега бев кај фризерка да се консултирам и ми кажа со овие Фармавита фарбала, ама тешко одма да ја осветлам пак на црвено мава не кафеаво :worried: Абе знаеш ли колку се консултирав, ама ете на другарка не и излезе вака на црвено јас сакав кафеава да е ама црвена не. Сега во недела ако се договорам да одам кај неа ќе ме фарба нешто кафеаво посветло па со тек на времето пак да си ја осветлам. А за недела-две се сликаме за табло. Ах ми иде да се обесам :|
    Фала Сеси за советите, уште вие да не сте и незнам веќе :(
     
  14. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Па не се разбирам многу, ама знам девојките имаа некаде напишано за деколоратор, со него се вадела бојата или не знам што, да не лупам сега, ама напиши во пребарај го форумот, мислам дека ќе најдеш ;)

    А се зависи до пигментот, ама ако ти е за утеха и мене ми е сега таква косата :lol: , ако сакаш заедно да се сликаме :emo: :D
     
    На karina8 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Miss-Independent

    Miss-Independent Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    2.292
    Допаѓања:
    5.649
    Карина за да ја добиеш таа боја ќе мораш прво да се ишатираш па после со некоја од овие нијансиве Сеси што ти ги постирала да се офарабаш.Keune 10.21 е добра нијанса исто , со појак бланш :)
    Ако ставиш на таа боја што ти е сега дирекно само фарба во ваква нијанса,ќе искочиш портокалова :!:
    Eдит: Aма деколораторот е за фарбана коса,а јас како што ја разбрав Карина она само кна има ставано мислам :?:
     
    На karina8 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Единствен совет што би можела да ти го дадам е нареден пат ништо да не правиш сама. Потроши 500 ден повеќе и отиди си на фризер, нека те среди професионалец, барем ќе знаеш дека нема да имаш нервози и непогодена боја на косата.
     
    На karina8 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Закажав за во недела, 600 ми рече ама пари не жалам само да си ја вратам бојата. Абе јас ставив кна дека не сакав со боја да ја третирам, а нели кната велат е добра за влакното :| А од шатираното ми беше ептен подникнато а не сакав пак да се шатирам, па викам ај да не ставам боја кна ама ајде де. И се распрашував за кната, ми рекоа имало и плава кна на докторс ама не фаќала па викам ај кафеава нека е ама не црвена :x
    Знам дека кната во основа црвена е , ама ете другарка се фарбаше нејзе и излезе кафеаво незнам зошто мене вака уште првото фарбање црвенкасто. Е сега разговарам со оваа фризерката ми вика фарбала со Фармавита италијанска боја на база на сончоглед била цената 400 ден ама мене нема да ми стигне една дека имам долга коса па една ипол, така да сигурно над 600. И ми кажа ако директно ставам светла нијанса ќе ми излезе морков, што е повеќе од сигурно така да во недела ќе се фарбам кафеаво нешто посветло па после одредено време пак за да си ја осветлам. Ама проблемот е што се сликаме за недела време така да ептен во тесно сум незнам, дај боже оваа кафеава убава нијанса да ми излезе.

    А да спомнам прашав за деколоратор, ми кажа дека имало ама 1000ден цена за едно шишенце и биле и тоа доста мало, а ми вика за твојата коса 2-3 ќе треба и плус после фарбање ѓавол ипол. Сигурно станува збор за квалитетен деколоратор ама сепак што е многу многу е , ај да работев и така и така ама нема смисла вака иако мајка ми вика колку сака нека е само не се нервирај..

    Ај ќе одам во недела да видиме како ќе излезе па ќе ве известам. Ужасно се нервирам, фала ви на сите за советите стварно ми значи :)

    И Сеси те чекам двете да се сликнеме, екс среќни плавуши :lol: :*
     
    На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Дали некој има искуство со овие бои за коса, костенливата ми изгледа добро ???
     

    Прикачени фајлови:

    • doctor's.jpg
      doctor's.jpg
      Големина на фајлот:
      314,4 KB
      Прегледи:
      251
  19. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Ејјј зашто шират такви дезинформации дека постои деколоратор само во шишенце???!!
    Затоа, единствено затоа ме нервираат фризерките ! Секогаш прво ти ја кажуваат поскапата варијанта!
    Деколоратор има и во кесички во форма на прашок, една ќесичка е 120 денари (во КИМ парфимеријата во Бисер). Што значи за твојата максимум би требале 4 + хидроген....значи за цела коса максимум 800 денари.
    Е сега убаво што си закажала за фризер, ама јас искрено прв пат слушам за фарбиве :?: Од моја страна јас би ти ги препорачала Кене или Кармен фарбите. Ги има во сите подобро снабдени парфимерии, тоа се професионални фарби и се доста употребувани по фризерниците.
    Како и да е чекаме слика од новата боја на коса :*
    Со среќа ;)
     
    На belisimalolita и karina8 им се допаѓа ова.
  20. The.Crab

    The.Crab Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    629
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Никогаш ја немам бојадисувано косата, ниту пак имам таков план за во иднина. Но, доколку случајно дојде до промена во ставот и планот, тогаш би сакала да ја бојадисам руса или пак само прамените од долниот дел на косата да ги бојадисам во црвено. Сонови... :angel: