1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брачни совети

Дискусија во 'Брак' започната од Silver.E, 27 август 2013.

  1. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Нема ништо лошо во тоа таа да го заведе сега денес, утре тој ќе ја заведе и така. Јас откако се породив несакав во огледало да се видам а не па секс да имам или маж да заведам. Тогаш мм ми се посвети и на секакви начини пробуваше да допре до мене, да ме заведе буквално како да ќе е прв пат. Имало периоди кога тој бил со обврски па ме запоставил сум правела ''тактики'' како да го ''заведам'' и да допрам до него, а тука се периодите кога сме на иста бранова должина. Важно е партнерот да е желен да одговори на дразбата. Затоа нема ништо погрешно во тоа @Nolitatu да тактизира и да го најде вистинскиот начин да допре до мажот и. Околу спиење одделно јас барем сега засега неможам да спијам сама, може во иднина ќе се променам. Ги разбирам луѓето кои неможат да спијат со други и го почитувам тоа се додека мм не еден од нив и не ми избега од спална против моја волја:D
     
    На CameliaMiller, ane.bella, Abc07 и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Nolitatu

    Nolitatu Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2014
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    46
    Vo momenti koga se cuvstvuvam zapostaveno voopshto ne mi doaga zelba da go 'osvojuvam' ni na kraj pamet ne mi teknalo cekaj denes ne se svrtel doma,mrtva umorna kje go prechekam so edna partija... no way... Nekogash ne mu teknuva da me prasha ni kako mi pominal denot,a od druga strana mi prekoruva zaradi toa sto inicijativata za sex e poslaba od moja strana. Kako ne bi bila koga ja nema iskrata?
    Najverojatno ni fali toa kako sto kazaa nekolku feminki pogore..
    Vi blagodaram na site od srce,navistina mi predochivte mozni nachini za reshavanje na problemot.. Kje se potrudam da prevzemam nesto,chekajkji na nego da mu tekne deka se raspagjame - otidovme u nepovrat
     
    На korisnichka, vitamina, Milobebence и 3 други им се допаѓа ова.
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Не е проблем да заведуваш, ама баш онака како што ти кажа: Во периоди кога јас не сум во состојба, тој да преземе иницијатива, а во периоди кога тој не е во состојба, јас да преземам иницијатива.

    Не дека не сум почнувала прва, ама ако постојано, со години, само едниот се труди, и прави работи, и измислува начини како да ја 'задржи искрата'; ќе се 'истроши', ќе изгуби желба, ќе му падне самодовербата и ќе се чувствува очајно.

    Муабетот ми е... еден, сам, не може да одржува врска/брак. Исто како и пријателство.. ако само едниот 'трча', се труди и го стимулира дружењето, а другиот е незаинтересиран и отсутен.. со време, ќе престане и првиот да вложува енергија и време.

    Многумина (посебно мажи), мислат, стапиле во брак, и завршиле работа. А не е така. На бракот треба постојано да се работи. Не е перпетууммобиле.
     
    На CameliaMiller, WORRIED.BT, Milobebence и 4 други им се допаѓа ова.
  4. RESANKA

    RESANKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    430
    Пол:
    Женски
    Ako se potrudis da prezemes nesto i nema fajde t.e. nego uste ne mu teknuva deka VIE veke ne postoite kako poim ti i toj pa ti pisaa vo nekoj od komentarive prethodno a i jas ke se nadovrzam ne bi ni da ja kazam prognozata sto ve ocekuva...
    Znaci jas i @Vennera.aa navedovme deka treba i zenskoto da mrdne so opavce t.e.da pokaze inicijativa za seks.
    Neli sme vo 21vek i so 100%ramnospravnost pobogu zosto da cekam nekoj ''da me osvoi''?
    Ke si trgnam vo akcija e sega ako nekoj ne mi vozvraka zosto da si go trosam zivotot na kukanje okolu neuspesniot obid za ''akcija''. Ili nesto ke se smeni ili jas ke se smenam konkretno kako go dozivuvam toa ili treto nema zosto sto ke menuvas nesto sto otdislo vo nepovrat?
    Ajde ajde,tipicna bracna kriza,ako sakate dvajcata ke se opraite ako ne sakate,pa dobro barem vo edno nesto ke ste slozni deka ne sakate da opravate i toa e toa,no big deal.
    Bidi srekna i zadovolna od sebe si vo sekoj mig od zivotot.
    Ako samite sebe si ne se cenime i sakame,najmalku toa ke ni go nadomestuvaat ili pokazat kako treba Trajanka,Petranka,Petko,Mujo,Haso...itn.da ne redam ponatamu.
    @Nolitatu ti najdobro si go poznavas soprugot i najdobro sama ke si procenis sto i kako,sekoe dobro.
     
