1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брачни совети

Дискусија во 'Брак' започната од Silver.E, 27 август 2013.

  1. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Вас Ви фали само добар секс :)
    Ако е стварно толку рамнодушен на ,,развод,, тогаш е емоционално не созреан.
    Не редок случај е да повеќето парови се испогубат со обврските откако наеднаш сите ќе дојдат - дете, работа, домашни обврски и сл. и затоа треба брзо да се реагира и да се стават во колосек. Вообичаени кризи кои треба брзо да се надминат.
    Исцрпувачки е да го демнеш неговото слободно време и да му се нафрлаш, треба и тој да биде свесен и да сака да биде со семејството. Повеќето мажи не знаат што имаат дома и не знаат да ценат додека не го изгубат.
    Играј на карта ,,семејство,, за викенди, дружби со пријатели, роднини, излети, сами во кафиќ, пазарувајте сите заедно, правете нешто заедно...
     
    На cresa-jagoda, ALISA0000, Harper и 10 други им се допаѓа ова.
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Нема што да одбирам да бидам ненаспана. Ми смета, не можам да спијам.

    Пробај на само да бидете... не дома, некаде надвор, сами.. некој саат. Затоа ти предложив хотел. Ние го правиме тоа од време-на време за да се тргниме од се'. Некаде одете на пијачка, муабетче лежерно, па после во хотел на секс. Ни дете да плаче да мислиш, ни дали си гласен-тивок, ни ништо. Поинаку е надвор, поинаку е дома. Надвор е како кога сте биле во врска и не сте живееле под ист кров и не сте плаќале сметки во домот.

    Е после сексот, искрен муабет еден тргни му.. Сериозен и од срце, покажи му што и колку те боли и ти смета, што очекуваш од него, што нудиш од себе итн..

    Ако и тоа не вроди со плод, наредниот пат не вели му: Ќе си одам, туку стани и замини. Ако имаш можност каде (кај твоите на пример)... оди... Не за секогаш, доволно е 2-3 недели, месец, да види како е без вас, дали и колку му фалите, дали и колку му е тешко, и да видиш и ти каде си и како се чувствуваш. Плус, ако имаш и помош за детето кај твоите, уште подобро.

    Ова се мои предлози... Дали нешто и што, од нашите совети ќе одлучиш да направиш, на тебе останува.

    Не мислам дека е нерешливо... напротив... Само треба трпение и воља... од двете страни.
     
    На Kija94, Offspring, ZAHRA и 11 други им се допаѓа ова.
  3. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Мислиш дека е во ред сама да се бориш за да ви опстане бракот?После онолку обиди,јас би го оставила,во случајов само на тој начин ќе видиш дали вреди да се бориш
    И не,ни една работа не е поважна од фамилијата,тоа се изговори за човек без свест
     
    На CameliaMiller, SV1911, vitamina и 4 други им се допаѓа ова.
  4. Nolitatu

    Nolitatu Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2014
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    46
    Изговор - работам за пари за нас за подобра иднина... Борбата е таква но не е толку лесно да се спакувам да избегам, не е секој ден црн, а детето си го бара татко му, неможам така лесно да се завртам и да избегам, сакам да верувам дека ова е криза која ќе ја надминеме.
    Тој не гледа дека имаме проблем. Тоа е проблемот всушност,неговото жртвување е печалењето пари а се друго е мој дел...иако и јас работам и заработувам,помалку од него но не е занемарливо
     
    На Cka, Mari*, Vennera.aa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Не треба да го оставиш.
    Вакви или слични проблеми имаат 90% од македонските бракови на почетокот... Ако не и повеќе од 90%.

    Се надминува, ако се регира на време и се работи на проблемите.
     
    На Dalia93, vitamina, Martka и 3 други им се допаѓа ова.
  6. korisnichka

    korisnichka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.393
    Ако тој печали, тогаш ти - троши
     
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Абе како замислувате вака??
    Колку години имаш? Си во брак??
     
    На korisnichka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Nolitatu

    Nolitatu Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2014
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    46
    Трошењето на пари нема да ми надокнади љубов и поддршка...
     
