1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бракот и другарствата

Дискусија во 'Брак' започната од Theodora, 25 јануари 2011.

  1. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно е индивидуална работа. Сите имаме различни другарки, другари, дечковци, мажи и различни искуства со истите. Не можеме на никого да му кажеме како треба да постапува и како е најдобро за него. Сите си знаеме што не прави среќни и во колкави количини. :)
     
  2. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    Мажена сум година и пол, и неможам да се пожалам во никој случај. Не ми е скратено дружењето со моитре другарки и секој пат кога сум слободна, а мм е на работа или излезен, го надохнадувам времето со нив, и никогаш не ни е досадно, баш заради тоа што односите не ги прекинавме, а кога ќе прекиниш односи после не е исто...
     
  3. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    Зависи до другарствата. Јас неколку прекинав, бидејќи викаа дека мојов не ме сакал, ќе ме искористел, пробуваа да не скараат,и некој сами се тргнаа од нас..
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kate-84

    kate-84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2010
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    14
    Во брак сум и го имам спротивниот проблем, откако се омажив се помалку се гледам со другарките кои се сингл, не бидејќи јас немам време туку бидејќи тие се помалку ме викаат за некаде, а јас кога ќе ги викнев често не се нешто расположени им фали нешто не знам. Најголем дел од времето кога излегувавме мм доаѓаше со нас може им сметал што да кажам :^) мада не делувало така никогаш. И да напоменам никогаш не сум ги одбила кај и да ме викнеле сама да одам со нив на кафе или било што, само што тоа во последно време едноставно не се случува. Можеби не сум им повеќе интересна. Пред некоја година истиот муабет ми го правеше друга другарка која се жалеше дека дотичниве другарки никогаш не и се јавиле први да ја викнат некаде откако се омажи.
     
  5. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.432
    Допаѓања:
    47.661
    Пол:
    Женски
    Ако ти се некои блиски другарки отворено прашај ги зошто повеке не те викаат заедно да излегувате. Отворено кажи им дека тоа што ти си во брак не менува ништо во вашиот однос и дека не треба да престанете да се дружите и да излегувате само затоа што една или две во друштвото се омажени.

    Можеби мислеле дека сега имаш повеке обврски ,дека сакаш да поминуваш повеке време со сопругот па затоа не те викаат толку често.Не мора да значи дека им сметал твојот сопруг ама одговорно тврдам дека некои работи и некои муабети не ми е згодно да ги правам пред дечковците на моите другарки. Затоа и не секогаш ги земаме со нас ,туку си излегуваме сами.

    Пак ке кажам ако ги сметаш за некои поблиски другарки отворено разговарај со нив да ти кажат што е сменето во вашата дружба што повеке не те викаат.
     
    На kate-84 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Во брак сум од мај, а живееме заедно 2 години. Се дружам со моите другарки, ама и со на мм другарите и другарките. Има некои негови другарки со коишто јас се слушам и гледам многу повеќе од него. А со моите другари и другарки се дружи и он. И во парови и со тие што се сингл. Колку само ми се полни душата кога ќе прочитам на фб како се ремети со мојата најдобра другарка за фудбал или сл :)
     
  7. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    ne znam od kaj da pocnam znaci za 1 sek se iznervirav vkraj:@ pisuvam za vujkomi koj nie i rod i naj dobar prijatel mene i na mm..posto se preselija so vujnami vo CH kade sto zivejme i nije ..sakale da dojdat kaj nas na gosti pod uslov kucencata da sum gi trgnela od stanov ....sto bi napravile vije da ste na moje mesto ??:(si puknav od nervoza i neznam sto da pravam..ne sakam odnosot so vujkomi nikako da go prekinam poradi nea i ne sakam da si imat i tie problem poradi mene :(
     
  8. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.391
    Не знам каква ти е историјата со таа жена, т.с што ти има сторено, но доколку единствената причина за овие погрдни зборов е ова барање мислам дека е малку претерано.

    Сваќам дека те здоболило и дека тие кутриња се дел од твоето семејство и не ти е сеедно.
    Но можеби има страв или некаква фобија па не може да ги исконтролира чуствата и мора да постави такво барање.
    Спушти топка, размисли за вистинските причини.
    Ако и е целта да команда, да се кара и да внесува раздор во фамилијата е едно.
    Но доколку има вистински страв, фобија или алергија...атер за вујкото јас би направила отстапка и би била внимателна со речникот.
     
    На zalosna и Daydream им се допаѓа ова.
  9. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    razgovarav jas so nea nemala alergijaa nitu strav od kucina i samata kazuva ednostavno ne sakala kucinata tuka da se..vo mk zaedno koga bevme se bese ok non stop bese kaj nas znaci tie 5 nedeli se bese ok i druzejne i se kako sto treba kucencata beja isto tuka so nas..vujkomi do dusa mi kaza kako bila ljubomorna mu vikala zosto mene me sakal tolku kako vnuka a negovite deca demek ne si gi sakal kolku mene sto me saka..inace vujnami non stop nesto najduva ne samo so nas eve primer i za sestrai ..ja izbrkala od doma posto demek vujkomi pojce ja sakal sestrai negoli neze..drugo so tatkoi ne razgovara i i i ima eden kup drugi raboti..bezveza..muabetov mi e kako da si ostanam vo kontakt so vujkomi normalno i so neze a da ne dojdi do ona i mene da me kumanda..
     
