1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бојадисување на коса - од кафеава во руса

Дискусија во 'Коса' започната од k.broken, 5 јуни 2010.

 1. k.broken

  k.broken Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  1
  Имам кафеава коса и очи и светол тен! Сакам да се офарбам плава,дали би ми одговарало? :?: Или можеби смешно ќе изгледам.Ајде ве молам кажете ми... :)
   
 2. snake

  snake Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  123
  леле НЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ никако јас ја направив таа грешка и више никад

  [mod-kirilica:zzmmnamp][/mod-kirilica:zzmmnamp]
   
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.505
  Допаѓања:
  195.485
  Пол:
  Женски

  Па не мораш да се офарбаш многу светла плава, можеш да ставиш light ash blonde нијанса, ако ставаш сама дома, и верувај малку ќе ти се осветли со фарбата, а многу повеќе со сонцето, и така сега доаѓа летото. И јас сум иста како тебе и тоа го направив пред неколку години, прво ставив од таа горе, а после само блонд нијансата ја користев (за Гарние фарбите зборам, ама не ми текнуваат бројките). Мене ми стоеше убаво. Ама ако сакаш ептен плава - тоа на фризер ќе мораш да го направиш, не верувам дека сама ќе можеш да ја добиеш таа нијанса.
   
 4. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.444
  Пол:
  Женски
  Ако си решена да се фарбаш , не брзај наеднаш плава да станеш. Земи млечен хидроген 9% и стави го на цела коса, ќе ти осветли неколку нијанси, постепено ќе прејдеш на фарба, прво со потемна нијанса на плава а дури после 3-4 фарбања ќе ставиш светло плава фарба.
  Може и на фризер да речеш сакам плава, и ќе ти ја направат за пола саат ама од косата нема ништо да ти остане. :)
   
 5. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.585
  Што и да правиш - не дозволувај да те убедуваат да ја осветлуваш со вадење прамени, т.е. со шатирање! :o
  Смесата е 100% хидроген што се вели, косата ќе ти се уништи. И онака ти е веројатно природна и хемиски нетретирана досега, подобро осветлувај си ја полека со различни видови на фарби, отколку наеднаш - со прамени и бланш.
   
 6. k.broken

  k.broken Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  1

  taka i planirav postepeno ama prvo ke po4ekam da mi porasne malce zosto sega mi e kratka bob frizura prvo ke ja rastam ne sakam da ja ostetam pa posle sporo da mi rasne,pa potoa postepeno ke po4nam so farbi prvo so lesnik nijansa pa nataka ke vidam.fala ;)
   
 7. DzamPolat

  DzamPolat Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2011
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  0
  Ах тоа жолтило на корените.....и јас имав кафеава па се фарбав 2 месеца со Garnier 111 но никако да ми излезе бебешко плава........ :( helppp :/
   
 8. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.032
  Види, k.broken cе зависи од лицето :D пр. јас имам светли кафени очи некогаш дури и медова боја, да не речам портокалова (на лето) а на зима ми се нормална кафена боја.Имам средно-тенки кафени веѓи, многу бел тен и плава коса.Мене одлично ми стои не се зезнав кога се офарбав воопшто а инаку сум природна типична бринета.Се зависи од тоа како ќе ти стои,мене пр.многу подобро ми стои вака,отколку кога бев бринета,барем го гледам тоа секојдневно во огледалото и сите ми го кажуваат и никогаш не би ја сменила бојата на коса.Се фарбам со Палете и секогаш ми испаѓа истата нијанса како на кутијата и многу сум задоволна!Сакав да прашам,фарбите KEUNE каде може да се најдат и по која цена?? ;) :*
   
 9. Vesna25

  Vesna25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2011
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  11
  Јас згрешив - ти НЕМОЈ!!!
   
 10. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.892
  Ако не пробаш - нема да знаеш. А и меракот ако ти е толкав, зошто да не се обидеш?
  Мојата беше темно плава пред да ја направам ептен плава. И се зезнав што вадев прамени па продолжив со фарба. Тоа никако да не го правиш. Пробај да ја осветлуваш по малку... е да, трпение си сака.

  Инаку, ако не ти одговара, секогаш можеш врз плавата да ставиш нијанса како твојата. Многу веројатно дека ке ти фати како што сакаш, па да продолжиш да си ја растеш природната.
   
