1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брачни совети

Дискусија во 'Брак' започната од Silver.E, 27 август 2013.

  1. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.403
    Допаѓања:
    35.982
    ДоЦа вие од јужна полутопка, вам се ви е " горе":D
    Се шалам нормално, и мене не ми се својствени тие називи горе, долу а не дај боже " стари крај". Гастарбајтерството сепак не е изумрено, и затоа овие називи. Ни по 3 генерации нема да се чувствуваат како дома.
    Девојчето е младо, и сигурно е збунка 8д "домашниве". Еве да и кажам , се нострифицира и надвор , не е мишн импасбл . Нит па сум работела ко чистачка пред да нострифицирам.
    Ама како така летате во брак, да ми је знати|(
     
    На baby-star, Mami3, sweet-17 и 2 други им се допаѓа ова.
  2. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.791
    Допаѓања:
    5.425
    @cornflakes6556 во брак си и не треба да се однесуваш како мало дете. Ќе седнете со сопругот и ќе разговарате зошто да не одиш во мк или зошто да одиш.
    Не ти треба полиција за да си одиш ниту си врзана ниту заклучена. Ќе си земеш пасошот и куферот и кажуваш на свекор/свекрва јас одам за мк. Само можеби треба уште еднаш да размислиш дали е паметно да се патува сега, и можеби тие луѓе таму не ти зборуваат од инат туку дека се плашат.
     
  3. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.403
    Допаѓања:
    35.982
    Од приложеното се гледа дека ни свекорот ни свекрвата не се баш ко што треба, @violetblue . И да се грижат, очигледно се кавгаџии, надрндани, автократи.( ако збори вистина снајчево)
    Таа е ко типичен школарец- нема школо, ај ќе си одам дома за распуст. Досадно и било. Ко во мк журки демек ја чекаат и забава..
    Овие двајца најтрагични ќе бидат дете ако направат, тек тогаш кој ќе им бере гревовите...
     
    На BabyD0ll, tinka-mace, flawless. и 7 други им се допаѓа ова.
  4. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.791
    Допаѓања:
    5.425
    Да ама некогаш и да е на лош начин кажано со забрана како во случајот можеби е со добри намери само ете погрешен пристап имаат. Со оглед дека членката и сопругот се однесуваат како мали деца така реагираат и родителите со забрани.
    Кога се разведуваш одиш и на советувалиште и на помирување и на се, ама за да склучиш брак ништо не ти треба, а баш треба обратно.
     
    На tinka-mace, Biljarkata, PureEnergy и 3 други им се допаѓа ова.
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Човек кој забранува на партнерот нешто да прави, не е човек со кој може да се разговара.
    Од искуство.

    Од такви партнери, се бега ќутенката.
    Се додека се обидуваш да се објасниш, подлабоко и подлабоко ќе влегуваш во нивната мрежа.
     
    На Suhan, tinka-mace, 1209 и 8 други им се допаѓа ова.
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Нема да им кажиш ако си одиш.
    Ќе си се спаковаш и ќе заминеш...
    По можност, да избегнеш да те видат дека си заминала.
    Со партнери кои контролираат, или се обидуваат да те контролираат, кажување: Ќе заминам - е ризик да јадиш ќотек.

    Ко ќе слеташ овде, тогаш ќе му се јавиш и ќе му кажиш дека си отиде за секогаш.
    И толку.
     
    На Suhan, tinka-mace, Meckicja и 4 други им се допаѓа ова.
  7. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Да да, така напишав јас. Сите што отишле во странство се сељаци.
     
  8. cornflakes6556

    cornflakes6556 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Ne e zaradi koronava kazaa koga i da zi odime ke si odis so nas aki nw si odime edna godina edna godina ke sedes ovde niw ne te pustame ke kaxeme i na tvoite dzvonija i i vikaat kazi oti ne sakas ds si odis vie ja terate ona ne saka da si odi vikam zosto vi kazyvam iti ne sakam li taka da ne e zaradi koronava ova ili deka sw plasat mazot kade bil tamu i jas sum bila nemalo mrdanje i da smw se simnele nemozelo spienje kaj moute posleto istite zborovi od nego gi slusnav.
     
