1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брачни совети

Дискусија во 'Брак' започната од Silver.E, 27 август 2013.

  1. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Очигледно имаме различни гледишта за проблемов.

    А која е таа разлика од едно до друго плескање по задник? Не знам каква разлика би постоела.
    И да, мене не ми е нормално ќерка да се бакнува во уста со татко, всушност не ми е нормално и општо кога возрасни кои се во роднинска врска се бакнуваат во уста. Пример сестри имам видено, мајка и ќерка, татко и ќерка... за мене тоа не е нормално.

    И јас би сакала девојката ако може убаво да објасни, па да добиеме една реална слика.
     
    На okcenzi, Lovely93 и Mari-2011 им се допаѓа ова.
  2. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Отсекогаш им бил ваков односот?
    Девојката вака распуштено се однесува со сите или само со татко и? Него не му смета?
    Дејдрим
    Ете зошто лесно си се шокирала, ако за тебе бакнеж во уста е ненормално, тогаш јасно е.
     
  3. Mari-2011

    Mari-2011 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    13
    Хмм..широка тема се отвори..таткото реагира како се да е нормално зашто мислам дека одбегнува дискусии..во една прилика и рече на ќерка си остави ме со луѓе сум а таа се развика пред сите - ок де сакав само да те бакнам..и тоа не изгледа нималку слатко и невино..во суштина таа е желна за внимание и со сите блиски знае да им се нафрлува со бакнување..но тоа е далеку помалку од она со татко и.. тој поповршински гледа на тие работи..во една прилика се обидов да му кажам дека нивниот однос не е мн симпатичен а тој ми вика остави ја дете е..тоа е нејзин начин на комуникација.. сепак на 20 години и не е само дете. Луѓе на таа возраст имаат свои семејства..
     
  4. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    ^^
    Ако тоа го прави со некоја сексуална нота тогаш е загрижувачки.
    Ако е таква лигава, разгалена, а него не му смета, тогаш ти нема што да се мешаш.
     
  5. Mari-2011

    Mari-2011 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    13
    Би сакала да е само тоа. И освен таа моја мала реакција која претходно ја споменав, воопшто не се мешам..само сум загрижена бидејќи сакам сите да бидат ок..
     
  6. francais

    francais Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.282
    Smells like attention whore.
     
    На fairy90 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    дали девојкава има/ла дечко??
     
  8. Mari-2011

    Mari-2011 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    13
    До сега немала дечко... да, и јас велам нека си најде дечко а не со татко и да се лигави.. малку и сомнителна е нејзината состојба во однос на тоа што сака таа и каков тип врска..
     
  9. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    очигледно очајно и треба маж(и тоа веќе е сериозен проблем) ,доколку можете ,потрудете се да и помогнете околу тоа прашање(запознавање,состанок и итн.) бидејќи ситуацијава во која се наоѓа девојкава станува алармантна и за неа и за особите што ги инволвира во директен или индиректен начин ....таа може е свесна ,а може и не е...
     
    На Mari-2011 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Леле, јас сум ја отворила темава, а баш барав тема за совет.

    Проблемов, можеби за некој е глупав, но јас сум во период кога сум многу претпазлива, откако се изгорив. :$
    Сингл сум веќе долго време, немам ум за мажење, ни за ништо, буквално од се ми е одмилено.

    **

    Вака, има еден дечко, кој е малку поинаков од другите, бидејќи и јас сум поинаква (кој ме читал низ темите ме знае :P ) и ми е закачен.
    Јас не сакам ништо со никого, но него го ставам под знак прашалник.
    И сега, сме само пријатели, па малку по малку го проучувам, не сакам врска наеднаш.

    И дечково имам приметено на фб лајкува се живо и мртво. :$ :devil:
    Се чудам кај ги изнаоѓа сенекакви девојки (повеќето ги знам од низ град), не му се ни другарки, ни ништо, ама нема слика лајк да не стави (посебно каде се со дак фаца и напрчени).

    **

    Знам дека не треба да се замарам со глупости, ама фб е на некој начин и слика за тоа каков е некој. И сум му рекла низ смеење, ама тој вели: па што дека сум ставил лајк, тоа не е ништо страшно.

    Да напоменам ! Ако јас ставам некому лајк (исклучиво на братучед или близок пријател), одма ми се качува на глава, кој е, што е, се лути !

    И...????

    Претерувам или не ?

    И уште ќе гњавам на темава, т.е допрва почнувам. :wasntme: Ако ви здосадам, побарајте да ме банираат. :lol:
     
  11. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.644
    Допаѓања:
    95.700
    Пол:
    Женски
    Силверке не да си ја утнала темава, прашуваш за некого кој не ти е ни дечко, а за брак да не збориме, имаш тема за љубовни проблеми.

