1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брак без љубов???

Дискусија во 'Брак' започната од U-N-A, 2 мај 2012.

  1. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Не е тешко да се земеме од љубов туку тешкото е да опстанеме во бракот со љубов, и покрај се низ животот никогаш да не ја загубиме и отераме од нас. Леснотијата сите ја можеме, но тешкотијата ретко кој ќе ја почустувува и ќе ја претвори во љубов и добрини.
     
    На Golden Rose, SV1911, Momichka и 4 други им се допаѓа ова.
  2. TaciCarbonero

    TaciCarbonero Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    9
    Незнам дали моето прашање е за тука но,морам да го поставам.Еве скоро 2 месеци како сум верена и сфатив дека не е се баш така лесно.Претходно не сме живееле заедно туку врска 10 месеци и ме запроси а имав претходно врска 6 години.Сега бившиот ми вика да го оставам,да не си го трошам животот залудно бидејќи не сум среќна ;(Бев среќна додека бевме во врска а сега не дури и сексот ми е досаден:sweat: Свекрвата ме нервира секој ден сакаат да живеат со нас а јас тоа неможам да го издржам.Посакувам да го видам бившиот и само да го гушнам и да му кажам колку ми е тешко,но неможам.Ве молам за помош:sweat:
     
  3. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    :rofl:
     
    На blueberry93 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    @TaciCarbonero Sredi si gi mislite i cuvstvata.Dokolku ne go sakas verenikot raskini ja svrsuvackata,ne si ni prva ni posledna.Ako go sakas sednete i razgovarajte,sto ti smeta,sto sakas i sto ocekuvas od nego,isto i toj.Dokolku ne najdete zaednicki jazik raskini no ne brzaj da se vratis na bivsiot,prvo odluci sto sakas vo zivotot,povtori si ja pricinata zosto raskina so bivsiot i dali vredi da mu se vratis normalno dokolku go sakas.
     
    На tina-63, SV1911, promeneta и 8 други им се допаѓа ова.
  5. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Не брзај веднаш од една прегратка и дом да одиш во друга, тебе се што ти треба е малку мир и спокој за да си ги средиш мислите, збунета си и не знаеш што да правиш бидејки премногу избрзуваш со твоите животни одлуки и немаш трпение, а треба да ти биде јасно дека времето е неопходно.
    Си згрешил можеби и твоите очелувања те разичарале од брзање и нетрпение па затоа пробај да ја изправиш грешката.
    Ако не го сакаш вереникот и сметаш дека не можеш со него понатаму не е крај света, замини си, но не летај веднаш кај бившиот, дај му време на времето за да сватиш всушност што сакаш во животот и кој.
    Остани некое време сама и далеку од се.. тоа би ти бил најдобар лек за твојава состојба.
     
    На okcenzi, stefanija70, DVAANGELA и 2 други им се допаѓа ова.
  6. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    12316214_1044006015643084_4841956102145614622_n.png
     
    На Belgin1, BabyStyle, anel и 11 други им се допаѓа ова.
  7. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    Ова дека сакаш да го видиш и да го гушнеш бившиот ми зазвучи толку силно но и болно :(. А зошто раскинавте може ли да пишеш? Ако вака ти оди упте не мажена со овој дечко не е добро. Стави на кантар се. Зошти со со овој, зошто со другиот. Јас сум во брак и нормално од љубов се омажив но од ова гледна точка мислам дека за успешен брак треба да имате исти гледишта на работе, планови за живот( сами или со родители) деца, работа, патувања.
     
    На okcenzi и stefanija70 им се допаѓа ова.
  8. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Ako pravis promeni pravi gi sega.Ovie raboti se delikatni.Bidejki imas bivsa ljubov najubavo e da razgovaras so nego ama seriozno.Oci vo oci.Nemoj da ispadne da si zamines od segasniot pa da te zezne bivsiot.Da znaes samo deka povredena maska sueta e opasna rabota..nemoj bivsiot da ti glumi pa da ti svrti grb.
    Vtoro..otkoga ke zboris so bivsiot ako nesto resite, togasvizvesti gi roditelite.Ne ostavaj da si sama protiv site.
    Treto,sedni karsi verenikot i kazi deka si zaminuvas i deka e podobro sega otkolku da se razvodeni rabotata i da stane golema.
    Pred teska odluka si.
    Stavi prst na glava prvo pa posle deluvaj.
     
    На crazylady, okcenzi, DVAANGELA и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    @TaciCarbonero Според мене си се соочила со она што значи брак и не се вклопува со твоите претстави што си ги имала претходно. Размисли добро која е гаранцијата дека истото нема да ти се случи и со бившиот? Едно е врска, љубов на улица,а друго е брак и заедничко живеење. размисли добро, она со сексот ти зш си се разочарала, бајката не се реализирала ... размисли добро, да не биде од трн на трн ...
     
    На okcenzi и stefanija70 им се допаѓа ова.
  10. ell

    ell Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    606
    Многу вознемирено и расеано „звучиш“ со пораката. Смири се прво.
    Прво треба да сфатиш што те прави среќна. Некако не можам да дадам совет затоа што целата порака ми изгледа избрзана. Не секогаш треба да се водиме според моменталните емоции, за да не се каееме после.

    Мислам дека неколку прашања се битни за да одлучиш:
    Колку време беше сама после првата врска? Дали одма ја започна новата врска откако заврши со старата? Ова е многу битно, затоа што според мене кога емоциите не ти се расчистени со претходниот дечко, а веќе започнуваш нова врска, најчесто подоцна доведува до ваков проблем...
    Викаш дека си била среќна и сега одеднаш не си. Ако само свекрвата е проблем, може да збориш со дечко ти и да му кажеш дека сакаш да живеете сами. Тоа не го гледам како проблем.. Со разговор се се решава.

