1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брачни совети

Дискусија во 'Брак' започната од Silver.E, 27 август 2013.

  1. Milobebence

    Milobebence Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јули 2016
    Пораки:
    4.324
    Допаѓања:
    91.517
    Пол:
    Женски
    Ах мила @Atanasova96 најдобро решение за мир ќе биде под кирија.
    Но пробај види може пак твоите ке омекнат,ке се променат пробај на неколку дена добар ти е планот.
    Ако не пробаш нема да знаеш.
    Ако после и таму не бива разгледувај соби има така поевтини се, овде има по куќи соби со бања и кујна за 3000до4000ден.Мислам можеш да најдеш за овие пари.
    Зборувај со брат ти ако работи дали привремено ќе може финансиски да ти помога со 1000_2000денари месечно.
    Некако он од кај твоите најзрело размислува таков впечаток ми остави од тоа што го прочитав.
    Или и он нека им зборува на твоите дека ти и твоето дете а нивно внуче сте најбитни а не она што ќе речат комшиите.
    Истиов моабет направи го и со свекорот и свекрвата колку они можат да помогнат финансиски.
    И после кога ќе знаеш колку помош имаш т.е колку пари месечно направи финансиски план кирија,сметки,градинка или ќе има кој да го чува малото додека си на работа?
    И ако не оди и кај твоите после сите обиди и напори детето и под кирија.
    Нема да биде лесно но барем раат ќе бидеш поратт од некои луѓе да не ги наречам со некој погрден збор.
    Работиш млада си зрела способна ќе успееш.
    Некој погоре рече да помогнеме и ние јас се сложувам да се направи акција ако и ти се сложувсш се разбира барем за почеток да ти се најде.
    Овде има луѓе што ги знам живеат во станови чии сопсвеници се во странсво и они не им бараат кирија туку да им го чуваат станот или куќата и само сметки да плаќаат, има и што живеат со постари лица само да им зготват исперат и така , колку има така и станови наследија.
    Во секој случај многу среќа ти посскувам и верувам во тебе и те:hug:
     
  2. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Citam sovetive
    "svekrvata I svkorot da I pomognat finansiski".
    Ova e smesno.

    Jas da mu plakam kirija na mojot zet koga ke ja napusti kerka mi oti resil da si odi ama nema kade da odi (lalala)
    Nesum bez razum majko mu. :wasntme:

    Vasite svekrvi I svekori ke vi platat kirija ako gi napustite sopruzite? (facepalm)

    Dajte luge mallku logicno razmisluvajte I nemojte da I otpomagate na ovaa mlada zena koja se nasal vo konfuzna situacija.

    Prvo sto ke napravat svekrvata I svekorot ke recat "krsete glava, sto ne zamarate".
    Isto jas bi rekla.

    Daj te koga se razveduvate ne ja mesajte celata familija.
    Ubavo roditelot kazal "sama go birase, sama resavaj".
    Toa znaci so celost na tebe gi ostavaat site odluki.
    Nema tuka nisto nejasno.
    Ubavo lugeto rekle ne odobruvaat vrakanje doma koe e briljanto resenie za site strain. Prvo za tebe, vtoro za roditelite I na kraj za soprugot.

    Zosto e toa najdobar odgovor?
    Zatoa sto sto god da kazes kriv si.
    Najcesto roditelite se krivi. Ke se najde koi, od ednata ili drugata strana.
    Ubavo lugeto se povlekle zosto go citam slucajov I tvrdam deka ke zavrsi so pomiruvanje , a I roditelite tvrdam deka se nadevaat na isti ishod.

    Zenava se zbudale so soveti od ne iskusni I ne ke da e na dobro.
    Carolija ke se sluci I pak ke bidat zaedno, a dali toa ke ni go priznae clenkata ili ne ke ostane na nejze da odluci.

    Jas kako postara ke ja posovetuvam da ne brza I predvremeni cekori da prezima.

