1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брачни совети

Дискусија во 'Брак' започната од Silver.E, 27 август 2013.

  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Ти си љубоморен и захтевен, а жена ти треба да 'стиска заби'?
    Море.... да сум ти јас жена....
     
    На Milobebence му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mentalmk

    mentalmk Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    228
    Пол:
    Машки
    не туку жена ми е љубоморна на секакви глупости и тешко е човек да го истрпи тоа, тоа ми е моабетот..
     
    На Milobebence и WildMk им се допаѓа ова.
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Има причина, или само си прај филмови?
     
  4. mentalmk

    mentalmk Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    228
    Пол:
    Машки
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Е ко така, терај по твое.
    Ако не и' чини, нека си оди.
     
    На Summer16 и Milobebence им се допаѓа ова.
  6. Dragonfly***

    Dragonfly*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2017
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    196
    Пол:
    Женски
    Bi sakala da gi pozdravam site clenovi....mogu odamna ne sum se ukl na forumot pa za toa i prashav kako stoiBi sakala da spodelam problem ... kolku i da sakash da go objasnish nikogash nema da mozesh vo celina taka da ke prefrlam na glavnoto vo sekoj brak ima problemi da sum ja slushnala taa fraza i do nekaden e taka no mislam deka koga se talozat poveke vreme i se odolgovlekuvaat problemite stanuvaat se pogolemi ..jas vo brak 7 godini no ne funkcionira kako sto treba podolgo vreme go osekam toa no se nekako si davash nadez kako da ke bide podobro ...neli najlesno e da se presece da se stavi kraj ... sepak imam i dete ....poveke finkcionirame kako cimeri otkolku kako bracen par ...i najgolem problem mi e shto koga i da sakam da razgovaram i probuvam sekogash toa nosi samo raspravija i zavrshuvame so nerazgovaranje po edna nedela ...
     
    Последна измена: 20 февруари 2019
    На majaana, Jessnow и mentalmk им се допаѓа ова.
  7. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    Гледај си го детенцето и самата себе. Ако не сака мт да разговара за вашиот однос негово право и негов проблем...не го принудувај (со сила убавина не бидува). Стави го на игнор и терај си по свое за се, и носи си сама одлуки за се...не го консултирај за ништо. Па може ќе му светне...ако му светне. Со тебе е како цимер,а со детето каков е? Ако сака да има фамилија, ќе се потруди да ја спаси. Ако ти не сакаш развод тогаш чекај или да се свести или да се разведе тој од тебе или пак може му одговара како цимер да си живее до крајот на животот.
     
    На Dragonfly*** му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Почнувам да се плашам од себеси. Накратко периодов сум љубоморна превише,не сум искажувала никогаш и била умерена доза,но ова што го чуствувам периодов е алармантно.
    Скоро 2 и пол год сме во брак,зафатен е доста на работа и јас додека одев на работа не ги гледав вака работите како сега,бремена сум и сум дома. Си правам филмови дека ме изневерува,бидејќи дома е се поретко но не беше и предходно нешто многу дома се тоа од работата. Имаат нови колешки јас тука одма филмови си направив бидејќи ми спомна колку била симпатична едната колешка и како помладите се вртеле околу неа. Збеснувам,си плачам и нервирам а нема причина само мој сомнеж постои. Кавги секојдневни создавам затоа што немам негово целосно внимание.


    На моменти сум свесна дека ова ми е од премногу слободно време што имам,хормони плус.
    Излегувам до кај моите,со другарки ќе се видам,но како се ближи време да си дојде дома јас одма сум спремна за кавги. Па уште ако ми каже дека ќе излегува со колеги и другари готово скандали прАвам.

    Стварно не ми е нормално однесувањево последниов месец сд плашам дека од вакви стресови и на бебево ќе му наштетам а влегувам во 8ми.
    Совет некоја да ми сугерира како да се опоравам.
    Се плашам да бидам изневерена сега тука ми е мислата. А и него му стварам тензии.
    Како во ваква ситуација да олабавам
     
