1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брак без секс

Дискусија во 'Брак' започната од morska, 29 април 2011.

  1. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.771
    Допаѓања:
    7.278
    Пол:
    Женски
    Фала на сите. Веднаш му реков на мм дека нема да учествувам во таа глупост ама изгледа не ме сфатил доволно сериозно па вчера гледам седнати двајцата (мм и другаров) кај нас да сум седела да правиме муабет. Не знам по кого повеќе викав. Викам зарем мислите дека е нормално да седиме тројцата и да збориме за тоа? Па уште утре кога ќе дознае она :o. И дека не им личи муабетот ниту на едниот ниту на другиот. Ептен ме збунија, како да имаме по 15 години :x
    После размислував, криво ми е што ете имаат "проблем" а не може да им помогне некој од страна. Дечково е на место скроз (барем од она што го знам). Посветен и сопруг и татко, и деца игра, чува, готви, чисти... (добро сигурно и чорапи фрла кај стигне :rofl:) ама нели некогаш не е се ни до тоа. Во секој случај му реков да разговара со неа а он упорен дека разговарал. Додадов само дека очигледно или недоволно разговарал или недоволно слушал, жена некогаш многу кажува ама мажот не ја сфаќа буквално :?:
     
    На Cecko85, cresa-jagoda, hermosa и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.219
    Допаѓања:
    124.214
    Не патиш ти, пати маж ти.

    Иначе, кога си у брак и имаш деца, ако сакаш секс од жената, треба само да ги успие децата, да ја смениш у средување кујна, за да одмори бар еден саат пред да си легнете и ете. А не он да си гледа у телефон, она се да прави па уште и секс нејќела.

    имаше една анегдота за еден тип, вика денеска решив да ја сменам жена ми. Ги разбудив децата, направив појадок за нив, за нас, исчистив цела куќа, направив ручек, собирав играчки, спремав овошје и сокови. Два пати измив садови, бев у маркет, пишував домашно со двете деца, го избањав, направив вечер,а пуштив две машини алишта, спружив, ги легнав и им читав приказна, кога легнаа сметов и ставив ручек за следниот ден. И сега некој уште да дојде да ми рече шири нозете, ќе го убијам.
     
    На sj *O*, Krismare, Sara4444 и 26 други им се допаѓа ова.
  3. Снегулк@23

    Снегулк@23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2020
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    3.300
    Пол:
    Женски
    Скроз е така
     
    На NewMama, cresa-jagoda и Arjanit2021 им се допаѓа ова.
  4. liliput22

    liliput22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    380
    Пол:
    Женски
    Како сакаш наречи го сепак не е баш најнормално да си асексуален...Асексуалците не патат зашто немаат секс ипак немаат никаква потреба за тоа но и те како патат од други "состојби " кои можат да бидат последица на немањето секс...
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MissBreezy

    MissBreezy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2011
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    2.051
    Пол:
    Женски
    Многу ме интересира кои се тие состојби од кои патат, кога немаат потреба од интимност и физички допир на пример.
     
    На Regina.Phalange, Dust, S.W.A.G и 2 други им се допаѓа ова.
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    “Ако не правиш како што мене ми е убаво, сигурно нешто не е во ред со тебе“

    Тешко име на луѓето да разберат појави кои не им се својствени.
     
    На sj *O*, Mentalna85, Regina.Phalange и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Bubamaricka

    Bubamaricka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    1.131
    Допаѓања:
    2.126
    Јас пак мислам дека ако некој нема потреба од интимност дека тоа е последица од нешто што го мачи. Дали депресија, анксиозност, недоверба, страв од нешто...некоја состојба која поттикнала да нема потреба од интимност и од никаков физички допир. И тоа како продолжува да трае се продлабочуваат проблемите што понатака веројатно поттикнуваат и други последици.

    Мене не ми е нормлано да нема некој потреба од една прегратка, од бакнеж.
     
    На sj *O*, hermosa, eliesaab и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    А тие се?
    Асекссуалност или ниско либидо или други причини за немање секс сеедно не се животозагрозувачки состојби, океј е.
     
    На sj *O*, Mentalna85 и WildMk им се допаѓа ова.
  9. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.744
    Допаѓања:
    8.757
    Пол:
    Женски
    Не се мешајте, нивни проблем.
    И не е некој голем проблем ама нивно си е. За некои партнери 2,3 пати месечно е нормално, за некои толку неделно.
    Кога се има деца, не оди секогаш по план. Сите немаат баба сервис или не сакаат. Кога повеќе од денот не знаеш каде ти е главата со мали деца, навечер тешко дека некоја до секс ќе и е.
    А и мажот па, колку години е 15? Друг да му решава проблемите дома, седни како човек прашај ја, за тоа голем удел и хормоните имаат ако треба да се испита, или можеби преморена е, има многу можеби..
     
