1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брачни совети

Дискусија во 'Брак' започната од Silver.E, 27 август 2013.

  1. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    Знам, ама како што кажува се поретко е дома...мора да почне од таму, па да се обиде да ја врати блискоста помеѓу нив. Друго битно и е да почне да си посветува време, да се дотера...прво таа да се осети убаво во своја кожа и привлечно. Кога ќе се потприбери мажот дома и ќе ја забележе промената може и автоматски да се решат работите. Освен ако стварно не е решен дека некоја си таму му е поважна од фамилија. Сепак тој е тој што треба да реши што му е повредно во животот. Инаку ако е решен тој да замине со ништо нема да го задржи..ни со дете.
     
    На RESANKA и Nolitatu им се допаѓа ова.
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Нема никаде да замини.. Не ќе ја остави.. Само си го 'лади' со детски глупости.
    И не мислам дека има врска со тоа дали и колку е 'средена'. Дома му е, со нејзе дели еден куп работи, домашни проблеми и обврски. Со другите надвор не се расправа за такви работи, и затоа му е попривлечно... Ептен детско размислување.. многу мажи ова го прават, баш од истата причина, очекуваат само 'убави моменти' во бракот, 'огномети' и 'забава'. А животот има и обврски и проблеми, не е само играње играчки.
     
    На CameliaMiller, Konfetka, Dalia93 и 4 други им се допаѓа ова.
  3. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Hmmm kaj site ima haoticni periodi a ova so koleskava e plus. Mozebi i nema nisto kojznae... zosto ne probas dete kaj baba na cuvanne ostavi,sredi si se i otidi vo firma kaj mt. Probaj da go izvleces na nekoj saat, najdobro bi bilo samimalku dali na rucek nekade ili nekoja zaednicka aktivnost seedno. Probajte sepak mislam deka treba da probate da si ja vratite iskrata sto ve spoila uste na pocetok. A i ova so spienjevo oddelno e epten off nisto cudno so se osekas ko da ste cimeri.
     
    На mira.mira, cresa-jagoda, RESANKA и 2 други им се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Предлогот ти е добар... и не само преку ден, може и навечер да се подружат.. на еден куп различни начини.

    А за спиењето заедно, не се согласувам. Мене ми смета некој да ми спие до мене, па уште да ми грчи. Нема да се попалам кога ќе легнам до него, туку ќе почнам да мислам: Како ќе заспијам упм? :)
     
  5. Nolitatu

    Nolitatu Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2014
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    46
    Неможам, баба цел ден го чува додека сум јас на работа,попладне тој има пациенти и нема шанса да го извадам од работа за ручек затоа што секако побитна му е работата и луѓето доаѓат на закажано...
    Сум пробала сами да излеземе,да поседиме, отсутен е, цело време му звонат од работа мобилниот не го испушта, кога и да му кажам дека не треба така, крева раменици и вика што да правам ме бараат за совет,за термин итн итн.. изговори еден куп
     
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Однеси го во хотел... на неколку саати.
    Сериозна сум.
     
    На Abc07 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Мене ми личи како да си мисли мажов дека повторно е ерген. Дома нема обврски, си тера кариера, и го прави само тоа што нему му се допаѓа. Без разлика што цел ден е на работа, не можеш да занемариш дека и твојот партнер е сигурно уморен затоа што и тој оди на работа, а дома сите обврски паѓаат на негов грб, во случајот на женава. Ова како, јас јас и само јас сум битен. Новата колешка му го храни егото затоа што тој треба да ја подучува. Можеби не го привлекува сексуално, но му дава возбуда затоа што има можност да се претстави како паметен професионален човек и учител. Уште да сфатат мажите дека вакви мажи не им се потребни на жени, и дека без нив можат нормално да фукнционираат, може малце ќе им фуфне.
    Јас би зборувала отворено. Би кажала дека сакам да го освежам бракот, дека ми смета што цел дом е на мој товар, и дека и јас сум човек со обврски и уморна и би сакала некогаш тој да ме одмени или заедно да сработиме нешто за да имам и јас одмор. Домот двајца го градат. За детето ич да не зборам, крајно себично. Како мажов со мајка му да си живее, не со жена и дете. |( Треба да повлече линија помеѓу професионалниот и личниот живот и да одвои време за своето семејство, пред тоа семејство да се растури.
     
