1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брак без деца

Дискусија во 'Брак' започната од femina90, 22 април 2010.

  1. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Никој нема никакво право некого тука да нарекува себичен, секој за себе, секој со својата приказна, своите можности па и судбина. Кажи го своето мислење како сите други, не ги напаѓај оние со друг став. Сум сретнала многу себични жени што имаат деца , така да нема правило. ;)
     
    На CameliaMiller и Goldeneye им се допаѓа ова.
  2. Sharlott

    Sharlott Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    14
    И јас се согласувам, никој нема право да нарекува себичен. Секој си знае како му е, и што сака во животот. Знам многу луѓе што решиле да немаат деца, извонредни личности се, успешни во работата, угледни... но решиле да живеат сами. Секој може да има свое мислење и став, јас нема шанси да се одлучам на таков живот јас обожавам деца, но сепак не ги осудувам тие што така се одлучиле.
     
  3. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.558
    Долку не се чувствуваат како луѓе кои не можат да одгледаат деца,подобро и да ги немаат.Други работи ги водат и исполнуваат во животот,можам да кажам дека е и доза на себичност,но па и не е,затоа што на никому ништо не ускратуваат,туку само на себе.
    Од друга страна,сум забележала кај брачни парови кои немаат деца како резултат на лична одлука,а не нешто друго,отсуствуваат многу важни работи,особено кај жените.Им недостига онаа топлина,близина и зрелост која секој родител ја има.Секој човек вистински почнува да созрева откако ќе почне да одгледува деца,а овие некако цел живот остануваат некако неоформени,нешто недостига и мислам дека задолжително доаѓаат до дел каде што интимно си признаваат дека згрешиле што се одлучиле на тоа,но не знам дали некој го признава тоа гласно.Впрочем не ни има потреба да го признае гласно,доволно е на себе и претпоставувам дека таа празнина ја исполнува завидливост кон останатите кои успеале во нештото - родител.Затоа што на старост...нив им останува само статус пензионер,ќе се караат и крепат дур се заедно и на крајот,едниот ќе остане сам и огорчен,а оние среќлиите се пензионери,родители и баби и дедовци,имаат повеќе *чинови* дури и на делот кога се завршува овој круг. :)

    Не би било тоа моја одлука во секој случај.Бар за мене покрај сите тие стварчици кои го чинат животот,сметам дека целата поента е на крајот - хармонично семејство кое е темел за децата,а конечен производ на родителите.Дали ќе бидеш прошетан,успешен,парајлија сеедно е,ако немаш парче мевце од себе на кое си му го пренел сето твое знаење и искуство за да тоа утре,го надгради и пренесе на неговите клинци.Бесцелно е тоа трупање и трупање и трупање на пари,искуства,прошетки,љубовници што и да е...ако на крајот немаш кому да му ги раскажеш,а уште поважно,да си предмет на гордост ако се доволно волшебни,интересни и импресионирачки.Можеш и на комшиските внуци,ама ти не си нивната баба или дедо...така да сеедно... :)
     
    На ennaz, mimiiiii, JuLleE и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Не осудувам луѓе кои се одлучиле дека не сакаат да имаа деца.
    Не се сите родени, ниту погодни да бидат родители.
    На некои - и те како би им ги одземала дечињата, да не патат покрај такви кои носат епитет - родители.

    Некои луѓе и покрај огромната желба - не можат да имаат дечиња.
    И сега тие за осуда ли се?
    А од друга страна, не им е лагодно да посвојат.
    И тој момент го сфаќам.

    Не осудувам никого и полна сум со разбирање.
    Порано не можев ниту да замислам да имам свое дете, ниту да се видам во улогата на мајка.
    Сега тоа е сменето.

    Значи, се случува, човек може и да се премисли.
    Животот е еден и секој треба да си го изживее како што смета дека му е најдобро.

    Ако некој смета дека смислата ја прави кариерата и парите, а не семејството - бујрум.
    Сосем негов избор и негова работа.
     
  5. eli12

    eli12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    8
    Секој има право на избор како ке си го живее животот,секој си ја крои сам судбината.Но мислам дека секој (или барем поголемиот бр.луге), се борат да остават нешто после него,всушност и тоа е смислата на животот.Може во млади години некој размислува - подобро да успеа во кариерата,да се збогатам,да прошетам...... се тоа е во ред,но мислам дека секогаш ке недостасува нешто.Не ги осудувам луѓето што решиле да немаат деца,ама јас лично не би можела да живеам така.Мислам дека најголем успех на брачниот пар е да оформи фамилија,инаку пага се во вода и пари и кариера.Но секој со свој избор
     
  6. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    :sweat: :sweat: незнам кој не би сакал да има дечиња тие се мали слаткички едвај чекам д аостанам бремена и да си имам бебче се надевам дека овој пат се ќе биде во ред со бременоста моја и да се израдувам со едно мало слатко бебуше :inlove: :inlove: :rofl: :rofl:
     
