1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брачни совети

Дискусија во 'Брак' започната од Silver.E, 27 август 2013.

  1. Gabce zabce

    Gabce zabce Активен член

    Се зачлени на:
    17 март 2023
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    [QUOTE="Gabce zabce, post: 6577739, member Jas mislam deka treba da razgovaras so tvojot soprug i da iznajdes resenie koe kje bide dobro za site Vas ne dozvoluvaj da te napravat vo nesto sto ne sakas bidi si svoe na svoeto i ne se menuvaj zaradi drugi licnosti ako mu znacis na soprugot kje te razbere i podrzi
     
  2. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.770
    Допаѓања:
    12.884
    Терај си по свое. Се што правиш е добро за детето. Ако сакаш да не се нервираш кога ќе излегуваш не кажувај каде идеш.
    Ако ти префрли свекрва ти сигурно со друг шета кажи и да така е. (има да се напне до коска). За се што ќе ти рече не така да правиш ова е подобро само кажи и да добро и пак терај си по свое. И јас имав некои слични проблеми али не екстремни како твоите и се контрирав на крај им викав да така е посче тоа пак по мое и ме гледаа како од марс паднати.
    Ако ти викаат не изчегувај толку срамота е, кажи им добро важи и одма излези и дотерај се.
    Ако ти викаат на детето не му давај пица да јаде ти кажи добро важи и нарачај си пица.
    Кога им кажуваш да добрп ти си во право четаат во воздух а не сфаќаат дека ти пак си го тераш своето. :)
     
    На marlonbrando69, tanjita, Ani54 и 6 други им се допаѓа ова.
  3. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    18.393
    Пол:
    Женски
    Ако планирате да се селите, никако не им ги кажувајте плановите се дури не се исполнат, такви негативни луѓе не мора да знаат. Слични се и овие моиве порано и јас се нервирав ама сега ич не ги рецкам. Покажи заби спуштај им на секој нивен негативен коментар ич да не ти чуе. Тие таквите ако им покажеш заби ги спуштиш чутат ко мумии. Не вреди да се плашиш и понижуваш за такви.
     
    На marlonbrando69, Sunrise!!!, Nena48 и 3 други им се допаѓа ова.
  4. apple12

    apple12 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    3.291
    Пол:
    Женски
    Здраво, во брак сме веќе 7 години, имаме две дечиња. Јас сум си вработена, а тој веќе 4та година си работи приватно. Грижата околу, куќата, домот и децата скоро 100% е на мој грб. Малата ми е скоро 2 години, па на една рака можам да избројам дали имам некаде сама излезено, буквално се бањам со неа. Да не должам со ова (не ми е проблем, ете сопругот се труди да создаде нешто да заработи, ќе направам јас жртва).
    Проблемот ми е што кога ке се налути, се прервара во ѕвер, буквално, фрла, лупа, навредува, крши предмети, а јас си ќутам. Значи може да избувне за ситница и да ме направи од г.... подоле.
    Ете вчера имавме ситуација: затоа што се изнервирав дека алиштата ги фрлил на сред соба (зошто понекогаш се однесува со мене како слугинка), одевме на гости и зашто јас сум била подналутена, почна да вози 250, со две мали деца, да се лепи на коли, да поминува на црвено, во неколку наврати го замолив на смирен начин да намали брзина, ама рече дека ке не убиел сите на куп, почна да се дере како јас сум била курва, крава, за ништо не ме бивало (притоа почна да мава по колата, ми ја скрши шофершајмната, ретровизорот, радиото). Како за ништо не ме бивало........ Не знам, ова не е нормално... Не сакам ваков живот. Се трудам максимално, секој ден трчам да соберам деца од градинка, школо, доаѓам дома обврски со децата и куќата колку сакаш, некогаш не ни стигнувам да се истуширам.
    И секогаш после ваква кавга, утре дента се однесува како ништо да не било, и си е најнормален.
    Размислувам за развод,
    размислувам за посета на психолог,
    Постојано се прашувам каде јас грешам тука, каде е мојата грешка? Зарем заслужува жената која што цела жртва ја дава за домот, и децата да се однесуваат така со неа.
    Од финансиски аспект не ни фали ништо. Ама налет и пари и све, кога немам мир
    И да напоменам дека му улетувам и за бизнисот, покрај тоа што јас си одам секој ден на работа.
     
    На marlonbrando69 и Radmilla им се допаѓа ова.
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Не грешиш ти ништо, тој е импулсивен и агресивен.
    Ќе ескалира, да знаеш.
    Ќе почне еден ден по тебе да удира и/или по децата.
     
