1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брачни неверства

Дискусија во 'Брак' започната од kateivanova12, 21 ноември 2009.

  1. BabyStyle

    BabyStyle Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    8.955
    Џабе овде солиме памет. Тебе ти е најтешко. Особено што си бремена... Знае маж ти дека знаеш??? И е инфериорен???
     
    На Antebellum, ilyan, fallenangel и 2 други им се допаѓа ова.
  2. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.636
    Допаѓања:
    152.357
    знам дека е болно да се навракаш
    каква содржина беа пораките мегу нив двајца?
    Сигурна си дека не се виделе воопшто?
     
    На CurlyBlossomGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. carangigia

    carangigia Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2017
    Пораки:
    888
    Допаѓања:
    6.390
    Пол:
    Женски
    Тука поинаков совет од раведи се немам прочитано (facepalm)
    Советите на форумот се во овој стил маж ми не ми обрнува внимание-разведи се, маж ми се допишувал со друга-разведи се, маж ми не работи-разведи се, живееме во заедница-раведи се, свекрвата ја сака повеќе другата снаа-епа разведи се и.т.н
    Па знаете ли друго нешто друго да пишете освен разведи се?

    @CurlyBlossomGirl последен совет од мене на оваа тема. Ако го сакаш маж ти и он те сака секој проблем е минлив. Со разговор се се решава. Ете бремена си, бебенцето нека ви биде нов почеток. Поминете повеќе време заедно одете на вечери, на викенди, изненади го со некој поклон, потрудете се и двајцата да го задржите бракот..
    Зошто децата да не растат во хармонично семејство? Зошто децата да не растат со двата родители?
    Разводот е најлесна опција, но таа треба да биде последна. Потруди се, а секој труд резултира со позитивен исход.
    Со среќа, кога ќе бидеш во можност пиши како се одвиваат работите.
     
    На Dadusicka, Petar80, Orthophill и 8 други им се допаѓа ова.
  4. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    7.230
    Brakot vi e vo kriza. Ne donesuvaj odluki vo lutina I bes. Zboruvaj otvoreno I smireno so nego bez da e prisutno deteto.
    Kazi mu sto te machi. Porodi se so vtoro dete I ako uste toj si prodolzuva taka, ke vidis sto ke pravis ponatamu. Lesno e da rasturis brak.Teshko e da go zadrzis. Ne krevaj race tuku najdi nachin da se splotite.
     
    На Dadusicka, Bozica1980, CurlyBlossomGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  5. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Знае и ми вели дека само и го гледал паметот каде можела да стигне. Абе јас овца ли сум? Тоа што мисли дека сум глупа најмногу ме здоболе. Што дури не се ни потруди да даде добро објаснување и причина.

    Не знам дали се виделе или само се договарале. Ниту тој нејќе да каже. Инаку си пишуваа демек едвај чекале да се видат, да ...., злато, срце, мислам на тебе. Од ова поголем доказ дека ја сака здравје.

    Ќе пишам штом малку се потсредам во мисливе. Ви благодарам на сите. Многу ми значи секое одвоено време да ми напишете совет. Бог само убавини да ви носи.

    Ти благодарам. Ќе се обидам да донесам правилна одлука. Секој совет ми е добредојден и од важност. Да сте живи и здрави.
     
    Последна измена од модератор: 16 март 2018
    На WildMk, mira.mira, SV1911 и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Не знам колку може да има хармонија во брак во кој еден од партнерите изневерил. Не е важно дали е мажот или жената. Лошо е чувството да бидеш изневерен и во очи да те лажат и да те прават глупав. Боли. Не можеш да го гледаш другиот со исти очи после се, а уште помалку да ја голтнеш гордоста. Јас еве, не можам да преминам преку такво нешто, макар и се случило во момент на афект, а најмалку поради децата.
    Ама секој си знае за себе. Јас советувам искрен и отворен разговор во оваа ситуација и да си решат самите што понатаму.
     
    На WildMk, Gosh, YoungandBeautiful и 16 други им се допаѓа ова.
  7. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.636
    Допаѓања:
    152.357
    И да не се видиле очи у очи
    самата помисла дека он додека спиел до тебе мислел како да се виде со неа,додека ти си го перела и си му готвела он фантазирал за неа е и побитно до неверство
    Секс како секс понекогаш е понеболно да се случил еднаш отклку секојдневно слушање и допишување со една иста особа значи ти развиваш чуства за таа особа мислиш на неа Л егнуваш и стануваш спиеѓ до една а мислиш на друга жена
     