  10. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.391
    Добро што си знаеш со каков тип на човек си имаш работа па можеш предвреме некои сцени (типични, предвидливи за нејзе) да избегнеш.
    По муабетов ми стои дека си бара причина/изговор за некои нејзини постапки кои сака или планира да ги направи. Па да не речам оддалеку си се пази и сака да сервира вина на другиот.
    Кажа дека е љубоморна ид ека не сака времето и вниманието на сопругот да го дели со никого, па дури ни со најтесното семејство.:x
    Јас би смирено и љубезно.
    Ќе кажам нема проблем, ете кутрињата ќе бидат во соседната соба па измеѓу гослукот ќе си станувам на неколку пати да ги видал дали се добри. Ќе се извинам за хектиката натаму наваму и ќе речам ајде па ако не бива и вака ние ќе ви идеме. И ќе одам редовно на гости, па нека ме пречекува она.:devil:
    Со насмевка на лице и не би и дала ама баш никаков повод од роден вујко да ме одтуѓи.
     
    На mal.ecka и zalosna им се допаѓа ова.
  11. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    eve uste 1nesto ..pred 1 mesec jas mm decinata bratmi i vnuceto vikend nema sto da pravime i veli mm spremajtese odime kaj vujce i vujna da gi iznenadime..stignuvame blizu do nivniot grad i mu se javuvame pred mc donald sme sto sakate da vi donesime..vujkomi mislese se zezame veli sladoled kupivme i za 15 min pred vrata..izleguva sam iznenaden radoski celiot..vleguvame vnatre kaje vujnami ja nema toj i bratucedmi samia vujnami zaminala germanija..ok se super malce na kafe setna pa doma..drugata den bratucedmi da i se pofali gosti imavme ..za 1 sat se vratila od ger i mu rekla na vujkomi da se pakuvas da si odis kaj niv jas nejcam iznenaduvajne..a eve sega samata saka da dojdi ama kucinava da sum gi trgnela od stanot..cudno e kaj neze utre mozi da me vidi da me izgmeci izguska a drugiden pa nesto da i tekni i se da rasipi
     
  12. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.391
    Ни се тера, ни се води:(
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  13. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    mu kazav mila na vujkomi uste prejge koga telefoniravme..deka sakam da dojdat i deka kucinata ce gi ostavam vo soba so cerkami posto taa e povejce vsoba ili tv gleda ili uci i deka nema da ima problem..a nije i tie ce jadime torta na raat.. samo mi e maka sto se ponasa taka a uste 1 vujko imam drugijot mi pocina pred nekoja god..taka da ova nezino ponasajne i me nervira i me plasi
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  14. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.391
    ЈАс мислам дека он најдобро си ја знае, и од петни жили се труди да ги одржи фамилијарните врски.
    Да не барам изговори за нејзе...али жената може си има може психолошки последици поврзани со преселбата во странство и како последица на тоа се изолирала, се држи како слеп за стап за сопругот. Кој знае.
    Али у секој случај нема врска со вас лично целата оваа ситуација и потруди се да си ги застедиш живците, она со себе и со сите општо можеби си има проблем.
    Си постапила одлично со телефонскиот разговор со вујкото. :hug:
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  15. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    fala mila na sovetot i vo pravo si podobro da si razmislam 5 pati pred da kazam nesto negoli da go izgubam ona sto najpojce si go sakam
    te guskam:hug:(y)
     
  16. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Што си се уплашила толку, жени со вакви свекрви цел живот седат ти за еден ден се потресуваш :sweat:
    А и ти малку повеќе за вујко ти да не си приврзана па страв ти е дека оваа и него ќе го повампири??:devil:
    Ти гледај си го вашиот однос а со неа фино, културно и на дистанца. Со кого од фамилијата нејзина збори и не збори и кого избркала од дома тебе не треба да те интересира ниту плаши. Тебе ти е битен односот со вујко ти, а на неа непотребно нерви си трошиш, вистина многу лоши зборови и негативна енергија кон неа имаш, и заради тоа и најмали работи кажани и направени од неа (ќе) ги преувеличуваш. Не сака кучиња, не сака, не е ни прва ни последна, и јас сум имала такви гости па без збор го носам надвор и крај.
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  17. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    dobro taka neka e(y)
     
  18. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Бракот не е ропство и затвореност во сопствениот дом, напротив бракот значи слобода и исполнетост на човек. Си имам другарки, си има и тој другари, имаме и взаемни секако стекати од брак излегуваме колку ни овозможуваат обврските, но сепак се дружиме меѓусебно, и никогаш не би се одрекла такво нешто.
     
    На Tanjamm и joy1 им се допаѓа ова.
  19. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.090
    Допаѓања:
    11.257
    Јас има пријателка која ми е блиска, и која не ме заборава за кафе иако е во брак, но многу мои познанички се жалеле дека откако пријателките ќе им стапат во брак, тоа е крај на секаква комуникација, било лично, по телефон или социјални мрежи. Што мислите зошто е тоа така?Јас мислам дека тоа не ни биле искрени пријатели, па откако ќе стапат во брак, глумат дека се многу зафатени, стануваат вообразени и слично. Практично се дружеле претходно само да пополнат време додека немаат дечко, и ништо повеќе. Било пресметано дружењето.
     
    На Herrera му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Hhhhh ajde da ne ostanam pokuso i jas da iskomentiram licen primer so ex drugarka bevme 24 saat zaedno od mali noze. Izrasnavme zaedno i odkako se omaziv prekinavme sekakov kontakt. Probuvav na pocetok zvonev da izleguvame da pieme kafe i slicno nemase nikako vreme. A prekinav i jas da si go trosam moeto na takvi kako nea. I se na se happy end. Pomalku lazni prijateli vo mojot zivot
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.