    Инаку од таков илеџија да бегаш што подалеку, не е он ништо посебен туку е како и секој обичен сељак на улица, мачо тип, он само смее да лајка девојки на фб, потенцираш дак фејсис, значи бара провокации, што не ме лајкнал мене на сликата што ја стаил маж ми кај што садам бавча :P Нема ништо посебно во фаци кои се лутат на девојки кои и не им се девојки заради лајкната слика од братучед, а ти па што му се правдаш со братучед и близок пријател, ауууу....
     
    На CarrieBradshow, imelda, Silver.E и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Знам дека темава е за во брак, ама овде претежно коментираат повозрасни, а во другите теми повеќе ми се како на Гламстик, затоа.. :?:
     
  13. blond.bunny

    blond.bunny Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    122
    Значи сите нервози идат од ''close friends''. Сигурно ти се допаѓа дечкото и неговото однесување-сакаш подобро да го запознаеш па врска со него (планови во главата).Еве веќе сте во фаза на запознавање доколку доволно му се допаѓаш што има потреба да лајкова кај други девојки.Немој преку шала доколку сакаш некој да запознаеш комплетно разговарај со него директно што му значи тоа, зошто можеби тој подруго размислува од тебе, можеби е во фаза на барање нова партнерка, затоа разговарај да знаеш на што си и како стојат работите, а не да пробуваш да му влегваш во мозокот сама.
     
    На Silver.E му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Тој става лајк на се и сешто, а тебе ти го става секој лајк под лупа и се лути? Не си 16 години, знаеш и сама какви ќе бидат советите. На ова треба да се сконцентрираш повеќе отколку на тоа зошто секаде става лајкови. Мада и тоа ми е многу детско, ама како млад сингл фраер, штознам, може вака се флертува во денешно време, што знаеме ние старите.
     
    На mimiiiii, do-re-mi, Doozy и 3 други им се допаѓа ова.
  15. vichy

    vichy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    1.165
    Пол:
    Женски
    сакам само совет-мислење во право сум/не сум....
    вака мојот сопруг не ми дозволува да патувам без него во странство на пример.роднини од странство не повикале со мајка ми пример и он не дозволува со изговор во брак не се иде распар без партнер ај ќе ги посетиме некогаш јас и ти кога ќе не носи пат натаму,а можеби тие роднини па сакаат да се дружат со мене и мојава-нивна поблиска фамилија нели?на претходното работно место еднаш на ниво на фирма бевме во блиско соседство и не ми пререче,фала богу :) .инаку цела врска она знаеше еднаш годишно да тргне кај брат му и родителите во странство да ги види,јас не сум пререкла,и првата година во брак замина да ги види(после се натоварија они од зимово па наваму :tmi: )и за тоа не му пререков и тогаш кога он беше странство јас еден викенд тркнав со пријателка до блиско соседство по 100муабети моли/коли дури ми се закануваше демек развод ако отидам без него ама гајле ми беше и потоа ми рече следен пат ако одам со некој друг освен него во странство дека стварно ќе имаме големи брачни проблеми :@ мене многу ми пречи што вака размислува,дека периодов сум без работа поблиска роднина не повика со мајка ми на гости во странство да разбијам секојденвна монотонија ама он не дозволува а и мајка ми не беше многу мерак за пат бидејќи знае како он регира несака да ни направи проблеми.според мене ова ми личи на чисто гушење-демек јас сум маж смеам да правам што сакам/морам во очи на општеството може така а ти си жена во брак и да шеташ без маж не те личи,така е или не е?(моја ех-колешка од работа дури фамилијарна со дете пак нема ваков проблем од фирмата кајшто претходно работевме ја наградија со 8мартовско патување во странство маж и уста не отвори,зимски одмор си замина сестра и да си ја посети баш сама и никому ништо,чисто за споредба пишувам зошто мислам дека не е грев ако си во брак да прошеташ до кај роднини без сопруг или грешам?)
     
  16. Ethrnity

    Ethrnity Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    557
    Пол:
    Женски
    Според мене во даденава ситуација во право си што се лутиш и што се чувствуваш фрустрирано.За една врска или брак да функционира како што треба најважен е принципот на реципроцитет,почит,доверба и еднаквост меѓу половите.Освен разликата во полот во сите други сегменти од нашите битиа сме исти!
    Нема тука и не признавам јас сум маж ќе правам што сакам,ќе излегувам кога сакам и со кого сакам без објаснување а,ти си жена т.е домаќинка па,ќе си седиш дома ќе чистеш,ќе готвиш и ќе переш.Срамота е да излегуваш и да одиш некаде без да ме прашаш.Типичен балкански синдром!
    Ти најдобро го познаваш мм..објасни му на најсоодветен начин и биди уверлива, дека и ти си имаш свои потреби и желби,интереси ,дека сакаш да патуваш,и ти треба малку простор за себе,да смениш секојдневие.Се прашувам нема ли доверба лично во тебе или прави така како што мисли дека прават и другите во неговото опкружување или копира нечие однесување?Секоја прилика во животот треба да се искористи во најпозитивна смисла.Гуд лак!
     
