1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брак без деца

Дискусија во 'Брак' започната од femina90, 22 април 2010.

 1. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.339
  Што мислите за брачните парови кои немаат деца, а причините не се здравствени?
  Дали таквиот брак е исполнет и дали доколку васиот брачен партнер не сака да има деца би останале со него?
   
 2. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  1.693
  Допаѓања:
  5.189
  Па прво се вљубуваш во личноста и сакаш цел живот да го поминеш со неа значи, однапред не знаеш дали ти или партнерот сте способни да имате деца така да пред се се мажиш за личноста не само за размножување. а ако веке некој од партнерите не планира воопшто да има дете мислам дека е фер уште пред да стапат во брак или сериозна врска да разговараат и да го расчистат тоа прашање. лично би останала со дечкото иако тој не би сакал да има деца ако веке тоа е вистинска љубов значи се сакаат сите маани и доблести
   
  На verica81 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Miss-Perfect

  Miss-Perfect Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2010
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  73
  Во целост се согласувам со овој пост, вистинската љубов треба да ги прифати сите мани и доблести, позз :f:
   
  На verica81 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  578
  Секако не би ми било сеедно доколку со оној што го сакам неможам да имам деца, нешто што е плод он нашата љубов. Но ако таа љубов е јака, се може да биде ок, не е лесно знам ама сепак заедно сме посилни.
   
 5. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.378
  Допаѓања:
  1.109
  Пол:
  Женски
  Не знам зошто некој не би сакал деца. Ако мојот избраник не би сакал деца, не би останала понатаму со него. Велат љубовта во бракот е краткотрајна а понатаму се се сведува на другарство, навика, и децата кои ги врзуваат и зближуваат.Покрај другото се мажиме и за да основаме семејство, а нема ниедна поголема радост за жената да роди дете, а уште повеќе кога тоа дете ќе е плод на љубов. Јас многу сакам деца, и не би можела да замислам брак со човек што не сака да ги има, а причините не се здравствени. И доколку маж ми од здравствени причини не би можел да има деца или јас (боже сачувај) би си посвоила дете отколку така да живеам.
   
  На eloves, emekreme, LyckliG и 3 други им се допаѓа ова.
 6. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.439
  Пол:
  Женски
  Мене малку ми е себично здрави, прави и ситуирани луѓе да не сакаат деца. Разбирам да немаат деца поради болест, се случува човекот низ животот да помине кроз еден куп непријатни изненадувања па од некои причини да се нема можност за деца. Ама да имаат можност а да не сакаат деца :^) себично е .
   
  На wolf4e и eleni23 им се допаѓа ова.
 7. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  1.693
  Допаѓања:
  5.189
  Можеби сметаат дека не ми биле добри родители. или пак имаат некој трауми што ги поминале па за да се чуствуваат така. Или на пример ако тие имале лошо детство мислат дека не би можеле да му понудат на детето ништо подобро, па затоа одбираат да немат деца
   
  На verica81 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Miss-Perfect

  Miss-Perfect Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2010
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  73
  Причини зошто не сакаат да имаат деца може да има повеќе, но јас сметам доколку мојот партнер не би сакал да има деца и тој тоа ми го каже на почетокот, јас го сакам и сакам да останам со него, мислам дека би го прифатила тоа... незнам... А можеби и не :) Стварно што повеќе размислувам на темава, се повеќе го менувам мислењето дали би прифатила брак со таков човек... Али во секој случај би останала со партнерот доколку сум во брак и пример тој неможе да има деца... Не би го оставила тогаш со сигурност и да заминам со некој што може да има. Крај краева, ќе посвоиме дете и повторно би функционирале како нормално семејство. Родители не не прави доколку само направиме дете и го родиме, родители ќе не направи доколку тоа дете, родено или посвоено успееме да го извадиме на вистинскиот пат, да го воспитаме правилно и му ја дадеме безрезервно нашата цела љубов, за никогаш тоа да не се срами од нас или да каже моите родители не се добро родители или едноставно да видам презир во неговите очи, сеедно било тоа мое или посвоено дете.
  Иначе уште не знам дали би прифатила брак со некој што однапред решил дека несака да има деца :) . Позз :f:
   
 9. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.339
  gledav na eden film,mazot bese toj koj bese ocaen da ima deca, a zenata nekese niti da cue.i se raspravaa dosta okolu toa i zenata eden den go prasa:"Ako ti kazam deka nikogas nema da ti rodam dete ke ostanes so mene?",toj i rece deka da,deka sepak ljubovta e najbitna.vednas po toj odgovor se slozi da imaat deca.
   
 10. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.842
  Допаѓања:
  60.664
  Пол:
  Женски
  Хммм...мислам дека ова станува пречка. Може на млади години и не го осеќаш тој порив за деца многу јако, па си викаш дека љубовта е доволна. Но по некое време преовладува мајчинскиот инстинкт и чувството дека нешто ти фали е се поприсутно... И љубовта почнува да се оладува, бидејќи партнерот не може(не сака) да ти го даде тоа што најмногу го сакаш. Што знам ова е само мое размислување...
   