    На sunshinebabe, @ceci11, CameliaMiller и 9 други им се допаѓа ова.
  6. apple12

    apple12 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    3.291
    Пол:
    Женски
    Искрено, затоа и си ќутам
    Страв ми е да не дојде до тој дел...
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Gabce zabce

    Gabce zabce Активен член

    Се зачлени на:
    17 март 2023
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Moras da najdes resenie da razgovaras ne znam dali prethodno dodeka ste bile vo vrska bil takov ili se smenil koga ste stapile vo brak, mozebi i sto postojano raboti i toa dovediva da bide napnat. Vo sekoj slucaj baraj resenie
     
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Знам...
    Ама мораш да размислуваш сериозно за заминување :hug:
     
    На ZAHRA, Aschenputtel и apple12 им се допаѓа ова.
  9. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Мене би ми било страв да бидам со ваков човек
     
    На sunshinebabe, christinnn, Stressed Out и 13 други им се допаѓа ова.
  10. apple12

    apple12 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    3.291
    Пол:
    Женски
    Душата ме боли за децата, душата....
    Сбајле малиот ми вика, мамо цела ноќ ми е жал зошто плачеше...
    Не сакам да растат вака, а и не сакам да растат одвоено од еден родител...
     
    На ZAHRA и WildMk им се допаѓа ова.
  11. apple12

    apple12 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    3.291
    Пол:
    Женски
    И мене ми е....
     
    На ZAHRA, Kanya, forumce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    А што конкретно тој прави толку за децата, па до толку да им фали? Освен што ги трауматизира нели.
    Освен тоа, ако се разведеш не значи дека ќе испари тој од планетата и ќе го снема, па да не го гледаат веќе децата. Освен ако сам не одлучи дека веќе не сака да ги гледа. Што ако мене лично ме прашаш е подобро за сега, ама пак тоа не е никако твоја вина.

    Жал ми е толку за син ти, веќе е сигурно толку трауматизирано детето. Дали имаш каде да заминеш? Дали би имала поддршка од твоите доколку ја знаат целата ситуација?
     
    На sunshinebabe, CameliaMiller, H.VAGA и 14 други им се допаѓа ова.
  13. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    3.769
    Пол:
    Женски
    So ovoj covek samo ke se razbolis ako ostanes vo brak
    Ke dojde do situacija site doma da ve tepa samo prasanje na vreme e.
    Sobiraj decata i ostavi go.
    Toj nema da se promeni, a decata i ti ke prezivuvate traumi.
    Vekje imate psihicko maltretiranje.
    Jas ovoj covek bi go prijavila vo policija za unistuvanje na kolata i za psihicko maltetiranje i bi barala zabrana za priblizuvanje na decata.
    A da i bi podnela dokumenti za razvod vednas,a ne da se preispituvam kade i dali i sto sum zgresila.
    Majmun:devil:
     
    На sunshinebabe, CameliaMiller, Skorpija25 и 6 други им се допаѓа ова.
  14. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Ако те боли за децата, ќе го оставиш тој. Ајде разбирам некогаш караница, но да вози 200 на час со тебе и со деца во кола, би го пријавила и би го оставила веднаш. Кретен.
     
    На sunshinebabe, CameliaMiller, H.VAGA и 14 други им се допаѓа ова.
  15. apple12

    apple12 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    3.291
    Пол:
    Женски

    Тргнав да пишувам дека е супер татко, но сфатив дека он веќе не е истиот откако почна многу да заработува, човеков се смени, почна сите од високо да ги гледа, сите на него му сметаат и му се грешни, он е најдобар (најверојатно си го покажал своето лице)
    Не ми текнува кога има седнато да игра со децата, или да работи за во школо. Цел терет е на мене. Знам дека нема да го снема, и знам дека ќе го гледаат, ама утрово малиов ми вика, мамо не сакам да си одиш, сакам сите да сме заедно, Разбира што се случува. Те мислев цела вечер, зошто ми е жал дека плачеше........

    Секоја наредна кавга е се полошо и полошо, не ми е јасно како може да го направи сето тоа, и утре дента ко ништо да не било...


    Да, да имам каде да отидам, мојте сиг нема да ме вратат... Исто и имам солидна плата за да земам и стан под крија.
     
