1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брачни неверства

Дискусија во 'Брак' започната од kateivanova12, 21 ноември 2009.

  1. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.460
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    Ама чекај сеа. Ти од мислења вадиш подпрашања кои го губат контекстот на оригиналната ситуација и после доаѓа до нејаснотии. Ја отеравме темава предалеку. Па ќе се вратам на оригиналното.
    Дали е ок нејзината постапка? Не.
    Ако не го сакаш тој со кого си, не треба ни да му го трошиш животот.
    Дали она сама кажува дека е опседната со љубовникот? Да.
    И според мене то не може да биде во ред кога имаш дете, а родителството бара апсолутна посветеност.
    Дали изневерувањето влијае на родителството? Да.
    Од фактори кои погоре ги посочив. Тоа е премногу комплексна ситуација.
    Дали е подобро развод? Да.
    Подобро добар развод одколку лош брак. Но, разводите не се заебанција и се тешки, особено со деца.
    Затоа и погоре пишав, како и да свртиш, детето го извлекува подебелиот крај.
    Зошто коментирав за детето? Од причина што освен за тоа дек постојано мисли на љубовникот, она не се замара што ќе произлезе од нејзината афера.
     
    На thelittle17, H.VAGA, Hellobeautiful и 6 други им се допаѓа ова.
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Абе не сфаќај буквално и ти.
    Има денови, кога по цел ден мислам на секс со сопругот.
    И тоа 'цел ден' е преувеличување и не значи дека не можам да функционирам нормално оти мислам на тоа.
    Затоа постои разум. Мислите ќе си ги контролираш и кога ќе треба да миеш садови, ќе ги измиеш, кога треба да работиш домашна со детето, ќе работиш домашна.

    За останатото, се согласувам.
     
    На Lady D ❤️, *Amethyst*, Idedemja и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.694
    Допаѓања:
    15.059
    Пол:
    Машки
    Не ми е место на вакви чувствителни теми да правам муабет и да си расипувам расположение, но морам. Читајте и сфатете паталец, не гаталец.

    Јас сум дете на дисфункционално семејство, од кои се разведија одма после откако наполнив 18 години. При секоја расправија мајка ми ми се заканува "ти че видиш шо че ве снајди со татко ти, ти вака ти така, ти че ме бараш, бла бла", а ко че бевме на убај моменти да речам да разговараме као демек останала со татко ми поради мене, инаку немало да биди со него.



    Пред да се скараат т.е избега од дома, јас ја начекав и слушнав како разговара со друга машка личност, но не сакав да се мешам во нивното... со татко ми.


    Откако се скараа, знаеш што ми викаше татко ми? ТИ СИ ВИНОВЕН ШТО НЕ МИ КАЖА МЕНЕ БЛА БЛА, ТИ НА СТРАНАТА НА МАЈКАА ТИ СИ, ТИ ДА МИ КАЖЕШЕ МЕНЕ ВАКА НЕМАШЕ ДА БИДИ итн.


    Многу пати имам кажано за семејството мое на форумов, ама еве во кратки црти, да видите како сум бил растргнат на две страни и обвинет на некој начин.




    Рака на срце, за да завршам факултетот најмногу ми помогна татко ми, па потоа баба ми и дедо ми (по мајка) делумно онака, да речеме одвај 25%. А таа, само "тапшање по рамо".
     
    На thelittle17, LadyLollypop и tina2018 им се допаѓа ова.
  4. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.805
    Пол:
    Женски
    Tvoeto e eden primer, ima mnogu razlicni situacii kade tatkoto saka i pomaga, pa deteto zaradi napolnetata glava od majkamu i nejzinoto semejstvo ne go saka tatkoto vo svojot zivot!
    Roditelite najmnogu gresat na taa tocka, besot iskalen vrz psihata na deteto, pa sto e ono dolzno , krivo ili souceanik vo bilo sto...
    Razvodot e megu bracnite drugari, a kako posledica na nivnata razdelba stradaat decata i nivnata psihicka sostojba, koi ne retko go iskazuvaat besot-fizicki.
     
    На Konfetka, Snowflake97, LadyLollypop и 3 други им се допаѓа ова.
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Жал ми е што имаш вакво искуство.

    Ама ова не се случува само кај парови кои се разведени, туку и кај такви што се во брак.

    Преку детето не се 'бијат битки' со партнерот.
    Значи, неретко децата на разведени родители се физички насилни?

    Да не претерваш малку?
     
    На Snowflake97 и Stark им се допаѓа ова.
  6. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    20.743
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Откако се зачленив на форумов сфатив уствари дека врски и бракови каде што партнерите се лојални до крај се многу ретки. И тогаш почна да ми се руши онаа идеја за мојот "happy ending". Никогаш не сум била некоја што едвај чека брак, па да мора да се случи тоа по секоја цена но, секогаш сум посакувала да имам партнер со којшто ќе го поминеме цел живот заедно, само ние двајца и децата. Не сме сите за отворени бракови, не сме сите за изневерување и лажење ама никогаш не можеме да знаеме на што е спремен нашиот партнер. Подобро уште и на почеток на врска да ми каже дека не ми ветува дека ќе остане верен отколку после јас жива да се изедам од болка, затоа што лојалноста за мене е се'.

