1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брачни неверства

Дискусија во 'Брак' започната од kateivanova12, 21 ноември 2009.

  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    За сопругата зборав.
    Дека можеби ја сака сопругата.
     
  2. Chopard

    Chopard Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2016
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Јас после такво признавање секогаш би се сомневала во него и не би можела да живеам во доверба. Рече дека си финансиски стабилна, дека не ти треба да те издржува, тогаш останува да си со него зошто ? Се плашиш децата да не бидат деца на разведени родители или едноставно не сакаш луѓето да викаат дека ти пропаднал бракот ?
    За сакање не верувам дека можеш да сакаш некој што би те третирал како ѓубре и би те лажел со другарка. Таа не знам како можела да се преправа така. Уште еден доказ колку се злобни луѓето. Мислам дека тој човек нема да се смени, после некое време кога ќе му е пак здодевно и монотоно ќе си најде нова.
    Сепак ова е само мое мислење, не ни мора да ме реплицираш. :)
     
    На Shmizla94, sj *O*, Konfetka и 6 други им се допаѓа ова.
  3. felisitas

    felisitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    1.144
    Е има такви глумат и око не им трепнува.

    Познавам јас случај многу сличен на феминката, двете беа колешки а во исто време и куќни пријатели. Аферава мислам дека трае од 2006-2007 и уште никој не знае.
    Во меѓувреме таа роди и дете и не се знае кој му е татко. Сопругот на другата (љубовникот) верува дека е негово).
    Детето оди и на школо веќе, големко е.

    Незнам јас што луѓе ќе беа толку време маскирано да живееш без трошка совест а од друга страна и како нивните сопружници ништо не откриле толку време.
     
    На martovsko cveke, sj *O* и Fleur-De-Lis им се допаѓа ова.
  4. Chopard

    Chopard Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2016
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски

    Ццц, порано( кога бев дете) мислев работите во шпанските сапуници не се вистина, па во тинејџерските години сфатив дека според вистински зафркнати работи ги режираат.
    Премногу злоба има денес и прекмногу злобни луѓе, само што за тоа секогаш ќе му се врати, ако не нив на нивните деца, не останува неказнето. Жално стварно што некогаш мислиме тоа е тоа, имам љубов и среќна сум и ќе испадне некој што ти бил пример за добрина, да ти урне се.
     
    На Shmizla94, martovsko cveke, sj *O* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.044
    Допаѓања:
    6.653
    Пол:
    Женски
    Може ќе кажат да, но прашање е колку се искрени самите со себе и колку се трудат да се убедат во тоа што го кажуваат.
    Штом тие ќе почнат да изневеруваат значи нешто не е како што треба во врската во однос на нивните чувства.
    И уште нешто љубов е ако има некоја грешка да се труди да не ја прави истата грешка со која би ја повредила партнерката.
     
    На Lady D ❤️ и Fleur-De-Lis им се допаѓа ова.
  6. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.705
    Пол:
    Женски
    Не сум во брак за да делам совети во темава, ама едно ќе кажам - никогаш, ама баш никогаш немојте да имате 100% фул доверба во некого!

    Барем тоа го научив и го совладав низ годиниве и сега многу полесно ми е за психа. Лично немам ни во себе потполна доверба, а не па во некој друг. Секогаш оставајте мал процент и бидете спремни на секакви сценарија поради заштита на себеси и своите чувства доколку дојде до изигрување на довербата од другата страна.
    И не, тој ситен сомнеж не треба да значи дека немате воопшто доверба или дека не си го сакате партнерот. Баш напротив јас живеам поспокојно така кога потајно сум спремна на се, пошто како велат - љубовта е слепа, па еве вака ќе се случи некогаш да не успеете да си ги согледате работите иако ви се случуваат пред нос.

    Луѓето знаат да бидат мнооогу злобни. Внимавајте со сите, најповеќе со оние кои ви се најблиску до вас.
     
    На тп18, Shmizla94, martovsko cveke и 12 други им се допаѓа ова.
  7. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Во право си има многу бракови со ваква приказна... можеби и јас би простила кога би се нашла во нејзина ситуација кој знае, но сепак кога тогаш би му вратила знам со сигурност. Не би имала потполна доверба и за се би се сомневала а и љубовта нема да биде иста... Како и да е со текот на годините љубовта згаснува останува само почитта... Само што јас не можам да го сварам ова 8 проклети години е*ел друга и тоа најдобра другарка на неговата жена, мајката на неговите деца, сега се кае многу и многу си ја сака жена му. А за време на тие 8год кого сакал повеќе?? Ако ја сакал жена му немало к*рот да си го пика во туѓа дупка си имал своја. А и таа другарката па и таа што мајка барала да се меша во брак кој имала свој???
     