    Koja e dozvolata da edna clenka da se obraka so "majmunot", za nejzin vencan soprug .
    Koja e taa kultura.
    Ja isprovocira zenata da I odgovori I na takvata provokacija koja misla bese mnogu bliska do dnoto. :worried:

    @Atanasova96 bidi mudra I pazi sto odluki donesuvas.
    Ako stvarno si resila da se razvedes togas Ok ama soveti koi ti bea dadeni "ignoriraj go", nemoj da gi prifakas.
    Ako ne za vas dvajca treba da razgovarate za deteto taka da takvi Najnizok Oblik Na Odnesuvanja "Ignoriraj" nemoj da si dopustas zosto toa ke ima silni posledici vo sekoj smisol.
    Inat ke ti vodi I po sudevi, utre mozda dinar nema da plaka za elementacija, ke baras pasos da ti potpies I toa ke ti go osporuva, za se ke se trudis sama okolu deteto I na kraj koga deteto ke porasne ke ti kaze "ti si taa sto ne razdvoi ". :nod:

    Zatoa ignoriranje NE, razum I razgovor DA.
    Za se ima resenie I za razvod ima resenie.
    Nemora da znaci ako se razveduvas deka ti e prv nepriatel. Ke pominat 5-7 god I mnogu raboti ke izvetreat , a Vie ste tie koj sekako ke treba da funkcionirate kako roditeli na toa dete.
    Edno e mnogu jasno, Ti mozes da se razvedes od toj covek ama samo na hartija I nikako poinaku. Bas zatoa sto imate dete vie ste vecno vrzani, pa I koga deteto ke bide svoj covek. Ke imate vnuci I pak ke se gledate, zatoa ne pravete problem neka se zavrsat rabotite vo koris na deteto.
    Ignoriranje Ne.
     
    На troublemaker94, mimiiiii, zalosna и 5 други им се допаѓа ова.
  3. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Не е ич смешно. Со нивен внук во раце, си заминува од дома како последица на дејствијата на дебилот од син им. Да, го реков дебил, потенцирај ја оваа моја навреда во наредниот пост.
    Според тебе ниту нејзините родителите не треба да и помогнат пошто сама одговара за своите постапки. И што да прави ? Со минимална македонска плата сама ќе застане на нозе овој период ? Или пак да седи дома да думка дете, додека фраериштето договара средби со деца ? Свести се од кај доаѓаш, не продавај магла тука.
    Како што тие имаат за право да бараат да не им бранела да си го гледаат внукот, исто она може во најмала рака да очекува помош од нив, додека најде соодветно решение. Никој не вели перманентно тоа дете да биде издржувано од старите.

    Ниеден развод не е лесен, ама ако се реши на тој чекор има кој да си ја брка работата, уште па ако најде некаков доказ дека ја има изневерено охоо..
    Болдираново ти се глупости тешки.
     
    На CameliaMiller, Konfetka, sparklie и 10 други им се допаѓа ова.
  4. Milobebence

    Milobebence Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јули 2016
    Пораки:
    4.324
    Допаѓања:
    91.517
    Пол:
    Женски
    Ако син ми не чини да ке помогам не за снаата туку за внучето.
    И брат или сестра ако се во ваква или било каква слична ситуација да ќе помогнам.
    Ако можам да одвојам 1000/2000 денари месечнио зошто да не помогнам.
    Со тие пари ниту ќе се обогатам ниту ќе се осиромашам а битно ќе помогнам таму каде треба да помогнам.
    Што е тука нелогично?
    И да знам свекрви и родители кои им плаќале кирии на самохрани мајки или родители на кои им требало помош.
    Стрина ми помагаше зошто знаеше што син има, син кој не го интередираа сопствебите деца и им помагаше да зошто животот на тие деца додка живееа со татко им, им беше пекол.
    Е за доброто на тие деца внуци им помагаше.
    Додека беше жива со екс снаата жртва одеа за тие деца.
     
    На CameliaMiller, WildMk, 1209 и 6 други им се допаѓа ова.
  5. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    7.314
    @Atanasova96 Ги прочитав сите твои мислења во темава и советите кои ти беа дадени. Според мене најубаво е сепак да седнеш со сопругот да разговараш, никакво одалечување во моментов туку да го прашаш што мисли да прави понатаму во животот и каде сте ти и дететото во тој план. Отворено кажи му дека ти немаш каде да се вратиш но дека тоа не е проблем, ќе седиш во куќата кај што си додека не се снајдеш, подели му обврски околу детето како во случај на развод, два - три дена во неделата дај му го, нека прави што сака со него, нека се грижи. Нека преземе дел од трошоците околу детето но не на начин нема пелени дај пари да купам туку сам да појде и да купи и храна и пелени и да му спрема тие денови ручек и вечера. Едноставно спратот ваш „поделете го на пола“ и нека види како ќе функционира сам, можеш да кажеш на свекор ти и свекрвата да не се мешаат во тој период, ти спреми си се и тоа време кога он ќе е задолжен за детето оди кај другарки на кафе, макар и низ градот шетај како улава ама дотерана спремна - ова се разбира во случај ако неговиот одговор биде дека не планира иднина со тебе и со детето. Ако каже дека сака сепак да останете семејство изнајдете начин на кој двајцата ќе се борите за да успеете.
    Ви посакувам многу успех и разбирање, да си го сочувате мирот и да ја пронајдете љубовта која велиш дека на почеток ја имало многу :l:.
     
    На worrieddd, Martka, petunija77 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    I sto ako dokaze deka ja izneveril?
    Sto ke mu dokaze na sudot so toa?
    Oni dvajca ne znaat sto se slucilo pa golema rabota dali sudot ke rece "ti si zeno vo parvo".
    Od toa ne se zivee.

    Poznavajki go MK mentalitet , sigurno ke I pomognat .
    Ovaa idila ni vo amerikanska chik lit literature ja nema.
     
    На zalosna, violetblue и referentka им се допаѓа ова.
  7. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Се читаш ли ? Што ако докажала ? Многу полесно и побрзо ќе се одвива постапката и тоа во нејзина корист.

    Ок, треба да ја остават да спие под мост со детето за да не ја растурат сликата за идила од твојата глава и твоите истомисленици.
    (facepalm)
     
    На CameliaMiller, Konfetka, sparklie и 8 други им се допаѓа ова.
  8. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    7.314
    Не е прашањето дека ќе закочи постапката за развод , ако и двајцата спогодбено се разделат се ќе биде готово за два-три месеци (членката повеќе сака да се смират отколку да се разведат), а што е во нејзина корист, детето ќе и го остават, па никаде не напиша дека ќе и го земат, алиментација - секако ќе плаќа 1/3 од плата, сега ако си отиде кај мајка и што, ни алиментација ни разведена, ни финансиска помош.
    А што се однесува до свекор и и свекрва и нема зошто да се мешаат ни со помагање ни со одмагање, никој нив двајца не ги натерал да се земат и никој не ги тера да се разведат, внуче е нормално дека на внучето ќе му купат и дадат ама не на снаата. Од помош ќе и биде што еднаш во неделата ќе го земат да го причуваат, да купуваат и да го разгалат со подароци што она сама нема да може да си ги дозволи, како членката ќе се чувствува после?
    Ама идеално би било свекорот и свекрвата да го исфрлат на улица синот а да си ја чуваат снаата и внучето, па утре и нов зет да им донесе во куќа, па после и синот да се ожени, да се смири, да си го вратат дома и сите среќно да си живеат во исто дворче па кафе да си пијат насабајле :clap:
     
    На petunija77 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Мојот пост беше реплика на постот од членката погоре, која разводот го прикажа како невозможен потег, дури и напиша дека алиментација немала да добие. За идење кај мајка и на неколку дена, не и предложив јас, али пак не е лоша опција, за да се тргне од дома, да разбистри глава на 2 3 дена и да одлучи што понатаму.

    Точно, ама ова е 'вонредна ' ситуација, со исклучок. Не се работи дали свекрва ќе помогне на снаа, туку меѓу људско помагање. Човек на човек. Па таа крај краева станала дел од нивната фамилија, не е странец. Пак ќе напишам, никој од нас не рече тие да го издржуваат детето, збориме за период додека членката најде свое место за живот, да се стабилизира и да застане на свои нозе.
     
    На CameliaMiller, KateKane и Nausicaa им се допаѓа ова.
  10. Milobebence

    Milobebence Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јули 2016
    Пораки:
    4.324
    Допаѓања:
    91.517
    Пол:
    Женски
    Мојот совет за помош на свекорот и свекрвата беше за привремено.
    Да после и мажот ке треба да плаќа алиментација но додека тоа да се случи зошто не би помогнале привремено.
    Не се обврзани и никој не ги обврзува но ако можат да помогнат зошто да не.
    Е ако и смета на членката нивна помош тоа е друго.
    Во вакви ситуации помош не се одбива.
    Со една плата каде да оди или да седи пак цимери да бидат и да делат сметки со оној кој и вели дека она за него е грешка .Бракот бил грешка.
    Помош како помош е добредојдена од секого.
    Членката подобро се разбира со нив отколку со нејзините родители.
    И ние тука си споделуваме мислења и совети кој колку знае и умее сепак членката ќе си одлучи што е најдобро и како ќе постапи.
     
  11. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    7.314
    За разводот јас пишав при спогодбена разделба која двајцата ја сакаат и ќе ја почитуваат одлуката на судот за алиментација и за гледање и за се. Инаку точно е дека тој може да не плаќа алиментација, па ќе треба да се тужат, точно е дека ќе треба негов потпис за излегување од државата, јбг ќе треба потпис од него и за ако треба не дај боже да се оперира детето, тоа се само мал дел проблеми кои тој може да и ги приреди.
    Што се однесува за вториот дел свекор и свекрва можат да и речат тебе твоите не ти помагаат и издржуваат додека застанеш на нозе па зошто ние да го правиме тоа (било да е меѓу људско помагање било да е поради фамилијарна поврзаност)
     
  12. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Жената убаво си пиша дека дома не се колат па таа да се жести и да превзема мерки и пред судија да докажува дека ја изневерил.
    Што ќе добие со вадење на валкан веш ?

    Што помирно, тоа поубаво.
    Со таткото рачунај врзана си цел живот ради детето.И за арно и за неубаво мора со него да контактираш, па разни циркуси не се препорачливи, зашто и за на тродневен викенд во Грција (пример земам) ќе ти треба потпис од него..па и за уште поедноставни работи.

    Штом е во добра релација со свекор и свекрва, и да не побара, сигурна сум дека барем од почеток ќе ја има нивната поддршка во одгледување на детето (ќе финансираат).
    Ама верувајте ми, и тоа е со краток рок, зашто на секој родител колку и да знае дека детето негово е виновно за разводот, пак на крај ќе се сврти кај него.Доволно е нова жена да донесе и да се роди ново бебе, одма песната е друга.

    И ве молам немојте со она ,,еее јас да сум на местото на свекорот и свекрвата ,,вака,, ке сторам,,
    Не сте на место, и незнаете како изгледа тоа, а и неможете да знаете, освен ако сте во таа вораст и со тие проблеми.

    За почеток е доволно некој ден кај нејзините, па колку и да ја гледаат попреку.
    Колку да се смират страстите.
    А и таа самата да види до каде е, да си размисли без туѓи влијанија како ќе постапи понатака..

    Од страна читано, искрено, мене ми се чини дека мажот ќе го стегнат родителите и дека сето ова ќе помине.
    Мислам дека се моментални слабости и се одлика на неизживеаност и дека има многу вакви случаеви.

    Знам дека е тешко да се издржи, психички се измачува жената сега.После вакви пораки, нема лесно да се смири и секое негово наредно излегување од дома сам ќе биде сомнително.
    Довербата еднаш се губи.

    Однесувањето на родителите на жената не е во ред.
    И јас имам женско чедо, не би и рекла никогаш да си трпи.
    И мене моите родители не ми рекоа кога им објавив дека се разведувам.
    Знаеме сите дека живееме под притисок на општеството и чекориме по морални скали ако сакаме да бидеме прифатени во средината, па од таму и односот на нејзините родители.
    Ама, сигурна сум дека срце им се кине.

    @Atanasova96 се надевам дека ќе извлечеш поука од сите постови со совети тука.
    Сепак за тебе се работи, никој незнае што ти се крие во срце и душа.
    Едно е јасно-тешко ти е.
    Ама да ти биде уште појасно - разводот психолозите го изедначуваат со болка блиска со смрт на близок.За жал, и кога ќе се разведеш цел живот ќе влечеш ,,опашки,, од бракот со човекот.Можеби твоите родители се плашат од понатамошниот тек на твојот живот, затоа и таква е нивната реакција.
     
    На CameliaMiller, Sofice, ArmaniCode и 9 други им се допаѓа ова.
  13. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @Atanasova96, а да му кажеш ти на татко ти дека, ако толку го боли тоа што комшиите ќе коментираат дека си се развела зошто маж ти не го бивало за жив к*р, мнооооогу повеќе ќе го заболи кога истите тие комшии ќе зборат за него како за мизерија од човек кој ја оставил ќерка му сама да се снаоѓа со мало бебе. Нека размисли што е полошо ;)

    ******
    Да де, ќе плачеме над судбините на кутрите деца што немаат пари да се оперираат, ќе се сожалуваме над судбините на силуваните ученички од Африка, ќе се ужасуваме од ѕверствата на неименувани чудовишта врз жртви чии имиња не ги знаеме, ама кога ќе дојде време да се помогне на некој кој ни е близу, кој го знаеме, од чија приказна сме и самите дел, е тогаш

    The Македонштината is strong with this one!

    Е сега замислете научно-фантастична ситуација каде свекорот и свекрвата на девојкава, место да си го бранат волот (мајмунот, де) од син и да зборат наоколу како снаата е всушност крива пошто е курва и недомаќинка, се покажат како луѓе на место и човечни (особина која очигледно им фали на некои) и решат да и помогнат на мајката на нивното внуче. Ненормални луѓе, знам! Со кој памет би и се на нашле на жената која ќе го воспитува детето на нивното дете? Зошто утре, во очите на внукот ќе направи голема разлика тоа „баба ти и дедо ти ми се најдоа кога сите други ја вртеа главата од мене“.

    И да, ако сакаат да бидат дел од животот на тоа дете, не е на одмет малку и да помогнат тоа дете да има поубав живот.
    Или работава, пожелно е бабите и дедовците да му помагаат на внучето ако и само ако нивното дете е во брак со другиот родител на тоа дете.

    едит- тоа што го пиша членката под мене. Не ја плашете девојката со лажни информации, и да се разведе не е крај на светот. Колку и да сме тапа како држава, сепак не сме до толку отидени. Ако таткото прави проблеми и тера инает, се вмешува социјалното. Нема логика едно дете да биде заложник на идиотизмот на едниот од родителите.
     
    Последна измена: 31 октомври 2018
    На CameliaMiller, SV1911, Yowannty и 8 други им се допаѓа ова.
  14. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.222
    Допаѓања:
    3.738
    Пол:
    Женски
    Sto se odnesuva do pravenje problemi pri odenje na deteto nadvor od drzavata, na odmor primer ako tatko to go tupi namerno centarot za socijalni grizi potpisuva soglasnost taka da nemojte na clenkata da i davate pogresni informacii(ova go znam zasto e slucaj od moja rodnina cij tatko ne sakase da ja pusti da odi na turneja so folklor).
    Alimentacija i ovoj idiot od tatko ne plakase a trebase duri 2000 den pa sega slucajot e na izvrsitel.
    Atanasova vo ovoj monent najdobro e da baras pomos od tvoite. Negovise se negovi roditeli no, nemoj da gi isklucuvas od bilo koja pomos koja sto ke ti ja ponudat.
    So sreka devojko.
     
    На KateKane, lovestoneddd, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Триста варијанти има што би можеле да и речат, според пишаното од нејзина страна до сега, изгледаат на присебни луѓе, и очекувана е помош од нивна страна ако дојде до развод, и би требала да ја прифати без размислување дали е морално или не. Присебни луѓе би помогнале во ваква ситуација.
    Пример ќе ти дадам од моето семејство. Мајка ми кога се развела од татко ми, ние децата бевме премногу мали, а мајка ми сама. Помош пред се финансиска имала од родителите и сестрата на татко ми, и од нејзините родители. Што ако он бил нивен син, кога увиделе кај лежи грешката. Дали можда требале да не приберат нас децата а мајка ми да ја исфрлат на улица, или нам да ни дадат за јадење а мајка ми да ја остават да гладува, пошто ете снаа е ?! Добри луѓе помагаат на други луѓе во невоља и тоа е целата поента.
    Со старите стоеше одлично додека беа живи, со тетка ми ден денес се најдобри пријателки.

    И не сфаќам што сте се запнале толку со ова? Не го гледате неверството, за финансиската помош од старите сте се засекирале дали било морално. Што според сите вас е решение ?!?!
     
    На CameliaMiller, Konfetka, elena.mak и 4 други им се допаѓа ова.
  16. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.399
    Допаѓања:
    35.952
    Ако не чита членката , глава и чади од мислења.
    Колку и да е зрела, и таа има 20 години, не 60 со искуство.
    Предлогот на свекрвата за второ дете е само доказ , колку и постари веруваат во " магија". Оп ,ќе роди , они ке си имаат второ внуче и син им магично ќе порасне со 2 деца. Бог да чува.
    Жанава е во мал град, свек и свеки ја вработиле, тие го вработиле и лигушот им од син ( а лигуш е , направил дете, ја врзал и сега се изживува). Моќта е на нивна страна( фактичка, како што ја вработиле, може и да ја "одвработат"). Нејзините секако ке попуштат, особено ако брат и стварно замине во странство. Дете мало има за кое треба грижа . Маж и е тотално незрел, иако вели го сака детето, таа пишува дека не му ни обрнува внимание а не пак да го чува. Така да, заплеткано е. Што и да речеме, ни десеттина не знаеме . Таа треба полека да се навикнува дека дома има две деца а не едно.
     
    На BabyStyle, Annath, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Atanasova96

    Atanasova96 Активен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2018
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    170
    Пол:
    Женски
    Sega dojdov, kaj moite sum. Tatko mi me gleda naopaku, mi pravi faci, se murti ama mu rekov da nema galama i kavgi da ne go traumatizirame deteto. Go slusnav kaj i vika na majka mi deka dolgovite uste od mojata svadba ne gi vratile a jas sum dosla doma. Sepak im kazav deka ova e privremen 3-4 dena duri da se snajdam. Jas ke spijam na trosedot, deteto na foteljata se nadevam nekako ke funkcionira toa. Mu pisav poraka na maz mi vika sum dosla do kaj moite nekoj period, mi vrati i toa so golemi bukvi pisal da ne sum se glupirala, da ne sum pravela greski, kako toa sum go ostavala sam, sto ke pravel bez nas eden kup referati. Posledno mi pisal deka ke dojde posle rabota da zbori so moite. Duri zvonel na svekrvata da se kaci gore da proveri dali ne sum doma ama taa mu go dala svekorot i mu spustile slusalka.Ako ostanam kaj motie toe ke e privremeno da zastedam nekoj denar i sekako careto ke si go baram pod kirija. Zemam solidna plata, ako se nafati i toj da si plaka alimentacija za deteto ke prezivuvame nekako.
     
    На oblace1, riba79, Annora и 5 други им се допаѓа ова.
  18. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Ми се допаѓа твојата зрелост и решителност. Знај само дека заслужуваш подобро и ќе успееш.
    А да. И нема што он да се нафаќа на алиментација. Законска обврска е, нема тука сака нејќел господинот. Ќе скрати од кафињата со "другарките" и ќе си даде алиментација за сопственото дете.
    Се најубаво.
     
    На CameliaMiller, ЕденЧлен, oblace1 и 6 други им се допаѓа ова.
  19. Elena1001

    Elena1001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2016
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    1.867
    Пол:
    Женски
    @Atanasova96 дали си сигурна дека сакаш да го оставиш. Бидејќи си доволно зрела по пишувањето претпоставувам дека си знаела дека и тој е млад незрел и неизживеан. Вие ќе се смирите биди сигурна. Ако сеуште се колебаш дали да му простиш тогаш мој совет ти е да разговараш уште еднаш да видиш дали има шанси да се промени и да созрее. Мислам дека маж ти е дете кое води инает а не дека не те сака тебе и детето, на моменти заборава дека не си му веќе девојка туку жена и пробува да глуми мангуп пред тебе. Ако го сакаш разговарај со него и кажи му дека на наредната грешка нема да размислуваш и веднаш ќе си одиш. Твоите ќе попуштат ако веќе се разведеш само немој да дозволиш да дознае маж ти дека немаш подршка од твоите, затоа кога ќе дојде кажи им да не се мешаат. Ако си спремна да имаш цврста рака и да го ставиш на вистинскиот пат не се откажувај така лесно.
    Свекорот и свекрва ти би ти помогнале привремено се дури не почнеш да си го живееш животот.
    Јас лично бев сведок кога свекорот и свекрвата го избркаа синот поради внуците (бидејќи поради снаат никој нема да го избрка своето дете па колку и да е лошо) но тие беа поголеми и многу приврзани со нив.
    Секој греши во животот, не постои некој што е безгрешен, некој простува а некој не.
     
    На worrieddd, petunija77, tina-63 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.601
    Допаѓања:
    151.784
    е сега е друга прича
    видел господинот дека си решена дека ти е преку таквото од него и дека не се заебававаш
    е сеа гледај само како се врте топката

    само пред да се прибериш назад стај му неколку услови
    како попче ке биде мирен сеа
     
    На galapce, zalosna, riba79 и 1 друга личност им се допаѓа ова.