1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брачни совети

Дискусија во 'Брак' започната од Silver.E, 27 август 2013.

  1. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Фала
     
  2. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.211
    Допаѓања:
    165.712
    Леле, и јас деновиве ја помислив. Ја снема:|
    А колку репризи гледам во најава по форумов:(...
     
  4. Belgin1

    Belgin1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    8.356
    Пол:
    Женски
    Некој за во инбокс?
     
    На LadyLollypop му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Autumn Love

    Autumn Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2020
    Пораки:
    1.559
    Допаѓања:
    4.689
    Пиши ми.
     
  6. mind_monsterskp

    mind_monsterskp Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    26
    Здраво, ми треба совет ако може некој нека ми пише во инбокс, машко сум инаку но ми треба брачен совет.
     
  7. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.585
    Допаѓања:
    151.634
    пиши си тука секако си анонимен повеке глави поубаво мислат
     
  8. mind_monsterskp

    mind_monsterskp Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    26
    Анонимен да но поради природата на проблемот повеќе би сакал во лична порака не вака јавно.
     
  9. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.870
    Допаѓања:
    217.913
    Пол:
    Женски
    Ве читам вака и се чудам, зошто бе жени свесно си се пикате да живеете во заедници?!
    Знаете што е нормално?
    Секоја една генерација или персона, небитно, да си има свои навики, свои начини на живот, ова е нормално да, ама не е нормално ниту снаите ниту свекрвите да треба да се прелагодуваат една на друга, оти не е нормално некој секој еден ден да живее спротивно од своите навики, не е нормално да си секој ден нервозен од ситници, од големи проблеми... зошто? Затоа што едноставно сметам дека на обете страни им треба свое, мир, приватност, свои навики.
    Нормално е да имаш проблеми когс живееш спротивно од онака како што сакаш...

    Нормално е младите брачни парови да си имаат свој мир и своја приватност, од далеку, башка, раделени многу повеќе се сака било кој, едно знам, убедена сум дека е така, дистанцата, мислам дека е златна средина за ваквите односи, граница значи, дистанца но сепак почит и подршка.

    Од блиску секој ден, секој саат, и најверни да сте си со било кој па и своја мајка ќе се карате до недоглед дали за алишта, дали за садеви дали за ручек....
    Нормално е да е вака, не е нормално да живееме секој ден наопачки во кавги и проблеми.
     
    На Erika.greeneyes, Naked Gun, CameliaMiller и 14 други им се допаѓа ова.
  10. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Тука си во право за се што кажа. Но ова е Македонија, ретко кој млад брачен пар има финансии да се оддели. Во други развиени земји, децата на 17-18 год си заминуваат од дома и се снаоѓаат самостојно, а тука "не можат" да најдат работа, греота е млади да работат, мама и тато им плаќаат факултети, само тие нека учат. Државата не ги помага младите никако, види во други земји дека имаат солидна помош и студенти и невработени, а вработените се платени според стандардот во земјата. Овде не е така. Овде успех е ако мама и тато му направат спрат на синот, инаку може 10+ луѓе да живеат стуткани во 3-4 соби.
    Секој од нас не е инженер, ИТ техничар и доктор, а реално само од неколку професии кои се платени овде може да се живее пристоен живот.
     
    На Осе, thelittle17, Bebce1 и 4 други им се допаѓа ова.
  11. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    ^Дали треба да бидеш само доктор или ИТ сектор, за да не сакаш и притоа да работиш на тоа прашање да не живееш во заедница?
    Изговори еден куп.
    Ако не ми одговара соживот на купче со уште десет души едноставно е: или ќе си одам под кирија или ќе земам кредит за нешто свое.
    Во друга тема кажуваш дека мажот ти има солидна плата, но дека тој е тој кој не сака засебен живот и одделување од целиот тој куп, каде ти не се чувствуваш ни среќна, ни исполнета.
    Кривицата барај ја единствено во мажот ти.
     
