1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брачни неверства

Дискусија во 'Брак' започната од kateivanova12, 21 ноември 2009.

  1. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    да бе,тој да оди по жени а детето нека седи со него,баба му ќе го чува додека тој се шврња со женишта. На дете мајка му треба.
     
    На bibiiii, oblace1, Elisabeth и 4 други им се допаѓа ова.
  2. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    А како да сакаш неверен маж? Кој не те сака и не те почитува, кој те лаже и те изневерува, на кого не му се важни твоите чувства и потреби, на кого не му е важно семејството.. Ајде кажи ми како да сакаш таков маж? :^)
    Па уште да му го простиш сето тоа и да се бориш да си го зачуваш бракот, абе ајде :fubar:
    Свесно тој го направил сето тоа и што после како ништо да не било, таков да го прибереш во кревет? |(
    Па имајте малку гордост жени, не се понижувајте за некој кој не вреди и не ве сака :nod:
     
    На Different7, LittleChili, oblace1 и 35 други им се допаѓа ова.
  3. manako1

    manako1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јули 2016
    Пораки:
    3.473
    Допаѓања:
    67.033
    Пол:
    Женски
    Така ли треба да изгледа еден срекен брак? Мажот да скршнува по патот а мудрата жена да скршне од умот,да му створи дом,деца да му роди,да не е среќна,исполнета и почитувана во бракот. Според тебе на жената работа и е трча околу мажот немој случајно тој да скршне. Според мене ако го сакам и ме изневери тогаш ќе има најголема можна казна без опростување. Жените што душа дават и душа вадат.А ако не го сакам и сум од корист во тој брак тогаш тој нека скршнува јас дома ќе си пеам. Не ќе да е до мудроста на жените,туку која колку се цени и почитува самата себеси толку и ќе дозволи.
     
    На LittleChili, oblace1, nena2010 и 28 други им се допаѓа ова.
  4. Adorabela

    Adorabela Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2019
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    2.069
    Пол:
    Женски
    Ako neverstvoto za tebe ne e pricina za razvod togas sto e?
     
    На Just.do.it, oblace1, nena2010 и 11 други им се допаѓа ова.
  5. babaDara

    babaDara Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2011
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Да си го врати каде што припаѓа?! Па ако припаѓал тогаш немало и да замине со друга?! Не променувам мислење, ама некој да си прави авантури а некој да ,,враќа,, и да не го препушти на друга ми е апсурдно. Извини молимте. Бракот или врската е многу повеќе од неверство. Не се работи за интимното туку повредување на личноста.
     
    На Chanell*, PaLaVa, Antebellum и 12 други им се допаѓа ова.
  6. ЕденЧлен

    ЕденЧлен Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    4.556
    Допаѓања:
    78.311
    Пол:
    Машки
    Како маШ читам и не ми се верува,на какво дно може жена,девојка,да падне.Незнам како може мозокот тебе ова вака да ти го перцепира,ова е луда работа што го кажа,ни било,ни ке биде нормално за еден НеБрак.Чим почне да изневерува,почнува распад на све што сте граделе,али буквално на све,али веројатно ти си од оние,иди еб* што сакаш прави,само немој не ме тепај,пошто ти би се развела само ако те ака од земја веројатно,или може и не,и ќотекот може е нормален за тебе во брак.Која бре мудра жена е таа,што ке му дозволи на мажот да иде да ебава сојки бе,нормална ли си што збориш?

    Боже Господе давај памет,отиде се у пм,и свет,и бракови и све.
     
    На Just.do.it, @nna, gjoker4e и 38 други им се допаѓа ова.
  7. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Никаква мудрост не помага ако партнерот одлучил да "припадне" на друга освен свесно одобрување на неверство (непозната форма на мудрување за мене) што е далеку од зацртaн план на мудра жена...
     
