1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брак без деца

Дискусија во 'Брак' започната од femina90, 22 април 2010.

  1. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.372
    Пол:
    Женски
    Не знам дали е амерички живот, ама дефинитивно вакви размислувања се стереотипни и со предрасуди. Како жена во брак со дете, пре поддржувам заедници каде што има разбирање и согласување и е по желба на двајцата партнери, отколку дисхармоничен несакан брак и несакани деца. Ама исправно за комшиите, нели?
     
    На bibiiii, zuto, Harper и 12 други им се допаѓа ова.
  2. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    25.594
    Пол:
    Женски
    Wow единствено бизарно нешто е твојот прост коментар, како не ти е срам да наречиш некого бизарно+створење само заради тоа што не го живее животот според твоите конзервативни размислувања. :fubar:
     
    На bibiiii, zuto, CameliaMiller и 9 други им се допаѓа ова.
  3. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    јас колку што знам напишав дека секој си одлучува за себе. Според мене безвезе е живот без деца
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  4. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Епа ајде тие што не сакаат или не можат да имаат да се убијат, за да не би биде на вас без везе што тие живеат живот без деца.
    Сите тргнале да кажуваат на другите што им е најдобро, вие совршени животи да не имате? |(
     
    На bibiiii, Milobebence, ocicka2014 и 14 други им се допаѓа ова.
  5. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    пред да ме цитираш требаше да ги прочиташ моите коментари. Во првиот пишав
    зошто да се во брак ако не сакаат да станат родители?!? :?: нека си останат дечко и девојка. Која е смислата да се во брак а да немаат деца? Освен евентуално ако поради здравствени причини не се во можност да имаат деца. Значи не правам муабет за здавствени причини туку за бес.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  6. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Заради сигурност, документи, затоа што сакаат да се во брак?
    За да бидат правно заштитени?
     
    На Harper, stilas7, CameliaMiller и 8 други им се допаѓа ова.
  7. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Нема што ти воопшто да бираш, да ти текнува некаква етикета и да ги нарекуваш некако тие луѓе. Немаш такво право да се мешаш и да осудуваш некого за личен избор. Нареден пат не се ни мачи да мислиш ;)
     
    На bibiiii, Harper, CameliaMiller и 9 други им се допаѓа ова.
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.913
    Допаѓања:
    32.519
    Пол:
    Женски
    Секој си одлучува за себе. Ако не сакав деца, немаше ни да се мажам.
     
    На Meckicja и marchi-cool им се допаѓа ова.
  9. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    25.594
    Пол:
    Женски
    Во моментов не ни зборувам за тоа , општо како можеш воопшто да наречеш нормален човек бизарно створење :fubar: Е тоа е што ме изваде мене од контакт :@
    Бизарно би било некој ко тебе да труе детски ум со вакви грозни размислувања.
     
    На bibiiii, Harper, CameliaMiller и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    Да стапиш во брак, значи дека вие двајца на овој свет си креирате мало мало парченце приватност, едно облаче каде што се што е добро и лошо го споделувате заедно...се до стари години, кога ќе си се придржувате еден со друг додека одите по улица..
    Да стапиш во брак, значи дека сакаш да се будиш наутро до тој човек, да дишеш и живееш како едно, да ја споделиш среќата, тагата, болката... Тоа значи дека вие двајца еден на друг сте си доволни...

    Децата доаѓаат како благослов на таа љубов...
    Ако вие двајца не сте си доволни еден на друг, ниедно дете нема да ви го задржи бракот стабилен..
    Затоа стремете се кон љубов, разбирање, спокој .... а децата сметајте ги за плод на таа љубов


    Ако смислата на животот во брак е детето, тогаш можеш да останеш трудна од било кого...што ќе ти е сопруг?! Можеш тоа и со дечко ти...

    Зошто да не стапи некој во брак, ако сака животот да го сподели со другата личност? Зошто дечко и девојка да останат?
     
    На bibiiii, Espadrila, Joi и 20 други им се допаѓа ова.
  11. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    извини ако сум те навредила јас само си го кажав мислењето. Иако можеби не на начин на кои сакате да прочитате.
     
  12. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.213
    Допаѓања:
    30.935
    Пол:
    Женски
    Ете eдна од нив е што можеби сакаат материјално да се обезбедат и доколку му се случи нешто на едниот, другиот да биде наследник...Ова само како пример го наведувам, може да има многу други причини. На крајот на краиштата може сакаат да си ја официјализираат врската и да бидат маж и жена а тоа не значи дека мора деца да имаат.
     
    На done, Milobebence, CameliaMiller и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.181
    Пол:
    Женски
    !!!Ќе ве молам да си го бранете вашиот став, без да ги напаѓате другите.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  14. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Ги препрочитав комемтарите од последните страни од каде што почнавте да ме наѓате. Коментарите беа за темата децата дали го разградуваат бракот али ми ја префрлија овде. Во дел од коментарите прочитав као да сакате да кажете дека башка љубов башка деца битно е да се решат имотно правни прашања. Зарем тоа е приоритет?
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  15. RoseRain

    RoseRain Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2018
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    1.678
    Пол:
    Женски
    Па да во основа тоа е. Има и уште неколку фини работи кои доаѓаат со тоа. На пример еден од партнерите е болен другиот се смета како фамилија и смее да го посетува и да прима информации. Дали е сето ова доволно за глупости од типот свадби па разводи потоа? Не би рекла.
    Љубовта е многу повеќе од лист хартија. Добар родител не значи секогаш човек кој го има тој лист.
     
    На CameliaMiller, DAngel, CaraMia и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Брак без деца, од две причини....Некој не може, некој не сака. Крај. Нема што на комшијата да му е гајле зошто некој нема деца. Пред се, кога се стапува во брак, се стапува заради партнерот, заради љубов, или од некоја друга причина, која исто така другите не треба да ги интересира. Децата се производ на бракот или на врската. Децата се јаготката на шлагот, ако двајцата партенри воопшто сакаат јаготки. ЗНАЧИ, најпрво треба да се стапи во брак поради мажот/жената која си ја сакаме, а децата ќе си дојдат, исто така ако сакаме двајцата. Ама некој да го нарекува тоа ,,бизарност,,....треба самиот да е бизарен.
    Истово го мислам и за деца, добиени вон брак. Затоа што се тоа две делливи категории. Треба да сакаш ,,брак,, за да си во брак. Треба да сакаш дете, за да имаш дете. Не мора да се поврзани овие две работи. Уствари не да не мора, туку ама баш ич не е неопходно.
     
    На done, poenta, SummerGirl и 11 други им се допаѓа ова.
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180

    Зошто па да не стапуваат во брак? Не е услов имање деца за стапување во брак.

    Ја кога се омажив, не бев сигурна дали ќе сакам деца, ама 100% бев сигурна дека сакам да бидам со маж ми. Да живеам со него и да делам се' со него, и физички и емотивно.
     
    На Herrera, Stories, Chantal и 4 други им се допаѓа ова.
  18. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.978
    Зошто бизарни?
    Какви се овие етикети?

    Ова не е “свое мислење“ - туку чисто етикетирање и навредување.
     
    На bibiiii, 1209 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  19. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    @baba Rada ќе се послужам со твојов коментар. Овде никој не ме разбира
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  20. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Далеку си од глупавиот наслов на темата. Децата се терминатор на бракот..бљак..поглупаво мислење немав чуено до сега(facepalm)
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.