1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брачни неверства

Дискусија во 'Брак' започната од kateivanova12, 21 ноември 2009.

  1. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    @Lovele Нема што тој да сака или да не сака развод. Поаѓаш кај адвокат и поднесуваш барање за развод.

    Викаш сакаш да го изневериш за помалку да те боли. Сакаш да се симнеш на негово ниво за го вратиш балансот во бракот?
    Еве да речеме ќе го изневериш. Ако чувствуваш грижа на совест само од помислата да го направиш тоа, како мислиш дека ќе се чувствуваш ако навистина го изневериш? И освен тоа пак ќе го гледаш по дома и пак ќе се потсетуваш како те повредил. Само ќе си накалемиш додатна болка. Оваа болка сега нема да исчезне на овој начин.

    Пошто веќе кажа дека сакаш развод, би ти рекла разведи се. Тргни се подалеку од него и посвети се на себе си. Би ти препорачала и еден разговор со психолог.
     
    На cresa-jagoda, Leat, eliesaab и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Lovele

    Lovele Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2020
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    63
    Пол:
    Женски
    Е па другите трчаат за к.. р да ми простите. Слободна девојка трча по женет маж за што?
     
  3. Li..Na

    Li..Na Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Ќе ве молам за помош ... Со мажот ми се познаваме 13години но во брак сме смо 2 , имаме и дете . Извесен период нема никаква страст помеѓу нас , ништо спонтанно ... Започна да излегува ,да се средува знаете како тинејџер, знаев дека има друга , ме изневери и на мое инсистирање ми призна . Бев во шок . Долго разговаравме ... кога ме изневерил не мислел на последиците просто се впуштил страстта да го води, и не еднаш повеќе пати со истата жена , убаво му било било само секс , е сега почнал и да има чувства за таа жена и не знае што сака дали се уште ме сака или јас сум му навика , најдобар другар . Го мразев зошто ме имаше сменето со друга , но во ист момент започнав да го посакувам повеќе , тој ми предложи да имаме 3 ка со неа , секако не прифатив , самата помисла дека ебел друга не ми дава мир , го прашав и за детали да ми каже како се се случило и се што правиле , и некако од една страна ме пали тоа од друга сум бесна и љубоморна , Сака време да види дали има уште чувства за мене или не ... се обидуваме да ја вратиме страстта правиме почесто секс , мислата дека ќе се разделиме после се што имаме постигнто не ми дава мир , не можам да замислам да живеам сама без него , не сакам да го пуштам толку лесно ... Што да правам , како да постпам ?
     
    На Biibcee му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mimmi39

    Mimmi39 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    1.632
    Допаѓања:
    4.148
    Пол:
    Женски
    Да му дадеш време за тој да види дали има чувства за тебе? Па ти не стоиш на закачалка!! И што ако тој одлучи дека нема повеќе чувства за тебе? Па уште и секс во тројка....абе тој нормален ли е или забегал одамна??
    Девојче, најдобро да не си го губиш времето со него. Штом има друга, остави го. Бракот е завршен. Ќе ти биде тешко, но полека ќе поминува. Не вреди да си го уништуваш животот, еден и единствен. Имаш и дете на кое му треба здрава и среќна мајка.
     
    На mssuniquee, Konfetka, eli25 и 18 други им се допаѓа ова.
  5. tambelina

    tambelina Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    1.556
    Пол:
    Женски
    А тој ,,извесен период" да не започнал после породувањето?
    Во прва прилика штом се почувствувал запоставено се впуштил во нова авантура?

    ,,Не можам да замислам да живеам сама без него" VS. ,,Не сакам да го пуштам толку лесно"
    Овие две некако не ми одат заедно.
    Ако те води мислата дека со развод и го даваш на тацна на другата, имај предвид дека тој веќе сам и се предал нејзе. Да било ,,момент на слабост"(ако може воопшто така да се нарече) ќе имал грижа на совеста уште првиот пат ,и немало ни да има следен пат.

    А ако те води мислата дека сеуште го сакаш,верувај со тек на време ќе избледи. Со секое следно изневерување.
    Дури и да престанат неверствата,под огромен знак прашалник е дали ТИ ќе можеш да заборавиш .

