1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брак без деца

Дискусија во 'Брак' започната од femina90, 22 април 2010.

  1. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    А мене друго не ми е јасно,ајде да не биде вреѓам ама објаснете ми, ако е битна љубовта да сте заедно со саканиот незнам што, зашто по неколку обиди да имаат деца се откажуваат и бараат нов партнер? Нели биле заљубени среќни се најубаво им било.....
     
  2. Harper

    Harper Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2018
    Пораки:
    618
    Допаѓања:
    7.392
    Пол:
    Женски
    Од кај ти е информацијава дека баш заради тоа се разделиле?
    Тогаш и јас да те прашам тебе, зошто партнери кои имаат деца се разделуваат?

    Не сакам лошо да се изразам ама те молам, престани со глупиве теории.

    Оставете ги луѓето да го живеат својот живот како што сакаат.
     
    Последна измена: 2 мај 2018
    На S.W.A.G, buba4e89, dayla и 12 други им се допаѓа ова.
  3. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    ехе колку случаи има каде брачни парови се развеле поради немање деца. и назад низ комекоментари во темава има пишувано.
    нешто не штима. Или од себичност. Или се немало пари за ова има милијарда причини на кои можеме да дискутираме. За тоа има друга тема.
    Оставни се луѓето да живеат. Никој никому во ништо не им се смеша овде само дискутираме.
     
  4. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.774
    Допаѓања:
    259.762
    Не си за разбирање, затоа.
    А бабата такоЃе.

    Што сакате правете си со своите животи, дрско, безобразно, малодушно и сељачко е да им кажувате на другите како да живеат.
     
    На S.W.A.G, buba4e89, dayla и 13 други им се допаѓа ова.
  5. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.198
    Допаѓања:
    93.434
    Посети ја темата Вештачко оплодување, да видиш колку парови се борат ЗАЕДНО со години за да добијат дете и не се разделуваат. Оние кои се разделуваат на првата препрека, не ни биле во љубов.
     
    На S.W.A.G, buba4e89, bibiiii и 14 други им се допаѓа ова.
  6. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.428
    Пол:
    Женски
    Не за џабе рекле, ситиот не го верува гладниот!
    Луѓе водат борба за дете по 20 години, па не се разделуваат.
    На некои господ им дава предвреме, па не опстојуваат заедно.
     
    На S.W.A.G, buba4e89, bibiiii и 10 други им се допаѓа ова.
  7. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.198
    Допаѓања:
    93.434
    Затоа што сме настроени веднаш да ги осудуваме луѓето, а не да ги разбираме. Или, ако не можеме да ги разбериме, барем да не ги коментираме негативно.
     
    На S.W.A.G, tessie, eta и 9 други им се допаѓа ова.
  8. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.428
    Пол:
    Женски
    Во крвта на народот е да осудува и да го пика носот по туѓи дворови.
    Колку осудувања сум слушнала за некои што одлучиле да имаат само едно дете, камоли за оние кои воопшто не сакаат да имаат деца.
    Заостаната нација сме!
     
    На bibiiii, WildMk, poenta и 4 други им се допаѓа ова.
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    @marchi-cool
    Ќе се согласиме дека не се согласуваме .. и готово :)
     
    На Herrera и КикиМаус им се допаѓа ова.
  10. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Ужасно е колку младиве на форумов се преполенти со стереотипи,предрасуди,триста чуда...а мора бракот со децата да е во нераскинлива врска???
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.461
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    Бракот е институција сама по себе. Двајца се сакаат и се зимаат затоа што еден на друг си одговараат и сакаат да си го поминат животот заедно. Ете ти проста дефиниција. Не знам што ви е проблемот со вакви мислења. Со вакви размислувања многу неизживеани и неспремни добиле деца и на крајот децата го извлекуваат подебелиот крај. А тоа зошто браковите без деца се распаѓаат понекогаш зависи од многу фактори и многу е наивно и да не кажам просто ТИ или било кој под дифолт да заклучи дека е заради тоа што се нема деца. Тоа бабите на времето така размислувале ама зарем не научивте ништо помладиве генерации?
     
    На buba4e89, tessie, bibiiii и 7 други им се допаѓа ова.
  12. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Затоа што се фрустрирани и сексуално незадоволни
     
    На bibiiii, friendy и kravce им се допаѓа ова.
  13. Macito007

    Macito007 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2017
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    2.484
    Пол:
    Женски
    Секој за себе си знае како му е најдобро.
    Мразам луѓе што на секое прашуваат "кога дете?"
    Зар не мислат дека можеби не сакаат или не можат да имаат дете!? Али неукост сеуште постои кај нас мкд. (неукост е уствари и мал збор)
    Според мене ако и двата не сакаат деца да имаат нивно право, не ги прави тоа помалку луѓе од оние кои имаат деца а се понашаат како да немаат. Така да подобро од почеток договор дека не се за деца отколу цел живот да правиш нешто што не сакаш ( или па не си способен). Лично јас не осудувам. Исто според мене нема врска ако немаш деца кога-тогаш ќе се разделиш. Љубовта, почитта е битна.. Ако го нема тоа залудно е да имаш и 3-4 деца!
     
    На LUCI 99, La.loca, WildMk и 5 други им се допаѓа ова.
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Децата го зцврстуваат добриот брак, а лошиот го расклатуваат уште толку.
    Луѓето се во заблуда дека имањето деца ќе ги зближи со партнерот.
     