    На CameliaMiller, Bundaa, SV1911 и 13 други им се допаѓа ова.
  8. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.640
    Допаѓања:
    152.409
    @Nolitatu Уште првиот момент кога ке го начекаш да го седнеш на масата
    Детето прати го кај баба на саат време
    Се ова ке му го кажиш него
    Дека брак е кога и двајцата се тука заедно справувајки се со се што доага во него
    Дека не ти треба цимер ти треба маж да се чуствуваш сакана
    Кажи му и дека не пасиш треба дека гледаш се што му се дешава на рабта со колешката
    И дај му рок од некоа ден да се реорганзира и да се управе
    Види како ке ти изреагира

    Не дозволувај да се објаснува и да фака кривини одговори од типот да и не а не да круже одоколу
     
    На CameliaMiller, tina-63, cresa-jagoda и 9 други им се допаѓа ова.
  9. Nolitatu

    Nolitatu Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2014
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    46
    Апсолутно си во право, се што имаш напишано е така.. Но јас имам пробувано неколку пати да разговарам,за сега не вродило со плод... може ден/два ќе се провртка повеќе околу домот, и пак исто.. Оптеретување му е кога ќе му кажам да се зафати со некоја обврска,да прошета дете,да испазари за дома.. а кога ќе треба за пациенти - лета на работа
     
    На RESANKA, kravce и WildMk им се допаѓа ова.
  10. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Ajde ne veruvam deka ima baba koja nema da saka uste nekoj saat so vnuce da si se pogleda. A ova so telefonov samo konfiskuvanje drugo ne bi imalo poenta dodeka se objasnuvate dali za termin ili sovet ke fatis i ke go isklucis. Mora ama mora da najdete vreme za vas za da mozete da si gi podobrite odnosite. Ili vo negovite slobodni so se detence i malku zaedno kvalitetno vreme da si pominete.
     
    На RESANKA му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Nolitatu

    Nolitatu Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2014
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    46

    Имам пробано се од ова и да му кажам и све.Изговор - јас многу работам,ни требаат пари, а уморен сум од работата, сега се гради бизнисот неможам да намалам итн... јас сум била на работа само 8 саати и само дете чувам а он е цел ден на работа треба да имам разбирање за се... и така он испаѓа жртва, а јас захтевна кучка (која нема маж до себе и потпора во животот)

    другата не е захтевна, не и треба за обврски кои не сака да ги превземе,таа е идеална јас уште полоша од тој аспект... и така се врти кругот
     
    На vitamina, RESANKA, Milobebence и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    @WildMk se stvar na navika neznam zosto ama ne razmisluvam taka deka ako rci treba odma u dr soba da go relociram site imame po nekoja maana. Mora da se naucime da gi prifatime. Primer isto e ako zivees na mn bucno mesto so tek na vreme go prifakas. I nema so da ri e privlecno rcenjeto. Site znaeme deka partnerot ima nekoja maana uste pred da stapime vo brak znaci na nekoj nacin si go prifakame toa kako takvo.
     
    На RESANKA и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  13. Nolitatu

    Nolitatu Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2014
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    46
    Порано не ми пречеше... Но откако се роди детето, цело време нон стоп јас сум со него и ноќни будења и нишкања и сум хронично ненаспиена и спијам како зајак, особено последниве пола година воопшто неможам да спијам кога он ми рчи до уво,а ненаспиена ем на работа ем по цел ден со обврски, и дете сеуште се буди ноќе... епа ќе полудам така

    Кога ќе размислам јас воопшто поддршка од него немам и сум немала сега вака напишано ми светнува хаха
     
    На Dadusicka, korisnichka и WildMk им се допаѓа ова.
  14. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.640
    Допаѓања:
    152.409
    ти кажи му дека маж ти треба тебе да си ја чукне главата
    може ке има и бизнис и пари ама вас нема да ве има
    и не разговарај повеке тргни се нека се размисле
    разговарај уште денес ништо не губиш
     
    На Martka, Abc07, Nolitatu и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Nolitatu

    Nolitatu Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2014
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    46
    И тоа му го кажав...дека чекориме кон амбис... затоа се тргнав малку да го олабавам,ама ми светна дека можеби колешката е причина што воопшто бега од дома,бега од обврските, бега од нас...
    Пробав со разговор, со укажување, со дистанцирање... сега пак ли да пробувам, до кога да се понижувам?