    На Nausicaa, jasbi, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
  8. lovely girl M

    lovely girl M Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    568
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Neverstvo ednas samo bi oprostila I toa ako brakot ni bil da recime vo kriza. A mozebi I ne bi. Koj znae duri ne go dozivee toa? Nikoj, zatoa i vie site so pishete jas nema shanci da mu prostam, jas vaka jas taka, ne bi postapile bash isto. Teshko e da se prosti neverstvo posebno ako se bilo ok innaednash bum doznavate deka partnerot ve izneveril. Ubo kaza @WildMk treba mnogu razgovor I mnogu vreme.se nadevam zenata pravilno ke donesi odluka prvo za sebe a posle I za semejstvoto.
     
    На Nausicaa, jasbi, WildMk и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Petar80

    Petar80 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    45.077
    Пол:
    Машки
    Ме интересира од овие погоре што и се нафрлија на @mira.mira колку се во брак само.
    И жената си кажа свој став, свое мислење. Што толку се накострешивте и и се пуштивте, Таа така мисли дека треба да постапи и дека за неа е тоа исправно. А вие кажетеси вие што мислите а не нејзе да и мудрувате. Бреј сила па и гнев дури искажан, како да жената за ваши бракови кажа што да правите.
     
    На Dadusicka, lidijaLide, gjoker4e и 13 други им се допаѓа ова.
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Еднаш... ајде де, луѓе сме.. грешиме.
    Ама два пати нема да има.
     
    На gjoker4e, Tajnaotrovna и Milobebence им се допаѓа ова.
  11. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    7.209
    Nema da gi citiram prethodno chlenkite I eden chlen no ke obrazlozam na kratko.
    Za razvod e najlesno, prvata prechka , neverstvo se razveduvate. Dvajcata so nosovite I so gordosta I egoto do nebo. Pa se delat deca, imoti, I ke ziveete sekoja so svojot bes I lutina. @WildMk ubavo vi objasni dolgi razgovori . Ne se potcenuvam ko zena nitu kako majka nitu krunata ke mi padne ako ne najdam nachin da go svrtam povtorno kon sebe. No vie bidejki se pochituvate sebe si togash e vashe e da za edna ebachina da si gi ostavite decata rastrgnati megju dva roditeli.Za nekoj neverstvo da napravi Mora brakot da e vo kriza. Names to da ja reshavate krizata vie ke Se razveduvate. Neznam kolku ste vo brak ili ne ste ,no pamtete go muabetov I so godinite ke go razberete. Toa e moj stav, a mozete da plukate kolku sakate, mladosta vi e opravduvanje.

    Me razochara so svoite zakluchoci.Vo zivotot donesuvas zakluchoci bez da gi poznavas rabotite isto kolku sto ne me poznavas ni mene . Etiketiranjeto na nepoznatoto ne e odlika na zrel chovek. Sekoe dobro mlado momche I otvori gi sopstvenite vidici.
     
    Последна измена од модератор: 1 август 2019
    На ROSII, Dadusicka, friendy и 8 други им се допаѓа ова.
  12. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    7.209
    1.kocka
    2.pijanica
    3. zavisnosti
    4.fizichko maltretiranje
    5.negrizenje za semejstvo I za DECA
    6. iznesuvanje od DOMA
    ....
     
    На Dadusicka, gjoker4e, stetoskop и 7 други им се допаѓа ова.
  13. Elisabeth

    Elisabeth Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2016
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    5.259
    Пол:
    Женски
    Темава е осетлива и никој не може да знае со сигурност што би правел и како би постапил во таква ситуација. Јас иако сум за верност и првичен став ми е дека не би простила, сепак не можам да знам со сигурност, зависи од ситуацијата, дали било инцидентно, колку покажува дека се кае итн.
    Ама не разбирам таков став посебно кај жените, како изневерил па му се случило ајде сега да бидеме мудри, да го освојуваме повторно и да го враќаме на прав пат. Ме интересира дали истиот став го делат и мажите ако се најдат во таква ситуација, ме изневерила се случило ај сега ќе бидам мудар ќе ја враќам на прав пат и ко ништо да не било.
     
