1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брачни неверства

Дискусија во 'Брак' започната од kateivanova12, 21 ноември 2009.

  1. Роберт 7

    Роберт 7 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    1.322
    Допаѓања:
    11.336
    Пол:
    Машки
    Па не ти е баш добра споредбава и констатацијата за мажите во целост, ако така гледаме и Исак Њутн и Никола Тесла не биле никогаш женети( што незначи дека сите мажи сме генијалци ако не се ожениме т. е. ќе живееш 100 и кусур ако не се омажиш) , а за Ајнштајн па да не правам муабет, швалериште тешко:D
     
    На Ygritte и tessie им се допаѓа ова.
  2. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    @Роберт 7 брат, нормално дека карикирав малку, ама реално жениве да не ја имаат толку навеано од мнозинство мажи, овие и слични теми не ќе беа меѓу најактивните. Колку % жени а колку % мажи има со проблеми...

    Жените обично се попожртвувани и полесно простуваат, но и покрај тоа, повеќе страдаат. Маживе до 101 и назад размазени (не сите, нормално).

    Затоа порано сум се чудела на жени со превисоки критериуми, ама сега ги разбирам. Машко треба да се потруди, самоиницијативно, да не мора женското топло ладно да игра за да го потсети. Ние како жени колку се трудиме?
     
    На Angie1432, candy.cane, *Amethyst* и 8 други им се допаѓа ова.
  3. Роберт 7

    Роберт 7 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    1.322
    Допаѓања:
    11.336
    Пол:
    Машки
    Не дека си во право Теси, ама по мене, се работи за карактер, а веројатно и за воспитување, пример од родителите и сл. Многу пати сум дебатирал на вакви теми и тука и во друштво, во глобала секогаш ја вртиме на шала оваа тема, но и сме изненадени и шокоирани кога на некој од наша околина ќе се случи неверство. Секако јас не го оправдувам ама и не осудувам кога некој го прави тоа , зашто сигурно го прави со причина.
    Ама знаеш како, и во нашето општество, а и во голем дел западни држави, низ историјата секогаш се повторува една многу позната реченица " син на мајка" или такозвани Едипов синдром. Да не ме сфатиш погрешно не ги напаѓам мајките, ама синето на мама убав, "треба да си оди, да проба со повеќе да прошета" и обратно, ќерка на тато "не смее дечкоци да има, треба се врзе дома, да се прати у манастир|(" итн итн.
    Се менуваат овие работи во општеството ама некако кај мене во потсвест останало дека мајките (жените) се тие кои иниректно уште од мали наметнуваат и размазуваат за да некоја како нив после страда од тие навики и воспитување, за разлика од татковците кои се многу построги кон ќерките.
    Со доза на шала горенапишаново, ама мислам дека има некоја вистина, колку и да сакаме да го избегнеме моментот дека сопругата веројатно страда од воспитувањето на мајката кон синот ( ама татковски го напишав ова, ќе ме бесат на форумов сега:D).
    И не заборавај, не си македонка ако мајка ти не те вика "сине" ( тоа не е од навредлив аспект туку од милост, подразбирајќи дека синчињата си се мамини мази)
     
    На tessie, Outlook и Jana06 им се допаѓа ова.
  4. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    @Роберт 7 ауу скроз си во право за мајките, другарките мои со синчиња не еднаш сум ги подбрала на темава.
    Ние си ги воспитуваме така, ти биди ми среќен сине, она ако не, друга, убав на мајка, срца крши тој.

    Секоја чест на исклучоците и меѓу мајките и меѓу синовите.

    Инаку по опишаниов догаѓај на госпожата мајка откако ми одржа лекција како не ме бидуело да задржам муж само ѝ реков, последниот внук ти е позрел од првиот син, малку позанимавај се со него, не со мене. За мене има кој сполај Му.
     
    На candy.cane, *Amethyst*, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  5. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    Која е таа причина за неверство? Неизживеаност, му се може или неодговорност кон жена, деца, девојка..
     