    Е сега доколку не го сакаш, не ти убаво со него, сексот со него не ти е задоволство и не можеп да си ја замислиш иднината со него, тогаш не треба да бидеш со него.
     
    На okcenzi, katalina, stefanija70 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. TaciCarbonero

    TaciCarbonero Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    9
    @Neodlucna Раскинавме со бившиот дечко поради тоа што тој така одлучи,али искрено не е он причината поради кој се чуствувам вака...причината е во тоа што после него се ми е досадно дури не ни очекував дека ќе добијам понуда за брак и тоа ме кочи што ептен избрза мојот вереник пред да разговараме ние и да си кажеме што мислиме и дали сме спремни на брак.
     
    На crazylady и okcenzi им се допаѓа ова.
  12. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Ако бившиот бил иницијатор за разделба, по дури 6 години врски која е сега причината што те бара пак и ти вика да го оставиш вереникот?
    Друга работа, вака неодлучно се чуствуваш откако почна да те бара бившиот или од самиот почеток со новиот дечко, сегашен вереник?
    И трета работа, најважна (немам искуство со брак, веридби и тоа) ама колку што знам јас брак, семејство, веридба и такви посериозно работи се планираат, се разговара и се договара, не се прави неочекувано.
    Јас би ти рекла да ги прекинеш сите контакти со бившиот. Во врска со свекрвата да си разговараш со вереникот, тие се негови родители и тој треба да постави граница до каде смеат да одат.

    Ако и понатаму си незадоволна и несреќна, прекини ја веридбата додека е време. Искрено се надевам дека е ова само период кој ќе ти помине, ама може и не е. Сеедно никој немора да биде во брак со човек кој не го сака. Со смирен разговор верувам дека се може да се реши.
     
    На SV1911, okcenzi, Nausicaa и 2 други им се допаѓа ова.
  13. ell

    ell Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    606
    Ах, ако искрено не го сакаш тогаш немој да мажиш. Жално е тоа и за тебе и за него. Ни двајцата не го заслужувате тоа. Тој те сака тебе а ти бившиот.
    Разговарај со бившиот за тоа он како се осеќа. Ако сеуште има љубов меѓу вас, нормално дека треба да се смирите.
     
    На okcenzi и TaciCarbonero им се допаѓа ова.
  14. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Da ne se povtoruvam skoro vo se se soglasuvam,samo bi sugerirala deka nemora radi bivsiot da prekinuva.
    Dovolno e sto sfatila deka nema ljubov i hemija.Ako e sigurna i toa e dovolno.
     
    На referentka и stefanija70 им се допаѓа ова.
  15. TaciCarbonero

    TaciCarbonero Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    9
    Не е ради бившиот...се ми е измешано во глава и не за џабе рекле пробај да живееш со некој за да видиш дали сте еден за друг :| јас откако станав снаа у оваа куќа почна да ми се случува ова не дека го имав заборавено бившиот дури и додека бев во врска јас мислев на него ( не толку често ) :( И сега уште се прашувам лелее што направи ма,ваков ли живот мислиш да живееш ? А бракот го прифатив поради тоа што сакав да имам деца,за тоа живеам...
     
    На NEA му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ell

    ell Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    606
    Брак се прифаќа поради тоа што ја сакаш личноста и сакаш да имаш заедничка иднина и деца со него, а не поради тоа што сакаш да имаш деца. Ти ако уште од сега не го сакаш искрено, подоцна и тие емоции што ги имаш ке исчезнат.
    Почекај за свадба. Прво дај си време да сфатиш што сакаш.

    Имаш контакт со бившиот? Зборуваше на таа тема со него? Знае сегашниот дечко низ што поминуваш?
     
    На crazylady и okcenzi им се допаѓа ова.
  17. TaciCarbonero

    TaciCarbonero Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    9
    Да зборував на таа тема со бившиот и он вика избегај...тоа му е најлесно да каже и дојди со мене заедно ќе живееме у Тузла он таму работи али мислам дека така нема да го решам проблемот.Прво дома моите ќе ги разочарам а после и вереникот оти тој многу ме сака ама што да правам кога на срцето не се наредува кого да сака ;( дури и он знае што ми се случува сега му кажав се и ми вели седи дома кај твоите одредено време да си ги средиш мислите ...
     
  18. TaciCarbonero

    TaciCarbonero Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    9
    А за свекрвата нема решение па дури и баба му е тука и они се главни во се...а он си ја слуша мајка му,они му дават пари и он вика ако им кажам да се оделиме од нив толку од парите и јадење...и кога некој ќе рече лесно ми е иде ми главата да си ја удрам од некаде само да не живеам вака :sweat:
     
  19. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.050
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    Sedi si kaj roditelite za pocetok i ostaj mazi nastrana eden period,vidi so sakas so te pravi srekna i sama ke si gi dades odgovorite so gi baras tuka.
     
  20. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Мислам дека ти дефинитивно не си подготвена за брак, барем не со овој човек.
    Извини, колку години има вереникот твој па сеуште чека пари од мама или баба за јадење?
    Не се виновни свекрва ти, го знаеш она "кој плаќа тој го води орото"? Додека тие ви плаќаат, сигурно дека ќе се мешаат.
    Повеќе од јасно.
     
    На crazylady, okcenzi и MilaP им се допаѓа ова.