    На elena.mak, cresa-jagoda, vitamina и 6 други им се допаѓа ова.
  9. korisnichka

    korisnichka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.393
    Нема, но може да го освести
     
  10. korisnichka

    korisnichka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.393
    Стара сум ја имам гледано од овој филм
     
  11. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    И ти печалиш пари и дом цел на грб на носиш и дете гледаш, а од маж ни љубов ни внимание ти да не си случајно робот без чуства и потреби, а мт сиротиот. Убаво ти кажа вилд скоцкај се резервирај вечера и соба во хотел, остави дете преку ноќ кај баба. Ете идеално ти е денес утре викенд. Исклучете телефони, опуштете се со по некоја пијачка, а после во соба потсетете се на добра стара времена. После секс фати го со муабет без нервоза, дека ти фали пред се да се осетиш ко жена, го посакуваш, билдај му малку его кажи ми дека те возбудува дополнително тоа што е успешен во работата, ја почитуваш неговата жртва за семејството но не смее да ги занемари твоите потреби пред се како жена и како мајка на неговото дете. И зачинувај го бракот со муабет секојдневно без кавга ќе му укажуваш на твоите потреби и потребите на детето, со убаво и немој да му одмалуваш обврски постепено дел по дел дали пазарење, дали земање дете од кај баба или градинка. И многу важно е да почнеш да си посветуваш внимание и тоа да му го предочиш на пр. ало љубов од на работа одам на масажа или депилација или маникир или фризер и тоа не сега еднаш и пак којзнае кога почесто. И ти ќе се растеретиш и ќе му свртиш внимание. Немој да зборуваш дека се понижуваш ти се бориш за твојот брак. Кога веќе спиете во посебни соби заспиј дете па мушни му се во кревет изненади го. Врати ја страста во бракоти муабетот ќе ви тргне, па некогаш колку и да сум изморена душава и мене ми бара. Не си се лишувај од правата кои си ги имаш во бракот. А ако после неколку вакви обиди, посебно ако те одбива за секс и интимни разговори не вреди жено да се бориш. Последно замини на некое време па ако не се опамети, со сила не бива ништо
     
    На minne992, mira.mira, WORRIED.BT и 10 други им се допаѓа ова.
  12. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.983
    Допаѓања:
    166.601
    Пол:
    Женски
    @Nolitatu реално немаш многу опции, ама не престанувај да му збориш. Не нападно, не на сила, туку со убаво и смирен тон. Укажувај му што значи да се биде дел од дом и семејство. Сигурно навечер кога си доаѓа и дома си поткаснува нешто или пие нешто. Давај му го детето, а ти оди да зготвиш нешто набрзинка или до продавница по сок или шо и да е.. Намерно не чувај ништо дома, за да создадеш услови да остане малку сам со детето..


    Евентуално, ако имаш каде, замини на неколку денови чисто да видиш како би се одвивала ситуацијата во тој случај.

    Многу е битно дали приметуваш разлика каков бил, како се однесувал со тебе и околу домот пред и откако дошле детето и обврските. Како се однесувал со информацијата дека доаѓа бебе. Ако има разлика, постои шанса да се реши се што те мачи, доколку се издејствува на вистинскиот начин. Ама ако цело време делувал далечно и незаинтересирано.. не знам што би ти кажала...
     
    На cresa-jagoda, vitamina, Abc07 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. RESANKA

    RESANKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    430
    Пол:
    Женски
    @slavica999 bukvalno istoto sakav da go napisam na @Nolitatu niv im fali dobar,strasen seks.
    Ima mindblowing da mu naprais:drunk:
    Prvo na site svilenki zenicki koi imate sto izgovori zosto spiete vo razlicna soba da vi kazam deka
    legendata veli deka propustate mnogu vo vasiot brak. Osobeno mnogu spontani ranobudenja koga se budat fizioloskite nagoni pa ako ve biva da mu gi zacinite so strast ima maz da vi trca doma po rabota.
    Aj sega cekor po cekor taa po bremenost,problemi.
    Toj ne naviknat na promena a i naucen da si rasava problemi so pikanje pod tepih i eskiviranje na rabota,pa tamu Gospod nad pacienti plus koleksa-stazantka pa poslusna,pa seksi abe meraci.
    Ama i zena nepipnata doma znae i te dobar film u glava da si zavrti,ete toj me izneveruva celi scenarija|(
    @Nolitatu imas dokaz deka te izneveruva?
    Ako nemas i megu niv nema nisto znaes kolku omalovazuvacki toj go dozivuva tvoeto raspravanje deka mislis ima nesto megu niv?
    Aj ti staj se na negovo mesto,rabotis ko luda deka biznisot ete sega se gradi cveta,rmbas po 12h i doma mazot so bebeto v raka i kup nervozi te docekuva na vrata i toa pa toa muabeti ima nesto so nekoj kolega deka ti mu prais nesto zad grb.
    Kako ti bi reagirala na toa? Jas usevt bi fanala,da rmbam ko magare i doma da me tretira nekoj ko magare a nosam pari,papri koi i te kako vi go olesnuvaat cuvanjeto i rastenje bebus(mlaka,peleni cuda se si iam cena...)
    Toj doprinesuva so pari i ti pak nezadovolna. Aj kazi si nosi li pari doma ili n e pribran p kafani i veceri po hoteli so druga?
    Zosto eve ne go docekas sama na vrata,senzualna i erotski raspolozena dodeka dete baba go cuva?
    Ma kolku da e umoren nek otspie pol saat pa vecerta i te kako ima da doziveete mindblowing dvajcata.
    Eve i da ne ti uspee od eden obid nego ke mu godi sto go posakuvas.
    Sekoj maz paga na toa da bide poskauvan.
    Smislis sto go pali kon koleskata-stazantka a? E toa sto go posakuva.
    Koga ke dojde bebe,zenite tesko se adaptiraat na taa promena i navistina ne e lesno,bebe,doma,,obvrski plus rabota i te znae se toa da isfrli zena od kolosek i seto vnimanie da odi kon deteto.
    No istovremeno pokraj majka ti si i sporuga epa sega kako strasna sopruga potseti go tvojot maz koj momentalno samo se odnesuva kako maz koj samo nosi para doma deka istovremeno e i sporug i tatko.
    Znam deka ke uspees,zabavuvaj se,ne bidi nalutenja,ogorcena i najloso e na kraj da ne padnes vo ocaj i da bides od onie histericni zenicki za se sto se raspravat se rasplakuvaat vikaat i besneat ne seto odnesuvanje od mazot.
    Ti si zeniste bre izvadi ja od sebe cela zenstvenost.
    Zraci so senzualnost,ljubov kon deteto,zivotot i najvazno ljubov kon sebe si i ke vidis kakov magnet ke si i kogo ke go privleces ko kucence od raka da ti jade.
    Mnogu uspeh,uzivaj,te ocekuva vozbudliv period vo brakot(fingers)
     
