1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брак без секс

Дискусија во 'Брак' започната од morska, 29 април 2011.

  1. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Pretpostaviv deka si pravnik...
    Ke bide se so vreme, imas super sansa iskoristija pametno.
    Porano odele so 1 par gaki i corapi sami po svetot pa se vrakale kako gazdi, vie imate se, bidi srekna i blagodarna se ke se naredi..
     
    На cresa-jagoda, Rada15 и tina2018 им се допаѓа ова.
  2. Rada15

    Rada15 Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2020
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски

    Fala ti na preubaviot odgovor. Mnogu mi znaci. Da slusnes mislenje od nekoj drug, nadvor od celava situacija. Znam deka na ucenjeto mu nema kraj no mene nekako tesko mi paga celava situacija, mnogu i toa.
    Mnogu sakam da se vratime, postojamo mu vikam deka imame kade da ziveeme, ziveeme sami, bez negovite, imame sami svoj stan no on ne saka da ni da slusne za Mk (sto od edna strana razbirlivo, no ne mi e jasno kako ne e svesen za stepenot do koj jas ne sakam tuka i deka sum spremna da si odam i sama) Mislam deka e spremen poveke so mene da se razdeli, negoli da napusti rabota i da se vratime (toa ne doaga vo obzir) i toa uste poveke me iritira..
    Fala ti uste ednas! ❤️

    Znam, ponekogas sansite se pred nas mozebi no ne gi gledame a sega mislam deka jas sum celosno vo taa situacija.
    Denov mi go napravi ubav, so tvojot sovet! Fala tii!!!
     
    Последна измена од модератор: 16 мај 2021
    На tina2018 и Mami3 им се допаѓа ова.
  3. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Milo mi e ako ti pomagnav barem malkucka..
    Sega guskaj go tamu... i vo Germanija e nedela... :*
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Fleur-De-Lis

    Fleur-De-Lis Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    1.648
    Душо вака ти размислувашнод чисто емотивен аспект. Тој размислува со глава, ти со срце и затоа сте на различна фреквенција. Не викам дека не си во право, во право си. Ајде замисли се, да го условиш, да ја напушти работата и да се преселите овде во МК, во твојата конфорна зона! Нема да биде среќен, односите нема да ви се сменат. Ти ќе си посреќна, но кога ќе видиш пак ќе дојдеш на истово незадоволство кое го осеќаш сега. Значи и таму и овде се, ќе се соочиш со истово.
    Во сите тие обврски што ги имаш, јазикот и се, мажот со неговата работа знае да биде монотоно, но доколку би разговарале за разгорување на страста мислам дека подобро и побезболно би го поминала тој процес на адаптација.
     
    На crazylady, Petar80, mira.mira и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. KIPro

    KIPro Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Девојки, незнам дали ќе се вклопам, поточно дали ми е прашањево за овде, имам44, во брак 23 год. сексот од секогаш ни бил болна тема, јас нити сум некоја потеглива нити сум некоја со иницијатива, а нему секогаш му било проблем што имаме три пати месчно во просек, а последно со постот од шест недели и помалку. Имам проблеми со тироидна, хормонален дизбаланс, депресивна сум, можда и во старт на климакс, желба за секс мала. Како да го решам овој горлив проблем, закажав на психијатар кога веке немаме сексолози. Си викам дека не е се изгубено. Фала ви
     
  6. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Отворен разговор. Ако си депресивна најверојатно од лекарства и за другите дијагнози што пиеш ти намалуваат либидо. Можеш да поразговараш со стручно лице, ако ти е проблем намалената желба за секс можеш да земеш и нешто на природна база, мака, женски витамини. Ама прво разговарај и кажи причина зошто не сакаш секс, договорете се заедно да поработите на проблемот ако ви пречи и на двајцата.
     
  7. Garry

    Garry Активен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2021
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    8
    Здраво девојки имам еден проблем имено во брак сум 4години имам 24 тој 29 во врска сексот ни беше супер после нашата веридба како се да се смени прво беа изговор неговите родители што живееја со нас после лош период на работа па лош финансиски период дома првата официјална брачна ноќ со секс ни беше после месец и пол од свадбата кога и останав бремена. Во бременоста имавже само еднаш секс и тоа во 2риот месец и не поради тоа што не смеевме туку поради тоа што тој несакаше. Од кога се породив пред 2год и 2месеци сме имале секс околу 5 до 6 пати. Значи немаме секс со месеци и кога сме го имале иницијатор сум јас а ток како автоматски какп да е само поради тоа дека сме во брак па мора два пати до сега се случи да почне тој. Веќе ни не спиеме заедно тој заспива во дневна и не сака да дојде во спалната. Сите тие проблеми кој што му беа изговор веќе не постојат, а сексот сеуште го нема.. сум пробала на секој можен начин да разберам што е проблемот но секогаш завршува неуспешно или сама си зборам или ќе ми рече нема проблем и ќе се скараме. Нема здравствени проблеми, дека е педер вели не е ,вели немал друга но не можам да бидам сигурна во ништо. Неможам никаков одговор да извлечам од него. Го прашувам кој му ги задоволува потребите за секс вели ти а ние секс имаме 3пати годишно.. ве молам за совет, се плашам дека веќе сум оладена од него , веќе не се ни обидувам да почнам нешто зошто знам како ќе заврши и само ќе се разочарам. Не сакам да бидам во брак без секс и отворено му го кажувам тоа но тој се понаша како се да е океј како да нема никаков проблем и како сето тоа да е нормално. Цело време ме одбива и кога ќе прашам зошто ме одбива и ме избегнува ми вели не е точно. Не знам веќе како да постапам, спремна сум да се зспакувам и да си отидам од него, исто како цимер да имам а не сопруг...
     
