1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брачни совети

Дискусија во 'Брак' започната од Silver.E, 27 август 2013.

  1. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Одам и ништо од тоа
     
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Пиши ми лп, да не одиме во оф-топик, ионака ќе ни ги избришат сабајле муабетиве...
    Ако сакаш. Ја не можам, си оптирала да не ти праќаме.
     
  3. Nuny

    Nuny Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2016
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    183
    Пол:
    Женски
    И јас првите две години така!! Ама немој да се нервираш за тоа и да се навраќаат верувај не вреди!! Има поубави работи во животот!!
     
    На Justicija и WildMk им се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Нити ми пиша лп, нити овде ти одговорив, нити не избришаа.
    Како што ти кажа и @Nuny , треба време.
    Нејзе и требале 2 години, мене 2 и пол да посакам да бидам со некој.
    Сите ми беа згадени. :)
     
  5. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Jas imav isto edna takva neprevazodzena ljubov potajna so na site kazuvav deka go mrazam i go ismejuvav duri. Mnogu mnogu imam pisuvano za nego na forumov... go zpoznav pred 10 godini bevme vo haoticna vrska skoro godina i uste pohaoticno i skandalozno se razdelivme so majki i sajki i kletvi do 7mo koleno,dakle imav 18 god togas i od inat da mu pokazam oti me boli cosak za nego vletav vo vrska vo koja bev 3ipol godini. 3ipol godini psihicki se izmacuvav i pokraj ostanatite sranja so me zadesija togas vo zivotot i ne mi odese nisto od raka na nieden plan. Si se lazev sama sebe od inat go potiskuvav i mislite na nego gi potiskuvav cim ke pomislev na nego odma so sebe se borev da pomislam na nesto drugo on da si odi,tolku mu bev luta sto od misite go brkav. I toa taka traese i me jadese 4 ebani godini. Ne e klise noke go sonuvav kako se zaedno i extra ni e, a za seto toa vreme bev vo vrska od koja neznaev kako da izlezam. Haos bev na sekoe pole vo zivotot bez kompas,ludilo. Neznam kako mi izdrza mozokov. I seto toq vreme od 4 god ne komunicirav so nego nikako ni go imav videno poso od drug grad. Posle neznam koja visa sila se zamesa da si progovorime i mi dade vetar u ledja da mu raskinam na togasniot i se ispozanesov 3 pti povise nego so predhodno bev ispozanesena. Mi go iznaprai filmot 200 na saat, i na krajot pocna da me kulira. Arno ama nemav veke 18 godini tuku imav 22 i nemav vreme za zaebancija baska so mi se otvorija vo toj moment karti za idnina i bese to be or not to be ostani i gnij ili odi si i pocni odnovo.
    I sfativ deka jas uzalud sum patela 4 godini po nego i sum se borela protiv sebe, i na krajot koga seto toa splasna mu bev blagodarna so mi se pojavi pak vo zivotot oti da ne mi se pojavese uste ke bev u mizernata vrska od koja neznaev kako da izlezam ke bev omazena za toj covek i neznam dali ke mu rodev deca oti ne se seksavme nikako.
    I koga odbrav to be a ne not to be, i otidov da pocnam zivot od novo so edna torbica od jna i avtobuska karta u eden pravec, mi stana jasno oti toa mi e sudbinata. Seto toa bilo negde zapisano ili neznam sto vo setiot toj splet na okolnosti da go zapoznaam mm ljubovta na mojot zivot. Od zivot koj mi bese haos na sekoee edno pole izgubena vo svemirot haos i nemir bura oluja, koga mm mi se pojavi vo zivotov nisto poveke ne bese vazno ni sto bilo ni sto ke bide... se dobi smisla i odgovor zosto.
    Sega ete ne go zaboraviv ama go prebolev, go nadrasnav i ja nadrasnav taa ljubov kon nego ostana takva ko so bese nezrela burna haoticna skandalozna... i se sekjavam na taa ljubov kako takva. Ama ja prebolev, ne mi znaci nisto poveke taa ljubov, a ke izlazam ako recam deka ne bese golema.
    Sega posle 10 god otkako go zapoznav nego ne osekjam vo srcevo ni ronka patnja ni pa go osekjam taka nedostizno i platonski i nesudeno ko porano. Go porasnav vo sekoja smisla na zborot.
    @Justicija ete ako mozes da izvleces nekakvo naravoucenie i da se pronajdes vo mojata skromna prikazna. :)
     
