1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брачни разделби

Дискусија во 'Брак' започната од Majli.15, 15 февруари 2013.

 1. Majli.15

  Majli.15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2013
  Пораки:
  407
  Допаѓања:
  237
  Пол:
  Женски
  Pomognete mi ne znam so da pram.. vo Belgija sme so mm no toj sakal da se pisel aazill i se zapisa a jas ne i sega ima nekakva procedura so advokatot a jas sakam MK da se vratam i toj ne me sprecuva vo toa mi vika ako sakas odi ako sakas ostani kako sakas praj kako ti e podobro no megutoa prestojuvam kaj zolva mi i sluuguvam ona ne se ni pomrdnuva od mesto se jas jas jas i zgora na toa 4 deca mu cuvam se malecki nzz so da pravam kazete da ostanam belgija ili da se vratam sama mk ve molam bidete brzi treba do utre da kazam odluukata mojaa.. odnapred Blagodaram ;)
   
 2. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.464
  Допаѓања:
  10.832
  Bracni Razdelbii

  Па нели имавте баш фин однос со таа золва во Белгија?
  Мислам дека имаше пишувано во темата снаи и золви.
  Па во врска дали ќе останеш или ќе се вратиш тоа зависи единствено од тебе и од однесувањето на твојот сопруг.Дали ако се вратиш во МК тоа ќе значи и разделба со сопругот,мислам како би се одвивала таа врска,ти тука,тој таму.
  Сепак одлуката е твоја,најдобро е да си седнеш и отворено да си разговараш со сопругот.
   
 3. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.966
  Пол:
  Женски
  Bracni Razdelbii

  Изглеа поминал промотивниот период и сеа почнала да си ги покажува роговите. Можеби веќе не се чувствува удобно што толку сте останале кај неа. Не е битна сега она, чудна ми е таа индиферентност на мт во однос на тоа како те третира неговото семејство. Така ноншалантно „Ако не ти се свиѓа, оди си“, не сакајќи ни да се залага за да те почитуваат повеќе. А кога не ти е убаво, што седиш во тој брак? Да не си престарена на 20 години? Допрва треба да созреваш и да се бориш за поубаво утре. Не е доцна да си почнеш одново. A и самата таму така си се поставила. Дома, на нејзино располагање, на нејзина милост/немилост и што сака ќе ти прави. Зашто нејзините деца да и' ги чуваш? Зашто не работиш како бебиситерка или да исчистиш некоја куќа додека си таму? Истото го правиш и за золва ти само за без пари и без-почитување, а вака ем нема да ја гледаш, ем ќе си бидеш независна.

  Запиши се на некој факултет, студирај, барај работа, биди свој човек пред се'. Мажите и љубовта нема да ти избегаат...мислам една ли е приказната по старечки домови како се наоѓаат, а не па уште малку да почекаш додека не најдеш некој кој ќе вреди и ќе те вреднува поради тоа што си и мој совет, во иднина немој да дозволиш подоброто утре да ти зависи од него и од милоста/немилоста на неговите сестри. Биди свој човек, независен, снајди се.
   
 4. Majli.15

  Majli.15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2013
  Пораки:
  407
  Допаѓања:
  237
  Пол:
  Женски
  Bracni Razdelbii

  tessie во право си но мм ми вика да идем во мк дека не сака да ме малтертира негва сестра и по цел ден да бидем слуга негому и тој вика ке го забрзам процедурата со адвокатот па за 1 или 2 месеци ке се вратам и јас Mк не знам сега сто да правам а овде во овој пекол не ми се седи сакам дома да се вратам ама ке бидам разделена и од мм а пакк ако одам Mк и таму мозе да имам проблеми со другата сестра и ако е странство све боцки прае за свекрва ми да се карам со нејзе не знам со да праваммммм советиииии ве моламм :worried: :x

  baby-star сите си ги показуваат роговите по касно не мозе на еднас им е криво дека имам слога со мм и дека се сто прави ме прасува мене или јас пак него не сум на раат од неговите сестри пфффф :swear: :swear: :swear:
   
 5. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.966
  Пол:
  Женски
  Bracni Razdelbii

  Види мила. Штом имате слога и договор со сопругот, врати се во Мк. Ако тие 2 месеци разделеност се инвестиција за безгрижна иднина без некој да те малтретира и да те тера да му слугуваш, вреди да почекате.
   