    На WildMk, Gosh, lost123 и 6 други им се допаѓа ова.
  8. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    Која хармонија и среќен брак кога едниот партнер, едната половина од целото, не е психички присутен, ниту објективен, најмалку грижлив и посветен.
    Семејство е една целина, каде подеднакво учествуваат двата партнери, каде подеднакво се инволвирани во одгледувањето на децата и подеднакво се впуштени во бракот.
    Доволно е самата помисла и емотивниот набој на наплив на емоции кои ги изразил кон друга жена, во момент кога сопствената жена патем е и бремена, дека намерата била јасна и истовремено посакувана од двете страни.
    Не може да биде повиновна дотичната жена од посветениот сопруг и грижливиот татко, бидејќи сам без присила се впуштил во изразување на емпатија и слатки речи.
    Нема да те советувам разведи се, но во никој случај не ја оправдувам теоријата по секоја цена да останеш во лош брак само поради децата.
    Твојата самопочит е повеќе вредна од именката брак, ако поради тоа треба да плаќаш на сметка на сопствена лоша состојба, предизвикана од некој друг.
    И не е ниту функционално, помалку рационално да бидеш во брак со некој кој ткаел симпатии за друга жена.
    Муабетот дека и го испитувал паметот на дотичната, ама баш воопшто не држи место.
     
    На WildMk, Antebellum, Gosh и 6 други им се допаѓа ова.
  9. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Баш убаво си ми напишала. Апсолутно си во право. Сеуште сум во недоумица како да постапам и што е правилно, но со советиве многу многу ми олеснувате и ми помагате.
     
    На Antebellum и baby-star им се допаѓа ова.
  10. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Се почесто кај одредени мажи ги забележувам овие фрази како "да и го видам паметот" или "за другар е" итн.. ај они што мислат дека лесно ќе се оправдаат и дека вие пасите трева и сте на 7 мо небо не можам да сватам ама па вие што поверувате при сопствени очи како?!
    Ако веќе лаже нека лаже малку попаметно вака припрости изгледаат објаснувањата или ѕоа би можела да го сватам од негова страна као "не ми е гајле" и овака и онака да свати.

    Не знам колку хармоничен брак и брак од срце и душа би имале после вакви пораки, ама вие т.е ти најдобро си знаеш што понатаму. Најдобро се знаеш себе си и своите можности за што понатаму, а најдобро го познаваш твојот маж.

    Но и вазната дома кога се крши па се лепи наново работ и те како и се познава, слепен, замачкан нели.. па не ти по кејф, не е убава налик, не е тоа тоа што била порано..
    Размисли си, разговарај, види .. навидум на збор разводот е лесен ама во праксата и не е баш, вие најдобро би знаеле како понатаму и што. Не избрзувај..
     
    На WildMk, Gosh, Monella и 3 други им се допаѓа ова.
  11. taznickaimilicka

    taznickaimilicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    25
    пред една година и јас се најдов во ист проблем како тебе и пишував овде...го фатив како си пишива до колешка колку си значат еден на друг...пи многу муабети о неговото оправдување беше дека немало ништо само се зафркавале ма што не поверував фала богу...решив да дадам шанса затоашто не чекаше инвитро постапка и мислев дека проблњмот со немањрто деца гоннавело да најде утеха кај друга макар и за разговори...денес си имаме керкичка но некако и двајцата останавме резервирани еден спрема друг...јас колку и да велам дека му верувам , довербата не ми е вратена во целост, а тој е резервиран спрема мене и за секоја постпка ми се оправдува пред време....што и да одлучиш твое е но разрушена доверба тешко се врака...
     
    На WildMk, cresa-jagoda, Antebellum и 5 други им се допаѓа ова.
  12. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Баш си во право. Џабе е се кога постојано ќе мислиш дека лаже. Јас воопшто не му верувам за ништо. Некако го гледам како далечен... Како мој животен сопатник не.
     
  13. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Тогаш се е џабе..
    Со сила убавина не бидува, лошо е кога живееме во заблуди и лаги, индиферентност би рекла..
    Бракот токму го сочинуваат поимите како искреноста.. отвореноста, другарството.. животниот сопатник.
    Кога гледаш дека рамнодушноста во секој поглед доаѓа до преголем израз се е џабе..
    Се се урива како кула од карти..
     
    На WildMk, WORRIED.BT, CaraMia и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Утре кога ќе се оженам никогаш нема ни да помислам да ја изневерам мојата сопруга, а камоли да го направам тој чекор, па макар да ми се пушта и најубавата жена во светот или и пари да ми даваат... Затоа што кога јас би ја изневерил мојата сопруга е исто како да сум се изневерил себе си, на накој начин како сам на себе да сум си го погазил достоинството, како да сум се откажал од сопствената чест и углед, како да сум си ја погазил својата одлука животот да го поминам со жената која би ја сакал, значи разумен, стабилен, и човек кој се цени и почитува себе си, не изневерува. Тоа е тоа... :)
     
    На Teja26, Alisa22, cresa-jagoda и 15 други им се допаѓа ова.
  15. CaraMia

    CaraMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2018
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    18.658
    Пол:
    Женски
    Баш ме интересираше кога си пишала пред година дена дали тој се извинил и магично си простила и детето ве зближило. ама ти си правела ивф и имаш дете и брак со недоверба полн. Чуму правење дете со маж во кој ја изгуби довербата бидејќи те изневерувал? Не ќе ти беше попаметно да се разведеш и да си ја пронајдеш среќата со друг? Или премногу го сакаше или прекриво ти беше да ја расипуваш сликата на цело околина за вас дека сте совршен пар тогаш си пишала 13год. ама сега 14год. иди?
    Не мораш да ми одговориш но баш ме интересира зошто зошто дете кога веќе имало неверство?
    Зошто брак на стаклени нозе ама брак?
    Добро имаш интимност со него,не ти е гад во кревет заедно?
     