  6. Роберт 7

    Роберт 7 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    1.322
    Допаѓања:
    11.336
    Пол:
    Машки
    Е па тоа го зборам цело време, Мажите не се виновни, мажите сме СМОТАНИ! ФАКТ!
    Нас не воспитуваат мајките, ги чуваме сестрите, на ќерките им одиме по газот доживотно.
    Да почнам со мајка ми или со ќерка ми хахахах
    Татко ми никогаш не ми рекол "оди синко легни колку можеш повеќе жени", ама мамичка-Богородичка од дете ја памтам со зборовите, " немој млад да се жениш, пробај со повеќе, не се заљубувај, најдо некоја богата" бла бла, кога ќе погледнам наназад за ништо не сум ја послушал( можеби затоа брат ми и е "син на мајка" а не јас:D)
    А за ќерка убава на тато, па што да кажам,, ме вози уште пелени кога носеше до ден денешен веројатно дур сум жив така ќе е, ама ете слабост ми е, посилно е тоа од мене, и да сакам неможам поинаку да се поставам кон неа.
    Поентата ми беше дека (скоро сите) мажи имаат слабост кон сите жени (мајка, сестра, ќерка) освен кон сопругата, за жал!
     
    На candy.cane, *Amethyst*, Ева33 и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Роберт 7

    Роберт 7 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    1.322
    Допаѓања:
    11.336
    Пол:
    Машки
    Па сум пишувал ии претходно, ама еве ќе повторам мое мислење, на кратко.
    Изневерување е релативна работа првенствено тргнувајќи од тоа во каков брак живееш, патријахален или либерален (отворен).
    Причини колку сакаш, одмазда за неверство, лош брак, лош сексуален живот, домашно воспитување, социјален живот, недозреаност, егоизам итн итн...
    Но, сепак секој со својот живот. Секогаш има две вистини во неверството!
     
    На jasbi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Убаво си рече, смотани, а треба да е обратно. Мајката еден ден ќе ја нема, сестрата и ќерката ќе си створат свој дом и тој дом ќе е на прво место, а жената ќе те трпи, чува во старост.
     
    На candy.cane, *Amethyst*, Nausicaa и 6 други им се допаѓа ова.
  9. Роберт 7

    Роберт 7 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    1.322
    Допаѓања:
    11.336
    Пол:
    Машки
    Да, ама мажите немаат капацитет толку во далечина да мислат.
    За жал, ама навистина за жал, на сопругите им текнува кога ќе имаат по 70год, и кога ќе нема кој друг да им прави ручек, ги пере пегла, носи по доктори....
    Не сме мажите ( со мали исклучоци како горенаведените Генијалци) толку интелегентни колку што вие жените не мислите, па знаете да создадете приказни како тоа ние све тајно сме испланирале да направиме грев.
    Мажите се ситни манипулатори мислејќи на краток период во иднината.
    Од друга страна кога ќе видиш ( пак се навраќам) мажите манипулираат со сопругите, за разлика од тоа една жена може во својот живот да манипулира со брат, татко, сопруг па и други:D, ова не со лоша намера.
     
    На candy.cane и *Amethyst* им се допаѓа ова.
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Не ве воспитуваат само мајките, туку и татковците.
    И целата култура е таква.
    Како на Ми нисмо анџели, шо викаше Којо: Јебите мене, немојте њу - со пушка пречекувајќи потенцијални дечковци на ќерка му... а ние се смееме и смееме на тоа.

    Не е смешно. Трагично е колку различни параметри има за дефинирање на мажите и жените, а сите сме луѓе, со исти способности, потреби, желби и фрустрации (генерално)
     
    На M&M, tessie, candy.cane и 6 други им се допаѓа ова.
  11. Роберт 7

    Роберт 7 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    1.322
    Допаѓања:
    11.336
    Пол:
    Машки
    Јас за мене можам да тврдам дека татко ми никогаш во живот за жени ништо ми нема речено. Да, ме воспитувал за домаќинлук, одговорност, чесност и подалеку од пороци.
    Ама мајка ми.....нека е жива и здрава хахах
     
  12. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Не мора да ти кажувал, доволно е што си гледал како мајка ти чисти, а татко ти не те учи.
     
