1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брачни совети

Дискусија во 'Брак' започната од Silver.E, 27 август 2013.

  1. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Се сложувам.
    Ако се врати назад не треба оваа ситуација да се вади на маса секогаш кога ќе има некоја закачка.

    Толеранција повеќе да нема.
    Да не се прави идими-дојдими, не за друго, не е добро детето да расте во таква средина.

    Родителите гледам не се многу на нејзина страна ама, ако и после се' продолжи пак по старо најдобро е да се разделат!
     
    На vitamina, duffi, referentka и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.781
    Допаѓања:
    4.395
    Пол:
    Машки
    Бев сведок на една ваква случка. Жената плачеше по мажот, па мажот плачеше по жената и тогаш жената го крена носот. После мажот си најде друга за инает, жената се премажи за инает. И сега пак страдаат еден по друг. Се повредуваат и себеси и тие со кои се во брак.
    Дај му уште една шанса, гревота е детето при жив татко да биде сираче. Ако не е променет и не оди на добро работата, разводот не ти бега, ама подобро да не дојде до тоа. Остави ги суетите и гордостите, поарно да попуштиш дури те молат, отколку да дојдеш во ситуација пак да го молиш.
     
    На ZAHRA, marchi-cool, anaja1 и 8 други им се допаѓа ова.
  3. Atanasova96

    Atanasova96 Активен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2018
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    170
    Пол:
    Женски
    Sigurno e deka i negovite go pritiskaat da se sredime i da si ja zacuva familijata, mada on ne priznava. Vetuva deka ke se sredi i promeni, ja sakam da mu veruvam ama ne mozam. Mladi stapivme vo brak ama koga mozam jas da bidam kako sto treba, moze i on. Ne sme si branele nikogas nisto eden na drug, jas nemam protiv da sedne na kafe so kolega, da izleze so drustvo i sl. megutoa so usul, toa da ne e sekojdnevno do stepen da nema vreme ni vnimanie za mene i deteto. Podrugo ke bese da me podrzuvase da mi pomagase vo domasnite obvrski, da go pricuvase nekogas deteto, ne sakam li jas da zdivnam eden saat na kafe so drugarka. Toj i koga od sabajle bese doma sloboden inaku ne znae da gotvi ama ne mu teknalo da otide da kupi nesto gotovo za jadenje, da soberi alista od susara, da raskrene igracki ako ima barem malku odmena da imam toj nsito celo vreme si lezese ili so drugarite dremese. Ne mu lici toj e tatko po celi denovi da sedi po kafici i igrici da si igra, toa go nema nikade, treba dete da vospituvame i odgleduvame. I ne e rabotata da se molime i da terame inaet, ke ostavam uste malku vaka za da vidam dali e seriozen i go misli toa da se sredime zosto na drug nacin ne mozam, nervite si gi iskinav veke.
     
    На Ladyyyy567*, SexiLy, Ivan4e04 и 12 други им се допаѓа ова.
  4. martina4

    martina4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2015
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    195
    Пол:
    Женски
    Mila, jas sum sekogas da se dade vtora sansa na covek, ako i taa ja prokocka togas znaes kako ke postapis.Daj mu do znaenje i uslovi sto ti iskreno sakas za da se vratis nazad kaj nego i sekako kazi mi otvoreno deka uste ednas da napravi vakvo nesto deka ke go izbrises zasekogas od tvojot zivot posle vrakanje nazad nema ne da place i moli deka se ke bide zavrseno. Sega vo tebe e jokerot iskoristi go pravilno.
     
    На kuc и Orthophill им се допаѓа ова.
  5. Охрид88

    Охрид88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2018
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    246
    Пол:
    Женски
    Просто и едноставно НЕКА ДОКАЖИТ ДЕКА САКАТ ИЛИ ДЕКА СЕ СМЕНАЛ па после размислувај за втора шанса,а така само на збор ебиветар е то!!! Делата го красат крајот и зато ти речи му прво докажи ми па после ке видиме ;)
     
  6. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Преска тргнав да ти пишам исто како и членките погоре па немав време, сега седнувам па читам и да одговорам.
    Се согласувам за втора шанса, НО ако таа шанса е искрена и од срце а не шанса колку на збор или дека така требало кажано од неговите.
    Ако тој се враќа по тебе само ради оти така требало и дека требало да е во брак тогаш стави му пепелот.

    Седни го и разговарајте, кажи му го се ова што тука го кажуваш на нас, ихрај искрено со карти на маса отворени, кажи му дека нема да се вратиш туку ќе чекаш да видиш на дела, на пожртвуваност од негова страна, да го видиш да поигра дете да дојде да ве види и слично..
    Вака како од пушка никако, остави малку време да видиш како тој ќе реагира дали се тоа е искрено или не е..
    Не му викај ниту да ниту не ништо не му викај само разговарајте и кажи му дека сакаш да видиш дали стварно се има променето и дали стваро ве сака до вас а не оти така требало.

    Не избрзувај. Поседи уште некое време кај твоите и следи ги постапките на маж ти.
     
    На Dadusicka, kuc, referentka и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Не сакам да звучам негативно но да бидеме реални никој така магично не се мења ,може ќе е добар првата недела првиот месец и после ќе си почне пак исто ,можам да тврдам со сигурност .Не познавам некој парови кој откако жената се вратила мажот магично се сменил и станал подобар.
     
    На 1209, marchi-cool, Dadusicka и 2 други им се допаѓа ова.
  8. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Totalno se soglasuvam so @Alisa22 I
    Totalno Ne Se Soglasuvam so mislenjata od tipot "sedni I porazgovaraj si", "Seriozno Porazgovaraj si".

    Koga dosla rabotava do sedni porazgovaraj I toa SERIOZNO, toa ti e propala rabota.
    Brak koj dosol do seriozno da porazgovarame e ednakov na propas. Takvi potfati nikogas ne prorabotuvale I nema da prorabotuvaat.

    Sto mislite, deka onie koj "sednale seriozno da porazgovaraat" ne se denes razvedeni?
    Ne se razvele istiot mesec ama se razvele po 6 meseci ili godina.
    Ti dosla li rabotava do toj seiozen razgovor poarno ic da ne trosis moabeti, skrati si gi makite I produzi si ponataka.

    Ova ne se odnesuva konkretno na nikogo tuku, se odnesuva na site koi mislat deka so famozniot "seriozen moabet" tuku taka magicno ke go resat necii karakter I odnesuvanje.
     
    На Schwanger, cresa-jagoda, ArmaniCode и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Абе луѓе брак е, не е заебанција! Како тоа не треба да се даде втора шанса? Како тоа не треба да се разговара? Не во овие случаи само ако има насилство и малтретирање, швалерки и пороци. Се' останато заслужува барем искрен разговор ако ништо друго. Премногу се млади, точно на тие години се менуваат луѓето. Можеби револтот престанал, можеби веќе никогаш нема да прави такви глупости. Можеби баш преку ноќ ќе стане посветен родител и сопруг. Можеби и ништо од тоа, секако. Секој проблем заслужува завршница, не е во ред да виси ништо во воздух. Јас би разговарала и тоа неколку пати пред да сечам за стално.
     
    На tina-63, Ivan4e04, Lolipop23 и 12 други им се допаѓа ова.
  10. Желба

    Желба Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2018
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    3.992
    Пол:
    Женски
    Јас би му дала уште една шанса, ама само ако го сакам, односно ако чувствувам нешто за него. Ако сум оладена и ми станал одбивен, тука би завршило се.
    Мислам дека е најдобро да се преиспиташ себеси, постапи онака како што чувствуваш. Ако сметаш дека треба време, дај си време, ако сметаш дека е готово, не слушај другите што ти зборуваат. Ти најдобро знаеш, сигурна сум дека осеќаш, а ако не си 100% сигурна, ќе осетиш понатака.

    Точно е дека луѓето тешко се менуваат, но колку што памтам, вие сте многу млади, не е невозможно сопругот да созрее. Сепак биди спремна дека тоа нема да се случи преку ноќ, ќе треба време.
    Ако се одлучиш да се вратиш, само под строго поставени услови. Седни на маса и ако треба пиши ги на лист, како договор, под точки. Кои се негови обврски, кои се твои и се што мислиш дека треба да исполни за да можеш да живееш повторно со него.
    И со напомена дека доколку повторно почне исто, односно го прекрши договорот, готово е засекогаш и така нека остане, оди и не се враќај веќе.
    Сите бракови имаат кризи, една е замислата, друга е стварноста. Него можеби му треба време да ја прифати реалноста и да почне да си ги менува навиките.

    Но, доколку мислиш дека неговата желба за смирување не е искрена, туку е само поради притисок на неговите и доколку и ти немаш вистинска желба да се смириш со него, не си го троши времето и нервите.
    Ќе ти требаат нервите за понатаму и тоа многу, верувај ми.
     
    На tina-63, Dadusicka и kuc им се допаѓа ова.
  11. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.379
    Допаѓања:
    35.753
    @Atanasova96 , во тој "сериозниот муабет" , поразговарајте со мажето и околу поделба на обврските во домот. Нека научи да готви, се учи тоа, не е голема филозофија. Исто и чистење на домот по пола, воопшто сите домакински обврски фифти фифти,а двата договорете се и за излегување со свое друштво, додека другиот пази на детето, ако имате потреба од тоа. Колку што се сеќавам работиш и ти, па ваква поделба не е нефер. Ако не се сложи, размисли зошто. Ти посакувам да се средат односите.
     
    На Желба и TashSefton им се допаѓа ова.
  12. Sezana

    Sezana Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2018
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    @Atanasova96 додека бевте разделени тој побара да си го види детето? Дали допринесе финансиски за се што треба за бебе? Ај и да се двата одговори не, друго е најважно дали откако донесе одлука да се смени што прави отогаш наваму за детето? Кога ќе си одговориш на се ова искрено можеш до некаде да сфатиш дали тој е сериозен во намерите да се смени и дали би бил добар татко. А кон тебе однесувањето какво сакаш да биде, ако му дадеш нова шанса ќе се договорите двајцата(без никакви притисоци од родителите и негови и твои).
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Nevergiveup1

    Nevergiveup1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2014
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Машки
    Јас сум машко и неможам да го разберам ваквото понашање а ни твоите прашања.
    додека бевте разделени тој побара да си го види детето? Дали допринесе финансиски за се што треба за бебе?
    Значи ако таа си оди од кај него без предходен муабет за што и пречи, само станува се облекува и си оди, како тој маж да се однесува спрема тоа? Не дека го оправдувам неговото однесување ама и неа не ја оправдувам, најлесно е право јас си одам. Лош начин ја губи довербата кај него од искуство ти кажувам, си се запрашала ли после дали тој ќе сака да те прими назад? Не осудувам но со разговор се се решава сите сме луѓе и правиме грешки.А за финансиски кога таа си оди што треба да и вика тој срцко ти требаат ли тебе пари за да си одиш? мислам глупости
     
  14. Sezana

    Sezana Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2018
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    Јас не мислам знам дека читам глупости и неразбирливи прашања кој мене не ме ни засегаат(facepalm)
    Неа прашај ја како заминала со честитка за најава па тогаш овој треба да и помага за нивното дете или заминала без најава па заслужила вакво глупаво машко понашање. Поштеди ме од понатамошни глупости очигледно и ти си од тие машките кои ако жената го земе детето со неа која нормално е тоа да го направи дека е бебе одма ќе ја осудите нејзината постапка со избегнување на одговорност за Вашето заедничко дете.
     
    На bibiiii, 1209, Желба и 4 други им се допаѓа ова.
  15. ArmaniCode

    ArmaniCode Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.162
    Пол:
    Женски
    Dobro ti kolku godini imas, 15? Zenet si? Imas deca?
    Sto ima vrska situacijata megu tebe i zena ti so obvrskata sto ja imas kon deteto kako roditel?
    Toa dete treba da jade, da se oblece....zavisno e od dvata roditela i dvajcata imaat obvrska kon nego, i moralna i finansiska.
     
    На bibiiii, Nausicaa, minneymouse82 и 13 други им се допаѓа ова.
  16. Nevergiveup1

    Nevergiveup1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2014
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Машки
    Ја не сум навел во мојот коментар за финансиската подршка за детето, мислев за неа, а за детето секако дека треба да дава некоја пара, Го имаш коментарот погоре пред да осудиш прочитај поубаво.
     
  17. Sezana

    Sezana Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2018
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    Ти си тој кој треба да прочита поубаво и да напише поразбирливо. Кога ќе дадеш пари само за бебето да се, ако и треба пумпа за измолзување за неа, никако нека ја изгриза бебето градата нејзина,дека твои пари само за твоето дета а? Неа кој ја рецка кога си заминала без најава:rofl:
    Аиии ме пресмеја да не пукнеш, ај пиши уште нешто да се досмејам:rofl:
     
  18. Nevergiveup1

    Nevergiveup1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2014
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Машки
    Нејзин проблем, најлесно е си одам без да размисли за последиците. Со тоа што во нејзиниот пост не гледам дека ја малтретирал или немала да јаде или бил пијаница, можело се да се реши со разговор тоа ми беше поентата али кој ме разбрал.
     
  19. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.552
    Допаѓања:
    151.159
    Ако не ја тепа и малтертира тоа шо скита ден нок со другари по кафани е ок?
    Тоа шо нема време за неа и детето евок?
    Тоа шо нема време да го поигра детето е ок?
    Тоа шо она оде на работа исто како него а сите домашни обврски и обврски за детето се на нејзин грб е ок?

    Ти мислиш од убавина си отишла жената?
    Убаво си одбрал господинот не бил иживеан сакал да се пифура не сакал обврски
    Е ногу касно му текнало ,тука е сега женет со дете и има да си ги носи сите обврски на негов грб а не она како коњ да ринта и се на нејзин терет
     
    На bibiiii, Nausicaa, SV1911 и 17 други им се допаѓа ова.
  20. BearMe

    BearMe Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2015
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    6.719
    Пол:
    Женски
    Искрено, @Atanasova96 мене ми е позитивно што дошол да ве бара. Можеби под притисок, ама верувам дека сте му фалеле. Само его пусто, да не падне круната...
    И позитивно ми е што имаш поддршка од неговите, бидејќи не сите се така разбрани.
    Ти најдобро си знаеш за себе, ама можеби и не е лошо да пробаш, секако ако ти одговараат условите.
    А приказни има секакви, и добри и лоши. Јас лично знам примери каде што жената се вратила и 25 години покасно уште се заедно. Нормално има и обратни примери. Да имаше точен рецепт многу поубав ќе ни беше животот на сите.
    Знам дека си му лута, ама ѕирни си во душата дали има уште место за него. И види дали си уште ти таму некаде во неговата душа...
     
    На tina-63, elena.mak, Желба и 5 други им се допаѓа ова.