  7. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    доколку мојот партнер не сака да има деца тогаш не би била со него. Децата сакале или не се навистина најголемо богатство, а никој немада ми го спречи тоа чуство да бидам мајка(не дај боже ете нешто само од здравствени причини да не е ) значи тука збориме за брачни парови кој не сакаат деца па ок може некој ќе си се најдат двајца такви, но сепак доколку вашиот партнер не сака деца а вие сакате јасно треба да му дадете до знаење што за вас претставува мајчинството а доколку е цврст во неговите ставови во потрага по друг веднаш. сепак она што се сака неможе никој да ви го одземе а овие разговори се водат сакале или не веќе ако врската ви се продлабочува, но и самите партнери се приметуваат по нивните реакции кога доаѓаат во контакт со деца дали тие сакаат или не
     
    На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    47.812
    Пол:
    Женски
    Според мене бракот без деца не би имал смисла.Секако, тука не ги вбројувам оние бракови кои немаат деца заради тоа што не можат.
    Децата се круна на секој брак.
    Децата се најубавото нешто и најголемата инвестиција на еден човек.Нивната љубов што ти ја пружаат е најчиста и најневина.
    Не викам дека е лесно да се одгледуваат.Нивните потреби се секогаш пред вашите,има многу одрекувања кои ги правиме заради нив,но која би била целта на животот ,за што би се бореле доколку нема на кого тоа го оставиш?!
    Ги имаме неколку пати оставано да преспијат кај баба и дедо.Во тие моменти домот е празен.Ни недостига нивното трчкање,зборување,закачање,па дури и плачење....
    Тогаш тишината не ти е пријатна,а мислиш дека толку многу си сакал да се одмориш.
    Тие кои се одлучуваат да си го поминат животот без деца(не ги вбројувам оние кои не можат) не знаат што пропуштаат,колку радости и среќа ,кои само децата можат да ти ја пружат.
     
    На Nine25, karak и lolyta777 им се допаѓа ова.
  9. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    841
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Извини ама јас реков дека тоа е мое мислење и тоа засновано лично од моето искуство. Никого не нападнав, а ти ако се пронајде во мојот пост, тоа е твоја работа
     
  10. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Во брак сум десет години, и двајцата знаевме дека не сакаме да бидеме родители од почеток. Ако потенцијален партнер сакаше деца и мислеше дека ќе ме предомисли со тек на времето, во таков брак јас немаше да влезам.

    Сега, да пробам да одговорам на некои од стереотипичните „зошто„

    Дали бракот има смисла? Треба да се прави разлика меѓу брак и семејство. Тоа се две различни општествени групи со сосем различни приоритети, интереси, обврски, правила, почит, разбирање и се по ред. Кој не гледа разлика тука нема да разбере.

    Дали сум јас себична? Кој суди? Дали мајката на четири деца има право да суди така за секоја што има по три, две или само едно, иако можеби можат да имаат повеќе, ама ете едноставно не сакаат, доста им се едно, две или три.

    Дали трчам по пари и кариера? Не. Јас можам да финансирам деца ако сакам да ги имам, и да се вратам на работа после раѓање. Има доволно мајки со успешни кариери за да го поддржат тоа дека не е валиден изговор, или валидна осуда.

    Дали еден ден ќе се покајам? Требаше-не требаше има секој во секакво поле од животот, па ако се покајам и за ова пак на моја глава е и никој не губи освен мене.

    Што кога ќе остарам? Се додека сум жива и свесна за себе јас пак ќе уживам во задоволства кои животот ги нуди а јас ги сакам да ги имам. Да родам и израстам човек за да ме чува кога не можам, тоа е себично од мене. Има дом за старци па како за сите тие баби така и за мене. А сите знаеме дека тие домови не се полни само со луѓе што не биле воопшто родители.

    На кого ќе оставам што имам? Како што спомнав погоре брак и семејство и нивните разлики, на внуците од моите браќа и сестри. Ако сум во можност и на добротворни организации кои други ги забораваат и на истражна медицина. Секој сака подобар лек за рак на пример.
     
    На CameliaMiller, galijan, tessie и 4 други им се допаѓа ова.
  11. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Многу ми се допадна ова.Едно е да си во брак со мажот зашто се сакате и сакате да бидете заедно, а друго е да имаш деца.Според мене погрешно е мислењето дека влегуваш во брак за да имаш семејство.
     
    На rajna-vojvoda, oceangirl, Trendafilka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Sunshine555

    Sunshine555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    69
    Зошто да не, но само ако и двајцата се согласуваме за тоа не едниот да сака другиот не па бидејќи го сакаш другиот да не можеш да си го оствариш најголемиот сон да имаш ДЕЦА, да подариш живот, ако сакам да имам деца, а мојот партнер не тогаш би го оставила тоа значи дека имаме различни мислења и ставови,но сепак и со разговор може проблемот да се реши :)
     
  13. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски

    Ова не е напаѓање кон сите што не мислат исто како тебе и кои решиле да немаат деца?

