1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брачни совети

Дискусија во 'Брак' започната од Silver.E, 27 август 2013.

  1. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.561
    Пол:
    Женски
    Го прочитав тоа и затоа потенцирав дека не го оправдувам неговото однесување, ама од друга страна да бидеме реални, како може да не обрнува внимание на детето ако го чува по 10 часа секој ден?
     
    На Biny му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    7.747
    Пол:
    Женски
    Јас нигде не прочитав дека го чувал детето, туку дека по цел ден игра игри на телефон, и дека на жената и е смачено да е се на нејзин грб.
     
  3. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Она оди на работа, детето е дома со таткото. Она па сигурно не го чува тие 10саати.
     
    На baba Rada и Annora им се допаѓа ова.
  4. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    7.747
    Пол:
    Женски
    А за градинка имаш слушнато?
    И каде прочита дека го чува детето?
     
  5. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.561
    Пол:
    Женски
    Дали да беше обратна ситуацијата ќе му кажевте на мажот да ја исфрли жената од станот за да и текне дека треба да најде работа или ќе ја жалевте колку тешко и е да чува дете и одржува домаќинство?
    Тоа е иронијата луѓе, што навидум сите се залагаме за еднаквост, ама во вакви случаи секогаш жената се брани, бидејќи останало дека мажот е тој кој треба да работи и заработува.
    Пак ќе повторам, воопшто не го оправдувам и сметам дека треба да помага во одржување на домот, ама да му признаеме барем за тоа што чува дете.
    Според мене најдобро е детето во градинка и двајцата да си работат.
     
    Последна измена од модератор: 15 април 2019
    На poppie, vitamina, SexiLy и 2 други им се допаѓа ова.
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Ај да пишам совет, за сите до сега и сите идни поставени прашања:

    Разговор.
    Ако не најдете заеднички јазик, тогаш развод.

    Толку.
     
    На poppie, mKdevojce, Macito007 и 15 други им се допаѓа ова.
  7. female32

    female32 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2017
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    i jas bev bez rabota vo mk koga bevme na porodilno koga ostanav deteto koga se rodi i odvreme navreme ke mi prefrlese ti cel den doma samo odmaras..a jas nikogas ne go bev ostavila bez jadenje sekogas bese iscisteno niz doma sredeno i dete i se a plus imav i jas pridones zemav porodilno i toj i tamu isto kako i tuka koga bese na rab posle toa po dvorot so kuceto so drugarite a koga bese doma na tel a za bilo sto i da trebalo se sum jas taa do prodavnica nema otideno sam neznam nekako se e na moj grb
     
    На poppie и ane.bella им се допаѓа ова.
  8. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    А ти кај прочита дека во градинка оди детето, од болдираното што ќе заклучиш?
     
  9. DenaM

    DenaM Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2017
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    233
    Пол:
    Женски
    не чини вака како што сте почнале наредно е чии се мебелот, станот, чија е градинката итн. пак ке потенцирам имате дете не се однесувајте себично и неодговорно, пошто далеку ке стигнете. полека вклучувајго да средува по дома и да го дрѕи дете, немој сите обврски на тебе треба ѕаеднички. немој постојано да му наоѓаш мани пр. ти дрѕи дете додека јас средам нешто, потоа ти фрли ова додека јас она и така. а не ти се а он да седи. и на крај ке каѕам има една поговорка малку е безобразна гласи за к.. не се плаќа.
    така да види на добро прво па ако не ко што каѕав дечко.
    позз. и секо добро.
     
  10. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Можеби мажот ти има нешто што го мачи односно западнал у депресија анкциозност или слично, може сеуште не може и не умее да се прилагоди кон новата средина кога одеднаш веќе сите што биле тука со вас не се.

    НЕ ГО ОПРАВДУВАМ МАЖ ТИ но пробај да го прашаш како се чуствува, ако го боли нешто може го боли вистина или според мене психички има западнато и пропатно мрза од игриците го има фатено.

    По мое под рака и на лекар, ќе кажеш и на лекарот што како нека прецени тој да појде на психолог или една крвна слика да направи.

    Треба пред се тој сам да искорене тоа игриците оти нема арно да заврши. Според мене не е нормално толкав човек да седи и игрици да игра и ништо друго да не го интересира ниту дете ниту фамилија, тоа не е ич нормално.

    Фати исклучи го интернетот, пробајте ама стварно да зборите нека појде на лекар за било што да го мачи ќе му кажеш со убаво дека сте фамилија дека сте возрасни и дека треба да се печали шета излегува игра дете на лулашки да го води и слично и кажи му дека тој тоа што го прави не е нормално туку е порок он е замајан во некој негов свет психички што не така лесно може да стане и да почне да води нормален живот.

    Потруди се да го кренеш на нозе ако не бива ни така кажи му нека оди до мк нека си среди мислите и ако смета дека е способен и сака да издржува семејство и да е со вас нека се врати и нека застане на нозе иначе тој тоа што го прави е се само нормално не е.
     
    На gjoker4e, cresa-jagoda и female32 им се допаѓа ова.
  11. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    7.747
    Пол:
    Женски
    Болдираното е во МИНАТО ВРЕМЕ, што значи дека на почетокот немало детето кој да го чува.
    Ајде прочитај ги уште еднаш постовите,
    Има жени што не се вработени, ама тие го одржуваат домаќинството, готват, чистат, перат и чуваат деца, и тоа го прават затоа што така се договориле со сопругот затоа што таа една плата им е доволна

    Да си се имаше договорено @female32 со сопругот дека таа ќе носи пари а тој ќе се грижи за куќата и детето, никој немаше ништо да рече.

    Ама овие ниту нешто такво се договориле, ниту овој нешто фаќа по дома, еве пишала жената дека ни до продавница нема отидено, освен тоа во случајов очигледно една плата не им стига.


    И ако мислиш дека е до полот, ајде кажи сега искрено кој би бранел жена што по цел ден ништо не работи, само се излежува а мажот ем оди на работа, ем по дома готви и чисти и дете чува?
    Јас знам дека истиот совет би го дала независно од полот.
     
    Последна измена: 15 април 2019
    На poppie и female32 им се допаѓа ова.
  12. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Па да де, почнал да седи дома оти немало кој да го чува детето и уште си го чува, а неќе да бара работа.
    Пак ќе те прашам каде прочита ти дека го носат градинка или дека имаат жена што го чува за тие 10часа додека е на работа?
     
  13. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    7.747
    Пол:
    Женски
    Еве ти ја @female32 па со неа објаснувај се.
     
  14. female32

    female32 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2017
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    koga stignavme rabotevme vo mcdonalds so seficata ni bese dogovoreno da ideme vo razlicni smeni za da mozeme da go cuvame deteto..posle jas smeniv rabota pa ne ni odgovarase so smeni i morase i toj da napusti za da mozeme da go cuvame deteto a situacijata ni bese takva so nemozese nikoj da dojde posto stanot ni bese ednosoben.toj go cuva deteto ama ne mu obrnuva dovolno vnimanie ne go seta ne go igra a e sloboden cel den znaci moze ima vreme.
     
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    И? Што одлучи да правиш во врска со сето ова?
     
    На poppie и Animali им се допаѓа ова.
  16. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.296
    Допаѓања:
    34.233
    Пол:
    Женски
    Дали човекот беше отсекогаш "легач" или вака е откако престана да работи?
    Можеби причината лежи во тоа што престанал да работи. Кога ќе престанеме да работиме мозокот има многу време за размислување и лесно може да се падне во депресија.
     
    На poppie, baba Rada, IM.TMKQ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. DenaM

    DenaM Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2017
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    233
    Пол:
    Женски
    само кука зенава значи не ми се верува.кази една добра работа. прво не правел ручек после дете не чувал после работа немал а во кревет го бива ли барем? и зошто се иселивте? извини вака со прашувам.
    и што значи тоа еднособен ни е станот во кој контекст?
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  18. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Ако немаш совет не се ни мачи само нешто без врска да напишеш.
    Кукала жената...навистина нема потреба да се читаат вакви мислења што ниту помагаат ниту даваат совет.
    И да не се согласуваш, образложи зошто, вака нема смисла.
     
    На flower30, gjoker4e, lovestoneddd и 2 други им се допаѓа ова.
  19. DenaM

    DenaM Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2017
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    233
    Пол:
    Женски
    зошто не прифаќа совети него пак тера по старо?
    Никаде не рече ке разговарам, ниту ја каза вистинската причина за нејзиното незадоволство, само нафрлен муабет, барем на мене така ми делува и затоа така казав.
    Ти што и одговори?
    позз и секое добро
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  20. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Сите ја советуваа да разговара.
    Најправилна опција.
    Доколку има причина за однесувањето негово да ја решат. Штом се грижи за детето, сигурно го сака најдоброто за него и би требало да се потруди да не му фали ништо.
    Тие двајца нека си ја најдат најдобрата опција за нив, а добар разговор е пресуден.


    Поздрав и до тебе.
     
    На gjoker4e и cresa-jagoda им се допаѓа ова.