    Е сега убаво спомна и една членка поназад, да беше машко во конкретната ситуација имаше да ги растргнете и него и љубовницата а жената на трон да ја качите. Сега у ситуацијава читам коментари, ако женче терај си, твој живот твои правила. А животот на сопругот? Или одма отидовте по проценката аа па нешто сигурно не чини кај него чим дошло до ова. А што бе ако он е баш таков тип што не поднесува неверство и му влијае на психа тоа? Одма морало нешто да фали кај него. Може бил најлошиот а можеби и најдобриот сопруг евер, тоа само членката си знае. Не знам зашто го коментирате вие него кога воопшто не го спомна туку си кажа за својата опсесија со нејзиниот дечко.

    Ако веќе некој толку не го поднесува партнерот во никаква смисла, имајте барем малку почит према семејството како заедница во која сте вклучени и вие и партнерот и децата и пред да глумите затрескани тинејџери, разведете се на најчовечки начин.

    А да, сликава не ја ставив ко нешто за поддршка него за мене е fucking bullshit. Ама некој ќе аплаудира на ваков quote, е за таквите :puke:.
     
    На Veta, andrejko82, thelittle17 и 17 други им се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Кој и' рече: 'ако женче терај си, твој живот твои правила'?
    Не видов такво нешто...
     
    На Idedemja му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    20.743
    Пол:
    Женски

    Не сакав да цитирам, си изнесов мое мислење само и го поврзав со коментаров кој верувам не е ни прв ни последен. "Ако женче терај си" си го додадов за личен драматичен ефект, ама и без тоа истото е кажано.
     
    На Petar80, baby-star, tina2018 и 6 други им се допаѓа ова.
  9. Idedemja

    Idedemja Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    43.103
    Пол:
    Женски
    Навистина кој и рече тука да тера и да си ќути и јас не прочитав такво нешто?
    Повеќето и пишавме дека мора да разговара со сопругот и да одлучи со кого од нив двајца се гледа во иднина.
     
  10. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Јас ќе ѝ речам и да му го остави детето на него.
     
    На baby-star, tina2018, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Зошто?
     
  12. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Браво точно од збор до збор, ја читкам темава, не ја коментирам ама ај да кажам и јас нешто повеќе испровоцирана од коментарите отколку од ситуација, да беше жената жртва на неверство друг ќе беше муабетот.
    Никој не е должен животот да го помине со човек кој не го сака повеќе настрана дали бил најлошиот или најдобриот сопруг и татко, за неверството нема оправдување.
    @kate-84 бракот прекини го под итно зошто тој е одамна готов уште првиот момент кога си тргнала со другиот, не е фер кон мт не е фер ни кон тебе самата. Седнете разделете се пријателски и останете во колку е можно покоректни односи поради вашето дете. Небитно дали ќе продолжиш со овој сега или со сосема некон трет, имаш право да бидеш среќна ама на истото има право и твојот маж, а не ваму имаш сигурност на друга страна среќа и страст не е фер. Совет и мислење ослободи се себеси и мт, рзведи се а после што сакаш и со кого сакаш прави
     
    На thelittle17, LadyLollypop, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    20.743
    Пол:
    Женски
    Ене, прочитај погоре. Него ти кажи ми каде прочита јас дека сум пишала да тера и ќути.
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Аман, кажав поназад.
    Ем заради неа бракот ќе се распадне, ем она да ги добие детето?
    Зашто таткото кој нигде не прочитав дека е лош или насилник или не знам да има помалку права над него кога тој нема вина за разводот?

    Али ај, нека одлучи друг за тоа.
    Греота за човекот што си ги носи роговите без да знае.
     
    На thelittle17, tinka-mace, baby-star и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Idedemja

    Idedemja Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    43.103
    Пол:
    Женски
    И јас го дадоадов да ќути за подраматичен ефект;)
    Ти го прочитав претходното мислење, се разбравме.
     
    На Hellobeautiful му/ѝ се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Ако го распаднала бракот, не го распаднала родителството.

    Секако, таткото има право да побара целосно старателство.
    Ама од тие случаи што ги знам, ни еден татко не го побарал тоа.

    Како ја објаснуваш оваа појава?
     
    На Stressed Out, *Amethyst* и Idedemja им се допаѓа ова.
  17. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Зашто знаат дека имаат помалку шанси и никакви аргументи против?
     
  18. Idedemja

    Idedemja Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    43.103
    Пол:
    Женски
    Знаеш колку татковци по разводот ги бришат децата од книгата на живите?
    Не е тоа само дај го на таткото.
    Судот ќе одлучи по колку време ќе минува детето кај двајцата родители и каков тип на старателство ќе делат. Развод не е крај на светов, како го направивте готово татково ќе нема право да го види детето.
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    20.743
    Пол:
    Женски
    Луѓе не можеме да знаеме каков родител е сопругот. Има татковци што се 1000 пати повеќе посветени на децата од мајката, ги има и тие што не знаат ни детето во кое школо им учи.
    Во случај да е првиот тип, нема да е фер ако му се намалени правата врз детето под претпоставка дека е навистина совршен родител. И уште не сфаќам зашто ги мешате сопругот и детето конкретно во проблемов кога воошто нема изнесено детали во врска со нив.
     
    На *Amethyst*, Petar80, baby-star и 4 други им се допаѓа ова.
  20. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.805
    Пол:
    Женски

    Ne na fizicki nasilni vo celost, no znam mnogu slucaevi kade se slucilo tokmu toa.(dali vo skolo, gradinka, nadvor ili doma) manifestirale bes.