    На Daniela93, CameliaMiller, haruki и 7 други им се допаѓа ова.
  12. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.808
    Пол:
    Женски
    I jas se soglasuvam deka ne sekoj saka i moze da gi raboti tie nekolku navedeni profesii... eve jas ne bi ni edna od niv...
    Denesnite deca sto izleguvaat od klupa(barem edno 200 300 sto dosle ksj mene na intervju)ne bi rabotele za 17 18 000 plata,site sakaat da bidat durektori,da rabotat od pon do pet i da nemaat pruvremeni saati , ako nemaat ni eden den iskustvo-takva e nasata mladina!
    doagaat so majki i tatkovci prv den na rabota i roditelite ti vikaat ako nesto treba slobodno mene kazi mi...whaattt...pa koj doaga na rabota, koj ke raboti!?
    Zarem ne e sramota toa,zosto posle pisuvame i se ubeduvame deka nemozele mladite da se odelat.. ne- ne sakaat da se snaogaat, podobro im e se namesteno, bez da se macat oni!zatoa posle citame prikaski!
     
  13. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Нема ништо погрешно во тоа да не сакаш да работиш за 17к/18к.
    Има луѓе кои си се вреднуваат себе си, своето образование и своето искуство.
    Ок е и да не сакаш да работиш викенди.
    Ок е и да не сакаш да работиш прекувремени.
    Не мора сите да "рмбаме". И тој што нема да прифати да работи за 300 евра, поготово па ако во претходната фирма работел за 400 или 500, тој човек не е неработник. Тој само не дозволува да го прават уште една овца у стадо, а тоа според мене е за пофалба.

    Е сеа тие мамини и татини деца, кои бараат работа со цел да не ја најдат, или бараат колку занимација да имаат, тие се друга прича. Никад не сум ги сфатила и искрено не ми се ни коментираат, ме тераат на бљуцкање :puke:
     
    На Dust, Erika.greeneyes, nevermet18 и 9 други им се допаѓа ова.
  14. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    ^Ок е да не сакаш да работиш за 18 - 19к, ама притоа не е ок да очекуваш дека свекрвата ти е должна да ти даде стан или куќа и да те издржува, како еден куп овде.
     
    На raww, Alisa22, EuHenIa и 4 други им се допаѓа ова.
  15. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    У никој случај не треба да се очекува од свекор/свекрва или баба/дедо. Ни финансиска помош, ни имот, ни помош околу деца, дом, ништо...
    Единствено можеш да очекуваш од сопствените родители, да ти остават дел од она што им припаѓало ним. Ма да, и тоа не се должни да го направат.

    А и нели е поубаво бе сам кога ќе си успееш? Не викам секогаш не на помошта што некој ќе ми ја понуди (за било што) ама послатко ми е сама кога ќе си завршам работа. Така си се гордеам со себе си и си давам поттик за следното потешко нешто пак сама да го постигнам.
     
    На raww, hermosa, thelittle17 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.808
    Пол:
    Женски

    Ne mislev na oformeni zreli luge koi veke imaat rabotno iskustvo... napisav deca koi izlegle od klupa a sakaat da bidat direktori...
    Tie sto imaat iskustvo po sekako ne zemaat 17 18...
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  17. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.667
    Пол:
    Женски
    Кај искуство, па пак 17-18К. Со таа плата ништо не можеш да видиш, ако плаќаш сметки, и рата за стан! И нема да се нафатам да работам за толку, ниту со искуство ниту без искуство, на овие години. А деца од 18 години, може да, ако не помагаат дома, супер е таа плата.
     
    Последна измена: 15 април 2021
  18. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.808
    Пол:
    Женски
    Napisav deca izlezeni od klupa neli...
    Toa znaci deka se decinja .... ima i deca koi izdrzuvaat semejstva, nie vo firmata imame takvi slucaevi ama se retki i na prsti se brojat decata sto ja znaat vrednosta na rabotata i na parata.. toa ne se uci na skolo!
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    1.795
    Допаѓања:
    8.068
    Пол:
    Женски
    Кај има жити се работа за 17.000/18.000 во државичево без искуство? Освен маркет, кај што душата ќе ти излезе за тие пари, ќе те држат прекувремено, ќе си и чистач и све и нема да видиш денар плус, викенд никако слободен, може некој празник да ти платат и толку.
     
    На cresa-jagoda, Bicka77 и thelittle17 им се допаѓа ова.
  20. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.683
    Допаѓања:
    12.782
    Ќе работиш во фабрика и ќе ги добиеш тие пари :)
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.