    На Nausicaa, cresa-jagoda и tessie им се допаѓа ова.
  13. PureEnergy

    PureEnergy Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2020
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    725
    Пол:
    Женски
    Ниедна мајка која му мисли добро на синчето сигурно нема да го научи и воспита да мрда на страна во бракот или може и ќе го научи?:wasntme:
    #прашањештомемачи
     
    На ЕденЧлен му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Роберт 7

    Роберт 7 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    1.322
    Допаѓања:
    11.336
    Пол:
    Машки
    Значи мешаш теми Вајлд, за неверство е темава, не за тоа кој те воспитувал во домот, туку што те воспитувал.
    И си чистам јас по дома, не ми ја жали жената, прозори, правосмукалка, џогер, 24/7 сервис за се, деца во и од школо, тренинзи...да не ја тераме темава во друга насока
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Не ти ја жалам жената, и не мешам теми.
    На темата е дека културата, општо ги дели мажите и жените.
    И да не е со зборови, со однесување можат да се видат тие разлики.
    Жената е курва, мажот е ебач.
    Не е тоа само од мајка ти научено, туку од сите и се' околу тебе, секој ден, откако си се родил.

    Шо поќе од то?
    Не директно, ама индиректно 'такви се мажите'
     
  16. Роберт 7

    Роберт 7 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    1.322
    Допаѓања:
    11.336
    Пол:
    Машки
    Факт дека во брак ( не во врска) мајките не ги тераат мажите да одат на страна, ама индиректно ги втурнуваат во тоа создавајќи немир со муабетите " незнае она да ти зготви како мајка, види ја цело време излага со другарки, кога ќе ви дојдеме на гости не ви е средено, поише кафе пие со комшиките отколку што обрнува внимание на куќата " итн итн...Е сега зависи од синот како и дали ќе ги прифати подбуцнувачкиве муабети ( убав на мајка) и ќе му бидат причина за кавга во домот со сопругата или ќе и рече на Мајка му , глеј си ти дома маж ти и не се мешај у оваа куќа
     
    На candy.cane, cresa-jagoda, Mami3 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Доста бе мајките.

    Жените ти се криви за се во животот, а надвор, види, патријархален свет.
     
    На candy.cane и tessie им се допаѓа ова.
  18. Роберт 7

    Роберт 7 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    1.322
    Допаѓања:
    11.336
    Пол:
    Машки
    А тебе мајка ти те роди и растеше и воспитуваше или "сите'???
    Ти воспитување и се останато како дете од улица учеше или од домот?
    Кое мислење ти било поважно во животот?
    Ти ако сакаш да напаѓаш може сите жени да ти се курви а сите мажи папучари, ама реалноста и вистината не се такви,, а и што пак воопшто се замараш со таквите нискоинтелегентни мислења?
    Ај чил аут малку
     
    На Mami3 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    Па ќе ти кажам дека од моја страна немало, а од другата да. Е сега, не сум била во брак, ама ни сега тоа нема да ми направи разлика. Не простувам. Само ја барав причината зашто се шетаат без бурми, а не се разведуваат. Исто као коцка веројатно, некоја зависност, тера се дур не го фатат. Затоа прашав, дека рече има причина, а јас не ја гледам. Ај кога сум била 18 а тој 20 било незрело, ама на 30, 40 не знам што е. Ама има и такви што не изневеруваат, па викам фала богу што го најдов. Касно, ама боље икад него никад. Поздрав
     
    На Herrera, jasbi и Роберт 7 им се допаѓа ова.
  20. PureEnergy

    PureEnergy Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2020
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    725
    Пол:
    Женски
    Значи не е до муабетите на мајката туку до мозочето на синот на мајка;)
     
    На cresa-jagoda, jasbi и Роберт 7 им се допаѓа ова.