    На WORRIED.BT, Abc07, Nolitatu и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Многу сме посензитивни од мажите и тоа што нас ни се чини дека е крај на свет нив му изгледа како да е најнормално. Не го оправдувам да се разбереме, се надевам дека е период кој успешно ќе го надминете, мора да ја разгорите искрата. Што ако ти кога не си расположена тој се осеќа лошо и запоставано. Отворете карти и разговарајте што на кого му фали и задоволете ги своите потреби меѓусебно од љубов и внимание, меѓусебно помагање па до секс.
    @WildMk се разбравме ако после повеќе обиди нема ништо за возврат тоа е, до тука било вртиш нов лист никој не е должен да се подредува на потребите на друг и константно да оди со глава во ѕид.
     
    На CameliaMiller, Nolitatu, Milobebence и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Lele zeno kolku ubavo mislenje napisa.
    Te sakam !
    Ova e toa. Zena bre. ZENA! A ne nekoe podbutnato kucence tazno so si place nad sudbata. Abe gi zimam koncite vo race i gi drzam ne pustam ni pod razno. Nema cvilenje nema ama.
    Kakvi vi se tie mislenja e da be ona ke go osvojuva. Ko jani makraduli na ednooki e da be se jas. Jas pa obozavam da go osvojuvam mm i da go zaveduvam i da gledam deka me posakuva. I si kupuvam sekakvi seksi vesovi. Da ne treba da legnam v krevet on da zavrsi rabota i da si zaspieme? Normalno deka go osvojuvam i mu zboruvam i go zaveduvam i uzivam vo toa. I uzivam da gledam deka ne e za dzabe t.e. sekoj den me posakuva se poveke.
     
    Последна измена: 13 септември 2018
    На Sandrin4, IAmPresident, Aneta92 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Тој презема иницијатива некогаш, или исклучиво само ти?
     
    На Sandrin4 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    I dvajcata.
    Ama nebitno e toa. Na zenava brakot i propagja i sama e svesna oti da ne proba ona da go spasi i da vnese zar? So inaet li ke si vodat ko malite deca pa ega do plafon da be ja prva ne popustam?
    Neka proba zosto da ne, ako i toa ne upali jebi ga. Ama so sedenje i ne prevzemanje nisto pa bas nisto nema da postigne. A ovde ne deka se otislo u pm ima nadez.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    И јас реков исто.. дека во нејзиниот случај, таа мора да инвестира повеќе од него.
    И е небитно за конкретниов проблем, во право си.

    Но ако со години, само едниот партнер се инвестира целосно во бракот, а другиот е пасивен, тогаш, тој брак ќе се распадне.
     