    На Darron, x.Daisy.x, BabyStyle и 15 други им се допаѓа ова.
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183

    Офспринг, како ја 'истури' приказната.. во еден здив ја прочитав :inlove:

    Девојче.. напиши книга! :*
     
    На Alisa22, Milobebence, IAmPresident и 5 други им се допаѓа ова.
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.583
    Пол:
    Женски
    Ќе продолжиш..од инат ако треба ама ќе продолжиш.Зарем ќе му го дадеш на идиотот тоа задоволство да те гледа како патиш..додека он е среќен со друга ?Шанси нема

    ќе го кренеш задникот од кревет и ќе правиш нешто со себе и животот твој!Се што те потсеќа на него избегнувај да го гледаш,слушаш,допираш.Тоа е измачување.Било што било он губи,кармата е кучка,тркалото се врти.Или еден ден ќе те побара кога веќе ќе е касно или ќе се најде некоја шо ќе го заебе слично.

    За маж идиот,кретен не вреди солза да пуштиш а камоли у депресии да паѓаш
     
    На SummerGirl, didisi, makedonkamak и 5 други им се допаѓа ова.
  8. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Vo eden zdiv i ja napisav. :)
    Mnogu dolgo vreme me jadese crvot. Mnogu dolgo vreme se prasuvav vo vrska so nego dali se si kazavme dali nesto ke bese poinaku ako ... toa sto ako me jadese site tie godini. Deka taa ljubov bese tolku golema da pomestev planini za nego. Nevozmoznoto go pravev vozmozno. I mislam deka sto ako me natera da se vratam. Sto ako bese presudno. Oti mislv deka sto ako sme porasnale i sme sfatile nekoi raboti i sto ako sme se promenile posto lugjeto se menjaat. A pominaa dovolno godini. I ne se kaam sto se vrativ. Oti koga se vrativ sto ako iscezna i sfativ oti porasnav i sozreav. I plus benefitot nad benefitite bese sto izlegov od vrskata koja me pravese nesrekna. Da ne bese on da se pojavi pak posle tolku vreme ke ostanev od sozaluvanje i ater i ke se omazev i imav nesreken zivot. A vletav od inat vo taa vrska. Od tolkava zelba sto sakav da mu pokazam deka jas prodolziv so zivotot i da mu recam HA-HA. Ete tolkav inat sum. Jas se borev protiv sebe site tie godini. Protiv sebe i so sama sebe i vojuvav so svoite misli. Stvarno go sonuvav noke, izgleda toa bese delot od mozokot so nemozev da go kontroliram pa me izdavase. Site tie 4 godini mislev STO AKO ne si kazavme se ili sto ako si kazavme previse pa zavrsivme ko so zqvrsivme. Sto ako e opasna rabota.
    Na krajot koga sfativ deka porasnav i deka treba to be mu rekov jasno i glasno da mi kaze dali e toa konecen odgovor ovde i sega zatoa sto nesakam i vo narednite godini da se prasuvam sto ako. Ne ostavajte nisto nedoreceno. Naravoucenie. I justicija, ako mislis deka ne ste si kazale se javi mu se odma sega i prasaj go i bidi mirna posle toa. Nemoj ko mene 4 godini da frlas u nepovrat i da te jade crvot vo dusata.
     