    На ArmaniCode, Offspring, ma4e1311 и 6 други им се допаѓа ова.
  14. Nolitatu

    Nolitatu Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2014
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    46
    Да, ваква хистерична женичка сум понекогаш,за жал.. Во последно време се трудам да се контролирам,избегнувам расправија,бројам до 10,голтам кнедла и терам...

    Инаку не верувам дека ме изневерува, ниту го имам нападнато, само чувствувам дека е загреан за колешката,дека таа му се допаѓа и има желба пред неа да се докаже,да се покаже,да се истакне... како петел пред кокошка буквално.. Му имам кажано дека чувствувам дека е заљубен во неа (платонски) одма изговори па она е мажена,јас сум женет, не е мој тип. тебе те сакам (facepalm)
     
    На RESANKA, alana и Vennera.aa им се допаѓа ова.
  15. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Немој муабети од ваков тип, јас те разбирам го имам поминато ова уште бев во врска со сега мм. Почна да волонтира во една управа, ова пред 5 години. Таа му беше надредена околу 30 години, разведена со мало девојче, тој 24 години само што магистрира. Секое гледање наше беше со муабети како таа се знае, колку учел од неа, па како била многу јака личност, се спасила од мажот кој ја малтретирал, па самохрана мајка и во неовиот говор осеќав дека е импресиониран од неа. Кога почнав да правам испади да љубоморам, прекина да ми се јавува од на работа, кога беше со неа не ми креваше телефон за да не ја слушнам од таму, олади и кон мене поретко се гледавме а одевме две години, стабилна врска со планови за иднина многу го сакав и сеуште го сакам. Кога видов дека го оддалечив од себе сменав тактика не го барав во работно време, кога се гледавме прекинав да ја спомнувам му зборував за мене како сум го поминала денот кој луѓе сум ги запознала каков впечаток ми оставиле, си го исполнив времето со друштво, излегување, се посветив на себе, едноставно направив да изгледа дека многу подобро функционирам така, почна тој да ме бара често од работа кога имаше слободно, се јавуваше и пред неа зошто прекинав да ја регистрирам. За пауза ми се јавуваше ако сум во близина да одиме заедно. Ме викна и кај него во канцеларија ме запозна со неа. Ми кажа дека мојата љубомора и недоверба го оддалечила од мене, а не таа и дека тоа што таа му се допаднала како личност не значи дека одма ќе ја легне и ќе остави се за неа. Дека го привлече осетив никогаш не ми призна, дека остана се платонски верувам дека е така во спротивно немаше да продолжам да го градам животот со него. Ова се ти го пишувам да знаеш дека не си единствена која поминува низ кризен период. И мене ми се случи кога почнав со работа да ме импресионира колега но никогаш не помислив да направам нешто со него едноставно ми одеше муабетот, беше успешен во работата, пиевме кафе на пауза, се зафркававме и денес имаме прекрасно пријателство. Едноставно секој човек низ животот може да се најде во ситуација да се најде затекнат од друга личност и не значи дека одма ќе и скокне во кревет. Не велам дека треба да ти е сеедно, но оваа е момент кога треба да си рационална а не хистерична. Прибери си го мажот тактички назад покажи му зошто се заљубил во тебе и си стојам на претходното мислење што конкретно да преземеш. Не очајувај, не драматизирај се ќе се среди посебно нормално е да се изгубиш во магичниот круг на дете, работа, обврски пронајди се себе и повлечи го мт по тебе
     