    На Emma2 и Makedonka007 им се допаѓа ова.
  9. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    701
    Допаѓања:
    1.942
    Пол:
    Машки
    Како машко од машка перспектива ќе ти дадам совет, не го притискај и не му создавај притисок на сопругот, тоа создава револт кај него и тогаш ќе биде склон кон изневерување, едноставно биди кул, и зборувај отворено со него кажи му дека сакате да гледате некој филм заедно, или да играте некоја друштвена игра (карти, sony playstation, монопол, табла, шах итн.) така ќе му го привлечете вниманието, забавувајте се заедно во слободно време и ќе видиш како ќе има поголем интерес за вас, па макар и заедно да пишете ливче во кладилница и да гледате фудбал, или на тв пуштете караоке и пејте си, важно е да се смеете меѓусебно, така и тој ќе биде опуштен од работата, а на работа ќе мисли на вас постојано, понатаму кога ќе се породите одете на викенд заедно на риболов, на пикник со спиење во шатор во природа, дајте му на знаење дека освен брачен другар сте и негова најдобра другарка.

    Не сум брачен советник по професија, но работам со луѓе и секојдневно слушам најразлични проблеми, особено брачни проблеми.
     
    На marchi-cool, zalosna, Emma2 и 3 други им се допаѓа ова.
  10. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    @Forca и јас имам проблем сличен како на Хепи. Исто сум бремена но 5ти месец и имам повеќе слободно време, а сопругот од на работа, се дружи на пазуи со колеги, со други луѓе а јас дома. Можеби и мене ми е здосадено многу дома, го закачам за се и сешто... Како не ми обрнувал внимание, не ме гушка, па во бременоста знаеш се излегува оф она оф ова и се осеќам како да не му сум интересна. Ме сака знам ама се пригушваме меѓусебно.
    Ги знам сите тие работи да направиме муабет, да го оставам малку 'да дише ', да имаме заеднички активности... Но мислам се дека ми е пробано и малку издржувам потоа исто се враќам да се лутам, да барам внимание. Нема некој реален проблем, повеќе досадата ме убива иако си наоѓам и активности секојдневно.
    Што мислиш ти за ова??? Повеќе не можам ни да мислам .. Убаво би било доколку ми посочиш нешто. Фала.
     
    На Emma2 и Happyinlove им се допаѓа ова.
  11. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.400
    Допаѓања:
    35.974
    Бременост како осетлив период , плус хормонални промени и промени на телото, припремање за нова обврска доживотна и доживотно задоволство, знае многу да измести од рамнотежа. Ако односот во суштина ви е складен , пак ке се урамнотежи се со време, но со нови улоги. Ако е отворен да ти кажува за колешки и колеги, ако правиш сцени само ќе престане да дели инфо за да се поштеди од бури. Пробај да најдеш и хумор и светли страни на периодов. Згодни и млади секогаш ќе има, и позгодни и помлади и од нив:) Природно е да ги приметуваме. Бебуш кога ќе се роди ќе имате нови приоритети, и поинаку ќе гледаш на се.
     
    На Annora, Happyinlove и Makedonka007 им се допаѓа ова.
  12. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    @Happyinlove @Makedonka007 zosto ako bi e zdodevno ne fanete da si se zaclenete vo biblioteka primer nekoja knigicka fina i ke si citnete i ke vi mine vreme. Ili na primer sudoku toa e super moze i ke vi pomogne vo koncentracijata bidejki znam kolku napreduva bremenosta pomnenjeto slabee a i ke vi go odvlece vnimanieto. Dolgi prosetki se isto korisni pa nemora da ste sami partnerot so vas i posetete nekoja znamenitost ili kino seedno. Ne si stvarajte problemi kaj sto gi nema....
     
    На Happyinlove и Makedonka007 им се допаѓа ова.
  13. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Те разбирам што ми велиш и потполно си во право, да не правиме проблеми каде што ги нема. Ги правиме ние како пар тие активности но поретко бидејќи беше ладно многу. Сега се стоплува па ќе можиме поќе да шетаме како заедно така и со друштво да не си здосадиме. Фала ти за одвоеното време.
    Убава вечер.
     
