1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брадавичка на анусот

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Polsko, 5 април 2012.

 1. Polsko

  Polsko Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  935
  Допаѓања:
  573
  Пол:
  Женски
  Пред месец правев колоноскопија но изгледа докторката не забележа дека имам брадавичка на анусот со боја на кожата. Кога ке одам на преглед ќе ја прашам што да направам за да исчезне, па сакам да ми кажете дали некој имал и колку е таа сериозна?
   
 2. carina

  carina Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 април 2011
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  6
  да не ти е кондилом од хпв,може треба да провериш на гинеколог,во секој случај мислам дека не е страшно,треба да ти го премачкаат со течен азот,ако е тоа што ти кажав.поздрав
   
 3. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  821
  А да не ти е надворешен хемороид. Некогаш и тие излегуваат на површина и знаат да изгледаат баш така.
   
 4. mila15

  mila15 Активен член

  Се зачлени на:
  14 април 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  i mene pred moze godina dena mi se pojavi vo toj del kako izrastok na kozata kako mladez ama ne znam sto e i od koj pricini mi se pojavi i mnogu mi e strav ne znam dali e opasno
   
 5. Polsko

  Polsko Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  935
  Допаѓања:
  573
  Пол:
  Женски
  И мене ми е страв ама кога ќе одам на преглед кај докторката ќе ја прашам што може да е оти не се зголемува не крвари и не се размножува
   
 6. ANGEL1

  ANGEL1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2011
  Пораки:
  227
  Допаѓања:
  84
  Пол:
  Женски
  Исто и кај мене, само што го имам подолго време, скоро 3 години, и навистина незнам зошто и како се појави но ми е страв. Бев на хирург уште кога го забележав и ми рече не било ништо???? Сега мислам да појдам пак, кај друг , дај Боже да не е ништо, но иако не ми смета незнам како мисла ме тепа повремено..... па ако има некој некакво вакво искуство нека сподели :^)
   
 7. MinaFe

  MinaFe Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2012
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  17
  И јас имам исто такво пак ќе ве замолам ако некој дознае што е и како можи да се излечи нека пиши.. :/ :)
   
 8. Eleni.S

  Eleni.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2012
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  28
  Пол:
  Женски
  Исто и јас имам такво како израсток, значи ниту ме боли, ниту крвари. Користев модолекс маст, аплицирав и внатрешно и надворешно се мачкав, но ништо. Некое време ќе се намали, некогаш знае и да потече малце, али по некој ден пак се враќа во иста форма. Ме фаќа паника понекаш, не сум се осудила да одам на лекар, а и не знам на каков лекар да отидам. :worried: