1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брачни совети

Дискусија во 'Брак' започната од Silver.E, 27 август 2013.

  1. crnotreF

    crnotreF Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2018
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Сегашната ситуација така налага да мислиш,а така мислам јас по она што го прочитав.
    Најдобро времето ќе ти покаже дали навистина до тука ви било пишано на тебе и него.
    Понекогаш кога не сме многу искусни пребрзо донесуваме заклучоци кои понекогаш ќе се покажат како точни иако се пребрзо донесени, а понекогаш како погрешни.
    Во животот се е возможно ако се сака и постепено се работи кон постигнување на тоа, не може само мртов во живи да се врати се друго е варијација на тема во животот.
    Немој да се замараш и да се нервираш за некои нешта што се такви какви се.
    Колку можеш поправи ги, сврти си ги во твоја полза ,ако не можеш прифати ги како такви и труди се нешто друго да си смениш и подобриш и за себе но најважно и за син ти.
    Со маж ти знај секогаш ќе има нешто што ќе ве поврзува-вашиот син.
    Остави си простор утре да можеш да размениш со него муабет во врска со син ти за негово добро.
    Не му ставај на кантар како се однесува кон тебе и дали те приметува или не иако си му била пред очи.
    Тоа е толку небитно, а тоа што ти прави повеќе за него зборува каков е отколку за тебе.
     
    На gjoker4e и H.VAGA им се допаѓа ова.
  2. lovely girl M

    lovely girl M Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    568
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    pred da stapi covek vo brak treba dobro da razmisli ne e samo "go sakam" .zosto podocna doagjaat mnogu problemi,ako nemozime da gi reshime zaedno ke nastanat kavgi i nedorazbiranja.mazot treba da e grizliv za svoeto semejsvto,mrazam koga gledam ozenati lugje kako uste izigravvaat ergeni.tie njacesto siot tovar go ostavaat na zenata.neznam jas zosto se zenat ako uste sakaat da setaat po kafinja so drugari i da ne se doma po cel den,da flertuvaat so devojki i slicno.ama losho e od druga stana ako zenata e zavisna finansiski od mazot mora seto toa da go trpi:(
     
    На hermosa, gjoker4e, Meckicja и 3 други им се допаѓа ова.
  3. martina4

    martina4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2015
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    195
    Пол:
    Женски
    Draga Atanasova96 ti si mnogu pametna i intelegetna licnost ,mnogu zrelo razmisluvas za svoite godini,i ako si mnogu mlada sepak mnogu si zrela .Vo vrska so tvojot maz Ligus izvini vaka na izrazov toj ne te zasluzuva ni tebe ni deteto toj za mene e nedorasnat kako malo dete sto neznae sto saka,denes sakam da sum tinejdzer utre roditel a zadutre ergen,za mene toj e izgubena licnost bez orientacija .Moj sovet bidi pametna kako sto i si i bidi mnogu mudra,so svekorot i svekrvata bidi vo dobri odnosi zatoa sto se pokazuvaat kako pametni i razumni luge sto vo denesno vreme retko i go ima toa,pretezno bez razlika kakvo im e deteto toj e vo pravo drugiot sto dosol tuka e kriv.Zatoa cuvaj si gi za prijateli ke ti bidat od korist i na tebe i na deteto,koga i da posakaat da go vidat vnuceto ovozmozi im nemoj da im zabranuvas.A vo vrska so ligusov tvoj ostavi go izvesen period niti mu zvoni po telefon niti nisto ostavi i tebe neka ti se oladi malce glavata i custvata,stom toj saka da izigrava ergen neka pravi kako sto saka i na toa ke mu dojde kraj ,pretpostavuvam deka negovite drugari seuste ne se zeneti pa koga ke se ozenat i fatat semeen zivot togas toj ke se osvesti mozebi togas ke bide kasno no ke svati sto izgubil a go imal pokraj sebe. Ostavi go izvesno vreme na ignor niti go baraj niti pisuvaj so nego
    Odi si na rabota gledaj si go deteto doma izlezi si i ti nekogas so prijatelki na kafe ispolnuvaj si go tvojot den .Pozdrav i sekoe dobro
     
    На gjoker4e, cresa-jagoda, Milobebence и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    За жал не можеш да го пробаш каков татко е...дур не му родиш дете. Многу бракови пропаднале од кога дошло детето на свет, а претходно се било во ред.
     
    На Shalitra, mira.mira, Mr. Right и 7 други им се допаѓа ова.
  5. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.639
    Допаѓања:
    152.378
    На troublemaker94 и Paka им се допаѓа ова.
  6. lovely girl M

    lovely girl M Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    568
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Zal mi e Koga citam loshi raboti. Moja bliska rodnina ima losh brak, mazot pie mnogu I samo se rasprava doma, imaat dve zlatni decinja koi seto toa go gledaat, za zal taa seuste nema rabota zavisna e od nego a I da ne e mnogu problemi ke I pravi ako go ostavi. I sepak taa e mnogu silna...
     
  7. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.561
    Пол:
    Женски
    Силна?
    Затоа што нема храброст да го остави и ги изложува децата на трауми за цел живот?
    Не би се сложила.
    Верувам дека разводот е многу тежок чекор, ама кога имаш покрај себе две невини души кои најмногу патат од таквата ситуација, треба да се донесе правилната одлука колку и да е тешко.
    Тие луѓе за жал не се менуваат. И кога жената не се почитува доволно себеси за да пресечи и да стави крај на тортурата, тогаш тоа треба да го направи барем за децата. Верувам дека во иднина ќе и бидат многу благодарни, а и таа ќе биде многу посреќна без таков човек покрај себе.
     
    На manako1, Shmizla94, lovestoneddd и 14 други им се допаѓа ова.
  8. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Silna oti nema hrabrost da si gi sobere decata I da si ode od tamu toa li e sila sto dozvoluva mazot I da ja maltretira nema rab bas cudno pet rabotni mesta smeniv I uste tolku ke smenam ako treba za mladi luge rabota ima kolku sakas
     
  9. Atanasova96

    Atanasova96 Активен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2018
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    170
    Пол:
    Женски
    Poveke od 20 dena sum kaj moite. Nisto se nema promeneto, se standard zatoa ni ne pisav nisto denvoive dodusa e potesko mi e. Nego go nema nikade. Mojata poraka celi 3 nedeli ja nema otvoreno na fb. Se nema javeno nitu ednas, nitu prasano za deteto, nitu nisto apsolutno nisto ne go interesira. So svekorot i svekrvata se vidov nekolku pati vo kafic, sakaa da go vidat vnuceto normalno nema zbor za toa toa si e nivno vnuce sekogas ke moze da go gledaat. Se nerviraat i tie prosto ne im se veruva deka vaka ispadna, vikaat mu zborele celo vreme, go sovetuvale da si ja gleda familijata ama djabe. Duri gi zamoliv da ne mu vikaat nisto zosto ne sakam da izleze deka dojdat da se vidat so mene, pa jas go bockam da go nagovaraat da se smirime. Prvite denovi da me pobarase moze i ke mu se vratev, sega veke ne nikogas. Moite na pocetokot mrcea, tatko mi poveke ama mislam deka i tia se naviknaa na situacijata zasega sum kaj niv i dobro funkcionirame, za ponatamu ke vidime.
     
    На Dust, mira.mira, elena.mak и 13 други им се допаѓа ова.
  10. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    3.769
    Пол:
    Женски
    Devojce, ne ti treba toj covek vo tvojot zivot. Misli prvo na sebe i deteto. Srekna majka, srekni deca.. Ke si najdes so vreme drug koj sto ke te zasluzuva, ceni i pocituva.
    Sega ti e potrebna podrska od tvoite a citam deka i ja imas. Gledaj si go deteto, rabotata i kockite ke pocnat sami da se redat. Zivotot e eden nemoj da mu go posvetis na nekoj koj sto toa ne go zasluzuva. Srekno ponatamu vo zivotot, mlada si ke uspees:).
     
    На cresa-jagoda, Black girl, zalosna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.639
    Допаѓања:
    152.378
    Биди силна за тебе и детето
    Не дозволувај едно разгалено муле да те понижава
    Дигни глава оди си на работа парички у џепот шетај си со детето кафе со другарки и ке се навикнеш и без него
    Он ке сфате ама очигледно многу касно тогаш ти нема да сакаш да бидеш со него
    Ти посакувам срека понатаму па извесувај не понатаму како ек се одвива
     
    Последна измена: 20 ноември 2018
    На cresa-jagoda, joy1, Meckicja и 4 други им се допаѓа ова.
  12. gjul

    gjul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    Samo da kazam deka predhodno sum pisuvala za istiot problem no sega e se poloso......znaci vo brak sme 10 godining od koi 6 god nemav me deca I togas go pravese istoto no jas zamizuvav na sve.Mojot soprugot nikogas ne me maltretiral sekogas sum dobivala skoro se od obleka pa se do sminka I slicno toj raboti po 16 sati znaci stanuva vo dva saat navecer se vraka utre dental vo 1 I 15 da ima druga nema toa go znam ,od sekogas jas sum.inicirala da bideme intimni toj nikogas skoro mene ne mi pobaral mene I skoro se koga sum bila odbivana I izbegavana od nego znaci toj e sovrsen tatko za nasite deca se koga gi cuva koga treba nekoja obvrski da se zavrsi I slicno no koga se raboti za mene toj me izbegava nesaka da imame seks voopsto se se vadi deka seksot ne e biten I pregratkite tuku trebalo da se misli na smetki I na deca samo .Razlika sme 8 godini I veruvajte banal no mi e 38 god I 29 znaci samo sluzbeno praime muabet vo vrska so deca a koga ke dojde red na nas toj molci samo ne mi odgovara duri sum go prasala da ne prestanal da me saka ili ne sum mu privlecna pojke toj molci nisto sve vika izvinI nema I pak isto sekoj pat pravi I koga ke doziveam nerven slom mi vika ja neznam zasto cimolis neli mozes bez da places muabet da pravis.sto da pravam vo golema kriza sum se nerviram placam sekoj den I si vikam so problem imam jas sto nesaka da sme intimidating poveke ve molam pomognete mi zasto I da sakam da go napustam neam kade da odam a I moze da skrsnam po drug pat mi prekipi veke
     
    На gjoker4e, Роберт 7 и WildMk им се допаѓа ова.
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183

    Брачно советувалиште или прифати го како што е и научи се да живееш без интимност и внимание.
    Мислам дека ако почнеш да го игнорираш, во смисла, да си најдеш занимација и да немаш толку потреба од него, ќе почне тој да те прашува што ти е и да не не го сакаш.
     
    На Dalia93, iki26, Someday и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    Немаш родители? Работиш? Зборувај смирено со него и ако пак исто...не си должна да трпиш со изговор заради децата...децата сакаат среќна мајка...и тие ќе пораснат еден ден, а ти што ќе пропаѓаш? Размисли дали треба жртва да трпиш...млада си...глеај здравјето и децата и ако можеш размисли како и што би правела без него...Тешко е знам ама па да сејш ко мумија и да немаш респект од сопругот тој не те заслужува
     
  15. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Zenata ne pisa nikade deka nema respekt kaza samo deka im fali intima so soprugot toa e sosema razlicno od ova sto go pisa. I veruvam deka se moze da se sredi so smiren razgovor i malku trud ne bi da si rasipuvas brak samo poradi toa, sama kaza deka e dobar soprug i tatko.
     
    На cresa-jagoda, zalosna и WildMk им се допаѓа ова.
  16. gjul

    gjul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    Majkami pocina skoro I Tatkomi ne me sisa si ima problemi I toj no sigurno nema da mi dozvolil da se vratam doma bez rabota sum decata mi se 5 I Edna godinka znaci ne se izdrzuva vise toj vo se mi pomaga skoro no koga e vo prasanje na sata intimnost I vnimanie toj e nem ne me pocituva vooopsto
     
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Абе така ако се разведувавме сите за се' и сешто, немаше никој во брак да остани.
    Прво ќе пробаш да решиш на секој можен начин, е откако ќе ги исцрпиш сите опции, а подобрување нема, тогаш ќе бараш развод.

    Игнорирај го бре. Најди си занимации, сериозно. Лупни му ги децата нека ги чува, ти излези си на кафе со другарки, или запиши се на некој курс, или на вежбање... На работа ако не одиш, побарај работа... Преокупирај се со свои занимации, не се потпирај толку на него.
    Има да те бара после ко улав, вервај ме.
     
    На Miss.N, Dust, mKdevojce и 9 други им се допаѓа ова.
  18. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    @WildMk ne spomnav jas razvod. Zenata pomisluva na svaler ako dobro razbrav zatoa i pisav deka ne e resenie toa. Zosto bas toa ako se doznae neminovno bi dovelo do razvod. Kraj kraeva pa kako minat godinite i prieoriteti ni se podrugi deca obvrski itn . I sama kaza zenata rabotel covekot po 16 saati pa sigurno mu treba i nego odmor.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Не дека ти рече развод, само се надоврзав на твоето мислење :)
     
    На Abc07 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. petunija77

    petunija77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 септември 2018
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    20.448
    @gjul Да не ме сватиш погрешно ама зошто не се консултира со уролог ,доктор? Може има здравствен проблем па таа е птичината., а претходно се ви беше ок, редовно си имавте односи и пред брак , што е неговиот изговор? Сами живеете ? Не сум во тек со муабетов , ама можеби навистина е некој поправлив здравствен проблем ,не е штетно ако се консултирате.А ти најди си некоја работа некое хоби, помалку внимание посветувај му ,баш ко @WildMk што ти пишала, лесно е да се разведеш а уште полесно љубовник да си најдеш
     
    На toogood, Milobebence, zalosna и 1 друга личност им се допаѓа ова.