    На stetoskop, hermosa, Bozica1980 и 8 други им се допаѓа ова.
  14. Adorabela

    Adorabela Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2019
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    2.069
    Пол:
    Женски
    Bitno fizicko maltretiranje da nema ama emotivno da te izneveruva so sekoja vtora ok ti e toa?Vo vrska do negde mozam da opravdam neverstvo ama vo brak ne. Znaci koga ke stapis vo brak nema mrdanje levo desno tuku celosno posvetuvanje na semejstvoto. A ako dojde brakot vo kriza resenie za vadenje od krizata ne e varanjeto i nikogas nema da bide. Zatoa sto ako bilo koj od partnerite izneveri tuka nema ljubov. Ne opravduvam izneveruvanje vo brak nitu od maz nitu od zena.
     
    На Just.do.it, nena2010, anaja1 и 2 други им се допаѓа ова.
  15. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    7.209
    Nikoj ne opravduva neverstvo.
    No jas temata ja razbrav kako posle neverstvo. @Adorabela koja e razlikata da opravduvate vo vrska neverstvo a vo brak ne? To a kazuva deka ne ste vo brak I go idealizirate brakot. Ili ako ste togash ste mnogu kratko vo brak.Se sto se idealizira e samo sopstvena iluzija.
    Vo vrska centarot na vrskata se partnerite.Vo brakot centarot se decata , nivnite potrebi I nivnata segashnost I idnina. Gordost, ego, isteruvanje inaeti, ITN namalete od nivnata kolichina.
     
    На gjoker4e, stetoskop, evangelina.ina и 2 други им се допаѓа ова.
  16. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    А каква корист ќе имаат децата од родител на кој не му е грижа за семејството и го изневерува партнерот? Тој кога тоа го правел мислел ли на последиците? Со сила ли ќе глумиме после такво нешто среќно семејство? Подобро среќен развод, отколку несреќен брак.

    Некој ако си го сака и почитува семејството (жена/маж и деца) тогаш кризите во никој случај нема да ги решава со неверство, туку со отворен разговор.
    После неверство сè е џабе.
     
    На Alisa22, Nausicaa, ЕденЧлен и 4 други им се допаѓа ова.
  17. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    7.209
    Golem e onoj koj uspeva da zamolchi koga e vo pravo. Tolstoj
     
    На gjoker4e, hermosa, Tajnaotrovna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Adorabela

    Adorabela Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2019
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    2.069
    Пол:
    Женски
    Ne opravduvam neverstvo vo brak. A razlikata pomegju vrska i brak e ogromna. Ti ako mislis da prostuvas prostuvaj toa e tvoe pravo.
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    819
    Пол:
    Женски
    Дечки, невертсво е одвратно нешто, но не е се црно-бело и не е одма совет да се даде-батали го/ја, пак ќе те изневерува. Имам близок пријател кој пред многу години изневери, иако прерходно беше со крстот на чело и од типот-јас нема шанса. Ама горко се покаја и НЕ му се повтори! Значи некогаш треба да се даде шанса, луѓе сме, ама да се осети дали вреди (јас не сум особа што ќе тактизира и сл., оставам природно да течат работите, ако бива добро, ако не, чао).
    Кога се работи за промискуитетни личности, нема дискусија, далеку од такви, само губење време.
     
    На stetoskop, hermosa, marchi-cool и 3 други им се допаѓа ова.
  20. Синоличка006

    Синоличка006 Нов член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Така е да,ама и сама кажа дека тој некој ти е пријател кој ти го сакаш,драг ти е па затоа и велиш дека треба да се даде шанса. Но кога ти си во ситуацијата,кога тебе те изневериле,баш и не гледаш така на работите. Мислам,да не се лажеме да секој греши,да секој заслужува шанса,но кога нешто тебе ти сториле,кога на најподмолен начин те изневериле и тебе и довербата, најпрвин мислиш на себе,на тоа што ти го сториле,а не си заслужил. Далеку од тоа дека немам вина,веројатно имам,ама не сум ја забележала ,и по фер би било да разговараме за тоа,да пробаме да го надминеме, а не сега да се тешам самата дека згрешил тој. Јас да мислам дека тој е човек па греши, а тој да немисли дека и јас сум човек и ме скрши.
     
    На stetoskop, WildMk, mira.mira и 1 друга личност им се допаѓа ова.