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Абе шо прајш муабет за то со нив воопшто??
    Ич не им објаснувај... ни на неговите, уште помалку нему, оти со ништо не заслужил.

    Во моментот кога ќе можиш, паковај куфери и тргај.
    Не мора никој да ти даде дозвола.
     
    На tinka-mace, 1209, *Amethyst* и 3 други им се допаѓа ова.
  10. cornflakes6556

    cornflakes6556 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Fala na sovetite ke vi pisam sto se slucuva
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  11. flawless.

    flawless. Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2020
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    1.139
    Пол:
    Женски
    Не ја оправдувам за одлуката доколку било за факс (според првото мислење), но кои сме ние да судиме и да гарантираме дека сè било од корист? Сигурно имало и љубов кога одлучила да живее и со неговите, за да биде поблиску до него. Направила грешка, ама нема назад на таа одлука. Реално, дете од 20 години не размислува толку зрело за последиците од заедница. А родителите се во право што се јавуваат, и не ги споредувам со свекрва со менталитет дека снаата ќе и го земе синот или дека сега кога е мажена треба да ги заборави родителите :D
     
    На ZAHRA и Nevenche26 им се допаѓа ова.
  12. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Каков разговор со човек кој си живее во негов свет и што мисли дека мама е се во право, а жената ја зел како потрошен матријал. Типичен пример за брак патријахален за основно школо
     
  13. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Pisuvaj malku porazbirlivo, tocka zapirka,macno e za citanje.
     
    На tinka-mace, Annora, *Amethyst* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.653
    Допаѓања:
    95.752
    Пол:
    Женски
    Кој те лаже бе дете дека нема тестови и карантин? Без негативен тест не постар од 72 часа идеш у карантин. Запнала тато па тато. Не е нивното размислување и постапување добро, ама ти си недозреана скроз! Во местото кај што си има многу случаи корона и штрафта фати одма. Седи дома бе дете, место да акаш по граници, да се изложуваш и себе и твоите дома на ризик, седи дома!

    Да се разбереме, не го одобрувам нивното постапување, ама виделе со кого си имаат работа, недозреано дете и си го мафтосуваат. Во свекрви викаш дека си дошла за школо оти нашето не у го признавале овде викаш од љубов, малку лажуцкаш.

    Седи таму нека помине ова лудило, ако си толку моќна како што кажуваш најди си стан и тргни се од таму, не смеат на сила да те држат. Маж ти ако те сака ќе подвие опашката по тебе, ако не не ти треба таков!
     
    На tinka-mace, Larahappy, ALISA0000 и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Estranged

    Estranged Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    1.737
    Допаѓања:
    24.503
    Од каде информацијава? Пак воведоа карантин?
     
  16. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.220
    Нема карантин и тестови. Секој може слободно да влезе, засега.
     
    На fana, Konfetka, *Amethyst* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.653
    Допаѓања:
    95.752
    Пол:
    Женски
    Се извинувам, лоша информација сум имала, пред една недела дојде другарка и се тестираше во Ниш за да не оди во карантин, очигледно нешто се сменило. Небитно е, девојката живее во место каде има многу заболени, ако до толку и е жал за нејзините нема да доаѓа.
     
  18. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.403
    Допаѓања:
    35.982
    Ама затоа ќе остане кај луге што ја контролираат(facepalm)
     
  19. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Не е тема на муабет дали треба да и е жал или не треба, не дојде девојката тоа да го праша.
     
    На Dentina му/ѝ се допаѓа ова.
  20. cornflakes6556

    cornflakes6556 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Јас побарав мислење за нешто друго, инфо за карантин ми се точни нема карантин и нема тестови во мк. Пред една недела имаше сега нема. Зборувате за нешто што не е проблем тука во целата ситуација, проблемот е што сите одлучуваат за мене како јас да сум предмет. Проблемот ми е решен додека сите да си одиме чекам и после останувам долу, фала на сите што ми помогнаа во моментот кога ми требаше совет. Сега да гледаме на сите други што допрва ке имаат потреба да помогнеме.
     
    На IAmPresident му/ѝ се допаѓа ова.