    На vitamina, Offspring, Konfetka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Problemot najvise lezi bidejki mazite si zemaat zdravo za gotovo. Aha zena mi e doma so deteto i si lezat na toa uvo deka zenata si e poslusna i si teraat ziveackata.
    Ama zena ako mu pokaze na mazot deka nejziniot svet ne se vrti samo okolu sporetot i deteto, odma druga prikaska e.
    Jas od sebe si trgnuvam. Koga rodiv se zapustiv klapnav doma 24/7 dodeka kuka renoviravme tamu vamu mm po cel den na rabota pa fati zima... i si legnav vo konfort zonata. Sama zatvorena so dve deca puknuvacka. Bev nezadovolna, nervozna, histericna, ne si go sakav zivotot oti osven decata drugo ne mi se desavase... i maz mi si go zemase toa zdravo za gotovo, ne vo smisla da odi sega so drugi ili da ispagja da se pijanci i nz sto nego vo smisla toa e toa treba da bidam zadovolna so zivotot i zapadnavme vo monotonija logicno.
    Arno ama, koga se vrabotiv i koga pocna nesto da mi se desava vo zivott so ne e povrzano ni so nego no so decata, odma druga pesna e. Mnogu poveke pocna da se trudi okolu mene, da bide po vnimatelen, iste i ke se doteram i nasminkam za na rabota i ne mu e seedno znam deka na zafrkancija mi vika ama znam i deka ima malce zajadlivost koga ke mi rece nekogas gospogjo za kaj ste se sredile, od edna strana mu godi koga ke me vidi takva i se gordee vo smisla videte kakva zena imam. Ama od druga strana e svesen deka i drugi mazi me gledaat logicno pa zatoa i se trudi poveke. A mene mi laska nema da recam deka ne seto toa vnimanie od nego.
    Uste i koga gleda so kakva ljubov zboruvam vo vrska so mojata rabota i kolku golemi ambicii imam jasno mu e deka on i decata mi se najvazni na svetot, ama imam isto taka i drugi vazni raboti vo zivotot na koi bi im se posvetila.
    Suma sumarum. Mazite preziraat i odbivni im se dezurni mrcala, nezadovolni i negativni zeni.
    Pocnete za pocetok da zboruvate so nego za nesta koi gi sakate. Koga ke vidi deka pokazuvate interes za raboti koi ne se kolku pati kakalo deteto, moze ke saka da se potrudi.
    A i imanjeto dete ne e izgovor za nemanje seks. Jas imam 2 deca godina i 9 meseci se pa navecer koga ke zaspijat si gugame so mm.
    Negde procitav - dodeka postoi strast umorot s nebitna kategorija.
    Neka e doma razdzitkano i neizmeteno nekora sekogas da sveti. Drugi raboti se pobitni nekogas.
     
    Последна измена: 14 септември 2018
    На Sandrin4, Miss.N, Bundaa и 9 други им се допаѓа ова.
  11. korisnichka

    korisnichka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.393
    Ова може го знаете но добро е мислам да се прочита,

    https://galama.website/2018/09/nebitno-dali-ste-vo-brak-ili-ne-ova-treba-da-se-prochita/
     
    Последна измена од модератор: 15 септември 2018
    На Miss.N, Marmarin, Macito007 и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Kviki123

    Kviki123 Нов член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Сакам да одам во странство со детето но татко му не не пушта. Разведени сме и не го гледа многу често се со некој образложенија но сака инат да тера. Дали постои закон, начин да успеам да одам со детето надвор од државата. Ке се вракаме еднас два пати годишно и детето ке знае кој му е татко. Ако некој се нашол во слична ситуација или познава закони пуштете линк. Спремна сум на се само не сакам да бегаме. Фала
     
  13. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.379
    Допаѓања:
    35.753
    Не ги знам законите, но знам случај каде мајката без согласност на таткото замина со детето на студии во странство како примарен старател, и покрај противењето на таткото. И тоа на вести ги имаше. Значи начини има, знам и луге што нов пасош извадиле без согласност на другиот. Со врски. Значи ти треба најспособниот адвокат што можеш да го платиш, дрш не дај со таткото, и среќа.
     
  14. korisnichka

    korisnichka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.393
    Преку центар за социјални работи да пробаш да добиеш дозвола
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  15. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Јас знам ваква ситуација односно слична.
    Детето беше родено во странство а таткото си беше мк доаѓаше и заминуваше се додека не се разведоа така еден ден но за жал жената секогаш мораше да има дозвола од таткото и за пасош и за излегување /влегување иако детето си беше родено и си живееше во странство .
     