    На Milobebence, tina-63, Skorpija25 и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Некогаш имам многу да кажам , но си велам батали ... Фала ви девојки за ветарот во грб :)
     
    На Milobebence, Offspring и WildMk им се допаѓа ова.
  10. Miiaa

    Miiaa Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Имам проблем и незнам како да се справам со него.. бремена сум со ризична бременост со лежење и многу ми е напнат периодов башка и овпј проблем со мм ми фалеше.. денеска се испокаравмр и тоа многу бидејќи он се нешто му смета што ќе каже мојата мајка а и он воопштпи е многу нервозен и ја му реков само дска не е убаво што со нервоза збори кон сите... имавме гости и он со сите по ред со нервоза збори и само нешо му смета од мајками моја...а додека ако не е она друг не дошол да ми помогне...свекрвами живее до нас ниту дошла да ми помогне ниту да ме праша дали имам потреба од нешо кога испаѓа до маркет ниту дошла да ми помогне да исчисти со оглед дека морам да лежам во бременоста..и денеска неможев да издржам кога он ми викаше дека мајками вака рекла и му реков се е у лице а мајкати твоја дошла ли да ме праша само еднаш дали имам потреба од нешо и он вика не и ја почнав да плачам само му реков нр ме нер знаеш каква ни е ситуацијата дека ризик е се и де испокаравме и незнам што да правам... живци немам веќе да издржам некои работи што ми се случуваат.ја почитувам свекрвами со оглед на се и никогаш нд сум рекла ништо против неа само си ќутев и игнорирав се ама денеска неможев да издржам зш само мајками е единствена со ми помага
     
    На gjoker4e, Meckicja и WildMk им се допаѓа ова.
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Прашај го некој ден.. смирено... што точно му смета кај мајка ти?
    Да ти опише конкретни причини и да можете да разговарате за секоја посебно, двајцата.

    Сега, одговара нервозно на се', зошто е лут за нешто конкретно, ама не може тоа да го каже директно нејзе (од Икс причина).

    Само смирен разговор... и двајцата. Посочи му го тоа.
     
    На tambelina му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Miiaa

    Miiaa Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Не он општо е нервозен и така збори со сите демек не му било лесно со оглед на ситуацијава и ја само му реков а мене како ми е ако на некој му е најтешко мене ми е ... и ја сум нервозна ама со гости срамота е да разговарам нервозно нападно мене ич не ми беше пријатно...и него тоа највеќе го изнер демек зш така сум му рекла а ја само му реков дека не е убаво а он како сака нека прави и тоа му го реков зш него не само мајками шо рекла му сметаше туку општо со сите шо бевме заедно се инаетеше и нервозно збореше
     
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Епа разговарајте за тоа што го мачи и му прави стрес. Нека си каже тој, кажи си и ти, па советувајте се, па галете се, па тешете се... Со разговор и искрено и отворено изнесување на чувствата, желбите, проблемите, се' може да се реши.

    И без викање! Ни ти, ни тој!
    Тивко, смирено и искрено :)
     
    На Meckicja, SV1911, Miiaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Вакви ескалирања у брак се случуваат. Периоди се, обично се тешки за преживување па човек не знае како да се испразни.
    Дека грешел грешел сигурно но, ставете си кочница и пробајте да извлечете позитива, бар за бебето оти бебето е најголема позитива на цел свет.
    Остај го сега, разговарајте подоцна со оладени глави и емоции..
    Суштината на бракот е да се преживеат тешките периоди заедно со компромис и разговор мед и млеко не е за жал..
     
    На WildMk, Meckicja, Dalia93 и 2 други им се допаѓа ова.
  15. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Pretpostavi deka zivees vo stranstvo I nema majka mu/ majka ti, sami ste dvajcata.
    Opcija 1 e ili ke prifatis kolku on moze da pomaga niz kuka
    Opcija 2 e ke viknes zena da ti pomaga 1-2 nedelno.
    Samo taka nema da ima majka ti/ majka mi I zaludni karanici.
    Site drugi opcii ke bidat vakvi kako sto se, ke se izrezilite do krajna mera pa duri I trajno ke se zanejkete.