    Ќе можеш ли да продолжиш да живееш со него ,без секој нареден ден да му префрлаш за неверствата? Ќе можеш ли да заборавиш,и едноставно да продолжите понатаму?

    Тргни ја настрана швалерката и него.
    Прашај се ТИ што сакаш,ти што можеш.

    За простување може ќе му простиш, но тешко дека ќе заборавиш(поготово ако си импулсивна и преемотивна по природа). И како ќе ви мине животот, со префрлања,обвинувања и кавги?!

    Јас имам едно правило:
    Ако се најдам во ситуација да почне да ме јаде сомнеж ,да имам потреба да му шпионирам тел,фб итн. тоа значи дека довербата отишла веќе јабана,во неповрат. За мене лично тоа би било крај. Без доверба бракот ми нема никаква смисла.
    Изгубената доверба,многу тешко се враќа. Ама тоа сум јас.

    :hug::f:Што и да одлучиш,имај предвид дека имате и дете. Колку и да е мало и да не разбира- ве чувствува.На секое дете му требаат среќни и исполнети родители. А не секојдневно фрустрирани.

    :sun:Happy wife happy life;):lol:
     
    На Nausicaa, tina2018, SexiLy и 7 други им се допаѓа ова.
  6. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    :|

    Јас знам како би постапила за себе. Секако дека би се развела, ама ти си моментално хаос. Затоа би рекла прво дистанцирај се малку од него периодов. Ако веќе имате односи, се надевам дека користите бар кондом. Веќе не можеш да бидеш сигурна што има а што нема маж ти. А не е лошо и ти да појдеш да се испиташ да не ти пренел нешто.

    Ни прва ни последна што е изневерена, па се развела. Тешко е, ама се навикнува човек на животот понатаму. Ќе се фокусираш на себе си и на детето. Не значи дека понатаму нема да сретнеш некој друг што нема да те изневерува.

    За болдираното, не можеш да држиш или пушташ некого. Тој веќе те напуштил, само треба да го прифатиш тој факт сега. Да, венчани сте и живеете заедно, ама тој веќе се затрескал во друга. Сега треба да си ги средиш мислите и да решиш што ќе направиш во врска со изневерувањето.
     
    На thelittle17, tina2018, Роберт 7 и 4 други им се допаѓа ова.
  7. Li..Na

    Li..Na Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам за одговорите на исто мислење бев и јас , само решив да побарам совет мислејќи дека грешам , секако дека нема да можам да продолжам да живеам со помислата дека ме има изневерено ,цел живот ќе му префрлам за тоа , ќе ме мачи како и сега , а и нема да можам да му верувам повторно ... Во еден момент ми предложи и на мене да идам со друг нешто како да сме 50/50 и можеби ќе ми се допадне таму ќе ми се разбуди страстта и на мене па ќе видиме дека не сме еден за друг ... И да после породувањето почна се , нормално е дека јас изгубив страст за време на бременоста , после тоа со мало дете ми треба време и на мене , но тој нема време за чекање ....
     
    На marlonbrando69 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. tambelina

    tambelina Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    1.556
    Пол:
    Женски
    Ми се чини дека си добила предлог за т.н. отворен брак(има и тоа ) ... Вие двајца најубаво си знаете што очекувате еден од друг како брачни сопатници.
     
  9. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.233
    Пол:
    Женски
    Абеее, за ова лесна работа е... Инвитро и решен проблем.


    Твојата не е родена, изгледа. Од вакви размислувања братучед ми остана сам, има 45-6 години. Вакви беа размислувањата на тетин ми. Кога братучед ми на 28 сакаше да се ожени, тетин ми не ја бендиса девојката, зш баба ѝ на времето била „послободна“ девојка, а девојчево беше на место, со завршен факултет и неколку јазици зборуваше. Зборувам за време на '90-те
     
    На Stressed Out, LadyD, buba4e89 и 3 други им се допаѓа ова.
  10. Macito007

    Macito007 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2017
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    2.484
    Пол:
    Женски
    На нерва сигурно и јас би помислила на истово, но ако размислиш подолго колку и да е тешко развод е решението. Освен ако сметаш дека би му простила без да ти пречи истото понатаму во животот.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Ради темава престанав да верувам во"вечна љубов и брак".
    Фала ви.
     