    На sj *O*, cresa-jagoda, Jana06 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.485
    Допаѓања:
    8.274
    Пол:
    Женски
    Ти како права пријателка кажи и дека знаеш за тоа , веројатно она ќе разговара со сопругот.Штом маж и се обратил на вас како нивни пријатели и ти стори го истото .Може ќе и ги отвориш очите на пријателката дека тој наоколу зборува за интимната состојба нивна,така вистински ќе и помогнеш .Ова е мое мислење и совет и повеќе да не се мешаш а маж ти со него нека си зборува колку сака и како сака ,инаку на твое место би му рекла да му каже да не ве меша вас во нивниот сексуален живот
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  11. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    А зошто ја советуваш да и прави "дополнителни" проблеми во бракот? Плус и пријателството може да страда
     
    На S.W.A.G и Mikha4 им се допаѓа ова.
  12. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.485
    Допаѓања:
    8.274
    Пол:
    Женски
    Фер е да и каже дека знае ,зошто да молчи?Секако дека може и пријателството да пострада,но по мое мислење искрен пријател е оној кој е искрен и ти е верен.Не треба да премолчи .
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.261
    Ти би сакала да дознаеш дека твојот интимен живот е тема за разговор меѓу твои пријатели?
     
    На Harper, Regina.Phalange, IRBBB и 5 други им се допаѓа ова.
  14. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.485
    Допаѓања:
    8.274
    Пол:
    Женски
    Ако маж и продолжи да ги убедува пријателите,да.А за знаење пред се ,ако се работи за блиска пријателка би сакала да знам ,да ми каже .
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  15. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.079
    Пол:
    Женски
    Дали е се во ред со мене ? Со мм имаме секс 1 месечно или 2 пати. Се се смена од кога се породив првиот пат. Ми беше страв дека нема да е исто и се плашев да не го изгубам цело внимание од мм према мене, што ако се насочи кон бебето ? Не беше така. Се беше во ред. Ок. Помина доста време имав јас и постпородилна депресија. Мн ми беше тешко ментално, не посакувам на никој такво нешто . Наеднаш се сменав. Некако не сакам ни да помислам на секс. Значи не е до мм . Премн го сакам и презгоден е ,и многу ми е убав ама некако ич не ми оди паметот на така. Не ме возбудуваат други мажи . Немам ни фантазија за други. Едноставно како да бегам од тоа. Пр ако почнеме супер ми е. Ама во последно никогаш не сум иницијатор. Мн. Се трудам , ама незнам зошто ми е вака. Последна работа што сакам да ја правам е тоа. Во минатото воопшто не беше така. Дури мислам дека мм ме осеќа и почна да остава на мене дали сакам или не. Нежност има помеѓу нас многу. Постојано има прегратки, бакнежи, романтични гестови но поретко секс. И се е поради мене. Дали ова ќе се промени ? Да напоменам имам второ бебе па си велам можеби е до тоа или пак сум во некоја депресија.... :(
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.708
    Допаѓања:
    12.809
    Имаш 2 деца рмбаш ко коњ и последно што ти паѓа на памет е секс да имаш што е нормално ќе потпораснат и по друго ќе биде. Цел ден мислиш за јадење, чистење, шетање да завршиш триста работи на крај ти треба само да те гушне.
     
    На sj *O*, cresa-jagoda, NewMama и 2 други им се допаѓа ова.
  17. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Јас сум иста.
    А навечер и да помислам, не ни успева уште пред бебуш заспивам од умор.
    Ваљда ни е фаза со бебињава сега.
    Пошто моето пример не спие цел ден, и тек вечер, а јас до тогаш сум преуморна што заспивам кај стигнам.
    Сметам дека ќе помине.
     
    На Brpbrp и NewMama им се допаѓа ова.
  18. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.744
    Допаѓања:
    8.757
    Пол:
    Женски
    ^ Ништо не ви фали само сте преуморни. Син ми кога беше бебе не знаев главата кај ми е првите месеци, додуша и маж ми не знаеше :D
    Посебно со прво дете е потешко, дека неискусни, јас научена убаво да си поспивам, ова ми дојде без сон како шок, едвај фатив ред.
    Кога потпораснат е друго. После па следуваат маќи да не ви улетаат во соба, или додека се кај баба се користи времето 8)
    Кај сите е така со мали деца, освен оние што имаат постојано помош од бабите.
    Додека се фати ред во спиење, па после запчиња кога почнуваат да излегуваат тоа се непроспиени ноќи кои си земаат данок. И најважно првата година ни хормоните не се средени како што треба, ама се поминува.
     
    На Brpbrp, NewMama и jarec6 им се допаѓа ова.
  19. LoVeE ❤️

    LoVeE ❤️ Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Zdravo vo brak sum vejke 6g.. Vejke ne me privelkuva ic mm.. Nesakam odnos ic so nego pa ni mala blizina od nego mi e problem.. Dali vi se slucilo Nekogas vaka? Dali da razgovaram so nego ili ne..
     
    На Cecko85, Nena Jovanova и WildMk им се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Да.
    Треба да разговарате и да откриете која е причината и дали сакате така да живеете, дали можете нешто да смените ... итн..
     
    На LoVeE ❤️ му/ѝ се допаѓа ова.