    На vichy и missfortuna им се допаѓа ова.
  17. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Нема што да се споредуваш со екс колешката, или било која друга невеста која е третирана од страна на маж и како што ти би сакала твојот да те третира тебе. Ти не си неа, маж ти не е нејзиниот маж. Очигледно твојот брак е кроен по друг калап, така сте си одговарале, сте се прифатиле, сте се земале, и тие сте што сте и какви сте, не ви е односот меѓу двајцата од вчера оформен.
    Мислење: во право си. Совет: не оди без него.
     
    На senza.parole, bittersweet, mimiiiii и 2 други им се допаѓа ова.
  18. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Vichy, Маж ти се занесува, ама знаеш дека не може со глава низ зид!
    Не се расправај, прифати го тоа така и покрај фактот што гарант НАЈМНОГУ НА СВЕТ Т Е ФРУСТРИРА!
    Ќе легнат работите на свое место, само треба време и без кавги.
     
  19. vichy

    vichy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    1.165
    Пол:
    Женски


    straight to the point,thanks :)
     
  20. vichy

    vichy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    1.165
    Пол:
    Женски
    ај што не смеам без мм во странство несмеам :@ ,еве ги неговите пак на гости во станот што ни го зајмија ние да го користиме во брак(за кој мислев дека ни е подарок значи наше семејно гнезденце а не дувло во кое престојува цела фамилија кога име по пат )и овој пат решија цело лето да седат со нас(иако уште еден стан имаат во градов од другиот син седи неотворен на 20минути пешки одење од кај што сме сите сега и фамилијарна куќа во градот од кај што се они на 3ката нели за сите по еден кат :lol: ама и таа дреме празна зошто они мора со нас да седат)а седат со изговор да се блиску од син им и да ни се наоѓаат во бракот зошто лани од летото не фати голема брачна криза :( он им се пожалил и од зимата до сега секое идење тука кај нас се (зимата 3месеци за Vелигденот цел месец и еве ги сега цело лето,на крај на септември си одат кај другиот син)ај што седат тука нивни стан е разбирам ама однесувањето нивно е како син им да е дете а јас сум другарче од друг град што им дошло на гости,значи мајкаму доаѓа и буквално ја запоседнува кујната,ај барем помага низ кујна,ама еве одам јас чај да си варам и ми пререкува многу сум ја зовривала водата,гледам денес она ми направила дмек да не се зоврева толку,ај некоја од вас ќе рече кај и вари чај оваа пререкува ама пречи бе луѓе не е само едно за се се меша ко јас кога ќе останеме без нив ништо да не знам сама да правам она сега ќе ме учи основни работи,ете сум и купила цреши јас ги сакам помеки и поблаги она не ги изеде дента и скапаа нормално другиот ден и одма го прати маж и да купи камен тврди и кисели-недозреани ама ете такави требало демек јас незнам да пазарам :@ едноставно контрол фрик е и е неподнослива,ај да не замарам според вас дали е во ред на мм да му предложам да си заминам летово кај моите да си поседам си отидам на одмор со нив зошто во ова живеалиште тука нема место за мене,се уште не е реновирано како треба за живот за нас 2ца досега кујната и нашата спалана што средивме и еве ја неа ја узурпира цела кујна и дневна кога тераат сите серии и репризите дури,од одма буквално не излегува освен до пазар кога и се сака инаку ние другиве и пазариме се по наредба,друго што најмногу ми пречи си имам навика по сабајле да вртам орбитрек или точак и дома кај моите така си имав навика ама кај мене во соба се запотам/замирисам/зацрвенам у купатило и пак кај мене во соба не ме зјапал никој а тука не е голем станов и се ни е во дневна а јас вежбам еве го свеки на компјутер или она се вртка и смета што шкрипат справиве за вежбање а свекоров седи на компјутер и зјапа као вртам еден ден ми вика па ти ептен атлетичарка си била гледам како ти се затегнати нозете :o (не сакам да делувам како некоја што преувеличува ама и да не е овој коментар мене ми пречи додека вежбам да ме зјапа било кој затоа и дома кај моите во моја соба си вежбав и не сум по теретани загреана ама од родителиве негови раат немам јас не ги осеќам како блиски и така е се на се досега 6месеци на гости што ми биле друго врска немам какви се со години ама од тоа што досега сме поминале нит они нешто ме милуваат речено ми било па ни јас ги љубам многу-е јас се уште собрирам храброст да им го кажам тоа културно)SOVET PLS :(дали е фер да си барам од мм дозвола и јас да си уживам со моите мама/тато овде сум и непожелна и некорисна освен до пазар по нардби да купивам и низ дома ако на свеки и се сака да и средувам?