    На Shmizla94, martovsko cveke, sj *O* и 10 други им се допаѓа ова.
  8. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    8 години те изневерувал , од кај знаеш дека сега е мирен кога ни претходно не си приметила? Јас стварно не ве разбирам. Имате ли достоинство?
     
    На Shmizla94, sj *O*, Konfetka и 13 други им се допаѓа ова.
  9. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.985
    Допаѓања:
    166.671
    Пол:
    Женски
    Ама нејзе ја гризе црвот, сама си кажа нели?
    Не е толку што тој ја изневерил и таа му простила. Ма да за мене не е прифатливо ниту тоа, ама ете одлучила да прости.
    Мене симптоматично ми е да живееш со партнер за кој нон стоп ќе те гризе црвот. Јас бар психички би попуштила. Нон стоп да се прашувам, кај е, со кој е, дали ме лаже, што мисли додека е тивок.. Еве што знам, дури и да не ме изневерил партнерот, ако почне црвот да ме гризе ќе биде само измачување за мене..
     
    На тп18, H.VAGA, sj *O* и 16 други им се допаѓа ова.
  10. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.605
    Допаѓања:
    34.260
    Али најтрагично ми е коа жениве се тешат демек се жртвувале за фамилијата, децата, ко демек некој фала ќе им рече, а маж им не можел еден ку* у гаќи да чува за тие исти деца.
    Па уште и 8 години. Оф мори мајко.
     
    На тп18, cimparka, Shmizla94 и 37 други им се допаѓа ова.
  11. V.odolija

    V.odolija Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2014
    Пораки:
    1.173
    Допаѓања:
    20.843
    Не е секој за таков расплет , сите сме различни и на различен начин ги доживуваме работите.
    Жената само сакаше да сподели што се случило во нејзиниот брак , а не бараше совети од вас (повеќето кои не сте ни во брак) дали е во право или не за тоа што продолжила со него.
    Таа продолжила , не вие , таа решила да се жртвува и да продолжи понатаму со него , не вие.
    Кои сте вие да и судите и да ја прашувате каде и е достоинството.
    За восхит е таа жртва и тоа што решила да живее со некој кој цели 8 години ја изневерувал.Не е лесно и не секој го може тоа , ама многумина го прават.Повредени и со погазено достоинство ( како што и самата си кажа) решиле така да биде.
    Без да се силат на форум дека веднаш ќе го шутнат , па многу сум јака , што ќе му направам бла бла бла.......Работите во реалноста знаат да бидат многу сурови и болни , а одлуките тешки.
    На крај , таа самата е свесна за се што направила и нема потреба сто пати да ја прашувате како можела , или да лупате изневери го сега и ти.
    Тоа се глупости за тинејџери.
    Во брак , работите се многу по сложени и потешки.
    Да не ни дојде на глава.
    Секој со своето.
    Поентата ми е , оставете ја жената, не побара совет , само ја сподели сопствената приказна.
     
    На martovsko cveke, SexiLy, Biljarkata и 12 други им се допаѓа ова.
  12. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Жал ми е што си била изневерена ама со изјавиве веројатно сама си се тешиш, а не дека стварно е така во реалноста.
    Ко прво, споредбава нема смисла пошо и јас познавам жени што не простиле, заминале па никогаш не се покајале.
    Ко второ, жените што се изневерени и го напуштаат сопругот не го уништуваат бракот. Сопругот го уништил тој брак. Многу е безвеза да го кажеш тоа и да го прочита некоја што била изневерена и си заминала, особено кај нас пошо родените родители ќе ти речат не си заминувај срамота е, барем ние на форум што не се знаеме да си даваме подршка.
    Трето, немој да мислиш дека за да се разведеш не е потребна сила и дека за да останеш во брак е потребна поголема сила одколку да си одиш. Огромна сила е да останеш во брак со некој кој те изневерил и да простиш, да, но ти велиш уште ме јаде црвот, што значи уште не си простила. Ти ја гледаш ситуацијата како си имала сила да останеш наместо да го одбериш "полесниот пат" и да го "уништиш бракот", некој ќе ти каже баш напротив си ја одбрала полесната опција кај што никој нема да знае што се случило, никој нема да те сожалува, никој нема да те обвинува, никој уствари нема да знае дека ти си ја изгубила гордоста. Во превод, си останала во комфорна зона.