    Pomos vo kuka koja doaga od bilo koja strana na sopruznicite e krajno najgolemo zlo.
    Sami vo bilo koja situacija (bolest, povreda, nemanje rabota,.... ) e edinstveno najdobra opcija.
    Kolku mozete tolku ama na cisto ste nema raspravii.

    Kukata nema da zamine ako ne e iscistena, rucek moze I nesto kupeno I gotova supa od kesica,....
    Eve mm I jas sme rabotno nesposobni (jas operirana , a on povreden i ne aktiven 6 nedeli) I ic ne ni smeta, tuka e kukata nema da zamine, pripravame nesto za jadenje, jas mozam da vozam pa se setkame do biblioteka,....
    si uzivame so kniga I filmcinja, pomos ne ni treba I nikogas ne ni trebala. Funkcionirame baska uzivame vo najgolemo.
    Negledam zosto nemozete Vie da fukcionirate bez kavga?
     
    На Meckicja, vitamina, joy1 и 4 други им се допаѓа ова.
  16. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.593
    Секој ден иде мајка ти?
    Мааж ти не знае да готви?
    Ако ти лежиш а он работи, кој растура за да чистите?
     
    На ЕденЧлен, SummerGirl, Dadusicka и 2 други им се допаѓа ова.
  17. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    Веројатно му смета ако мајка ти постојано е тука (сега не знам колку време мајка ти поминува во куќата). Што знам, ако ти треба помош барем нека иди додека тој е на работа и ќе и објасниш помалку зборување од типот вака треба онака треба...помош е да ти зачисти, ручек да направи,а не со уста да се изнаработи и да се меша во ваши работи. Пак не знам каква ти е во целост ситуацијата. Може си сака поголема приватност мт и мир кога ќе си дојде дома, зависи што работи. Најдобро ти си го знаеш..прави муабет да видиш што сака и како можеш да му помогнеш да се чувствува посмирен. И тебе ти е тешко по цел ден ништо да не правиш и досадно е сама секако, па ако му пречат гужви додека е на работа искористи за гости и друштво.
     
    На SummerGirl, Meckicja, snegulkata и 6 други им се допаѓа ова.
  18. Miiaa

    Miiaa Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Не мајками иде у две недели еднаш и ќе ми помогне тогаш и он ми вика да иде зш др нема кој сам ми вика дека мајкаму не иде да помага.. инаку за чистење и он чисти и мајками не се меша за нишо у куќава кажав и пред тоа он е нешо нервозен и сите му смеетатт со сите нервозно прави муабет
     
    На SummerGirl и WildMk им се допаѓа ова.
  19. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    Најубаво направи муабет со него, за што е нервозен.....гледај во порелаксирана атмосфера, оти ако пред другите лесно ја покажува нервозата, пред тебе уште полесно може да избувне и да се скарате. Не спомнувај мајка ми, мајка ти. Се надевам брзо ќе ви заврши овој период.
     
    На SummerGirl, WildMk, Miiaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Baram sovet ... mislam deka imam bracna kriza ... imame bebe od togas pocnaa problemite toj kako da izbegnuva da e doma samo bara izgovor da izleze sama sum doma ne mi pomaga nikoj za nisto edvaj postignuvam ... okolu celiot haos nemam vreme za da se sredam znam deka sum zapustena od tipot frizer depilacija ... ama ne mozam da postignam ne mozam treba nekoj da sedi doma so bebe za da izlezam edvaj se tusiram dodeka spie bebe... vo celata taa guzva nemame odnosi ... mozebi veke 2 meseci i toa so izgovor vakva ne mi trebas sredi se ... znaci premnogu sum luta se pravam sama i nema nikakvo razbiranje .... dali da se somnevam deka mozebi ima nekoja ili?
     
    На SummerGirl и WildMk им се допаѓа ова.