    На jasbi, Rock\m/girl, LovelyGirl3 и 22 други им се допаѓа ова.
  12. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    5.313
    Пол:
    Женски
    Аман бре @Vitaly и тука ли? Која тема да ја отворам за брак и семејство ете ти го @Vitaly со неговиот избор на идеална партнерка.

    Ме насмеа море да си ми жив, денот ми го направи
     
    Последна измена од модератор: 2 октомври 2020
    На x.Daisy.x, thelittle17, candy.cane и 4 други им се допаѓа ова.
  13. Star_dust

    Star_dust Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2019
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    9.139
    Пол:
    Женски
    Јас читам и малку не ми се верува што читам.
    Да те пали тоа што маж ти те изневерил? Според мене такво нешто не постои, такво чувство не постои.
    Па уште ти вика да одиш и ти да го изневериш, абе ајде... Одма се гледа колку те сака и почитува.
    Јас малку ќе сум директна и ќе ти кажам дека маж ти повеќе не те сака, а твое е да одлучиш дали сакаш да продолжиш со човек кој постојано ќе мисли на другата и ќе те гледа како пријателка која ќе изиграва куќна помошничка.
     
    На Reja, LovelyGirl3, Leat и 4 други им се допаѓа ова.
  14. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    8.931
    Изгледа проблемот не е од вчера, ова е пред 5 години. Уште пред да се земете ви биле оладени односите, не знам зошто навреме не се прекинало ова плус претходно ти со чувства колега, а тој со друга. Поради детето или бидете во отворен брак, секој на своја страна или разделете се.

    Ова пред 8 години. Се ми изгледа дека овој од навика бил со неа.

     
    На Biljarkata, cresa-jagoda, ALISA0000 и 2 други им се допаѓа ова.
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Мене ме пали маж ми ако има секс со други.

    За тебе ако не постои такво нешто, за други постои.

    Ти не го претставуваш цело човештво.
     
  16. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    @Li Na
    Јас би се развела.
    Тој човек не те цени,ни почитува,не ти дал ни време за да се опоравиш од породувањето. Чекал прилика и посегнал по друга.
    Ни тројка ни десетка,што ќе ми го таков во иднина!?
     
    На mssuniquee, Konfetka, Leat и 5 други им се допаѓа ова.
  17. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    @WildMk некако контрадикторна ми си со изјавиве. Нели вашето не е изневерување, така се имате договорено и си терате како што сакате. Нема смисла да ни укажуваш колку сме заостанати и глупи, кога изневерувањето на членката не е исто како во твојот случај. Да беше и тоа ствар на договор ајде, навредувај нè сите по ред, ама вака се бламираш само.
    Плус и мала контрола на речникот не ќе е на одмет. После ќе се жалиш во прашања на форумот за речниците на другите а не си ништо поарна од нив.
     
    На Veta, Konfetka, raww и 18 други им се допаѓа ова.
  18. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Мислењата ви се изришани затоа што се надвор од темава, има и навреди, кавги. Ќе ве молам да се воздржите од коментирање на тема која не предмет на дискусија овде. За отворен брак има друга тема. Секое продолжување со вакво однесување ќе биде соодветно санкционирано.
     
    На Feminka22, Mami3, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Lovele

    Lovele Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2020
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    63
    Пол:
    Женски
    Kako tie so vas taka i vie so niv. I jas ne veruvav deka nekogas soprugot ke mi go napravi ova ama zivotot mi dokaza obratno
    I zosto sega jas da stradam a on da uziva? Ako saka zaedno togas i jas treba da izramnam smetki. Oko za oko zab za zab.
     
    На jasbi, Wallker, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Не ви кажав дека сте заостанати и глупи.
    Туку дека има луѓе кои се палат партнерот да има секс со други

    Еве и на @Li..Na маж и' е еден од тие.
     
    На mira.mira и edna_malecka им се допаѓа ова.