    На Snowflake97, Lidd4e и mira.mira им се допаѓа ова.
  8. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.290
    Допаѓања:
    34.223
    Пол:
    Женски
    Убаво си кажа на крај. Спакувај се и отиди инаку никогаш нема да те сфати сериозно, па ќе видиш како ќе реагира.
    Тоа е првиот чекор кој можеш да го направиш.
    Не си ни прва ни последна што слична приказна има напишано на форумов, навистина не знам што им е на тие мажи.
    Животот е мн краток и мн брзо поминува, за почеток спакувај се па ќе видиш како што понатака.
     
  9. Garry

    Garry Активен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2021
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    8
    Заборавив да напоменам еднаш ми призна дека се задоволува сам. Колку е точно не знам. Не сум го забележала до сега да збори скришно или да пишува но работата му е таква патува секој ден низ различни градови,комерцијалист. Има многу луѓе со кој што комуницира меѓу кои и жени, несакам да посмилам на трета личност но никогаш не можам ни да сум сигурна што прави додека е на работа. Се ми е измешано во главата..
     
  10. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.290
    Допаѓања:
    34.223
    Пол:
    Женски
    Тоа што се задоволува сам ништо не менува, би требало скоро сите во брак да се задоволуваат и сами.
    Ако некој сака да изневерува може и 24/7 да е дома и пак да изневерува.
    За почеток нека не те интересира дали има друга, сконцентрирај се на тоа дека вие немате секс и според тоа носи одлуки.
    Нормално е да се сомневаш дека има друга.
    Мене ме чуди како баш после веридба/ свадба/ бременост/ бебе се менуваат преку ноќ.
    Штом разговор не помага пробај спакувај се и отиди.
    Ако не преземеш нешто ќе дојде и ден кога ќе пишеш 10 години сме во брак и имаме секс 3 пати годишно. Реагирај што побрзо.
     
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Брачно советувалиште.
    Уште неделава.
    Постави му услов: Или тоа, или детето под мишка и си одам.
     
  12. Garry

    Garry Активен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2021
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    8
    Му имам спомнато и тоа и доктор психолог уролог да не има проблем за кој што не сака да разговара со мене но не сака ни да слушне..
     
    На MoreNa-22 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Услови го.
    Ама немој само да му се заканиш, а воопшто да не си заминеш ако не ти го испочитува барањето.
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    7.214
    Spakuvaj se I odi si.Toj nema da se smeni.Nitu ke se lekuva,nitu ke odi na psihijatar Ili drugo.Samo ke te manipulira,ke ti vetuva od utre,ne e denes moment,ke ti stavi chuvstvo na vina deka do tebe e problemot,ke te kritikuva....Toa e sledna faza ako ostanes so nego.
    I koga bilo koj od negovite,tvoite Ili blizok, ke te prasa javno ke si kazes,a ne uste negoviot sram da go pokrivas. Mlada si,zivotot e pred tebe.Ke si najdes chovek koj ke te ispochituva kako zena. Nema da go molish za da legnesh so nego. Pa uste budala se pravi ,nemalo problem. Aj otarasi se od takva budala.Ne gubi si go vremeto I mladosta.
     
    На Снегулк@23, Petar80, zalosna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Ако не сака да има секс, не значи дека е 'будала'.
    Може има ниско либидо.
    Може е асексуален.

    На мажите им е тешко да зборуваат за проблеми со нивната сексуалност.
     
    На Dust и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  16. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    7.214
    Zosto se zenel? Znael deka ima zena so visoko libido? Zosto ne saka da odi na lekar?
    Chare?
    Zosto ne go priznae problemot I Ako saka da si go spasi brakot da si najde chare.
     
    На Harper, oblace1, Nausicaa и 2 други им се допаѓа ова.
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Оти му е тешко на мажите да зборуваат за проблеми со нивната сексуалност.

    Кога сакаш да иссмееш маж, што користиш најчесто како 'аргумент'?
    Оти сите истите аргументи ги користиме....
    -Мал ти е
    -Не те бива за ебење
    -Не ти станва

    Што кажува тоа?
    Дека 'машкоста' ја дефинираме по секс-перформансот.
    И после... нормално... не сакаат отворено да зборуваат за проблеми од сексуална природа
    Целото чувство за 'себе си' им е на нестабилна основа кога имаат сексуален проблем.

    Мажите мора да се 'добри ебачи'! (условно речено)

    Исто како што жените се 'курви'

    Тоа е резултат на наметнатите родови улоги.
    Сами си ги наметнуваме.
     
    На Dust, cresa-jagoda, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    7.214
    Ama za zal zenata si ima golem problem koj e ostaven taa da go reshi. Problemot od nejze ne zavisi.
     
    На Petar80 и WildMk им се допаѓа ова.
  19. Garry

    Garry Активен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2021
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    8
    Не мислам дека е решение да си отидам, ниту пак сум го повредила неговото либидо некогаш или неговата машкост. Сакам да го поминам животот до него. Затоа сакам да слушнам и други мислења околу тоа. Искрено тешко ми паѓа самата помисла на оваа тема ..
     
    На Petar80 и WildMk им се допаѓа ова.
  20. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    7.214
    Ako sakas da go pomines zivotot so nego ke se pomiris so faktot deka vo brakot ke nema sex.Ili pak sexot ke go nadopolnuvas nadvor od brakot. Drugi opcii nema. Toj nema da se menuva, samo uste poredok ke stanuva sexot so nego.
     
    На oblace1, Nausicaa, Petar80 и 3 други им се допаѓа ова.