1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брадикардија

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од girl1985, 23 септември 2010.

  1. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Синусна брадикардија е состојба на бавна работа на срцето под 50/мин. Најчесто се среќава кај спортисти, кај млади луѓе, но може да се јави и кај лица што имаат изразена нервна напнатост, како и кај луѓе што имаат болест на срцето. Брадикардиите може да се појават во присуство или отсуство на органски промени на срцето и тие може да упатуваат на основната болест. Може да се појават и кај системски болести, кои доведуваат до промени на коронарната циркулација и спроводниот систем: коронарна артериска болест и артериосклероза, артериска хипертензија, болест на штитната жлезда, како и под дејство на лекови како што се дигиталис и бета-блокатори. Кај постари луѓе брадикардијата е предизвикана од артериосклероза и дегенеративни промени на спроводниот систем на срцето.
    Знаци кои укажуваат на брадикардија се чувство на измореност, вртоглавица, темнеење пред очи, мал крвен притисок, отоци по рацете и нозете. Кај мене приметив пад на притисокот во однос на нормалниот па така и решив да одам на лекар за да видам што е причинител. Така вчера бев на ЕКГ и ми дијагностицираа брадикардија. Не сум спортист ниту пак имам некоја срцева болест... останува да се појавила од нервна напнатост... Има ли некој од вас со ваква дијагноза на работата на срцето? Ми рекоа дека сега за сега нема потреба од терапија кај мене ќе видиме понатаму како ќе биде. Ми рекоа да бидам малку порелаксирана во секојдневието. :|
     
  2. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    симптомите кои си ги навела ги поседувам :^) ама не сум била на преглед за да видам што и како е.
    инаку ептен сум нервозна и напната... така да моите дома сметаат дека ми е од тоа (а и од тоа ми е) и дека само смиреноста ќе ми помогне. сепак млади сме за да пиеме постојана терапија...
     
  3. nemampojma

    nemampojma Активен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    mislenje .. bradikardija i sum na srce

    me interesira .. mi otkrija bradikardija i sum na srce doktorot mi rece sve e vo red ... jas nemam nikakvi problemi ama ne interesira dali treba da pijam nesto za srce ili ne ... :D poz
     
  4. mp3258

    mp3258 Нов член

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    devojki sakam da prasam nesto, jas ednas stanav prepotena od spienje i edvaj mi cukase srceto se izmaciv dur go razrabotam za da si cuka kako treba...a nonstop cuvstvuvam zamor temnina pred oci i sl. Napnata sum pocesto radi karanici so deckoto... dali mislite deka e bradikardija? ne sum bila na lekar...sto znam...