    На Happyinlove и Abc07 им се допаѓа ова.
  14. Sofice

    Sofice Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2018
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    42
    Пол:
    Женски
    @Happyinlove @Makedonka007 уживајте во бременоста бидејки тоа е божји благодет.Ако имате слободно време поминувајте го квалитетно,опуштете се, посветете си себеси, негувајте се и чувајте си го здравјето и нервите.Ова слободно време и тоа како ке ви фали кога ке се роди бебе и ке ви биде криво што сте се нервирале и сте се опседнувале со вакви работи(highfive)
     
    На Happyinlove и Makedonka007 им се допаѓа ова.
  15. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Фала @Sofice .. Знам дека е така. Но некогаш те фаќа онака досада и осаменост. А точно е тоа за времето да уживаме и да си ги посветиме максимално. Фала, фала мила. Ќе гледам поќе да не се нервирам за глупости.
    Поззз
     
    На Sofice и Happyinlove им се допаѓа ова.
  16. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    701
    Допаѓања:
    1.942
    Пол:
    Машки
    Да не се повторувам со другите членови погоре, се согласувам со нив, за да се победи досадата само треба да имате занимација која ќе ве исполнува, и која одговара на вашиот карактер за да не ви здосади и таа занимација.
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Фала ти. Потполно се согласувам и ќе гледам да практикувам исто. Поздрав
     
    На Forca му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mama993

    Mama993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2019
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    558
    Пол:
    Женски
    Поздрав до сите кои се огласувате на темава иако ве нема многу.
    Мислев дека никогаш нема да се огласам но еве ви се придружувам и тоа со реферат,па кој има време нека чита и нека ми даде совет,јас би сакала да добијам совет и од машки да видам можеби јас грешам со моето размислување како жена :D.

    Живееме со мм под кирија.
    Сакавме да купиме стан нели за да имаме нешто свое но се прерачунавме и изградивме куќа (за речиси исти пари како стан од 60 m2 во центар).
    Готови сме,секој момент чекам да се преселиме, но некако гледајќи го што прави ја губам желбата за се.

    Станал фалбаџија,чаламџија!

    Кога го запознав немаше ништо, ги пи***ше парите. Воведов режим,секој денар сме го собирале.
    Сега многу се фали со куќата.
    Секое нешто што го купува го слика и покажува на сите и ги наведува да коментираат “а кажи искрено ти се свиѓа нели знаеш колку сум го платил пффффф многу” а нема врска,само “имаме осет” за дизајн да речам,преувеличува. Нештото што го купил 500 евра вели дека го чинело 1200.
    Уште не сме вселени во куќата,нема кој не бил таму. СИТЕ. Од роднини до најдалечни пријатели ги однел да видат ШТО СМЕ ПОСТИГНАЛЕ.

    Овие денови направив нешто за децата без родители,не е важно.
    Му кажав и се налути зашто сама се организирам. Сакал он да отиде и да снима бе. Да СНИМА со телефон.
    Што ќе снимаш свадба ли? Не е работата за чалам. Ако имаш уште дај помогни а не да се чаламиш.

    Го подбрав за сево ова,си го сакам стариот маж назад,тој што не се фалеше на секој чекор,што гледаше само колку ќе заработи во денот.
    Несака да разговара,вели дека што и да направи за мене малку ми било.
    Наместо да гледам “што постигнавме” јас неговото однесување сум го следела.
    Чекај! Што си направил ти за мене? Се што е направено е од заедничка пот :fubar:
    Исто заработуваме,дури јас малку повеќе,работам и хонорарно столарски работи,но сега сум на породилно па ништо не постигнувам.

    Дали е нормално ваквото однесување?
    Искрено се надевам дека ќе се врати во нормала и дека ова е само фаза :|.
    А зине само се фали.
     
    На 1209, Kate Rina 93, marchi-cool и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    Не сум блиску до ова, но би сакал да слушнам совет за да знам во иднина.
    Дали кога ќе се венчате, имотот на кој што живеете го препишувате пола на сопругата (или сопругот, доколку е домазет), пола на вас, или си останува на ваше целосно име?

    Порано се делело, но сега не знам како е пракса.

    Имам два случаи во комшии, се разведоа и 2/5 од имотот отидоа кај сопругата. Исто и кај двата случаја.
     
  20. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.623
    Допаѓања:
    152.139
    Тоа е карактер на човекот неможеш да го смениш
    Он очигледно е горд на своето достигнување и си се фали
    Крај на крај постигнал и си сака да се пофали
    не е страшно укажи му само дека малце претерал и тоа е тоа
    ке видиш како ке продолже понатаки сеа за сеа не прај кавги и проблеми
     
    На Bozica1980 и Abc07 им се допаѓа ова.