    На CameliaMiller, mira.mira, Monella и 13 други им се допаѓа ова.
  16. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    3.769
    Пол:
    Женски
    A sto doktor bese da raboti po cel den?
    Koga ke gi uzivate parite i vremetp pominato zaedno, vo drugiot li zivot?
    Moras otvoreno da razgovaras kako sto veke te sovetuvaa drugite. Pozdrav
     
    На Nolitatu и Vennera.aa им се допаѓа ова.
  17. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Па и ти работиш и што?Треба да го оставиш детето,па и мажот со изговор дека се бориш за подобра иднина?
    Нормално дека не е лесно преку ноќ да срушиш нешто за кое години си го градел
    Скоро секоја жена поминува или поминала низ тоа
    Јас во друга тема се жалев околу слична ситуација пред помалку од година
    Исто за колешка од мм :| ама не требаше повеќе од месец за да го надминеме неразбирањето затоа што мм разговараше со мене и ваљда се подзамисли и дојде до заклучок дека фамилијата му е по битна од било која работа или "колешка"
    Доколку се повторуваше истото и доколку немаше промена нормално дека би го оставила па да видиме што е битно во животот :nod:
    Мислам секој од нас се бори за подобар живот ама под тоа не се подразбира да ги занемариме луѓето кои ги сакаме
     
    На SV1911, cresa-jagoda, Nolitatu и 5 други им се допаѓа ова.
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182

    Ако чувствува нешто, така е. Интуицијата не не' лажи.
    Посебно кога живееш со некого, веднаш ќе заприметиш промена во однесување/расположение.

    И секоја жена 'паѓа' на тоа да биде посакувана.
    Како може цел терет да биде префрлен на жената бе?
    Ем работи, ем дете чува, ем куќа гледа, ем да изиграва заводник. Што не ја заведи тој?

    Во случајов, ставена е во ситуација да мора сама да се бори, па уште да зборуваме за тоа дека 'приговарала' или 'хистеризирала'. На кој да му приговара ако не на мажот? Со кој го дели животот?
     
    На CameliaMiller, јolene, Dadusicka и 5 други им се допаѓа ова.
  19. RESANKA

    RESANKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    430
    Пол:
    Женски
    Wild so @Nolitatu objasnuvaj se.
    Ne zameruvaj i ne mi se ravansiraj zatoa sto mozebi te povredi moeto intro za svilenki zeni.
    Pretpostavuvam ne si takva cepidlaka,barem dosega ne sum ''te procitala'' i percipirala kako takva.
    A za site svilenki sto begate vo drug krevet ke vi kazam za moite kako go resavaat toa a vecno si spieja na spalna,majka mi spiese od strana na nozete i ko ke im dojdea bliski na gosti si se salea za toa.
    Ako me prepoznae nekoj po ova da taa sum kerka im na dvajcata koi bezrezervno se sakaat i pocituvaat i najvazno prifakaat so site mani,tolerantni se de za razlika od nekoi sto a gi cepnes i odma raspaluvaat so nepotrebni peckanja.
    Popoleka,smireno malku,neka ne ve vadi od kolosek nesto tolku nebitno kako mislenje na random forumski lik.
    Najvazno e taa sto si ja ima makata kako ja percipira makata i kako se spravuva so nea.
    Ke ni pise @Nolitatu sto se slucilo i kako. Jas i posakav se najdobro i vo idnina dogovarajte se i sovetuvajte se so nea za nejziniot brak.
    Izzemete me mene ako spored vas vi deluvam deka poima si nemam od zivotot i davam losi bracni soveti. Ako taka loso sovetuvam i na VAM ke vi dadam losi odgovori.
    Fala mnogu na razbiranjeto i prijatna vecer:)
     
    На Abc07 и Nolitatu им се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Сум 'свилена', кога станува збор за спиење и солиден одмор. Не го спорам тоа. Напротив.

    Ама другово, како го постави: дека таа треба да го заведе, таа да го привлечи... Многу е тешко ако еден заведува и се труди постојано.. Само ќе се исцрпи.
    Врксите и браковите се со двосмерна динамика, а ако не се, треба да бидат. Се' е ствар на договор и компромис. Ако нема разбирање и труд од двете страни... не би ни да ја кажам која е прогнозата..
     
    На CameliaMiller, Konfetka, јolene и 4 други им се допаѓа ова.