 6. Majli.15

  Majli.15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2013
  Пораки:
  407
  Допаѓања:
  237
  Пол:
  Женски
  Bracni Razdelbii

  tessie ти благодарам многу стварно имав потреба од совет и благодарам сто ми даде бар некаков и сигурно ке ми биде од корист ке се вратам во Mк и ке го цекам таму па за 2 месеци не бидува нисто подоббро таму него овде на некого да му слугувам и бебистерка да бидам :)
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 7. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.966
  Пол:
  Женски
  Bracni Razdelbii

  Па, не ми се гледа на повидок некое друго решение како што ви е ситуацијата...за жал. Само биди храбра, ако тие 2 месеци значат убав и безгрижен брачен живот не се ништо.
  Среќно!
   
 8. Majli.15

  Majli.15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2013
  Пораки:
  407
  Допаѓања:
  237
  Пол:
  Женски
  Bracni Razdelbii

  подобро ке го цекам мк знам барем нема да слугувам на никого и нема да цувам деца како сега во моментов едното го успивам другите растур праат во собите а пак золва ми си ја зеде колата и да ја немат не ни знам каде отидее како и да е вецер ке дојде мм и ке му казам па со првиот автобус сто иде за мк да тргам за мкк

  Hо се пласам да идем сама за мк 2 дена пат е но сепак ке го направам и тој цекор за да се смирам и јас и мм .. и да не имам некој проблем во мк граница дека сум останала 4 месеци ?
   
 9. mimiiiii

  mimiiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2012
  Пораки:
  2.874
  Допаѓања:
  11.269
  Пол:
  Женски
  Bracni Razdelbii

  А што е проблем да помагаш за децата и во домот ? Па таму си на гости , ама ако е подолго време зар паразит ќе бидеш ? Јас кога бев во странство на гости кај братучетка подолго време , за мене беше глупаво така да седам , ги чував дечињата помагав во домот , чистев , чат пат и ручек правев . Мислам глупаво ми беше така да си лежам а они работат :^) Никој не ми рече направи ова или она ама за мене беше правилната работа , рацете да не ми паднеа ако помогнев ?
  Не објасни убаво што е работата , дали те малтретира , понижува , навредува ? И не е малтретирање ако помагаш , за мене е нормално кога седиш во некоја заедница да придонесуваш посебно ако си слободна

  Ти предложија да си најдеш работа , тоа е убава идеја ќе ти минува брзо времето и ќе си заработиш нешто , ако е работата за 2 месеца па после да си бидеш со сопругот . Не ја знам убаво ситуацијата по напишаново мислам дека имаш премногу очекувања ..

  И да не се лажеме во фамилија со 4 деца , гостин на подолго време им го нарушуваш комодитетот , па колку и да се фини ќе им падне тешко , ама кога е таква ситуацијата помогни биди од корист , никој не е должен да те чува како кинеска кралица ..
   
  На friendy, DeMelo и baby-star им се допаѓа ова.
 10. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.966
  Пол:
  Женски
  Bracni Razdelbii

  Едно е да помага и да не биде паразит, да ги поделат обврските, а друго е при здрав памет будала да ја прави и нејзиното доаѓање да го искористи како прилика да си се шета лево-десно, пошо нема зашо да се секира, а таа не е должна цела куќа на золва и' на нејзини плеќи да биде.
   
 11. Majli.15

  Majli.15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2013
  Пораки:
  407
  Допаѓања:
  237
  Пол:
  Женски
  Bracni Razdelbii

  eeeee има кој да готви кој да цува деца кој да цисти и не и е гајле за нисто да видам сега со ке прави кога ке си одам па вцера ми вика аман не оди снајкее децата се науциле со тебе демек сто само да и седам тука кога ке дојде од раб се цисто јаденје на готово пеглано исперено се се цакум пакум ама ако одам јас пак куката ке му остани растур дека не ја бива за нисто само да спие и да сета
   
 12. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  16.048
  Допаѓања:
  280.598
  Bracni Razdelbii

  А ти како турист ли си таму?

  Правилата се јасни за оние кои како туристи ја напуштаат државата. Ниту ден подолго од 3 месеци не смееш да се задржиш. Правиш 3 месеци пауза па потоа пак смееш како турист да ја напуштиш државата и до 3 месеци да престојуваш таму.