  16. Atanasova96

    Atanasova96 Активен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2018
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    170
    Пол:
    Женски
    Zdravo, so soprugot moj momentalno se soocuvame so edna bracna kriza pa sakam da slusnam i tugi mislenja dali vredi da se boram za ovoj brak ili sepak da se odlucam za razvod.
    Se zapoznavme preku fejsbuk pred 2 godini, posle nekolku mesecno dopisuvanje resivme da se vidime se gledavme nekoj period seto toa prerasna vo prekrasna vrska beskrajno me sakase i pocituvase, ne se somnevam vo toa. Po 6 mesecna vrska jas ostanav bremena,prvenstveno bev za abortus zosto imav samo 20 godini, a toj 21. Sepak toj me ubeduvase da se zememe zosto toj e na drzavna rabota i jas rabotev vo edna fabrika, deka nema pricina zosto da ne go rodam bebeto. Se odlucivme za brak me zapozna so negovite, dojdoa me pobaraa napravivme svadba. Svekorot i svekrvata ni pomognaa mnogu, zosto svekorot e na ubava rabotna pozicija. Ni pomognaa mnogu so spratot, mene mi najdoa podobra rabota, so bebeto pomagaat i sl. Megutoa ednas pijan mu izleta od usta deka namerno me zabremenil za da ne mu "izbegam". Jas pred nego imav i drugi vrski ama toj ocigledno ne zosto bese togas i uste e mnogu sramezliv, povlecen. Od pred nekolku meseci pocna cudno da se odnesuva i da me zapostavuva. Na pocetokot garantiram deka ne bese taka. Imavme ubav brak, otkako dobivme sin kako da se zblizivme ama vo posledno vreme ne e toa toa. Ke dojde od rabota, ke se najade i celo vreme si lezi nisto ne go interesira. Koga e sloboden, si izleguva so negovite drugari ergeni na kafe, vo oblozuvalnica si sedi, ili si igra igrici na telefon se ponasa kako gostin da e vo kukava samo za jadenje i spienje si doaga duri ni deteto ne go interesira, ne saka ni so domasnite obvrski da mi pomaga. Probav da razgovaram so nego da vidime vo sto e problemot dali e do mene, dali od rabota se nervira na sto se dolzi toa odnesuvanje. Dobiv odgovor deka jas sum go odalecuvala od sebe, deka razbral ubavi muabeti za mene, kojznae so kogo se sum bila, posebno me povredi koga rece deka se somneva dali i deteto e negovo. Dusata mi ja rasparci na milion delovi, cela nok sum placela. Mislev deka e vo prasanje druga zena ama vo negoviot telefon, ni laptop ne najdov nito samo poraki so drugari i rodnini, osven ako ne brise nesto. Kako vo vtor pubrtet da vlegol. Mu vikam ti si veke tatko ako ne za mene barem za ova dete bidi kako sto treba ne me nerviraj zosto pokraj mene i deteto e nervozno celo vreme kenkavo, ne saka ni da razgovara. Mu vikam zosto me ozeni a sega vaka pravis, vika milion pati se pokajav sto te zemav. Ne znam veke sto da pravam i moite primetija deka ne e kako sto treba, majka mi vika cuvaj si go brakot nema mesto kade da se vratis tuka imas brat ke saka da se zeni nema mesto za site.
     
    На Katce2003 и Independiente им се допаѓа ова.
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    @Atanasova96

    Мажот ти има проблем со самодовербата... и тоа голем проблем.
    Прво, те забременил 'за да не си му избегала', па сега 'слушнал работи', може и детето 'не било негово' |(

    Речи му: не те терав јас да ме забремениш. Ти сакаше. Преземи си ја улогата за која си се нафатил, или ќе останеш без нас!
    Тоа вака како прва реакција.

    После одете на брачно советувалиште. Треба да му се помогне, да 'порасне'.
     
    На troublemaker94, BabyStyle, Macito007 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Маж ти е најголем слабак и кукавица а за мајка ти немам зборови..
     
    На CameliaMiller, troublemaker94, Juicy и 16 други им се допаѓа ова.
  19. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.379
    Допаѓања:
    35.753
    О боже. Девојче. Па ти си уште девојче, дете, а мајка. Така е кога деца прават деца. Биднало . Затоа сега, ако уопште ти се слушаат совети, не раѓај второ дете па ако сакаат сите на колена да ти паднат. Вие се зедовте во време кога сите на ваша возраст лудуваат и учат.
    Ако имаш добра работа, чувај ја. Ако можеш некој факс вонредно, запиши. Мажето или ќе се доведе до памет или нема, ама ти биди во подобра позиција од која си сега.
    Ако го сакаш, дај му шанса да се вразуми. На глупи финти не наседнувај. Ако ти рече не е негово, речи му за днк тест. Тој те манипулира.
    Со мајка ти фино лепо изгради си позиција, прашај го и брат ти за мислење па ке знаеш на што си.
    Работата, детето и школо по можност а особено здравјето ти се најважни.
    Ние не го знаеме маж ти за да знаеме што му е, но ке ти се каже, биди сигурна.
    Гледај се себе и детето
     
    На troublemaker94, Mrs.Styels, BabyStyle и 12 други им се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Мајка и'.. ко еден куп други мајки во Мк...
    Женското три подолу... Синот ќе наследи се', ќерката нека се 'чеша' :puke:
     
    На CameliaMiller, troublemaker94, minneymouse82 и 15 други им се допаѓа ова.