    Инаку ви благодарам за искрените совети, многу ми значат!
     
    На RESANKA, WildMk и Milobebence им се допаѓа ова.
  16. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Toa e veke sosem drugo i pokraj toa so raboti treba da si se posveti vreme i na semejstvoto rabotata si e na mesto za rabota. Ako veke sakal dete i semejstvo treba i niv da im posveti vnimanie
     
    На RESANKA му/ѝ се допаѓа ова.
  17. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Очигледно проблемот не ти е од сега туку од поодамна. Велиш дека сега ти светнува дека е колешката проблем, а што и како било пред колешката?. Мислам дека има некоја друга позадина...проблемите само си се таложат за да дојде до ,,колешката,,
    Факт е дека тој е незрел а ти можеби многу напорна (не ме сваќај погрешно). Треба да му го најдеш чарето и да го влечеш т.е управуваш кроз животот и да чекаш и се надеваш дека ќе созрее кај и да е. Некои мажи се такви, нажалост.
    Не се понижуваш како што си пишала туку се бориш за својот брак доколку сакаш да го сочуваш или воопшто не се троши емоционално затоа што тоа дете дома се знае и чувствува.
    Јас само едноставно би му кажала ,,или ќе не биде или ко ти јебе матер,, :angel:. Мораш да му ја насликаш во главата реалноста за ,,брак - семејство,, за да разбере некои работи и би си ставил прст на чело. Најди му ја слабата точка и плесни вистината во лице.
     
    На RESANKA, kravce, korisnichka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Nolitatu

    Nolitatu Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2014
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    46
    Проблемите се наталожија наеднаш.. Дојде бременост, јас имав проблеми на работа,па боледување,па дете, обврски околу него- во меѓувреме тој зема замав со работа,добива нова колешка,а јас заангажирана со детето повеќе и затрупана со сите обврски околу домот...
    Неколку пати сериозно размислував за развод но сфатив дека реално неможам тоа да го направам додека не се обидам со сите средства, не сакам да капитулирам предвреме.

    А да-во моменти на остра расправија му кажав дека ќе го напуштам - ми вика ок нема проблем. Знае дека блефирам и не се замара
     
    На RESANKA и WildMk им се допаѓа ова.
  19. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    Сигурно јаде некогаш...значи има пауза колку толку, веројатно и се знае од колку до колку е паузата...Дотерај се и појди на пауза и јадете заедно...не е битно колку е...пола саат,поласаат. И да рече нешто ќе му речеш..не може по цел ден на работа, ме загрижуваш...треба малку воздух да земеш и да јадеш како човек....вака и ќе се најадеш и време ќе поминеме заедно...кажи му дека ти недостасуваат старите времиња и дека ако тој не може од работа да излезе дека ти ќе одиш на паузи без разлика колку е кратка паузата. Може на тој начин и госпожата ќе се оддалечи од него.
     
    На cresa-jagoda, RESANKA и Abc07 им се допаѓа ова.
  20. Nolitatu

    Nolitatu Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2014
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    46
    Не е изводливо, неговата работа е далеку од мојата. само пола сат пат имам до таму.
    Секако и да можам да појдам тоа нема да го дочека со одушевување зашто он има распоред на пациенти и нема да сака да го чекаат луѓе а мене "да ми прави" кефови.
    Мене пола саат негово време не ми фали во денот, можам навечер пред спиење да седнам да разговарам,тоа го имам направено и реално не вроди со плод...
     
    На alana, RESANKA, Lolipop23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.