1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брачни совети

Дискусија во 'Брак' започната од Silver.E, 27 август 2013.

  1. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.403
    Допаѓања:
    35.982
    Проучи си добро и што би се случило ако се разболиш во мк. Какво осигурување имаш, кој ќе покрие трошоци.
    Не брзај, размисли убаво, не се карај со старите, 10 пати мери еднаш сечи што викаат
     
    На cornflakes6556 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.241
    Допаѓања:
    166.064
    Јас не те обвинувам, те прашувам дали ти е јасно кои ти се опциите?
    Не живееш ти во брак со маж, со свекрва живееш. А ако не биде како што решила свекрва ти, немаш многу опции.
    Не дека не се во право за шетање во време на корона, никој никаде не шета од досада, особено не преку 7 граници. Ама не е само тоа проблем, да не можеш да спиеш кај мајка и татко, оти свекрва така рекла- тоа е проблем.
    Ај пиши за две недели да видиме.
     
    На tinka-mace и AngelOfArh им се допаѓа ова.
  3. cornflakes6556

    cornflakes6556 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Тоа зборам ако ме мн мислат мене зошто керкаи ја пуштија за мк... Ке пишам ајде
     
  4. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Konfuzna e rabotata mnogu.
    Vasiot semeen (so ) odnos e mnogu zapletkan, propraten so dvosmisleni uceni i igri.
    Faktot sto delat restrikcii kako da si ti nivna maloletna kerka,a ne licnost koja e vo brak so nivniot sin,e premnogu komplicirano.
    Svekrvati gi drzi koncite na dvete familii i nejzinoto vlijanie e dominantno.Koga ke se vratis vo Mk razgledaj si gi site pozitivni i negativni strani na tvojot prestoj so niv i pod nivna zakrila.
    Mazot ti ako te saka i ako vaseto bilo ljubov 3 godini kolku te razbarv pred brakot, mozebi ke se osvesti a mezebi mamicka ke ja oblece novata syknja za da drzi pocvrsto da ne padne od koga ke go ostavis.
    Razmisli!
    (Te molam vnimavaj na pisuvanjeto, jas pisuvam od telefon pa se koregiram na greskite.)
     
    На Mikha4 и cornflakes6556 им се допаѓа ова.
  5. flawless.

    flawless. Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2020
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    1.139
    Пол:
    Женски
    Со ваква свекрва, и два распусти се малку. Искрено, ако има можност и нејзини пари (или од нејзините родители) зошто да не си дојде на недела две да се види и со нив? Ни свекрва ни маж смее да и забрани.
     
    На cresa-jagoda, Lady D ❤️, piksooki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.241
    Допаѓања:
    166.064
    Разбирам јас дека не смее да и забрани. ама ете, и забранува. Затоа велам, опции нема многу.
     
  7. flawless.

    flawless. Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2020
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    1.139
    Пол:
    Женски
    Да е до мене, не би одбрала ни распусти, се враќам дома и не одам веќе. Мажот сега не е на нејзина страна, што останува за понатаму..
     
    На cresa-jagoda, FVP, Biljarkata и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    5.414
    Пол:
    Женски
    Pravish sporedba so tvojot 4 godishen sin, shto voopshto ne e adekvatna komparacijava
    Nastrana se, apropo gore napishanoto od chlenkata, svekorot i svekrvata ne ja pushtaat ne zaradi koronata
    I vo mk da se, oni nema da ja pushtaat da se vidi si nejzinite
     
    На Just.do.it и cornflakes6556 им се допаѓа ова.
  9. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.737
    Пол:
    Женски
    Мила несомнено е дека стариве се неарни, тоа е факт, ама и јас како членката погоре приметив, тебе секоја мисла ти е за одење "долу" Разбери, си створила фамилија, нема што да мислиш и се планира секое идење одење. Верувај утрр задутре ќе имаш озбилни обврски, тогаш кој ќе ти биде крив што не можеш да дојдеш, децата? И какво е тоа во фамилија мои и негови пари, не зборам за свекрвата, за тебе и сопругот зборам. Тебе таму не ти е убаво душо, доаѓај час поскоро и не мисли за враќање, ама и убаво да размислиш следен пат кога ќе бидеш во ваква ситуација. Постои нешто што се вика приортети, поставувај ги со време за да имаш во животот јасна слика како изгледа соживот. И јас ја сакам мајка ми, сега живее и сама, ама не трчам нонстоп иако живееме во иста држава други градови, одам 2 пати годишно максимум, не можам повеќе. Сите душичката не боли кога сме раздалечени, за арно за убаво сами, ама тоа е. Очигледно е дека си млада и несозресна и ова ти бил лош чекор, макар и за школо да завршиш.