    Супер е тоа што човек може да остане со партнерот после неверство, и јас верувам дека луѓето се менуваат, НО, немој да пишеш дека ти си ја направила похрабрата одлука, а тие што заминуваат после неверство не се силни.
     
    На Someday, sj *O*, emiliana и 20 други им се допаѓа ова.
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Ќе и' помини со време.
    Човек се навикнува на секакви работи...
     
    На riba79 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Не знам зошто нејзиниот случај би предизвикал восхит кај мене..
    Мене искрено ми е жал за неа.

    За восхит ми е нејзиниот маж.
    Сепак и за такво нешто, да водиш паралелен живот 8 години и на крај пак да ги наместиш коцките како тебе што ти одговараат, е умешност и способност. Не може секој.
     
    На тп18, Shmizla94, martovsko cveke и 29 други им се допаѓа ова.
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Двајцата не се за восхит.
    'Секое несреќно семејство, е несреќно на свој начин'
     
    На martovsko cveke, Rabbit 97, Milobebence и 3 други им се допаѓа ова.
  16. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    Нема да и помине..
    За жал таа е повредената и изневерената. Згора на сето тоа демек квалификувана жртва во име на нормите на патријахалното воапитание, среќно семејство, кое всушност не е ни најмалку среќно.
    Кога би биле во среќна заедница дотичниот не би одржавал паралелна врска една цела деценија. Големината не е во тоа да останеш во брак после ваков шпк и предавство, големината е да се свртиш и морално да си одиш од таков човек, кој притоа не те ценел воопшто ни како сопруга, ни како мајка на неговите деца!
     
    На hermosa, sj *O*, Ivan4e04 и 14 други им се допаѓа ова.
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Голема е шансата да и' помине.
    На повеќето им поминува...
     
    На тп18 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    Срц, болката/тагата/несреќата може ќе поминат, ама секогаш ќе постои едно црвче кое ќе ја јаде одвнатре и ќе буди сомнеж.
    Луѓе сме, секој би го имал, ипак 8 години не се малку поготово при деца..според мене многу е и што му простила и се борела за бракот покрај сѐ.Да ме извините ама јебеш паре, јебеш деца куќи коли кога нема ИСКРЕНОСТ.Сѐ паѓа во вода.Aма она си знае
     
    На Shmizla94, sj *O*, Alisa22 и 7 други им се допаѓа ова.
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Јасно ми е се'... само што реалноста е сурова...
    И приказните со простување, се далеку почести од оние со заминување.
     
    На тп18 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.404
    Допаѓања:
    35.985
    Толстој , хм?:)
    Повеќето хистеризираат на темата зашто се плашат тоа нив лично еден ден да не им се случи. Па ако велиш дека е толку одвратно( скоро неверојатно), дека таа е толку наивна( за разлика од себе), дека тој е толку препреден( за разлика од својот потенцијален сопруг) ... сигурно се јавува онаа мисла" мене не може да ми се случи ова".
    Се сложувам дека има нешто одвратно и срцекршачко во тоа маж и НАЈДОБРА другарка да се плескаат 8 години. Сигурно и емоции се развиле и не им било сеедно еден за друг. Но човекот ( и маж и жена) може да љуби и повеќе од една особа. Добро, не сите луге но повеќето.
    Нит е за жалење жената, ниту за вреѓање демек глупа, ни па за некоја посебна пофалба
    Одлучила како што пдлучила за свој живот. Познавам причи на луге кои се развеле скоро од инает иако во слична констелација на ова и после се покајале и помислиле дали требаше поинаку да изиграат. Не во смисол одма да простат тулу да пробаат да го задржат бракот зашто швалерката ионака не била за долго. Мада за мене 8 години и тоа со најблиска е ту мач. Не е исто со службен пат и колешка од странство еднаш или два пати. Не е исто, да не се лажеме.
    За мене " no go" за неа "go" . Се е индивидуално...какви проблеми има во живот, ова " вагинален" дим е за некои...за некои не..дилбрејкер гигантски.
    Мажот, клавам доста пари од што сум скоро сигурна, :devil:, ќе ја оставеше нејзе ако таа се плескаше 8 години со негпв најдобар другар.
     
    На тп18, martovsko cveke, Biljarkata и 10 други им се допаѓа ова.