    На WildMk, cresa-jagoda, ilyan и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. taznickaimilicka

    taznickaimilicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    25
    некако бев сигурна дека навреме ги открив и дека повеке од пишување на мсн немало физички контакти..размислував многу што да правам, но самите години заедно и проблемот за дете направија еден мегу друг да се оддалечиме да не си посвњтуваме доволнон време и внимание...јас бев посветена на работата, тој нашол друга за разговор...знаејки се како пар решив д дадам шанса од сите аспекти што ги наброја, да го сакам премногу и премногу имаме поминато заедно, а и не сакав на првата пречка да одам со развод брак...зашто ништо не ми гарантира дека и наредниот нема да прави такви работи...по случката и успешното инв тој се смени целосно и ме опсипува со внимание...и засега не ми дал повод да се сомневам, но сепак не се опуштам како претходно и за некои работи со резерва се држам...
     
    На WildMk, Antebellum, Orthophill и 3 други им се допаѓа ова.
  17. CaraMia

    CaraMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2018
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    18.658
    Пол:
    Женски
    Тој вечно ќе те опсипува со внимание заради тоа што има грижа на совест и ти тоа добро го знаеш затоа е и таа твоја резервираност.
    Жалосно и вака со твоја дистанца кон сиот негов труд кон тебе бракот ви е за никаде ама арно велиш па и со друг може бетер да ти било,ама знаеш што може и одлично ќе ти било со некој друг. Ама не си дала шанса себе си да пробаш со некој друг така да се би останало на што би било кад би било.
    Искрено јас да го начекам мм дали на мсн,дали на фб ама еве и на врата да го начекам како вербално соблазнува некоја верувај ми клоците и чао пријатно,бидејќи и да простам знам кој хорор го очекува со мене и плус од гадност кон него и сето има да му биде бракот сушен што сам на крај ќе си избега.
    Сепак почит за твојата одлука. Ама ако си дала шанса на бракот тогаш немаш потреба од резерва. Или простуваш и поминуваш преку се или не простувај искажи си се и чао адиос,барем јас така мислам.
    И не ми одговри на најважното според мене.
    И покрај таа резерва имаш интимност нели?
    И ако имаш не ти е ли гад ко ќе ти текне дека исто се острел така за некоја си таму?
    Мене сега кога пишувам одвратно ми паѓа општо некое гадно чувство...
     
    На cresa-jagoda, SV1911, zalosna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    i mene bi mi bilo gadno toa. Za mene ne mora da bilo voopsto seks za da go racunam za izneveruvanje, dovolno e sto pocuvstvuval intimnost so druga osoba i zelba, za mene e isto kako da se slucilo.
    Abe janza me izede za bivsiot koj ne go ni sakav povekje, sovesta mir ne mi dade sto sum vo vrska a mislam na drug se osekjav ko da go imam fizicki iznevereno, a ne pak da go izneverev stvarno. I da si olesnev na dusava prvo staviv kraj, pa pravev sto pravev so taa druga osoba sto mi bese vo um, i den denes koga kje se setam se osekjam glupo poradi toa, i ne bi sakala na primer maz mi denes so druga osoba da pocuvstvuva bilo kakva intimnost i bliskost. Jas sum mu i zena i drugar i prijatel i se.
     
    На Alisa22, cresa-jagoda, Antebellum и 6 други им се допаѓа ова.
  19. -Buba-

    -Buba- Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    483
    Пол:
    Женски
    Еднаш простив неверство, не знам ни сама како, но ете поминав преку тоа... Но се случи пак... И тоа со старуша... Си заминав, го напуштив, после година и 3 месеци брак, фала Богу немаме деца.... И да се осеќам подобро сега, затоа што се ослободив од некој што не знаеше да ме цени и почитува... Продолжувам напред!!!
     
    На WildMk, cresa-jagoda, Плавуша123 и 22 други им се допаѓа ова.
  20. feminista

    feminista Активен член

    Се зачлени на:
    24 март 2018
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    само напред храброоо кралице..фрлиго тоа ѓубре не ти треба. ќе свати што изгибил едем ден . а ти никако назад само напред газии ..бравос на храброста продожи даље ..гледа госпо гокем е. и ич да нежалаш за него ..сеќавајсе само на лошите спомени со него.
     
    На cresa-jagoda, Antebellum, La diabla и 1 друга личност им се допаѓа ова.