    На sunshinebabe, marlonbrando69, Didajo и 4 други им се допаѓа ова.
  16. apple12

    apple12 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    3.291
    Пол:
    Женски
    Не ми е јасно како може на жената која му ја држи куќата, која ми родила деца (сама одев поднесував за извод за децата, за мекици на работа со дете од 20 дена -леунка се влечкав, по социјално, доктори, вакцини, сама ја бањав) да ми каже дека сум курва и крава, ороспија, додека он секогаш може да излезе од дома во секое време, и да излезе и приватно и службено на пат, кафана било каде. Уште на детето му вика сине немој курва ко мајка ти да земеш за жена..... Уште сум во шок, уште не сум свесна што ми се случува.
    Мојте да се карале, ама ова го немам видено,
    И, ако верувате сето ова се случи, зашо му се налутив зашо сите алишта од плакар ги фрлил доле на земја, зошто не можел да си најде каиш. Зошто го чекав саат време да се бања со полна када, додека ја се спремив со децата, за да не касниме на роденден.
    Јасно ми е дека влече комплекси од бракот на неговите, ама јас и децата не сме криви за тоа. Колку се трудам да го заштитам во секој поглед, уште толку ме гази...
     
    На sunshinebabe, Konfetka, Didajo и 4 други им се допаѓа ова.
  17. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.142
    Допаѓања:
    25.091
    Пол:
    Женски
    Уште кога те нарекол курва тука треба да ставиш крај. Човекот воопшто не те цени и почитува незнам зошто си бараш грешки во себе. Остај детето што зборува ни прво ни последно ќе се навикне, ама ти немој да трпиш такво психичко насилство
    Не си ти слугинка па да трчаш позади него и да му го чистиш ѓубрето.
    Згора не тоа на детето му вика да нема мајка како тебе! Дали гледаш како он те гледа тебе и како го учи детето? Незнам ни зошто размислуваш згора на тоа си имаш солидна плата и нема дс бидеш ничив терет. Зошто воопшто си го трошиш животот со такво ѓубре? Дали вреди жена така дс биде третирана? Преиспитај се..
     
    На sunshinebabe, CameliaMiller, Skorpija25 и 5 други им се допаѓа ова.
  18. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Не верувам дека некое дете сака да му се разведат родителите. Ама затоа тоа е дете, а родителите се возрасните. Нивна одговорност е да го заштитат детето од опасни ситуации.
    Психичка тортура, а ко што тргнало можна и физичка, е нешто што ќе се одрази на децата. Или ќе се научат дека така е правилно и ќе станат исти или ќе имаат проблеми со самодовербата после, затоа што нема да се осетат заштитено. Очигледно не му е премногу гајле за децата, колку време мислиш би му требало да почне вака и нив да ги малтретира?

    Болдираното, затоа што најверојатно ти така се однесуваш, како ништо да не било. Сигурно ти е страв од него дека пак така ќе избувне и затоа не ни пробуваш да разговараш за тоа повеќе. Туркаш под тепих и се надеваш нема да се повтори. А ќе се повтори, пошто туркаш под тепих и трпиш. И ете ти циклус.

    Посета на психолог е дефинитивно нешто што треба да направиш секако. Само размисли како би се одвивало реално. Кои би биле сега реалните можности? Пиша дека скоро 100% одговорноста за домот и децата паѓа на тебе и плус му помагаш и за бизнисот. Кога би нашла време? И ако скратиш на некоја одговорност, како би реагирал на тоа? Како би реагирал генерално дека посетуваш психолог?

    Јас би рекла пред да посетиш психолог, посети ги твоите родители заедно со децата. И раскажи им се, целата ситуација. Затоа што ќе ти треба многу поддршка. Ако може некое време да останеш таму со децата кај нив би било добро. Да го искористиш тоа време за себе, тогаш да појдеш кај психолог и да размислиш точно што сакаш и како сакаш да постапиш. Освен тоа тој ќе има помалце сила додека си со нив, па помала е веројатноста да дојде да ти се заканува. Или бар ќе имаш заштита некаква ако проба.
     
    На sunshinebabe, CameliaMiller, Skorpija25 и 15 други им се допаѓа ова.
  19. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    3.769
    Пол:
    Женски
    Procitaj go tvojot post so ladna glava,ama kako druga licnost da go napisala.
    Togas pisi sto ti bi ja sovetuvala clenkata da napravi.
     
    На CameliaMiller, M&M, Oneo и 9 други им се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Сосема те разбирам :hug:

    Можеби пак ќе бидете подобри родители, ако сте разведени?
    Не е паметно да гледаат насилство (било какво), ќе се навикнат на него и ќе го моделираат нивното однесување во иднина, според тоа.
    Тешко е да пресечиш, ама уште потешко ќе биди ако треба да решаваш поголеми проблеми во иднина.

    Ако имаш услови да се исселиш, почни со тоа.
    Не мора да поднесуваш документи за развод веднаш.
     
    На M&M, ZAHRA, IRBBB и 2 други им се допаѓа ова.