    инаку не душо, не се пронајдов ни малку. според мене, посебично е на пример да манипулирам со невниманието на оној кој би требало да го сакам за да си истерам по свое отколку да решам да немам деца ради Х причини. Јас некогаш и да посакам деца, сигурно нема да си поиграм со неговото невнимание за да добијам нешто туку би му рекла сакам да имам деца, тој ако рече не-никому ништо. Демек, ќе го казнам со алиментација? пих, како што ние имаме право на избор дали ќе го абортираме детето или не, така и мажите имаат право да одлучат дали сакаат деца или не. Би било себично ние да имаме избор откако бељата е направена, а тие да немаат. Eте, ама тоа е сепак само мое мислење...


    И не ми се обраќај веќе на темава! Чао.
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  14. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    ако јас го сакам тој маж ќе живеам со него а за жал има многу деца без родители и може да се посвои некои бебенце или до 1 година нека е старо па ќе биде како наше
     
  15. oceangirl

    oceangirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    69
    И мене многу ми се допадна ова размислување морав да потенцирам.
     
  16. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    До пред неколку години мислев дека ќе немам деца...замислував еден идеален брак со мојот сопруг, слобода колку што ти душа сака...бев опкружена со блиски роднини и пријатели кои имаа мали деца, и слика ми беа мајките ненаспани, па изморени од работа трчаат по децата од градинка, дома хаос играчки и неред на сите страни, па се скарале, се степале, викотници...јас и онака не сакав многу деца, плус оваа слика, и мислев дека ако имам дете ќе се заробам буквално...Фала му на Бога што се предомислив и си ја родив мојата принцеза...и сега гледам дека џабе е сето гледање и анализирање од страна, колку и да гледаш и слушаш за деца не можеш да знаеш како е додека не имаш свое...исто како некој да ти ја опишува љубовта, џабе се зборови, џабе се слики на заљубени парови околу тебе кои се гушкаат, бакнуваат, се додека не ја почуствуваш-поима немаш за што се зборува. Е сега иронијата е во тоа што ако сакаш да почуствуваш треба да имаш дете-а ако веќе си се одлучил да немаш, за жал остануваш пократок за една лавина од емоции, едно големо чуство на љубов-вистинска, љубовта измеѓу маж и жена не може ни во најмала рака да се мери со љубовта што ќе ја чуствуваш кон твоето чедо...
     
    На ennaz, Moira, zhap4e и 4 други им се допаѓа ова.
  17. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    На темава би рекла
    А зошто па да не!
    Секој си има право на избор. Јас сум мажена 2 години скоро и незнам дали и кога ќе имам деца, не ни размислувам на таа тема. Не дека сум себична туку затоа што во моментов немам желба нити време за деца.
    Сакам да искоментирам дека децата не се посвојуваат само кога се бебиња до 1 година нека е старо има деца и постари од 1 година кои се безродители и на кои им треба љубов. Навистина ме растажува помислата на дечиња кои ја преминале “нормалната воздрасна граница“ за посвојување ќе останат заглавени во системот, сами за секогаш :( ;(
     
    На srcekrsacka и Shana им се допаѓа ова.
  18. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Јас сум голем противник на она убедување дека нема да знаеш како е додека сама не родиш. Мајчинска љубов не треба да се наметнува како едниствен и пресуден фактор за тоа дали некој треба да роди или не. Многу фактори играат улога при донесувањето одлука дали да се има дете или не, и тие за секого се различни.
     
    На tessie, oceangirl и lolyta777 им се допаѓа ова.
  19. oceangirl

    oceangirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    69
    За да имаш дете треба да платиш прилично висока цена за да ја почувствуваш "вистинската" љубов.
    Кога родителот е во подоцнежни години,се сомневам дека детето ја чувствува таа иста љубов...
    а од страна на родителот љубовта најверојатно (или по дефиниција) е безусловна (иако безусловните љубови се опасни и знаат да бидат фатални макар и да се работи и за овај случај)...материјализмот си го направи своето...
    детето си ги гледа родителите додека има корист од нив...а кога доаѓа време тоа да се грижи за родителите е тоа е друга приказна...има премногу примери за ова насекаде...сума сумарум на крај не можеш да знаеш која љубов најмногу ќе те исполни и направи среќна или ќе те направи несреќна и незадоволна...која е најдобрата за тебе...и која е твојата инспирација во животот...
     
    На imelda му/ѝ се допаѓа ова.
  20. andzelka

    andzelka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    5
    Jас пред да се омажам си планирав барем една година да немаме деца, демек да си поуживаме. Aрно ама после еден месец ми се разбудија сите мајчински инстикти и неможев да дочекам да станам мајка. Ќерка ми ми е нешто најубаво што ми се случило во животот!!!
    Kога се решивме да имаме бебуш и јас и сопругот бевме невработени и живеевме со неговите родители, за еден месец разбравме дека сум бремена и сопругот доби работа, се преселивме во наш стан, кога малата имаше осум месеци и јас се вработав, значи коцките совршено си се наместија :)
     
    На Shana му/ѝ се допаѓа ова.