1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бојкот на претседателски избори 2019

Дискусија во 'Политика и настани' започната од iki26, 8 февруари 2019.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    И јас сум за бојкот на следниве, а и на сите избори после нив.

    Никој не го заслужил мојот глас. Со "Скопје Стиропор 2014" и "Дојде живот", тешко дека ќе гласам за било кој од криминалнава политичка гарнитура.

    Можеби би го гласал Амди Бајрам доколку собере потписи, но малку е веројатно тоа. Би го гласал само колку да му покажам на овој народ каков претседател заслужува да му ја води оваа Северџанија.

    И не се криви само политичарите што не унаказија 28 години, туку криви се и тие што ги гласале сиве овие години откако Македонија е држава.
     
    На Stressed Out, baba Rada и iki26 им се допаѓа ова.
  2. makedon81

    makedon81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2019
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    430
    Пол:
    Машки
    Бојкот значи замолчување пред сите црни работи што ги направи овој кретен, а исто така и опција Таљат да ни биде прецедатељ:) :D
    Па затоа по никоја цена бојкот...
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  3. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    А за кого да гласаме? За Амди? За Силјановска?
     
    На Ма.нев му/ѝ се допаѓа ова.
  4. makedon81

    makedon81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2019
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    430
    Пол:
    Машки
    Pa verovatno nema da glasas Za Konsenzualen kandidat???
     
  5. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    А нееееее,нив доживотен Бојкот ќе им дадам за се.
     
    На makedon81 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. makedon81

    makedon81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2019
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    430
    Пол:
    Машки
    Е па или ЏА или БУ... трето нема ;(
     
  7. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.686
    Допаѓања:
    14.327
    Пол:
    Женски
    Шо е толку голем проблем со имево стварно не разбирам. Фиромјани бевме сега барем сме некаква си држава,се е исто,каква е таа библиска Македонија побогу. Се буневте така и претходно за новото знаме,ама сега гордо го веете,свако чудо за 3 дана.Најпатетичен ми е терминот "ја продадоа државата". Кај ја продадоа бе,на кого? Кој ја сакат оваа в*којебина без никаков ред,општествено деформирана. Многу полошо беше шо не испокрадоа претходно,па не сведоа рамно со голтари без право на никаков глас,ние не сме никаков фактор get over it! Бунете се да го изградат Клинички побрзо,мизерни сме,улициве ни се ко во Бангладеш,матрицата е згрешена овде!
     
    На Grumercy и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  8. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Ima,ima !

    Izbor za pretsedatel e samo izgovor i treba da sluzi za priznavanje na dosegasnite aktivnosti na Vlasta.Pretsedatelot ke bide bezglasna bukva pod zakana na Impicment.Edinstveno razumno resenie vo slucajov e BOJKOT, kako prv cekor za delegitimiranje na Vlasta, a vo funkcija na predizvikuvanje predvremeni parlamentarni izbori koi objektivno mozat da resat se, vo pozitivna smisla. Zatoa edinstveno razumno resenie sega e BOJKOT.
     
    На Ма.нев му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    Убаво те праша @iki26 погоре. Истото прашање и јас ќе ти го поставев, но видов што одговор си и дал, па затоа нема да го повторувам прашањето.
    Јас сум цврсто на ставот дека ќе бојкотирам.
    Вие ако сте овци и ако сакате да ве стрижаат за да лапнете некое столче во ЕЛЕМ, Водовод, Мепсо и тн...слободно подржете си кој сакате кандидат. Јас немам против кој ќе го подржиш ти, тоа е твое право, како што е мое да бојкотирам.
    Но размисли за штетата која ќе ја направиш овде на овој народ што живее тука, бидејќи некој ден и ти ќе имаш деца што ќе растат овде, имаш роднини што ти живеат овде, помисли малку на овој напатен и добар народ.

    А со Таљат не се вади сега, да не сакаше да биде претседател, ќе го стопираше ти и другите твои истомисленици многу порано пред да го дадете вашиот глас за дпне и сдс.
    Ние што ќе бојкотираме воопшто немаме вина што после бојкотот Таљат станува автоматски претседател.

    А после тоа, ако се случи, не би можел и сакал да предвидувам како би се однесувал наросот тука на тоа.
     
  10. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    Одговори ми мене, а и ќе си дадеш одговор и на твоево прашање...што е дефиниција за држава и како би требало да функционира една држава?
    Далеку сме од држава, можеби на папир да, но во пракса не.
     
    На iki26 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    Трето има секогаш и секаде, само треба да се сака. Се се може кога се сака. Ништо не е невозможно.
     
  12. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Зошто Бојкот?

    Затоа што на сцена имаме исти играчи само преоблечени во различни дресови. Оние што 3 години спијат и никако да изговорат бојкот референдум , да поведат илјадници свои членови пред политиките на владата, и особено на 12 Јануари пред парламентот, сега се на иста линија заедно. Од една страна за избори се Зајко, ДПМНЕ, без исклучок и нивните политички коалициони партнери ( значи секој што можел да дрпне досега) а никако напатениот народ , сите поддржани како и на референдумот од надворешната , а пак од друга страна имаме, токму тој напатен македонски народ кој покрај залакот од уста му ја одзедоа и душата( сега нема што и повеќе да изгуби), неколку здруженија и можеби идни партии во формирање како Трета и Родина, голем дел од Координативното тело за протести -Европа а другите континенти отприлика се на иста линија.
    После 3 години на политичко лудило, непочитување на никакви вредности, предавството оди докрај од оние што беа предодредени да опстојат на браникот на македонштината. Сега само ќе ја валидираат одлуката што другите ја започнаа за деструкцијата и после неоптоварени и “чисти” ќе ги запоседнат идните политички фотелји .
    Така и волкот сит, и овците на број.
     
  13. Peaceful Warior

    Peaceful Warior Активен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    85
    Dali bojkotirate ili site ke izlezete vo glasanje nisto nema da se smeni posledniot zbor vo Severna Makedonija i regionot (Albania,Kosovo,Srbija,Bugarija) go ima Amerika... Dzabe vi e sve.. !
     
  14. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Ако успее бојкотот,не ќе да е така. Ќе видиме за некој месец. Секој сам одлучува дали да гласа или не.
     
  15. Peaceful Warior

    Peaceful Warior Активен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    85
    Bojkotot vi uspea i vo smena na imeto neli i sto se sluci nisto.. Bitkata e izgubena vekje ova drzava e pod 'kolonizacija' na Amerika, Albanija izgubi pola od moreto, Kosovo izgubi teritorija (crna gora), toa e ne mozes protiv amerikancive da ides..
     
  16. veteruska

    veteruska Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    5.798
    Гласаме за Силјановска и да се надеваме сека нема да има полнење на кутии.
     
  17. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    15.255
    Пол:
    Машки
    Ако е бал, нека е маскенбал.

    Одиме со глас за Амди Бајрам!
     
    На candy.cane и Peaceful Warior им се допаѓа ова.
  18. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    јас не ја бендисувам воопшто и немам некоја доверба во нејзината способност.
     
  19. veteruska

    veteruska Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    5.798
    Ако гледаме така нема за кого дасе гласа,затоа пто на народот му е преку глава од политика,место да работат на економијата ,ние сме оптеретени со избори.
     
    На ocicka2014, baba Rada и Peaceful Warior им се допаѓа ова.
  20. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.999
    Допаѓања:
    22.516
    Пол:
    Машки
    Ќе бојкотирале а после ќе квичат зашто бил тој а не другиот. На сите избори (ќе) излегувам и (ќе) гласам затоа што сечиј глас е важен.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.