    На eta, friendy, Lolo5 и 4 други им се допаѓа ова.
  15. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.042
    Пол:
    Женски
    Секој си има свои причини. Некои на бракот гледаат како на заедница која мора да биде семејство, сопружници и деца, да се создаде потомство, некои само сакаат да се покрај саканата личност и да делат сѐ, да бидат заедно во сѐ, а некои влегуваат во брак поради сосема различни причини, договори и материјални придобивки, свашта има... Секој со своето, и немам такво мислење за да кажам еве бракот треба да биде ова и точка. Брачните партнери треба самите да одлучат што ќе биде. Можам само конкретно за мене да си кажам.
    Јас сакам деца, не од таа причина дека наводно мора да се ,,продолжи лозата'', туку затоа што детето е плод на љубовта, затоа што ги зближува партнерите, затоа што е голема среќа да се донесе нов живот, кој ќе се опсипува со љубов и нежност, ќе биде радост на семејството. Е сега, многу парови не можат да добијат дете. Во таков случај, јас лично не би ни помислила на развод. Мислам дека двајцата сопружници се доволни еден на друг. Не навлегувам затоа што ова веќе е друга тема, која патем и сум ја дискутирала на форумот. Значи, ништо погрешно во бракот без деца.
     
    На Dust, Lolipop23, poenta и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Били, извини шо ти го шетам мислењево низ форумов, ама нејќам оф топик да се оди и нејќам на Реин работа да и` отварам.

    Ова што го наведе е всушност, според мене, крајно поразително за една нација.
    Вака жени се ладат и од брак и од деца и од се`.
    Добро, дали сериозно?
    Маживе ништо да не направат, да останат неспособни да се поврзат интелектуално, духовно, емотивно, физички со жена, ама сите одговорности околу потомството жена на свој грб да ги земе при здрави прави партнери, оти „мамеее, ама мене ми е страв од тоа сакање, моногамија, одговорност, шо е то, ќе боле ли многу?“

    Жената при здрав прав партнер да си се третира како експеримент во лабораторија сосе детето нејзино.
    И мислам дека мораш да си во брак за да ти дозволат вештачко оплодување. Ве молам поправете ме ако погрешно знам.

    Мојата желба за потомство ако еден ден се засили доволно ќе ја базирам единствено на со-родителство во успешна заедница во којашто сум сакана, почитувана, безбедна и во компатибилност со партнерот.
    Значи не е по секоја цена, туку со партнер со којшто ќе бидам во емоционална, телесна, интелектуална хармонија.

    Ако има здравствен проблем, а сме компатибилни, ин витро може зашто да не. Ама со партнер којшто го сакам и со кого што си одговарам и на коешто дете ќе му бидеме за пример како треба да функционира една здрава заедница.

    Ве молам, мажи, личности коишто еден ПМС не осетиле во животот, ве молам немојте да кажувате жено ти сама напрај си го роди си го, љубов, партнерство и чуда батали. Скроз сама глеај дете.
    Тоа е исто ко јас ко дете да ги терам родителите да ми купат скапа играчка а не сум осетила на своја кожа одрекувања и маки за да дојдам до една плата.
    Мислите тоа вештачко оплодување играчка е?
    Мислите нема жената тегоби?
    Лесно е да се гледа дете без партнер?
    Малку проучете ги работите коишто не можете да ги доживеете на своја кожа, а сте спремни да ги препорачувате по секоја цена.

    И мислам дека муабетов шо ќе си го праиме а нема врска со различни ставови на партнери околу прашање за родителство треба да си го продолжиме тука.
     
    Последна измена: 13 август 2019
    На Someonespecial, Herrera, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.520
    Допаѓања:
    36.424
    Пол:
    Машки
    Ова ко опција ти е овозможено доколку не најдеш партнер во твојот живот, не ја најдеш љубовта во својот живот, а сакаш потомство и дете, можеш да пристапиш кон оваа опција. Во Македонија може ова да се направи и има доста самохрани мајки кои имаат дете на овој начин.
    Не би да навлегувам колку е истото добро или лошо кон детето да расте со еден родител, наспроти дете со двајца.
    Дали ти или било кој друг сака да пристапи или не кон оваа опција, повторно не навлегувам. Личен став и избор си е.

    Инаку потполно се сложувам со тебе дека детето треба да биде плод на љубов помеѓу два партнера, без разлика дали истото е добиено по природен пат, ин витро или посвоено.
    И јас иако имам желба да имам дете, а и да си го продолжам своето генетско наследство, не би го направил тоа по секоја цена. Ако најдам партнерка со која ќе ја овековечиме нашата љубов со брак и не можеме да добиеме потомство ниту по природен, а подоцна ниту по вештачки пат, би сакал да посвоиме дете на кое ќе му ја дадеме сета љубов.
    Но, исто така би сакал, доколку сум способен да имам свое генетско потомство да ја донирам мојата семена течност која ќе усреќи некој пар кои не можат да имаат или жена која сака да има свое дете, но не и партнер. За жал, оваа опција колку што јас знам, сеуште не е достапна во Македонија. За сега.
     
    На tina2018, H.VAGA, mira.mira и 2 други им се допаѓа ова.
  18. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.626
    Пол:
    Женски
    Колку год имаш што вака размислуваш? И јас сакам да посвојам, маж ми нејќе, и ќе си пукнам. Поздрав
     
  19. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    бери му памет ај. (facepalm) ами еве јас имам деца свои а па ако сакам да посвојам плус? Луда сум? Или што? Посвојувањето го сметам како згрижување на мало детенце оставено и отфрлено од родителите кое бара сака има потреба о заслужува љубов и топол дом. За мене посвојувањето е една работа неќењето да се има сопствени деса друга а неможноста за се има деца сосема трета работа.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Посвојувањето не се смета како згрижување, туку е одделна постапка со различна процедура.
    Едно е да посвоиш, а друго е да згрижиш.
    Информирај се малку повеќе.
     
    На buba4e89, sofi2107 и Animali им се допаѓа ова.