 11. moniiiii

  moniiiii Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2011
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  3
  Јас мислам дека убаво ќе ти стои :) инаку ако сакаш ептен плава само со фарбање, ќе ти испадне убава плава после 3 пати фарбање .. јас пред два дена се исфарбав плава, имав посветло смеѓа коса се фарбав со кене боите се ефикасни но само ако имаш претходно плава коса а за осветлување не ги препорачувам зошто осветлуваат до 2 нијанси. Јас прво со кене пробав зошто сите ми ја збореа и испаднав катастрофа на коренот жолта а надоле шарена џабе толку пари фрлив 350 е фарбата а мене две ми требаа на фризер ке отидев со тие пари и нешто плус хаха после се префарбав со гарниер морав да се префарбам :D али за мене палете си е палете може ја сушат косата али се добива права боја. Препорачувам палете А10 знам дека е добра зошто пред да се исфарбам кафеава и пред да си ја вратам мојата боја бев плава со години и со оваа фарба супер излегува барем кај мене беше така :D и јас следен пат со таа ке се фарбам.. :) али секако од прв пат фарбање немој да очекуваш ептен плава, со која и да е фарба не е изводливо ако имаш кафеава коса.
   
 12. ilin

  ilin Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  ve molam kazete mi kako da si ja osvetlam kosava.po priroda mi e kafeava pred god dena bev farbana crna, ali toa pocna da paga i mi ostana uste malku na vrvovite. sega pocnav da ja osvetluvam so prameni t.e. se satirav ali jas sakam uste po svetla. sakam da mi bide ko lesnik boja i so posvetli prameni :worried: :$ helpp

  [mod-kirilica:345vg42k][/mod-kirilica:345vg42k]
   
 13. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.017
  Пол:
  Женски
  Со прамени најубаво се осветлува и потоа врз нив офарбај се со бојата што ти се допаѓа(лешник),или па ако сакаш да имаш сеуште прамени да не ги покриеш,извади прамени пак ама овојпат бели и лешник боја така шатираното ќе биде погусто односно скоро цела ќе ти биде покриена со овие 2 нијанси(лешник и плави)а од твојата ќе има малку и нема да доаѓа до израз.
   
 14. ANELIJA

  ANELIJA Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2010
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  154
  Јас исто како тебе сакав посветла боја т.е лешник боја.Косата би беше темно кафеава и чудев како ке ја добијам.Фризерката ми препорача да се исфарбам си garnier 8.1 светло плава пеплјаста.Косата навистина ми се осветли не станав плавуша :lol: :lol: но добив многу посветла боја од онаа како што ми беше.Но ти си напишала дека си шатирана така да исфарбај се со посветла нијанса не ја сатирај веднаш бидејки многу ке ја изгориш од бланшот Мој совет.
  или пак оди си на фризер и тие најдобро ке ти ја средат косата иц да не и се замараш :) :) позззз
   
 15. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.032
  Ај глеам и ти си плава па да си ја кажам маката хаха :D шатирана сум лани со бланш инаку сум плава фарбана ама многу светла ми е косава нејкам вака сакам поприродно плава а бланшов дур падне има време +пошо ја третирам со пегла и фен бар 3пати неделно. Со Палете се фарбам ама пошо они ставаат бланш во самата фарба со хидроген 6% ми испага зависи од фарбата или многу жолта или многу сиво-бела..а сакам природно плава ама од бланшов не можам. Како да го покријам, да не се познава и да ми биде поприродна ????? :*
   
 16. moniiiii

  moniiiii Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2011
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  3
  Мислам дека за тоа ќе треба да отидеш на фризер и да ти стават прелив тоа не можеш дома да го направиш или друга опција е да земеш друга фарба приемер гарниер тие се доста по слаби од палете и немаат бланш во нив ќе земеш една нијанса потемна од бојата што сакаш да ја добиеш и така треба да ти испадне како што треба али секако не можам да гарантирам за ова со фарбата зошто кај секого различно фаќа затоа поубаво на фризер а и прелив на коса не е многу скапо :) види што ќе направиш па пиши :)
   
 17. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.472
  Допаѓања:
  870
  сакам да направам нешто со косата нешто сто ке биде ин ама незнам сто некој со некоја идеја :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
   
 18. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.032
  Чек сакаш да ми кажеш дека со прелив се покрива бланшот како да го нема?? :!:
   
 19. moniiiii

  moniiiii Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2011
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  3
  Мене ме средија кога бев многу бела со бланш..Само знам дека преливот многу брзо паѓа,а дека ќе биде како бланшот да го нема тоа со што и да пробаш освен со шишање лустер е невозможно :D Потемна фарба да ставиш сигурно ќе биде убава и подолготрајна зборам потемно од бојата што сакаш да ја добиеш :) Али и почесто да ја фарбаш со таа боја зошто од бланшот со миење бојата осветлува.
   
 20. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.032
  Ја па коа прашав за прелив вчера на фризер ми вика само сивкаст ставала и дека не го покривало тоа бланшот.. се фарбам со кремава една боја убава испаѓа ама едвај чекам косава побрзо да ми порасне и бланшот да дојде подоле не го можам веќе-.-