 11. lalezzz

  lalezzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  70
  zdravo devojki.temava mi se dopaga. :clap: za toj sto ja zapocnal. ;) e pa vaka ,10 god sum vo brak bez deca sve e vo red od dvete strani megutoa bebus nema. :?: :^) sakam da vi kazam deka vo pocetokot ne predstavuva problem megutoa so tekot na vremeto cuvstvuvas deka ne si celosen nesto fali...razmisluvas i za ponataka sto koga ke ostaris?niz glava ti se vrtat samo prasanja bez odgovor.kolku pati samo sum posakala pred vratata da mi ostavi nekoj malo bebusce,koe ke bide moe a jas negova.no za zal samo fantazija-gledanje mnogu filmovi ;) ;) no sto e tuka e nema beganje,sto dade gospod toa ,pa kolku i da bilo tesko .bi posvoile odma ,toa ne predstavuva nikakov problem, megutoa stanbenoto prasanje seuste ne ni e reseno,taka da zdravje boze
   
 12. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.805
  Извини Лалез што прашувам, можда и не е моја работа, но: на 14 години се омажи?
   
 13. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.842
  Допаѓања:
  60.664
  Пол:
  Женски
  Ах Хипице зарем уште се чудиш што се кажуваат луѓево на форумов?
   
 14. lalezzz

  lalezzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  70
  dragi hipica i rainbow,predpostavuvam deka ne ste vo brak ,i spored mene stotuku izlezeni od pubertet taka da :hai: :hai: :hai:
   
  На lovely-girl му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.805
  ^ Во брак НЕ - не сум. Излезена од пубертет - па и тоа мислам дека не сум (мада шо ти нема што да мислиш за степенот на мојата зрелост).
  Само те прашав дали си се омажила на 14 години, пошто некако не ми е својствено. А те прашав пошто си напишала дека си 10 години во брак, а на профилот ти стои дека имаш :!: 24 години. Am I missing something?
   
  На eleni23 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. ozbilnazena

  ozbilnazena Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2010
  Пораки:
  1.154
  Допаѓања:
  13.168
  Пол:
  Женски
  Neznam na koja vozrast si -no me interesira dali si se lecela ,i dali si gi probala site mozni opcii za da stignes do dete.
   
 17. lalezzz

  lalezzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  70
  ozbilnazena ne me razbra.ok.i jas ne razbiram,no nema sto da lecam koga sve e vo red no sepak ete ,toa e ednostavno nema.lekarski sve vo red a nikako da uspee.posledniot pat mi rece ginekologot da sum idela na invitro,pa neznam sto da pravam, odma prvo sto mi paga na pamet e sto ako ne uspee.piev caj od belata ajducka treva-bila dobra za jajnici i takvi nekoi stvariccccc...sakam da probam i so ocajnica pa ke vidime.no 99%mi se uvrtelo u glava deka bi mozelo pricina da se cigarite no nikako nemozam da gi ostavam probav ama ne mi ide.ako mislese za nekoi babini devetini,bajacki vrazacki ne sum bila.sega brzo slusnav i za govrleviot kamen-no nikako da poveruvam vo takvi raboti stoznam. ;) inaku eve ke zaboravev imam 29god.poz do tebe pa kazi mi sto mislis dali bi mozelo pricina da se cigarite???dokolku imas slusnato za slicno iskustvo kako moeto pisi mi.blagodaram odnapred :* :)
   
 18. ozbilnazena

  ozbilnazena Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2010
  Пораки:
  1.154
  Допаѓања:
  13.168
  Пол:
  Женски
  Neznam kako stois finansiski... no mozam da ti preporacam doktor koj ne e od tuka .
  Nemoj da me svatis pogresno .Cesto parovite koi nemaat deca od razni pricini ne veruvaat vo moite zborovi ,i ne me svacaat seriozno, zatoa sto vece izgubile sekakva nadez.Doktorot go sretnav na aerodrom cekajci avionski bilet ,pred mnogu godini .Nakratko porazgovaravme i mi ja dade adresata, otkako mu kazav deka imam prijatelka koja ne moze da dobie dete.
  Veruvajmi , posle kratko lekuvanje mojata prijatelka ostana bremena . posle 13.godini pominati bez dete vo nejziniot dom se slusna detski plac.Minatata godina istoto se sluci i so prijateli od Svajcarija ..posle 17god izgubeni po Svajcarskite bolnici , izgubena sekakva nadez ,po moj sovet trgnaa na pat so nedoverba. No nivnata nedoverba donese dete ,dobija sin koj ima sega nekolku meseci .Neznam kako ce me svatis no zasto da ne probas ako si vo moznost .
  Cigarite da gi ostavis ako mozes- vlijaat na plodnosta ...Ako sakas da stapis vo kontakt so doktorot ce ti ja dadam adresata i porazgovaraj za svojot problem . Nisto nema da izgubis. pozdrav
   
 19. lalezzz

  lalezzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  70
  ozbilnazena,prvo da ti se zablagodaram od sesrce za izdvoenoto vreme,navistina znaes da socuvstvuvas so tugata bolka sto go smetam za vrlina,da si ziva i zdrava ....e sega vo vrska so lekarot i predhodnite tvoi dve prijatelki-pa da bidam iskrena bi sakala nesto poveke da mi kazes,ako sakas pisi mi lp.vo vrska so lekarot kade sto kako ,nesto i okolu cenite od prilika ako znaes.a za prijatelkite sto si go ostvarile posakuvaniot son im posakuvam se najubavo-da se zivi i zdravi tie i nivnite prekrasni decinja, :) :* i da go spodeluvaat svoeto iskustvo so drugite,mozat da ohrabrat nekogo.ako moze kazi mi nesto poveke za nivniot slucaj dali bile lekarski ispravni ili pak :?: :?: pozz do tebe ozbilnazena :*
   
 20. ROSII

  ROSII Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  222
  :clap: :clap: :clap: :clap: :*