  Доколку си имаш виза смееш да останеш до истекот на визата, и уште три месеци плус(горенаведеното правило за туристи).


  Така да ќе имаш проблеми доколку без виза си таму.
   
 13. Majli.15

  Majli.15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2013
  Пораки:
  407
  Допаѓања:
  237
  Пол:
  Женски
  Bracni Razdelbii

  mimi jas vejke 4 meseci sum ovde i me tretira kako zivotno da sum ne kako coek ke stanam sabajle vo 4;30 ke gi ispratam na rabota decta u skolo koga ke dojdat gosti so se ne im kazuva na gostite ne ni se pomrdnuva od mesto ni bar da digne edna casa se jas pravam doma zgora na se deca cuvam gotvam peram i toa na raka a ima masina vika ne da ja pustis deka mnoogu struja ke idelo a taa koga ke e doma vo nnedela si pusta po 2 ili 3 masini na mm mu vika lele mrzliva zenna imas a mm znae deka sum cel den na noze i kasno se stavam da spijam i plus rano stanuvam e ajde sega ke go trpis li ovaa ti ?

  danichap da kako turist sum dojdena ali bez vizaa
   
 14. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.966
  Пол:
  Женски
  Bracni Razdelbii

  Епа тогаш подобро порано да си замине дани, м?
  Помала казна ќе треба да плати...или како веќе тоа оди?
   
 15. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  16.048
  Допаѓања:
  280.598
  Bracni Razdelbii

  Е тоа е лошо.
  Сметај се среќна што не си се разболела или не ти побарале било каква легитимација за идентифицирање овластените лица. Немаш никакви права во моментов таму, т.с илегално престојуваш во туѓа држава.


  При прво преминување на граница кога тоа ќе биде приметено ќе се соочиш со некаков вид на санкција.
   
  На MacenceEna му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Majli.15

  Majli.15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2013
  Пораки:
  407
  Допаѓања:
  237
  Пол:
  Женски
  Bracni Razdelbii

  lele danichap me preplasi sega kako ke idem za mk sama jas bez mm ?? mislis li deka ke imam nekoj seriozen prooblem?
   
 17. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  16.048
  Допаѓања:
  280.598
  Bracni Razdelbii

  Ти си го прекршила законот, а тоа дали мажот ти е со тебе или не во нивните очи нема голема разлика.
  Не знам дали свесно или несвесно...но ниту нив нема да ги интересира.
  При резервација на билет ќе се соочиш со првиот проблем, а потоа кај пасошки контроли.

  Не знам колку си свесна за тежината на прекршокот.
  Не сакам да шпекулирам со износи на парични казни или евентуала депортација, црн печат.

  Секаде е различно.
  Де надевам дека барем мажот ти (т.с доколку сте венчани или сте двајцата легално или двајцата нелегално) или некој друг кој е со легален престој да си праша во локалното биро за странци.
  Или оди на ризик....
   
 18. mimiiiii

  mimiiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2012
  Пораки:
  2.874
  Допаѓања:
  11.269
  Пол:
  Женски
  Bracni Razdelbii

  Јас би си отишла , без разлика на ситуација , па леле гостин од 6 месеци никој не сакам да му бидам , па и во фамилија со 4 деца.
  А за премин на граница не знам како да ти помогнам јас строго гледав да не го надминам дозволениот престој ...
   
 19. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  2.484
  Допаѓања:
  34.976
  Пол:
  Женски
  Bracni Razdelbii

  А добро семејството во кое беше нели знае дека си влезена во државата као турист и дека имаш дозволен престој 90 дена само :^)
  и ако повеќе од 1 ден од дозволеното ке се здбиеш со казна :!:
  Имав пример на една госпоѓа истата се враќаше од Белгија , имаше 4 месеца седено и на Хрватска граница и пресметаа деновите и и напишаа парична казна од 400евра
   
 20. mimiiiii

  mimiiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2012
  Пораки:
  2.874
  Допаѓања:
  11.269
  Пол:
  Женски
  Bracni Razdelbii

  Стварно , а маж ти золва ти , никој не ти кажа ? Ајде ако е золва ти лоша , маж ти ?