1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брачни неверства

Дискусија во 'Брак' започната од kateivanova12, 21 ноември 2009.

  1. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Ја почитувам твојата одлука,но не ја оправдувам бидејќи 8 години да е*е друга и да ме лаже се многу... Која љубов ја имаш? Каде била таа љубов тие 8 год а да не зборам за почитта... Не те правам тебе крива што си му простила, баш напротив, алал да ти е на храброста, но како што кажа те јаде црвот и цел живот ќе те јаде. Јас да сум на твое место би му вратила макар еднаш чисто за да види како е и како би постапил он кога би бил изневерен дали би ти простил или не...
     
    На sj *O*, elenaxbbg, PaLaVa и 13 други им се допаѓа ова.
  2. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    6.547
    Пол:
    Женски
    Секоја чест за одлучноста да го спасиш бракот @LITILJ1907. Не секој може да се бори и да премине преку неверство. Верувам дека во брак многу поинаку се пристапува кон истото и не е така лесно да се донесе одлука за развод. Но, она што барем јас не го разбирам, е зошто ти реши да се бориш за тој брак иако твојот сопруг веќе одамна се откажал од истиот? Неверството траело премногу долго за да заслужува да биде простено. Иако не го оправдувам било кој начин, сепак едно е да те изневери еднократно, во пијанство или било како, што секако е неоправдано, ама многу полошо е свесно да те изневерува со години. Значи тој свесно се откажува од тебе, тогаш зошто ти сметаш дека вреди да се бориш за него? Не те осудувам воопшто, баш напротив сметам дека си многу храбра. Но дали навистина вредеше и дали си вистински среќна покрај него? Ако да, тогаш баш ми е мило за тебе. Ако не, сметам дека не вреди само за комфорот кој го имаш да бидеш со личност во која секогаш ќе се сомневаш.
     
    На sj *O*, Purplelilac, PaLaVa и 13 други им се допаѓа ова.
  3. Rabbit 97

    Rabbit 97 Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    499
    Spored ovaj crvov shto go spomnuvash ne e bash se sredeno kako shto velis toa ti e prva rabota. Vtora rabota go pocituvame tvoeto izjasnuvanje ama sepak koga si resila da pisis bidi i podgotvena deka ke naidis na sekakvi odgovori bidejki spored mene ne e ni sega idealno. Sepak na momenti ti teknuva shto se ste imale so prijatelkata druzba i se drugo a sega kako e,a bogami i pricinata sega ja znaes neli?
     
    На sj *O*, PaLaVa, tina2018 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Fleur-De-Lis

    Fleur-De-Lis Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    1.648
    Некој да ме вара 8 години, очите не ќе сакам да му ги видам, не пс да дишам ист воздух со него. Па уште да простам.
    Џабе тие, црвот те јаде, ти можиш да простиш, ама дали ќе заборавиш?!
     
    На Shmizla94, sj *O*, elenaxbbg и 5 други им се допаѓа ова.
  5. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    6.625
    Пол:
    Женски
    Исто мислење имам како некои членки тука. Дали вреди да се бори само едниот партнер за бракот кога другиот одамна се откажал? Па уште и со години трае нивната врска и тоа со другарка.
     
    На Lady D ❤️, sj *O*, Purplelilac и 6 други им се допаѓа ова.
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Очигледно и маж и' сака да биде во брак со нејзе.
    Ако не сакаше, немаше да бидат уште заедно.
     
  7. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    6.625
    Пол:
    Женски
    Да, но битна е причината поради која тој сака да биде во брак со неа.
     
    На Lady D ❤️, sj *O*, Purplelilac и 2 други им се допаѓа ова.
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Ја сака.
     
  9. Fleur-De-Lis

    Fleur-De-Lis Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    1.648
    Од толку што ја сака затоа 8 години се швалерисувал.
     
    На sj *O*, Rabbit 97, Konfetka и 14 други им се допаѓа ова.
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    :) Колку и да изгледа нереално, можно е да ја сака сеуште.
     
  11. PurpleMind

    PurpleMind Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    3.605
    Мене би ме имало по весниците. Би го извела тоа така драматично... Живи би ги запалила за време на акт. Ќе стојам до нив облечена во црно, со темни очила за сонце, жежок црвен кармин и ќе запалам цигара од нивните опожарени тела. Не пушам, ама атер за драмата, ќе запалам! :D

    Шала настрана, никој да не ѝ е во кожата. Само она си знае зошто се одлучила да премине преку нешто со кое страшно ја омаловажиле и двајцата. Можеби нема каде да оди со децата, можеби е невработена и зависи од мажот, има многу можеби... WildMk се шали за сакањево, ама во случај ако навистина е така, налет нека е љубовта кон него. Треба прво самиот себеси да се сакаш и почитуваш. Ти доаѓаш на прво место!
     
    На martovsko cveke, sj *O*, SexiLy и 8 други им се допаѓа ова.
  12. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Не се шалам.. озбилна сум..
    Не сакаат сите исто.
    Тоа што за мене значи љубов, не значи и за тебе, трето е за трет, четврто за четврт.

    Не сите врсти на љубов се нежни и добронамерни.
    Радикален пример, се педофилите... кои веруваат дека ги сакаат децата.
     