    Мое мислење е дека стариве те мафтосуваат, дајбоже да сум во право, оти ете и ти кажуваш како и ние овде што мислиме, после избори ќе затворат граници а они сигурно нема да ризикуваат. Собери си ги основните работи кога не се дома и фаќај магла додека уште имаш шанси.
     
    На piksooki, flawless. и cornflakes6556 им се допаѓа ова.
  10. Sejfullai

    Sejfullai Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2019
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    14.788
    Пол:
    Женски
    На flawless. му/ѝ се допаѓа ова.
  11. FVP

    FVP Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2018
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.201
    Пол:
    Женски
    Шо има ти да се споредуваш во нивната ќерка? Ти си мажена жена со твојот сопруг. Нема што да седиш со свекор и свекрва или да ги слушаш и плачеш по мама и тато. Ако ако не ти чини ќе си седиш во интернат на факултетот со маж ти заедно сигурно твоето школо има некоја опција. АКо ти во брак само о корист, тогаш ќе трпиш, ако е бракот вистински тогаш заедно ќе трпите. А тоа со одење дома кај мама и тато за на слава... смири се, трпение малку, НЕ живееме во свет во кој што ТРЕБА да се одржуват славите и големи собири.

    Ако и на крај ништо не ти чини, разведи се и продолжи со студиите или врати се дома.
     
    На piksooki, candy.cane, minne992 и 5 други им се допаѓа ова.
  12. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    Ама ако се врати кој ќе го плаќа факултетот?!
    Голема љубов е во прашање!
     
    На candy.cane, Kataklinkers и tinka-mace им се допаѓа ова.
  13. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.629
    Допаѓања:
    152.276
    Ако се вратиш што ке се деси со факултетот?
    пиши пропало факултетот тогаш
    Затоа тргни се ид маж ти ама остани таму вработи се најди една соба за помала кирија и паралелно работи и плакај факс
    за маж ке надеш друг некој
    ама ако се вратиш во мк со к#дот у рацете ке ти биде најголема грешка
     
  14. Lisicko

    Lisicko Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2020
    Пораки:
    490
    Допаѓања:
    1.098
    Пол:
    Женски
    А што е финтата со тоа горе, долу, се качуваме, симнуваме, прво исфрли ја таа терминологија од речникот, па после ќе се спротиставуваш на свекрва
     
    На candy.cane, Macito007, FVP и 2 други им се допаѓа ова.
  15. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    И тоа замисли со парите од свекрвата, летен и зимски распуст госпоѓата сака.
     
    На candy.cane, FVP и ALISA0000 им се допаѓа ова.
  16. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.476
    Пол:
    Женски
    Леле кој муабет, парите не се од свекрвата, туку се од маж и, а парите од маж и во брак јас колку што знам се и нејзини и обратно, всушност во брак све делиш. Она не бара од свекрва и, башка си напиша девојчето дека подработува флаери дели или нешто така беше и има свои пари на страна, од нив троши.
    Уживате да извртувате муабети на форумов.
    "Госпоѓата" може да сака што сака, не е тос наш проблем да судиме, нити па на пресвета свекрвица.
     
    На piksooki, candy.cane, Macito007 и 5 други им се допаѓа ова.
  17. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    ^ Е да во право си и ти.
    Она мислела дека со еден удар две муви ќе удри, ем факултет платен ем сместување бесплатно.
    Е сеа има правила јебига, ама па и маж и ако е способен сам да плаќа сметки нека ја оддели од мама.
     
    На Nevenche26 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.476
    Пол:
    Женски
    Епа тоа е нејзиниот најголем проблем, мажето што несака да се одвои од мама. Ај ќе речеш немс услови во моментов, таква е ситуацијата, ама може барем граници да и постави на мамичка малото цицаче.
     
    На bibiiii и baby-star им се допаѓа ова.
  19. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.448
    Допаѓања:
    8.927
    Па 22 години е сигурно нема да се одвои од неговите уште 10 години нема познавајќи ги повеќето машки.
     
    На bibiiii и Nevenche26 им се допаѓа ова.
  20. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Neznam dali pominaa dve nedeli da vidime ishod od situacijata na devojceto.
    Rece ke pise koga ke "se simnat dole"...