    На тп18 и PurpleMind им се допаѓа ова.
  13. Fleur-De-Lis

    Fleur-De-Lis Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    1.648
    Добро сега можеби го кажуваш тоа преку концептот на отворен брак.
     
    На Shmizla94 и Annora им се допаѓа ова.
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Не.
    Преку концептот на изневерувачи кои ги сакаат партнерите.
     
  15. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    6.625
    Пол:
    Женски
    Не ги сакаат. Причините кои остануваат во брак се многубројни, но тоа не е љубов дефинитивно.
     
    На Lady D ❤️, Shmizla94, sj *O* и 12 други им се допаѓа ова.
  16. LITILJ1907

    LITILJ1907 Активен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2019
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Ако некому успеав да помогнам со мојата искреност ,мило ми е зошто знам дека постојат многубројни неверства слични на моето.Многупати помислувам како сопругот на мојата другарка и прости ..и и понатаму живеат нормален брак и напредуваат ,зошто тогаш јас назад да одам со моите деца и да ја кревам мојата гордост пред се кога некој е поважен од мене .Како што кажав ниту финансиски зависам од него ,ниту сум без кров на глава ,ниту сум зависна од некој,се работи за простување кое има добра подлога,и значајност во мојата душа.Ако некому е тешко да прости ,почитувам.Мене ми беше тешко,многу.. но простив и сега не се каам.Веќе долго време после тоа сум кралица ,во неговите очи, мирот и спокојот полека зацарува во нашиот дом,и се надевам дека така и ке остане .БОже мој кој би знаел или кој би очекувал спротивно.Сега засега мојот живот е добар.Сконцетрирани сме на иднината на нашите деца ,како да му овозможиме полесно да живеат и да се радуват на животот. КОЈ друг би можел да го планира тоа за моите ангели.Има нешто поважно од гордоста.Кој е тука кога сме болни .кога сме тажни кога имаме потреба од било каква работа и помош за било што тој тој и тој.Што е тука чудно кажете.Тој секогаш беше овде .Затоа и неможев да откријам дека ме изневерува .Некој згрешил јас простив и се трудам засекогаш, да ги изгубам моментите кога дознав ,да ги прекријам со убавото што сега го имам.Дали можеби сама ке можев да го доловам тоа ако не простев .Тој згреши и се кае - се кае многу, Јас му верувам ;:Разделбата не е решение за ништо,можеби размислувам патријархално,сум растена и воспитувана во тој дух , претпочитам да го заджам мирот и стабилноста на еден брак.Ги научив моите деца да ја идентификуваат потребата од почит, љубов, разбирање и меѓусебно помагање во семејството .Разделбата за мене ќе беше спротивното од тоа .јас едноставно не ќе можев да се носам со тоа.Решив така и простив ,ме сака-- го сакам... останавме семејство.А црвот на каењето ке го храниме со љубов и ке го победиме.Ако некој сеуште се бори со неверството и се пронајде во моето поглавје ,би му посакала среќа ,не секој знае дека згрешил и се кае.Нема секоја жена да го остави ,некои поминуваат и низ тоа,,,,Некои остануваат заедно до крај.,
     
    На ma4e1311 и Forca им се допаѓа ова.
  17. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Доверба во некој кој 8 години водел паралелен живот, кој доаѓал и заспивал до тебе мирно, кој успеал да игра толку добро да никому не му падне на памет за она што го правел, апсолутно да немаш.
    Збориме за 8 ГОДИНИ, не 8 пати, дена, недели или месеци. ГОДИНИ.
    Не сакам да ме сфатиш погрешно, мило ми е што си во мир со себе после таква траума, ама стравувам дека пак си вплеткана во некоја негова игра и во исходот кој он го сакал.
    Ме интересира дали би и простила и на другарката, кога веќе си му простила нему ?
    Да и простиш и да продолжиш со дружба без никакви пречки ?
     
    На тп18, sj *O*, 0ли и 24 други им се допаѓа ова.
  18. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Згрешил? 8години те лажел ти забивсл нож во грб со "најдобрата ти пријателка" .. Зошто не и простиш и на неа?
    Јас навистина не можам да сфатам како после 8 години лаги можеш така лесно да прогледаш низ прсти ? Не знам навистина воопшто не се цениш себе си.
     
    На hermosa, Someonespecial, Purplelilac и 8 други им се допаѓа ова.
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Да.
    Според мене и тебе, не е љубов.
    Да ги прашаш нив, повеќето ќе ти кажат дека си го сакаат партнерот.
    Затоа ти ги спомнав педофилите (заради споредба, не дека ги рамнам изневерувачите со педофили)... и за нив тоа што го чувствуваат кон децата е 'љубов', без разлика колку мене, или тебе ни изгледа нелогично.

    И ова е за сите:

    Престанете да ја напаѓате и да ја третирате како малоумна.
    Немате претстава во колкав процент од браковите има ваква 'приказна', и сеуште се заедно.
    Нејзина грешка е што се отвори... Повеќето 'мудро молчат'
     
    На тп18, martovsko cveke, Biljarkata и 7 други им се допаѓа ова.
  20. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Ако некој те привлекува сексуално не значи дека е љубов.
     
    На Shmizla94, Konfetka и Fleur-De-Lis им се допаѓа ова.